Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

La ce foloseste Adobe media encoder ?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Nu am inteles la ce foloseste Adobe media encoder ! Zice ca ptr a randa, pai nu randeaza adobe After effects sau HitFilm Express ?! Hit este concurentul free al lui after effects adobe.

Am facut efecte cu Hit si am dat export, mi-a facut filmuletul in mp4, deci l-a randat destul de repede desi nu real time, ce nevoie am de media encoder ?! SI after effects are export si randeaza cred, sau n-are ? Daca hit are care e free, ar fi culmea sa nu aiba adobe after effects.

Alta intrebare, ce se poate face cu Adobe Premiere pro ?! Prin 2000 aveam adobe premiere si stiam ca se taia din film, se atasa, si puneam sunet la filme, auzeam ca astalalt ofera si efecte, e ca After Effects ?! Sau ?
Sunt pasionat de efecte speciale si de aia intreb, acuma am inceput sa ma ocup si de aia intreb, arsenalul exista, Adobe After Effects, Adobe media encoder, Adobe premiere Pro, si HitFilm Express ala, HitFiml express pro e 329 dolari, nu e free, ar merita sa-l iau si pe ala. Am tot ce trebuie dar habar n-am deocamdata ce si cum.
O sa ma bag la un curs de after effects dar sa vedem.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ești foarte pasionat de efecte speciale dar ți-e lene să cauți ce face Premiere ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sHHEQMdJdiA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postwaterman, on 10 septembrie 2020 - 14:09, said:

Ești foarte pasionat de efecte speciale dar ți-e lene să cauți ce face Premiere ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TExsX7xVXS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sHHEQMdJdiA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt abia la inceput, sunt putin derutat, nici nu stiam ce sa caut, o sa intru intr-un curs de After effects, sa vedem, ala de 1000 lei de la Pixellab. Oricum mersi de link.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lol.
1000 de lei.

Dar ce, nu merge Youtube la tine sau cum ?

Sunt cursuri moka, how to uri.

Joacă-te puțin cu ele că e moka.

#5
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postwaterman, on 11 septembrie 2020 - 14:24, said:

Lol.
1000 de lei.

Dar ce, nu merge Youtube la tine sau cum ?

Sunt cursuri moka, how to uri.

Joacă-te puțin cu ele că e moka.
Unde sunt mai cursuri ca lumea ? Eu am gasit doar franturi de 5-10 minute. Spune asa repede ceva mai de baza, dar nu explica cum se fac anumite efecte, doar iti arata cum face el, nu zice de ce face anume chestie, fac si eu dupa el, dar mai multe nu pricep de ce face unele chestii, ma refer la Adobe After Effects sau HitFil, Express care e varianta free concurena lui Adobe.
Media encoderul am aflat ca e ptr randat dar ce draci sa randezi, deschide doar fisiere mp4 sau altele deci filme nu-ti deschide proiect adica fisier care contine lucrarea, ca apoi sa o randeze sa faca filmul. Bagi un MP4, randezi si iese tot acel mp4.

Cu adobe pro mai vedem, deocamdata ma int Adobe after effects si hitfilm express sa stiu sa umblu bine cu ele.
Uite de ex un tutorial unde nu spune de ce face ce face acolo, zice doar ce face, mi-a iesit si mie dar...na, am copiat dupa el doar.
Eu ziceam asa "facem asta ca sa..., se face asta pentru ca".
De ex nu spune cum a facut sa fie efectul ala dupa un anumit timp, el a aratat strict doar cum se face efectul, nu stiu cum sa fac de ex sa inceapa dupa 5 minute, daca mut benzile (track-uri cumva) alea mai in dreapt, nu mai merge.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tsanOMQAA1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Banui ca la curs te ia de la a la z ca lumea. Poti sa intrebi, si asa mai departe.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La curs îți va arăta principiul de lucru.
Efectele țin și de ce ai învățat, de procedură, dar cred că un rol mare îl are imaginația personală.

Dacă vei scoate bani din asta se merită să dai 1000 de lei.

Altfel sunt bani aruncați.
Părerea mea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate