Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

AMPLIFICATOR SEMNAL WIFI 1-2 KM

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016
Salutare,
doresc sa amplific semnalul wifi de la un router pe un câmp sa ajunga la câteva camere video wireless, distanțele sunt cam de 1,5-2km.
Ceva recomandări?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vei reusi cu niciun amplificator sa faci ceea ce vrei tu, deoarece comunicatia este bidirectionala. Nu te ajuta cu nimic sa emiti foarte tare doar cu un echipament.

Nu ai posibilitatea sa tragi un cablu de FO?

Edited by MembruAnonim, 10 September 2020 - 11:39.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Camerele cum sunt alimentate?

P.S. Vezi ca are o problema tastatura ta - du-o la un mecanic, ceva, sa-i repare tasta CAPS LOCK.

Edited by dexterash, 10 September 2020 - 11:49.


#4
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 09.05.2005
ti-ar trebui ceva de genul https://www.mikrotik...-wire-dish.html ca sa ajungi cu reteaua pana unde sunt camerele, asta daca ai vedere libera intre cele 2 locatii, si acolo sa-ti faci reteaua wireless cu ceva AP-uri sau pe cablu. Sau o alta varianta ar fi cu modemuri 4G cu wireless in locatia cu camerele respective, asta daca ai semnal de la operatorii GSM.
Daca ai deja internetul in locatia pe unde sunt camerele si acestea sunt la distante mari fata de AP, bagi din astea https://www.mikrotik...bcube-60ad.html ca sa faci legatura dintre AP si camere.

Edited by cata31lin, 10 September 2020 - 11:55.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mai bine cumpara vreo 2 camere de vanatoare cu slot cartela SIM si iese mai ieftin decat antena aia

#6
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View Postdexterash, on 10 septembrie 2020 - 11:48, said:

Camerele cum sunt alimentate?

P.S. Vezi ca are o problema tastatura ta - du-o la un mecanic, ceva, sa-i repare tasta CAPS LOCK.

sunt pe telefon si am apăsat pe linia gresit de text...
Camerele sunt alimentate cu propriul  lor panou solar, fiecare are din fabrica un panou si o baterie in carcasă.
Văzusem acest amplificator iar cineva in comentarii a spus că are internet la distanțe destul de mari...este reclama proprie sau chiar nu exista nici un dispozitiv pentru asa ceva?
https://emag.page.li...2BvZL9qZR95rqw5


#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostNaijax, on 10 septembrie 2020 - 11:53, said:

Mai bine cumpara vreo 2 camere de vanatoare cu slot cartela SIM si iese mai ieftin decat antena aia
Sa te uiti tu live la camere de vanatoare. Sau sa cauti inregistrari via 3G. Sau sa plangi te bucuri cand ti le subtilizeaza careva cu tot cu inregistrari. Multe, multe succesuri!

Edited by dexterash, 10 September 2020 - 11:58.


#8
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View Postcata31lin, on 10 septembrie 2020 - 11:50, said:

ti-ar trebui ceva de genul https://www.mikrotik...-wire-dish.html ca sa ajungi cu reteaua pana unde sunt camerele, asta daca ai vedere libera intre cele 2 locatii, si acolo sa-ti faci reteaua wireless cu ceva AP-uri sau pe cablu. Sau o alta varianta ar fi cu modemuri 4G cu wireless in locatia cu camerele respective, asta daca ai semnal de la operatorii GSM.
Daca ai deja internetul in locatia pe unde sunt camerele si acestea sunt la distante mari fata de AP, bagi din astea https://www.mikrotik...bcube-60ad.html ca sa faci legatura dintre AP si camere.
camerele sunt puse pe stâlpi individuali in mijlocul câmpului, nu este nici o altă sursă de curent in jur si nici nu am posibilitatea de a duce curent până la fiecare....
locația cu routerul este undeva la marginea câmpului iar eu vreau sa pun camere pe câțiva stâlpi ce ii am pe teren.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostValentinp02, on 10 septembrie 2020 - 11:54, said:

Camerele sunt alimentate cu propriul  lor panou solar, fiecare are din fabrica un panou si o baterie in carcasă.
Nasol ca nu poti pune alte echipamente langa camere. Ce istet sau ce isteti au gandit solutia asa?!

View PostValentinp02, on 10 septembrie 2020 - 11:54, said:

Văzusem acest amplificator iar cineva in comentarii a spus că are internet la distanțe destul de mari...este reclama proprie sau chiar nu exista nici un dispozitiv pentru asa ceva?
https://emag.page.li...2BvZL9qZR95rqw5
Comentariul ala pute de la o posta a reclama gratuita. Si nu, nu exista ce vrei tu. Repetam: si routerul trebuie sa emita, dar si camerele. Si, dupa creierul meu, avand in vedere ca's solare, mi'e ca nu stau prea bine nici la capitolul module WiFi incorporate. Ca, deh, consuma.

#10
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View Postdexterash, on 10 septembrie 2020 - 12:00, said:


Nasol ca nu poti pune alte echipamente langa camere. Ce istet sau ce isteti au gandit solutia asa?!


Comentariul ala pute de la o posta a reclama gratuita. Si nu, nu exista ce vrei tu. Repetam: si routerul trebuie sa emita, dar si camerele. Si, dupa creierul meu, avand in vedere ca's solare, mi'e ca nu stau prea bine nici la capitolul module WiFi incorporate. Ca, deh, consuma.

Tot ce vreau sa fac aici este o improvizație gândită destul de repede...ideea principala este ca am de facut irigații  iar utilajele functioneaza cate 15-20 ore până schimbam portiunea  irigata.
Am avut deja experiențe cu hoti ce au furat lucerna de pe camp(terenul fiind lângă un drum județean) si vreau sa dorm linistit stiind ca nu trebuie să tot fac drumuri până la utilaje sa vad daca e totul ok, asa pot intra pe telefon si ma uit la imagini live...
Camerele încă nu le-am comandat dar dupa ce am aflat de la dumneavoastra o sa ma orientez sa caut ceva camere solare cu sim...
Multumesc frumos de răspunsuri!

#11
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
ok, și dacă vezi hoții pe camere, ce faci? de curiozitate întreb.

#12
Valentinp02

Valentinp02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.07.2016

View Postvali, on 10 septembrie 2020 - 12:27, said:

ok, și dacă vezi hoții pe camere, ce faci? de curiozitate Ăźntreb.
ne urcam in masini si plecam peste ei. stam la 1 minut de mers pe camp cu masina.

#13
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Valentine,ceea ce vrei tu fara "nimic" este o utopie!
Cand nu te pricepi si n-ai tangenta cu domeniul asta, rezolva la nivelul tau (NU este o jignire!!!), tocmeste 2 - 3 oameni sa stea de paza cat timp va ocupati de irigatii si va pazeste culturile agricole.Ia si tu vreo 2 - 3 vlajgani, tocmeste o recompensa si iesi mai ieftin si mai sigur!
Fara echipamente adecvate (Radiolink-uri MikroTik sau alta marca,fara echipamente alimentate langa camere nu rezolvi nimic! Chestiile astea nu se gandesc asa si in niciun caz cum ai pus tu problema.
Ti-au explicat colegii de ce ai nevoie, eu zic sa alegi metoda cu paza umana la fata locului.Eventual chiar o firma de paza autorizata.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tipic,omul cere o solutie de supraveghere şi tu îl ruşinezi de ce nu-şi cumpără Logan.
Dă-i o soluție  de supravegere care nu implică internet pe cablu şi  curent de la rețea,dacă ştii şi dacă există,ori abține-te!

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Solutia exista daca panourile alea suporta un consumator in plus . Si daca suporta , cat e maxim ?
De asta depinde daca merge sau nu ce vrei tu sa faci. Daca panourile alea suporta un 10W in plus , se poate . Daca nu , cumperi panou solar portabil si acumulatori .
Daca ai si vizibilitate directa intre antene.

Ce-mi place ca imediat se gasesc niste binevoitori pe aici care nu numai ca habar nu au de ideea in sine , dar se mai si apuca sa dea sfaturi.

Edited by ndor, 10 September 2020 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate