Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

• Grup: Senior Members

jakota, on 29 februarie 2024 - 10:08, said:

il astept de vreo 2 ani, mai am nitica rabdare  -  nici macar nu e 1Mar, martisor ...

cica a depasit 'Shawshank Redemption' la rating  Posted Image https://www.msn.com/...10&sc=shoreline
N-are nici o relevanta. Timpul isi va spune cuvantul. Pana prin 2013-2014 Shawshank Redemption avea o nota acceptabila, nici nu stiu daca era in top 10. A fost un mic hype pe net in perioada aia, referitor la film si dintr-o data a devenit mai bun ca The Godfather. La premiera n-a dat nimeni 2 bani pe el, dupa ce a fost nomnializat la Oscar i s-a mai dat o sansa.

Atreides

Atreides

Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

Datorita Dune 1 m-am simtit ca acasa, in peisaje, decoruri, costume, arme, nave, cladiri

Coloana sonora e epocala, spre deosebire de alte filme unde poti lua separat actiunea si muzica, aici se ingemaneaza perfect, devin o singura entitate, cu efectul ca da perfect glas propriei imaginatii de  pe cand continutul cartilor imi reverbera in constiinta

Harkonenni si tot ce tine de lumea lor sunt zugravite pe acelasi calapod, daca iau ca etalon tot senzatiile primei citiri, geniala fiind in acest sens folosirea nuantelor de sepia

Momentul culminant, discursul lui Paul catre fremeni, al caror lider necontestat devine, si nu doar, ci Mesiah relevat. Nu doar piele de gaina am simtit, ci electrocutare, m-am simtit izbit in plin de taifunul noii puteri al lui Mahdi, cam cum s-ar fi simtit Cucernica Maica pusa cu botul pe labe.

Personal as fi fost mai interesat de devenirea interioara a lui Paul, dar aud ca voi fi pe deplin satisfacut in viitorul Dune Mesiah

Edited by Atreides, 04 March 2024 - 13:38.

Atreides

Atreides

alexneo, on 03 martie 2024 - 00:00, said:

Pe partea de story, filmul exploreaza mai mult niste zone care in carte erau doar schitate, si invers, nu prea staruieste mult pe capitole care erau mai dezvoltate in carte (cum ar fi cand Lady Jessica si Paul beau din apa vietii).

About that

https://nerdist.com/...-from-the-book/

Pentru mine e complet in regula

Atreides

Atreides

hellmarvel, on 03 martie 2024 - 09:31, said:

viermii ăia nu umblau numai pe sub nisip (deci erai in siguranta pe stinci) a fost de-ajuns niste cîrlige-n buza ca sa-i transformi in trenuri de suprafata?

asta poti sa i-o comentezi si reprosezi strict lui Frank Herbert, nu lui Villeneuve

yuukan

yuukan

Active Member

• Grup: Members
Aștept să apară pe streaming la calitate, cinema nu mai vreau e exagerat de tare.

arg

arg

Guru Member

Atreides, on 04 martie 2024 - 15:38, said:

asta poti sa i-o comentezi si reprosezi strict lui Frank Herbert, nu lui Villeneuve
nu are ce sa comenteze, undeva prin nu-s ce carte explica foarte clar ce si cum.
mai urata e faza cu cei modificati de tleiaxu sa traiasca in apa.

Atreides

Atreides

arg, on 04 martie 2024 - 19:43, said:

mai urata e faza cu cei modificati de tleiaxu sa traiasca in apa.
ca sa vezi unde dai si unde crapa woke-ul, diversitatea Posted Image

Dar a rezultat ultra spice, melanjul concentrat? a rezultat

Edited by Atreides, 04 March 2024 - 19:52.

alexneo

alexneo

Active Member

• Grup: Members

Alexandru H., on 04 martie 2024 - 12:46, said:

Are perfecta dreptate toymachine. Sunt doua filme separate, turnate in perioade diferite si difuzate separat. E evident ca nu le analizezi ca un intreg. Ca doar nu ai intrat la ambele cu acelasi bilet.

Si primul a fost mediocru.

Pai si prima parte a cartii e mediocra, comparata cu a doua parte. Dar nu ar sta nimeni 5+ ore in sala de cinematograf. Si o fi Villeneuve bun, dar nu scotea nici un studio 500mil USD pe un concept, facut dintr-o bucata.
Ar fi iesit ceva foarte prost, exact ca filmul din 84.
Deci poti sa le compari, evident, dar e inutil, atata vreme cat asa este materialul sursa.

Atreides

Atreides

Bun, nu le poti analiza impreuna, ca intreg, pe motiv ca nu le-ai vizionat cu acelasi bilet
Sper ca argumentul e zis doar asa,sa fie zis, ca zis serios, e de râsul curcilor
Analiza impreuna a filmelor, ca virgula completare reciproce a acestora, a făcut-o chiar urmașul lui Herbert.
Irelevant daca a platit bilet sau le-a văzut ca VIP invitat
Eu, in primul meu feedback despre Part two, tocmai de la senzatia mea de continuu,de intreg, am plecat

Edited by Atreides, 04 March 2024 - 21:29.

Xlander

Xlander

Member

alexneo, on 03 martie 2024 - 00:36, said:

Este la ani lumina fata de mizeria lui David Lynch
Erai nascut in 1984, cand a iesit "mizeria" aia?

Bursul

Bursul

Atreides, on 04 martie 2024 - 21:25, said:

Bun, nu le poti analiza impreuna, ca intreg, pe motiv ca nu le-ai vizionat cu acelasi bilet
Mai citesc: primul Matrix a fost mai bun. Eu vad toata trilogia ca pe un intreg, nici nu-mi dau seama ca ar fi vreo deosebire intre filme, pentru mine e ca si cum s-ar fi filmat totul deodata. (ultimul nu l-am vazut).
Se analizeaza filmele de dragul analizei. Dupa aia raman dezamagiti. Treaba lor.

Alexandru H.

Alexandru H.

Parakoimōmenos

Bursul, on 05 martie 2024 - 12:13, said:

Mai citesc: primul Matrix a fost mai bun. Eu vad toata trilogia ca pe un intreg, nici nu-mi dau seama ca ar fi vreo deosebire intre filme, pentru mine e ca si cum s-ar fi filmat totul deodata. (ultimul nu l-am vazut).
Se analizeaza filmele de dragul analizei. Dupa aia raman dezamagiti. Treaba lor.

Cum adica vezi trilogia ca un intreg dar primul Matrix e mai bun iar pe al treilea nu l-ai vazut? Makes no sense.

Exceptia ar fi Lord of the Rings - toate cele trei filme s-au filmat in acelasi timp iar existenta lor are legatura cu un corpus unitar de cateva ore, ce a fost impartit in trei bucati.

Bursul

Bursul

Alexandru H., on 05 martie 2024 - 12:21, said:

Cum adica vezi trilogia ca un intreg dar primul Matrix e mai bun iar pe al treilea nu l-ai vazut? Makes no sense.

Exceptia ar fi Lord of the Rings - toate cele trei filme s-au filmat in acelasi timp iar existenta lor are legatura cu un corpus unitar de cateva ore, ce a fost impartit in trei bucati.
Exista si Matrix 4 :P Da, LOTR a fost cam singura trilogie in care filmele urmatoare nu au fost conditionate de incasarile primului.

Atreides

Atreides

Bursul, on 05 martie 2024 - 12:13, said:

Mai citesc: primul Matrix a fost mai bun.
Sunt de aceeasi parere. Si plusez, cu tot respectul pentru propriul avatar, acel Matrix e cel mai bun film SF din toate timpurile. Pentru mine imparte cinematografia in inainte si dupa Matrix. In fine, offtopic.
Altceva vroiam sa completez, on topic.
Apropo de folositul viermilor ca pe trenuri de mare viteza, ei bine, cum a fost regizat aici asta e unic, nicio alta ecranizare nu are ceva macar asemanator.
Apoi, am avut un deja vu cu Chalamet din The King 2019, cand e Henric V, vazand ca Dauphin nu e in stare nici sa stea pe picioarele lui, darmite sa lupte, considera ca e sub demnitatea lui si ii lasa sfarsitul pe mana supusilor.
Aici, cu acceasi deferenta, de parca ar fi pe locul nspe pe lista lui  de prioritati, cand Marile Case nu ii accepta ascendenta la tron, aproape dand din umeri si zambind, le zice fremenilor sa ii trimita in paradis...In aceasta nota incepe Razboiul Sfant

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

Dacă e să luăm în considerare și momentul în care au apărut, cred că primul Star Wars si 2001: Odiseea Spațială au avut un impact mult mai mare decât Matrix la vremea sa.

Edited by george_alexandru, 05 March 2024 - 13:49.

Atreides

Atreides

Niciunul din cele 2 nu au avut impactul de a te face personal sa te indoiesti de realitatea inconjuratoare IRL

Bursul

Bursul

george_alexandru, on 05 martie 2024 - 13:42, said:

cred că primul Star Wars
Ohohoo si inca are impact.

Atreides, on 05 martie 2024 - 13:12, said:

Sunt de aceeasi parere.
Daca e sa o luam asa, scenele din Matrix 2 mi se par mai faine, mai ales cele de pe autostrada. Deci 2-ul e mai fain :P

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

Atreides, on 05 martie 2024 - 13:54, said:

Niciunul din cele 2 nu au avut impactul de a te face personal sa te indoiesti de realitatea inconjuratoare IRL

Trebuie sa recunosc ca nu m-am indoit de realitatea inconjuratoare dupa acest film, dar am auzit cazuri de oameni care au incercat sa "iasa din matrice".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate