Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#217
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mi s-a parut mai degraba un remake a versiunii lui Lynch decat o adaptare a cartii.
Personal, inca prefer fimul lui Lynch.
BTW , exista o versiune a acestuia , un fel de extended cut ,neagreata de David Lynch.
La filmul actual ,in primul rand trebuie sa ai un TV bun cu luminozitate si contrast mare. Daca ai unul cu max 200-300cd/mp mai bine nu te apuci sa te uiti. Nici la varianta SDR macar.

Edited by edigee, 22 November 2021 - 10:29.


#218
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

View Postedigee, on 22 noiembrie 2021 - 10:29, said:

Mi s-a parut mai degraba un remake a versiunii lui Lynch decat o adaptare a cartii.
What?!?!? Amandoua filme sunt ecranizari a nuvelei respective. Cum adica asta s-a luat dupa celalalt?!?!? :lol:

#219
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nuvela respectiva e de fapt un roman in toata regula. De cand nu l-ai mai citit?
Citeste-o ,vezi filmul lui Lynch si dupa aia mira-te. Daca mai ai de ce...
Edit: Mult mai aproape de roman e miniseria aia din 2000-2003.

Edited by edigee, 24 November 2021 - 23:10.


#220
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postedigee, on 24 noiembrie 2021 - 23:04, said:

Nuvela respectiva e de fapt un roman in toata regula. De cand nu l-ai mai citit?
Citeste-o ,vezi filmul lui Lynch si dupa aia mira-te. Daca mai ai de ce...
Edit: Mult mai aproape de roman e miniseria aia din 2000-2003.

Poate a gasit vreo versiune mai simplificata in colectia Biblioteca pentru Toti.

Edit: miniseria e mai Dune decat va fi vreodata seria asta actuala.

#221
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

View Postedigee, on 24 noiembrie 2021 - 23:04, said:

Nuvela respectiva e de fapt un roman in toata regula. De cand nu l-ai mai citit?
Citeste-o ,vezi filmul lui Lynch si dupa aia mira-te. Daca mai ai de ce...
Edit: Mult mai aproape de roman e miniseria aia din 2000-2003.

De ce certi cu mine? Eu m-am documentat inainte sa scriu tampenii pe forum. Dune e o nuvela. Vorbeam de prima carte, pentru ca discutam de filmul lui Lynch.

Dune (titled onscreen as Dune: Part One) is a 2021 American epic science fiction film directed by Denis Villeneuve and written by Villeneuve, Jon Spaihts, and Eric Roth. It is the first of a planned two-part adaptation of the 1965 novel by Frank Herbert,

Dune is a 1984 American epic science fiction film written and directed by David Lynch and based on the 1965 Frank Herbert novel of the same name.

Dune is a 1965 science fiction novel by American author Frank Herbert, originally published as two separate serials in Analog magazine. It tied with Roger Zelazny's This Immortal for the Hugo Award in 1966 and it won the inaugural Nebula Award for Best Novel. It is the first installment of the Dune saga. In 2003, it was described as the world's best-selling science fiction novel.

Hai sa lasam energia negativa sa dispara si sa vorbim cu calm strict despre filmul .... acesta.

#222
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Se pare ca am scris o prostie mai sus. :D Retrag tot ce am zis, in afara de ultima fraza. Se pare ca novel e roman si novella e nuvela. Posted Image

#223
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La engleza e clar ca ai lipsit:
Novel inseamna roman..
Te=ai "documentat" dar e clar ca nu ai citit cartea. Ai fi observat ca e chiar un roman destul de stufos.
Varianta nou Nemira are peste 700 de pagini. Aia veche ,tot Nemira ,cam la fel.

Edited by edigee, 25 November 2021 - 10:24.


#224
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
M-am documentat dupa cum se vede :P

#225
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Uite o cheste ,in roman totul se invarte in jurul acelei spice. In filmul actual e o chestie mai mult tangentiala.

#226
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Mda, l am văzut.
Cum bănuiam, accentul pus pe efecte speciale, story ul lăsat pe locul 2, basca lungit și tras de el, fără nici o logică, chiar și cu un ritm alert ar fi fost greu de acoperit tot volumul 1 al romanului.
Actuala Jessica e una speriată de bombe, Paul e genul eu sunt mic, nu știu nimic, Duncan.....

Una peste alta n a transpus deloc în film atmosfera din carte, nici măcar la nivelul miniseriei din 2000.
Nu e ultimul jaf de film, dar nici vreo capodopera.
Mde, atât s a putut.

#227
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GoAA0sYkLI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#228
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Lasand de o parte romanul si comparatie dintre roman si film (ca nu despre asta e vorba, aci discutam filmul pana la urma), mie filmul mi a placut maxim, cred ca pot spune ca e cee cel mai bun film vazut pe 2021. Povestea, cat a putut acopri filmul in comparatie cu romanul, mi s a parut buna, efectele foarte bune, mi a placut maxim

Intr adevar, cum zicea cineva anterior, cam lung, putea sa mai taie din el, mult prea mult “sirop’ , dar a fost digerabil.

#229
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostDarthBane, on 25 noiembrie 2021 - 18:00, said:

Mda, l am văzut.
Cum bănuiam, accentul pus pe efecte speciale, story ul lăsat pe locul 2, basca lungit și tras de el, fără nici o logică, chiar și cu un ritm alert ar fi fost greu de acoperit tot volumul 1 al romanului.
Actuala Jessica e una speriată de bombe, Paul e genul eu sunt mic, nu știu nimic, Duncan.....

Una peste alta n a transpus deloc în film atmosfera din carte, nici măcar la nivelul miniseriei din 2000.
Nu e ultimul jaf de film, dar nici vreo capodopera.
Mde, atât s a putut.

Asa sunt toate mediocritatile iesite din Hollywood, sunt toate la fel, nimic interesant, cgi si penibilitati...

#230
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcuculea, on 06 decembrie 2021 - 08:32, said:

Lasand de o parte romanul si comparatie dintre roman si film (ca nu despre asta e vorba, aci discutam filmul pana la urma), mie filmul mi a placut maxim, cred ca pot spune ca e cee cel mai bun film vazut pe 2021. Povestea, cat a putut acopri filmul in comparatie cu romanul, mi s a parut buna, efectele foarte bune, mi a placut maxim

Intr adevar, cum zicea cineva anterior, cam lung, putea sa mai taie din el, mult prea mult “sirop’ , dar a fost digerabil.
Las ca-i bine. Asa a fost si la LOTR. Primul filmul s-a terminattocmai cand nu s-a intamplat nimic spectaculos. Insa era doar inceputul :D Mult mai importanta e continuarea, sa fie spectaculoasa.

#231
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Primul film LTOR are niste scene absolut spectaculoase din punct de vedere cinematografic. Nu le dezbat aici dar cred ca stiti la ce ma refer Posted Image

Edited by razor01, 07 December 2021 - 21:48.


#232
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
„Speranța întunecă observația” – e un citat din Dune, care se potrivește perfect aici.
Am văzut filmul. Frumos pe dinafară, gol pe dinăuntru. E făcut doar pt. cei care sunt familiarizați deja cu cartea. Vrea să fie grandios, cu un aer aristocratic, sofisticat. Actorii fac și ei ce pot. Scenele curg fără să construiască cum trebuie personajele și relațiile dintre ele, totul rămâne vag conturat, fără profunzime. Comploturile, intrigile și interesele politice sunt tratate superficial. Atmosfera filmului se rezumă la imagini spectaculoase, gigantisme de tot soiul, cadre și priviri lungi. Filmul nu are suflet, pe scurt.
Și nici nu avea cum să fie altfel. Când ai o carte atât de stufoasă, logic e să realizezi o serie TV (GoT ar fi cel mai evident exemplu). Sau măcar de-ar fi urmat exemplul Stăpânului Inelelor: 3 filme, durată totală 9:18 ore (11:26, versiunea extinsă).

Nimeni nu verificat produsul final?
Revedeți scena sosirii pe Arrakis și priviți cum umbrele își tot schimbă direcția. O greșeală de începător într-un film cu pretenții de capodoperă. Cum e posibil să uiți că trebuie să corectezi așa ceva? Vorbim de un film unde accentul cade pe CGI și ei uită să schimbe niște amărâte de umbre? La un buget de 165.000.000 de dolari? După ce lansarea a fost amânată aproape un an? Am văzut filme mult mai ieftine, care nu o dau în bară atât de ridicol.
Nu auzim nume precum Piter de Vries (un personaj foarte interesant în carte, nebăgat în seamă în film), sau cuvinte precum „jihad”, „mentat”, „biblia catolică portocalie”. Și timp de 46 de minute nu auzim numele conducătorului Casei Atreides. În schimb se găsește timp să auzim de Lanville și să o tot vedem pe fata din vis.
Deși presimțeam că se va întâmpla ceva absurd (deja știam de bietul Liet Kynes), nu m-am așteptat la replica următoare: „Ducele Leto Atreides nu înseamnă nimic pentru ordinul nostru. Dar soția lui e sub protecția noastră și prin urmare și fiul ei”. Nu, nu e nicio glumă, cuvintele sunt rostite în film! Cineva a scris acea replică, a fost citită, aprobată și filmată. Încep să mă întreb dacă Villeneuve e doar împrăștiat de felul lui, sau pur și simplu nu-i pasă.

Înțeleg că oamenii și-au dorit o ecranizare de succes, doar că trebuie să fim obiectivi – nu se poate vorbi în niciun caz despre o capodoperă.

#233
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBeda_Venerabilis, on 08 decembrie 2021 - 18:03, said:

Nimeni nu verificat produsul final?
Revedeți scena sosirii pe Arrakis și priviți cum umbrele își tot schimbă direcția. O greșeală de începător într-un film cu pretenții de capodoperă. Cum e posibil să uiți că trebuie să corectezi așa ceva? Vorbim de un film unde accentul cade pe CGI și ei uită să schimbe niște amărâte de umbre? La un buget de 165.000.000 de dolari? După ce lansarea a fost amânată aproape un an? Am văzut filme mult mai ieftine, care nu o dau în bară atât de ridicol.
Tu ai observat asta din prima? Ai vizionat si filmul?

#234
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Am văzut filmul de două ori.
Prima dată am zis că e ok. Nu extraordinar, doar ok. Însă aveam unele neclarități și m-am gândit că poate n-am fost eu suficient de atent. Așa că l-am văzut și a doua oară, prefăcându-mă că n-am citit cartea și nu știu despre ce este vorba (n-a fost chiar prefăcătorie, am citit Dune în urmă cu vreo 25 de ani și am uitat majoritatea detaliilor - acum am început s-o recitesc).
Ei bine, a doua oară am fost foarte atent. Am observat tot felul de erori care îmi scăpaseră la prima vizionare, inclusiv umbrele (afirmația că Jessica e soția Ducelui mi-a sărit în ochi din prima). Dar dacă ar fi să vorbesc despre greșelile filmului, ar trebui să umplu câteva pagini.
Recunosc că, vizual, filmul te fură. Nu-ți dai seama de greșeli decât dacă îl analizezi cu atenție, sau dacă știi Dune pe dinafară.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate