Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Camera supraveghere video PNI IP655B 5MP WiFi PTZ 5X Zoom optic - Suport, Testare, Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
umircea

umircea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2021
suport_PNI: - Buna dimineata. Am un card de 64GB introdus in camera. In cazul activarii alarmelor, camera inregistreaza pe card si pot vizualiza pe PC fisierele video generate.
Nu stiu daca nu este cumva vorba de versiunea Java pe care o am pe calculator. Am mai incercat sa accesez camera de pe un Laptop Asus care are Win 10 si Microsoft Edge. In cazul acesta nu apar pe interfata grafica cele 4 butoane la care am facut referire.
Referitor la programul HiP2P client, acesta imi detecteaza camera, pot sa o selectez dar in momentul in care vreau sa o accesez, primesc un mesaj de tip :"Wrong password" cu toate ca stiu ce parole am utilizat. Prima cea de software este "admin" fara password, iar cea de device este "admin" cu parola pe care am configurat-o la instalare si am verificat-o si care este valabila.
Ma interesa de fapt cum pot sa setez camera pentru inregistrare continua fie din aplicatia de pe mobil fie de pe PC pentru ca am vrut sa vad cat timp poate sa inregistreze pe cardul pe care il am, la rezolutie maxima. Stiu ca fiind formatat in FAT32, pe card voi obtine fisiere de maximum 4 GB sau in functie de durata setata care acum este de 900 de secunde.

#20
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
umircea: - Camera se poate accesa corect din browser-ul Internet Explorer ( nu Edge, sau altceva)
- La windows 10 va recomand sa rulati aplicatia dedicata HiP2P Client ca si administrator.
- Banuiesc ca mesajul Wrong Password apare cand doriti sa adaugati camera. Daca este vorba de parola de acces a camerei, incercati sa o schimbati cu una mai simpla fara caractere speciale si acordati atentie deosebita la introducerea acesteia. Noi nu am avut astfel de probleme cu produsele ce functioneaza cu HiP2P Client.
- Din meniul avansat al camerei din aplicatia de PC, browser sau chiar si aplicatia de mobil puteti seta si inregistrare continua, pe langa cea la detectie miscare.
   Pe CD-ul produsului aveti manualele de utilizare atat pentru aplicatia de PC cat si pentur cea de mobil. Acesta poate fi descarcat de aici.

#21
umircea

umircea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2021
Buna seara
Vreau sa va spun ca dupa doua zile in care am incercat toate variantele, am reusit in sfarsit sa conectez camera prin softul HiP2P, dar nu prin cel de pe cd-ul care a insotit camera si care este versiunea 6.4.6.7 ci cu o alta versiune 6.5.2.4 pe care am gasit-o pe un site. Versiunea instalata de pe CD dadea tot timpul mesajul "error password" si nu "wrong password" cum am precizat initial, de fiecare data cand incercam sa conectez camera din meniul "Preview". In consecinta ori programul de pe cd are o problema, poate cum a fost copiat, ma refer la versiunea 6.4.6.7, ori intr-adevar aceasta versiune are probleme la rularea sub Windows 10.
Oricum pentru persoanele care achizitioneaza camera si vor sa instaleze softul HiP2P pe care il contine CD-ul iar acesta nu functioneaza pe PC, este bine sa downloadeze o alta versiune, in cazul acesta 6.5.2.4.

Va urez o seara placuta.

#22
momona

momona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.09.2009
Am instalat doua astfel de camere la casa.Dupa aproape 1 an de utilizare ma declar multumit.Am montat carduri de dimensiune maxima , 128 gb.Plusuri:(fata de modelul anterior de 2 mp):camera urmareste subiectul aflat in zona definita pana la iesirea acestuia din cadru.A disparut zgomotul motorului de la versiunea anterioara.La pretul platit(50%), ma declar multumit.

#23
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Salut,as dori si eu sa testez si sa achizitionez aceasta camera daca imi va satisface cerintele.Cum trebuie procedat?.Multumesc frumos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate