Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Service auto ilegal

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pai fix asta e discutia, ca nu face el balamuc acolo. daca el ii face programare unui client peste o sapt, dar clientul vine si lasa masina sa astepte acolo pe strada, ce poate face mecanicul?

daca as avea un magazin oarecare si ar fi mereu coada la intrare, ar trebui sa ies din cand in cand sa gonesc oamenii, ca se aglomereaza trotuarul?

Edited by born2lose, 10 September 2020 - 12:48.


#38
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
zici ca suntem Cosa Nostra nu societate ce se pretinde civilizata la ce opinii citesc pe aici. Incredibil!

#39
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Post_-livio-_, on 10 septembrie 2020 - 10:52, said:

cat timp nu parcheaza cel care are service-ul masini pe strada nu e problema lui ci a primariei.
in schimb nu vad cum din cauza unui service s-ar face aglomeratie pe strada, doar sa fie cel mai bun mecanic din tot orasul.
in rest sunt n motive pt care n-ar avea sigla, primul ar fi ca a fost comandata si n-a venit, dar nume program si restul e posibil sa trebuiasca sa intri si sa ajungi la birouri pt a le vedea.

revenind la primul punct: cand e o problema cu traficul primaria e prima care trebuie sa afle.

Din ce am vazut se repara masini busite cu numere in general straine care dupa aceea mai mult ca sigur sunt vandute de bune

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbotoxy, on 10 septembrie 2020 - 10:34, said:

Turnatorita boala genetica a romanilor!
Nu mai poate omul sa isi castige o pita prin munca cinstita ca il da in gat vecinul ca vezi doamne nu plateste bir la hoti!

Au disparut si babele care vindeau patrunjel in piata ca sa nu moara de foame ca au fost turnate la militie ca nu platesc impozit. Si in locul lor au aparut samsari legali care va vand patrunjel din plastic

Ai dreptate. Totul este o mare mizerie in ziua de azi. Numai interdictii peste interdictii. Daca vreau sa vand patrunjel fara bon fiscal, fara sa fiu inregistrat la anaf etc.. pai sa ma lase sa fac asta. Este dreptul meu sa fac ce vreau. Nici macar sa "te imperechezi" nu mai este voie fara acordul partenerei. Pai unde am ajuns??? Daca vad una pe strada si imi vine cheful, pai sa ma lase sa imi fac treaba chiar daca respectiva nu este de acord.
Acum 10.000 de ani ii dadeam o bata in cap femelei si o duceam in pestera si imi faceam treaba. Acum astia te inchid daca faci asta.. unde am ajuns??? Traim niste vremuri de kkt.

Edited by MembruAnonim, 10 September 2020 - 13:19.


#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Inițiator pune bre o poză că e gratis.

#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbotelucian, on 10 septembrie 2020 - 11:40, said:

E bine sa existe cat de multe firme si afaceri - meseriasii adevarati sunt tot mai putini , dar toti trebuie sa ne straduim sa fim cat mai aproape de respectarea legii.
Si deasemnea putin bun simt si omenie nu strica.
VEzi tu, asta-i marea problema. Statul nu a stiut sa faca in asa fel incat sa ii lase (nu sa-i oblige) pe marii meseriasi sa intre in legalitate. Da, sunt meseriasi. Dar un meserias daca se duce la un service, el va avea inca 10 puleti pe langa el care mai mult il va incurca decat il va ajuta. Asa ca marii meseriasi, prefera sa lucreze singuri sau cu 1-2 oameni pe langa el....doar ca daca vrea sa intre in legalitate, statul il jupoaie.

#43
SCHA7

SCHA7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2020
Se risca băieții ăia cu service-ul auto sa fie așa ilegali in văzul lumii?

#44
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttehnics, on 10 septembrie 2020 - 10:52, said:

De ce nu e cinstita ? Ca nu plateste taxe ?
exact.

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este vorba de doar de plata taxe, ar fi fost poetic sa poti face ce vrei daca platesti taxe.
Pentru service auto iti trebuie:
1.Autorizare de la registrul comertului
2.Autorizare RAR pentru personal, echipamente, tip lucrari, fiecare in parte, chestii care se platesc punctual si sunt valabile un an.
3.Autorizare mediu cu toate obligatiile privind manipulare de substante si produse foarte toxice pentru mediu, aici intra si partea cu zgomot, praf, etc.
4.Autorizare de gospodarire apelor cu analize chimice lunare la apa deversata la canal.
5.Autorizare ISU (aproape imposibil de obtinut in conditiile actuale, nici macar companiile mari, cu investii imense nu o pot obtine usor)
6.Autorizare ITM protectia si sanatatea muncii
7.Autorizare politie pentru paza bunurilor si protectia persoanelor, sisteme de supraveghere, personal paza sau contract firma paza si interventie.
8.Autorizare acord de functionare de la Primarie.
9.Autorizare gestionare deseuri
Fiecare are sub-puncte de rezolvat, tehnic deschiderea unui service este extrem de costisitoare, de lunga durata, foarte greu de realizat conditiile de autorizare si se poate inchide usor la un control al autoritatilor.Este tehnic imposibil de respectat toate alea fara investitii, cheltuieli uriase.
Daca cineva face reclamatie pe orice autorizare, autoritatile sunt obligate sa dea raspuns cu concluzia controlului sau anchetei si risca sa fie trase la raspundere de institutiile superioare daca reclamantul nu accepta concluzia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate