Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

OTOPENI CITY GARDENS

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Stiu strategia, am fost si noi in cautari in Tunari, si am dat peste un agent care ne-a zis adevarul.
"Doamna S. mai are 3 case disponbile, dar ne-a pus sa zicem ca mai e una, ca sa creasca pretul si apoi la urmatoarea casa sa creasca iar."

Noi chiar am luat ultima casa facuta de acelasi contructor si am platit cateva mii extra. E o practica comuna, ne-a fost comunicat ca dezvoltatorii au crescut preturile, le-a mers prea bine in ultima perioada.

#20
Srnstuparu

Srnstuparu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2020
Tot caut si stiu ca piata nu este de partea mea in acest moment... dar intrebarea este :

“ o sa fie mai incolo sau preturile vor creste si mai mult?”
Acum pe bune cat pot creste ? cat e dispus romanul sa plateasca pentru o casa si un petic de curte ?

Va mai scadea cererea in opinia mea... altii ma contrazic ... nu avem de unde sa stim.
Ce-i drept, cat se dau credite pe banda rulanta, romanul va continua sa se ingroape in datorii...Putini au educatie financiara solida.

Edited by Dany_Darke, 13 September 2020 - 15:57.


#21
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu nu inteleg disperarea aceasta in a cumpara o casa acum. Au intrat zilele in sac? De unde si pana unde a crescut foarte mult cererea de case? Daca va uitati pe site-urile de profil, sunt aceleasi case de cel putin 6 luni, semn ca nu se vinde mai nimic.  Una este ceea ce afirma samsarii agenti imobiliari din piata si alta realitatea. In realitate, cam 5-7% din tranzactii sunt pentru case si nu sunt preponderent in Ilfov, ci in Bucuresti. Lumea este in expectativa, nu se mai arunca nimeni cu capul inainte (mai ales ca raportul avantaje/dezavantaje la o casa este cam 50/50). Tendinta din iarna va fi de scadere a preturilor, vine crizaaaa....si o sa fie mai dura ca cea din 2008.

#22
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
am avut o tentativa de cumparare in iulie dar nu mi a placut raportul pret/calitate pt ce am vazut, plus senzatia de pe repede-inainte. O sa astept primavara, nu sunt presat sa cumpar acum. urmeaza o iarna fara apa caldura/caldura in multe zone din bucuresti, vor trece si alegerile iar dupa anul nou vom vedea ce se mai intampla. Mai bine n are cum sa fie, asa cred

#23
Iulian707

Iulian707

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2020
Buna ziua! Nu inteleg comentariile dlui.Stuparu: in primul rand aduce in evidenta calitatile complexului: case bine facute, comunitate ok etc dar apoi vine cu multe comentarii (adica are mult timp la dispozitie sa scrie, trag concluzia ca poate primeste bani pt.acest lucru sau este platit de vreun alt dezvoltator din zona sa scrie aceste lucruri). Stium cu totii unde este Otopeni, nu este in centrul Bucurestiului, stim ca exista aeroport in Otopeni? Stim. Mai stim ca in Otopeni - Tunari - Dimieni si Stefanesti se aud avioanele? Stim. Atunci care este concluzia? Eu unul nu am avut banii dlui.Stuparu sa cumpar o casa cu 5 camere  dar am achizitionat, recunosc in luna mai 2020 o vila cu 4 camere la un pret bun pt.mine raportat la pret/mp. Am cumparat casa mai ieftin decat acum cu 2.000 euro dar nici nu erau atatea case incepute. Am inteles la vizionare si apoi am cautat online ca au inceput cartierul in 2018 cu pretul de 90.000 euro pt.5 camere dar nu era nimic construit (nu as fii avuit curaj sa cumpar cu siguranta atunci). Eu deabia astept sa ma mut pt.ca deja au toate utilitatile trase, exista si loc de joaca pt.copii si un teren de sport ingradit si in viitor va fii o zona comerciala de 2000mp + gradinita. Am fost si cu un constructor inainte sa fac antecontractul la notariat si am vazut ca se construiete bine, nu se grabesc ca in alte complexe rezidentiale in care in 3 luni casa este gata si apoi cade pe tine.

#24
Srnstuparu

Srnstuparu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2020

View PostIulian707, on 15 septembrie 2020 - 07:11, said:

Buna ziua! Nu inteleg comentariile dlui.Stuparu: in primul rand aduce in evidenta calitatile complexului: case bine facute, comunitate ok etc dar apoi vine cu multe comentarii (adica are mult timp la dispozitie sa scrie, trag concluzia ca poate primeste bani pt.acest lucru sau este platit de vreun alt dezvoltator din zona sa scrie aceste lucruri). Stium cu totii unde este Otopeni, nu este in centrul Bucurestiului, stim ca exista aeroport in Otopeni? Stim. Mai stim ca in Otopeni - Tunari - Dimieni si Stefanesti se aud avioanele? Stim. Atunci care este concluzia? Eu unul nu am avut banii dlui.Stuparu sa cumpar o casa cu 5 camere  dar am achizitionat, recunosc in luna mai 2020 o vila cu 4 camere la un pret bun pt.mine raportat la pret/mp. Am cumparat casa mai ieftin decat acum cu 2.000 euro dar nici nu erau atatea case incepute. Am inteles la vizionare si apoi am cautat online ca au inceput cartierul in 2018 cu pretul de 90.000 euro pt.5 camere dar nu era nimic construit (nu as fii avuit curaj sa cumpar cu siguranta atunci). Eu deabia astept sa ma mut pt.ca deja au toate utilitatile trase, exista si loc de joaca pt.copii si un teren de sport ingradit si in viitor va fii o zona comerciala de 2000mp + gradinita. Am fost si cu un constructor inainte sa fac antecontractul la notariat si am vazut ca se construiete bine, nu se grabesc ca in alte complexe rezidentiale in care in 3 luni casa este gata si apoi cade pe tine.


Draga Iulian,
Marius Chirita ma cunoaste si stie bine ca am fost interesat sa cumpar acolo dar pur si simplu am descoperit faptul ca sa stai GARD IN GARD cu aeroportul este un risc de sanatate pe care nu mi-l asum ! nu vreau sa ma imbolnavesc de la NOXELE avioanelor.
ZGOMOTUL LOR NU MA DERANJEAZA.

Nu ma plateste nimeni sa scriu recenzii.
Le-am dat recenzie pe google si nesimtitii au sters-o asa ca am facut cont de softpedia sa stie lumea cine sunt si ce fac.


#25
Srnstuparu

Srnstuparu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2020

View PostIulian707, on 15 septembrie 2020 - 07:11, said:

Buna ziua! Nu inteleg comentariile dlui.Stuparu: in primul rand aduce in evidenta calitatile complexului: case bine facute, comunitate ok etc dar apoi vine cu multe comentarii (adica are mult timp la dispozitie sa scrie, trag concluzia ca poate primeste bani pt.acest lucru sau este platit de vreun alt dezvoltator din zona sa scrie aceste lucruri). Stium cu totii unde este Otopeni, nu este in centrul Bucurestiului, stim ca exista aeroport in Otopeni? Stim. Mai stim ca in Otopeni - Tunari - Dimieni si Stefanesti se aud avioanele? Stim. Atunci care este concluzia? Eu unul nu am avut banii dlui.Stuparu sa cumpar o casa cu 5 camere  dar am achizitionat, recunosc in luna mai 2020 o vila cu 4 camere la un pret bun pt.mine raportat la pret/mp. Am cumparat casa mai ieftin decat acum cu 2.000 euro dar nici nu erau atatea case incepute. Am inteles la vizionare si apoi am cautat online ca au inceput cartierul in 2018 cu pretul de 90.000 euro pt.5 camere dar nu era nimic construit (nu as fii avuit curaj sa cumpar cu siguranta atunci). Eu deabia astept sa ma mut pt.ca deja au toate utilitatile trase, exista si loc de joaca pt.copii si un teren de sport ingradit si in viitor va fii o zona comerciala de 2000mp + gradinita. Am fost si cu un constructor inainte sa fac antecontractul la notariat si am vazut ca se construiete bine, nu se grabesc ca in alte complexe rezidentiale in care in 3 luni casa este gata si apoi cade pe tine.

Clasicul roman ... nu crede pana nu se convinge...
Sunt platit de concurenta , e o conspiratie ...O Doamne, ce e trist e ca in momentul in care apare insuficienta pulmonara , nici casa cu 5 camere bine facuta , nici comunitatea nici dezvolatatorul nu repara.. Poti doar sa te rogi ... Nici medicina nu repara un plaman afectat.Va spun asta in calitate de medic primar.
Am o fetita de 6 ani si nu imi permit sa risc in ciuda faptului ca imi plac casele , comunitatea si accesul la Bucuresti.

Multa sanatate tuturor ! Banii vostrii nu ai mei, sanatatea voastra nu a mea...

Unii au inteles de ce am ales sa imi expun parerea, era normal ca alti oameni sa nu inteleaga si sa considere ca sunt vr-un concurent.
Imi voi lua casa si va voi scrie aici unde am ales sa cumpar
O zi frumoasa
P.S : nu imi ia asa mult sa scriu un comentariu de 2 pagini daca salvez 2-3 persoane.


#26
Iulian707

Iulian707

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2020
Buna ziua! Multa sanatate dl.Stuparu. Va recomand insa sa va cumparati o casa spre Campina, unde aerul nu este poluat ca in Bucuresti, nu in Otopeni, unde zboara avioane, iar apropo de ce spuneati dvs.inainte, este clar ca sunteti tendentios sau sunteti platit de cineva: complexul in care si eu am cumparat o casa cu 4 camere nu este singurul complex din Otopeni, in zona aeroportului si credeti-ma ca iniante sa cumpar aici le-am vazut pe toate, Libertatii Gardens vizavi unde acolo chiar iti zboara avionul deasupra capului, am fost pe 23 August unde sunt mai multe complexe de vile, de ele de ce nu scrieti? Am fost in zona Ferme care este o zona suberba cu vile impresionante care se afla la 2 pasi de aeroport, poate chiar mai aproape. Este clar pt.mine: cineva va plateste sau putin frustrat pe proiect sau cineva de acolo mu v-a luat toate scamele de pe haine. Apropo: eu nu am gasit un alt proiect de vile in zona de nord care sa iti ofere atatea facilitati pt.copii dar probabil dvs.nu aveti copii si nu va intereseaza acest aspect. Este ultimul meu mesaj pe acest forum pt.ca spre deosebire de dl.Samaritean - Stuparu nu am timp de pierdut si mai ales nu cred in comentariile dumnealui cu aceptia faptului ca este tendentios. Sanatate si multe succesuri!

#27
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Razboiul clonelor

Attached Files



#28
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
In peregrinarile mele pentru a descoperi un cartier decent in nordul Bucurestiului.
Am ajuns si la Otopeni City Gardens. Cu ghilimele mari la "City" si "Gardens".
Si am plecat repede inapoi, cu cateva semne mari de intrebare:

1. Depozitele de kerosen din spatele cartierului. De-a lungul timpului am avut treaba prin partea aia de aeroport si nu a fost odata cand sa nu miroasa a combustibil.
2. Calea ferata care se face acum acolo face parte oare din calea ferata spre aeroport? Daca da, va avea minim tren la fiecare ora, daca nu semnificativ mai des.
3. Cand se va asfalta oare drumul pana la cartier? Ca acum e dinamitat bine

#29
Srnstuparu

Srnstuparu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.09.2020

View PostdanX, on 17 septembrie 2020 - 13:39, said:

In peregrinarile mele pentru a descoperi un cartier decent in nordul Bucurestiului.
Am ajuns si la Otopeni City Gardens. Cu ghilimele mari la "City" si "Gardens".
Si am plecat repede inapoi, cu cateva semne mari de intrebare:

1. Depozitele de kerosen din spatele cartierului. De-a lungul timpului am avut treaba prin partea aia de aeroport si nu a fost odata cand sa nu miroasa a combustibil.
2. Calea ferata care se face acum acolo face parte oare din calea ferata spre aeroport? Daca da, va avea minim tren la fiecare ora, daca nu semnificativ mai des.
3. Cand se va asfalta oare drumul pana la cartier? Ca acum e dinamitat bine



DanX...

Pe tine te plateste cineva sa faci reclama negativa la otopeni city gardens )))


Da ... asta e raspunsul meu pentru Iulian707

P.s: am 2 copii ( si tocmai de aceea nu m-am mutat in acest OCG )

Imi castig existenta din medicina, la spitalul Matei Bals - unde dau aproape zilnic de oameni care gandesc :

" aaa pai am zis ca nu e contagios,  nu mi se intampla mie, nu ma imbolnavesc eu,.. ma apara Dumnezeu" -

TOCMAI DE ACEEA AM SCRIS TOATE ACESTE RECENZII  :

Pentru a nu ajunge la mine dupa ce locuiti 2-3 ani in O.C.G. ( supranumit de colegii mei Oncologic City Gardens )


Marius Chirita, cel ce v-a vandut casa va poate confirma cine sunt ca am stat in repetate randuri de vorba, atat la telefon cat si fata in fata.






  

#30
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 Srnstuparu, on 17 septembrie 2020 - 23:14, said:

DanX...
Pe tine te plateste cineva sa faci reclama negativa la otopeni city gardens )))
Da, tocmai am primit casa gratis in Good Residence pentru postul asta :)

#31
realpebune

realpebune

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2022
Srnstuparu are argumente solide.
Am trecut si eu pe acolo, zgomot, un pic de poluare ar fi, daca stai o zi - doua nu conteaza, dar mai mult, se aduna.
Materiale ieftine, la limita ok.
Vanzatorul cam...
Sper sa fie publicat, am mai avut un post care nu a fost se pare acceptat.

#32
ad_comand

ad_comand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.01.2014
salut
am si eu 3 cuvinte..
am vrut sa cumpar ' 4 case ca si afacere,pretul 88 k, nu intru in alte detalii doar ca doream sa vand peste 3 ani cu 135 k
DAR
MA GANDEAM CUM SCOT EI PRETUL DE 88 K,NEGOCIAT LA 86K
AU SPUS CA DUREAZA 2ANI....nu se putea efectiv cu 20 muncitori pe santier...
MATERIALE BUNE,TEREN OK DAR LIVING MIC ,BUCATARIE TEAPA ,INTRARE DIRECT IN LIVING
ACEL DEPOZIT DE CHEROSEN CARE ESTE FOARTE APROAPE,LINIA DE CALE FERATA,DRUMUL PLIN DE GROPI
AGENTUL CA SI DEZVOLTATORUL DE NATIONALITATE ISRAELIAN FOARTE GRABITI SI FOARTE EXPEDITIVI...PE SCURT COADA LA  CUMPARARE DE CASE SI EU AS FII FOST IN PLUS..
APOI DOREAM 4 CASE LA INTRARE PE PARTEA DREAPTA...NU AU VRUT ...SE CUMPARA DIN SPATE IN FATA ,ADICA 500 METRI MAI APROAPE DE AEROPORT
PE SCURT ...DUPA 3 ANI SI ...
PS...NU MI AM  PUS PROBLEMA PUSA DE DOMNUL DOCTOR...
PS 2..puteti comenta ,injura,etc..nu citesc nu ma afecteaza nu raspund,Posted Image

#33
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022
Ce limba este asta?

#34
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Limba de Patarlagele, de la coada vacii.

#35
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Trebuie sa fii naiv ca sa pici la tactici de marketing gen "hai repede pana nu se termina, am seminar etc". E FOMO clasic si baietii astai dejtepti o forteaza prea tare din cate ne-ai redat. Am dubii foarte mari ca exista o cerinta asa mare la apartamentele alea avand in vedere zgomotul si lipsa infrastructurii in zona aceeia.

#36
Nuconteaza2023

Nuconteaza2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2023
Și am ajuns în 2023, și iată ca a venit timpul sa las și eu o recenzie din interior.
Ce spune autorul care a creat acest forum este foarte adevărat.
Casele nu se mai fac cum se făceau la început, se pare ca au adus oameni de afara care nu prea știu ce înseamnă lucrări în construcții, de fapt, se vede ca nu știu.
De la garduri vopsite greșit și ruginite dupa 1..2 ani, la paziile îmbinate urat, nevopsite corect, bine, la termopane zgariate, pereți crăpați înainte de a da casa în primire, etc.
Taxe de ~6000 lei pentru legare utilități.
** Obligația de a semna ca ești de acord sa cedezi terenul pentru piscina, fara penalități(ca da, era vorba ca fac piscina și acum nu mai fac - va zic sigur ca nu mai fac!!).
Preturi colosale, de ordinul 5x mai mult decât ar costa în mod normal o modificare (ex: schimbarea unui geam sau tabloului electric, sau culoarea scării interioare - in ideea ca tot fac, dar sa faca putin diferit)...
Pe de alta parte, dacă gândești pozitiv, poți vinde oricând și te poți muta în alta parte dacă ți pare ca este toxic sau nu te mulțumește intrarea în cartier...
Doar nu cumperi o casa, chiar dacă este cu credit pt unii, sa îmbătrânești în ea obligat forțat, vremurile se schimba, ne adaptam.
Cel mai important este ca, cu cât se apropie mai mult de final cu atât valoarea imobilelor poate creste și oricând vei vrea sa vinzi o poți face fără sa ieși pe minus.

Aia cu educația financiara, am gândit-o prin credit, decât sa plătesc la chirie mai bine încerc sa cumpăr, dacă pot, bine, dacă nu, renunț și consider ca am plătit chirie ani de zile. Totul consta în modul în care gândești...
Mult succes tuturor!



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate