Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Service auto ilegal

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
De ceva timp pe strada mea cred ca s-a deschis un service auto iegal.Spun ca e ilegal deoaece nu au nicio sigla care sa identifice nume sau domeniu de activitate, orar, etc.Din cauza lor s-a facut o aglomeratie de nedescris, nu se mai poate circula civilizat
Unde pot sa fac o reclamatie sau unde pot verificare daca sunt legali sau nu?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Posted Image  vezi ca autoritatile care o sa vina sa-l verifice o sa spuna cine i-a facut surpriza, desi te asigura ca ramai anonim. Posted Image

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 pacapaca, on 10 septembrie 2020 - 09:34, said:

Unde pot sa fac o reclamatie sau unde pot verificare daca sunt legali sau nu?

Pentru inceput la politia locala,pentru tulburarea linistii puiblice.

#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 TruculMagic, on 10 septembrie 2020 - 09:38, said:

Posted Image  vezi ca autoritatile care o sa vina sa-l verifice o sa spuna cine i-a facut surpriza, desi te asigura ca ramai anonim. Posted Image
Stiu si eu o "crasma" ilegala, dar ca restul de vecini prefer sa imi vad de treaba, ca dupa asta nu mai are cine sa ma ajute cu dulapul pe scari cand am nevoie. Acolo se duc toti baietii care fac servicii pe la vecini si i-as transforma in dusmani pe toti.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Este ilegal ca nu au sigla ?
Daca este PFA si este inregistrat, plateste taxe...n-ai ce sa faci.
Aaa, da, poti sa ii reclami pe aia care parcheaza aiurea pe trotuar si blocheaza accesul sau inghreuneaza traficul dar service-ul in sine nu prea ai ce sa ii faci.
Gandeste-te ca asa e si la spalatoriile auto unde masinile sunt lasate pe trotuar ca sa astepte sa fie spalate...e fix aceiasi poveste.

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
incepi cu politia locala, primarie, RAR, garda de mediu ,protectia muncii ,anaf .
Pune si o poza sa vedem cat e de grav.
Nu trebuia acceptul vecinilor sa deschida in cartier rezidential?

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 botelucian, on 10 septembrie 2020 - 10:08, said:

incepi cu politia locala, primarie, RAR, garda de mediu ,protectia muncii ,anaf .
Pune si o poza sa vedem cat e de grav.
Nu trebuia acceptul vecinilor sa deschida in cartier rezidential?
Deci eu daca vreau sa imi fac un birou de avocatura la mine in curte, am nevoie de acordul vecinilor ?
Eu zic ca atata timp cat nu persoana in sine, mecaniul ala, nu deranjeaza pe nimeni cu zgomote si vrum-vrum, nu are nici o vina.
Ca vin multi de-ale petic in cur si parcheaza masina pe trotuar sa intrebe si el cat costa un schimb de ulei pentru ca la reprezentanta e prea scump, acolo mecanicul n-are nici o vina....

E ca si cum, eu daca am magazin la drum si vine Ceafa Lata si isi pune X5-ul pe avarii sa cumpere un cico, eu sunt de vina ???

Edited by tehnics, 10 September 2020 - 10:13.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vorbeste cu sectoristul, vezi ca e un politist responsabil pe zona.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Nu exista protectia martorilor la noi , e o minciuna care o tot repeta - daca mergi la sectorist el te trimite la sectie sa depui plangere , acolo iti spune sa stai linistit pana...dupa cateva zile cad iti apar bolovani prin geam .
Trebuie gandit si invers , adica, daca ala are service ilegal insemana ca cineva e in spatele lui care are tentacule cam peste tot si oameni care il atentioneaza - clar va sti exact cine a fost "sifonul" daca depui plangere . In mare cam aceasta e situatia pe la noi, si in pietele agroalimentare e identic, seful de piata stie tot si avertizeaza ca vine controlul, automat apar casele de marcat (ce ciudatenii vorbesc, auzi, case de marcat la vanzator in piata...) , ceva barosan e si in spatele acestui service care ia zeciuiala la sfarsit de luna , simplu ca buna ziua.

Edited by ldpe, 10 September 2020 - 10:20.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Ce vrei sa reclami? Aglomerația? Aglomeratie e și pe DN1. Și nu e ilegal

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
@techincs
- in oras s-au inchis 2 spalatorii pe tema galagiei si a aglomeratiei pe strada , masini parcate pe toate gardurile.
erau intre case
- la bunici pe strada intre case a deschis service camioane ilegal , s-a umplut strada. ghici : nici proiect de cosntructie nu aveau , ce sa mai zic de aprobari , acte avize etc.
au facut plangere la primarie , desigur ca aveau pile si nu au patit nimic dar au inchis

#12
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017
Turnatorita boala genetica a romanilor!
Nu mai poate omul sa isi castige o pita prin munca cinstita ca il da in gat vecinul ca vezi doamne nu plateste bir la hoti!

Au disparut si babele care vindeau patrunjel in piata ca sa nu moara de foame ca au fost turnate la militie ca nu platesc impozit. Si in locul lor au aparut samsari legali care va vand patrunjel din plastic

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 botoxy, on 10 septembrie 2020 - 10:34, said:

Nu mai poate omul sa isi castige o pita prin munca cinstita

Păi aici e problema că nu e cinstită.

#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Nu e vorba de bir. E vorba de afaceri ilegale. Intre case faci service in curtea ta. OK. Dar cand deja se umple strada de rable si camioane nu mai e OK.
+ ai nevoie de avize si aprobari si scule etc. Nu repara oricine orice.

#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
cat timp nu parcheaza cel care are service-ul masini pe strada nu e problema lui ci a primariei.
in schimb nu vad cum din cauza unui service s-ar face aglomeratie pe strada, doar sa fie cel mai bun mecanic din tot orasul.
in rest sunt n motive pt care n-ar avea sigla, primul ar fi ca a fost comandata si n-a venit, dar nume program si restul e posibil sa trebuiasca sa intri si sa ajungi la birouri pt a le vedea.

revenind la primul punct: cand e o problema cu traficul primaria e prima care trebuie sa afle.

Edited by _-livio-_, 10 September 2020 - 10:52.


#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Un service auto implica materiale imflamabile si gaze periculoase sub presiune - trebuie tinut cont de acest aspect cand ai atelierul intre imobile de locuit , daca pleaca un tub de oxigen din tarc ca Dorel pune mana plin de ulei pe robinet vreo 2-3 vorbesc de la 2 metri de sub pamant dupa...

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 waterman, on 10 septembrie 2020 - 10:34, said:

Păi aici e problema că nu e cinstită.
De ce nu e cinstita ? Ca nu plateste taxe ?

#18
coric66

coric66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.12.2007
https://www.rarom.ro/?page_id=889

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate