Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
425 replies to this topic

#199
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostHansolo, on 11 noiembrie 2021 - 15:59, said:

Da, dar filmul nou a fost PC, cartile trebuiau scrise altfel dupa Denis et comp https://www.ebar.com.../movies//309782
In the film, the villainous Baron Vladimir Harkonnen (Stellan Skarsgård) is dastardly. Think a hefty Rudy Giuliani. But in the text, Travis Johnson of Flicks.com recalls that the Baron "is a predatory homosexual given to pederasty and incest, an unrepentant rapist and murderer. Prior adaptations have leaned into his sexuality to differing degrees, with [David] Lynch's [1984 take] in particular embracing the archetype of the depraved gay sadist."

Personal nu mi-a atras atentia deloc orientarea sexuala a baronului in carti sau filmele anterioare, nu ala era subiectul principal, dar in noul film mi-au atras atentia modificarile facute de dragul PC.
Auzi dracie, ca Frank Herbert a fost homofob si n-a scris cartile cum trebuie, nu are cum sa fie homo personajul negativ.
Oricum, buna treaba, sa schimbi personajul negativ intr-un barbat puternic hetero iar eroul principal la o identitate de gen.
Filmul trebuia sa fie Adult Only si iesea mult mai bine, asa, gen Deadpool.

Edited by danX, 15 November 2021 - 11:00.


#200
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Cred ca e unul din cele mai urate filme sf. Anost, ca o paine mucegaita fara sare.

#201
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Cum adica urat? Iar ai tras film de pe torenti si te-ai uitat la o imagine de 480 px.

#202
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 19.06.2018
Muzica mi a placut mult mai mult decat imaginea. Daca nu il vedeam la cinema cred ca m as cam fi plictisit. Nu e dezastru dar nici nu cred ca va ramane memorabil. Pe langa capodopera care este cartea...cam palid. Se putea mai bine. Si apoi sa nu mai zic de Mamao...In Dune? Ma lesi?

Edited by audiofidell, 18 November 2021 - 19:20.


#203
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,444
  • Înscris: 02.09.2016
Ii bine, ii bun, chiar foarte bun doar si pt. faptul ca m-au facut sa citesc cartea/cartile din nou ... acelea orginale/vechi  le/am gasit dar am cumparat de la anticariat inca o serie deoarece ne/am transformat in club si adunare ad/hoc de carte si literatura S.F.
Sa aduna astia mici, juniorii (stau la noi peste iarna si juniorii fratelui meu mai mic) si incepe dezbaterea: cine e ala, cum este aia si nu se potriveste cu povestea din carte, se potriveste la fix si toate alea.
Chiar daca apare doar pa final ! ma termina stimabila Chani (Zendaya).Aparea destul de mult in perioada promovari filmului/productiei si in materialele publicitare insa in film are doar 7 min.
Costumatia, putinul dialog si fraza de la final creaza o asteptare destul de mare in continarea filmului pt Chani, ahhhh cand sa uita ea asa in departarea desertului, asa cu ochi mari, toți albaștri ...

#204
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Am banuiala ca cei care l-au apreciat sunt cei ce dau like la orice film sci-fi - din punctul asta de vedere Dune nu e un film prost. Comparativ cu mizeriile Marvel sau DC...

Ceea ce-l face mediocru e incercarea esuata de a fi cea mai buna productie Dune of all time. Nu e.

#205
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://i.redd.it/gfzxegd8i3f51.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

#206
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Nu poti sa te catch in gustul omului, orcine poa’ sa-si spuna opinia… dmpdv Dune -le lui Villneuve e super, l-am savurat de 2 ori, abia astept part2.

Aia care nu v-a placut , revedeti Joker…

#207
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
Da, daca nu intelegi cartile, e usor sa zici ca e o capodopera.

#208
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Eeeh, acum nu intelegem cartile!!!

#209
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Eu nu inteleg ce ati vazut la acest film 🙄. Si cartile in sine, nimic deosebit. Ce e asa iesit din comun?

#210
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostAlexandru H., on 19 noiembrie 2021 - 20:03, said:

Am banuiala ca cei care l-au apreciat sunt cei ce dau like la orice film sci-fi - din punctul asta de vedere Dune nu e un film prost. Comparativ cu mizeriile Marvel sau DC...

Ceea ce-l face mediocru e incercarea esuata de a fi cea mai buna productie Dune of all time. Nu e.
Aici nu-s de acord cu tine. Dune, Foundation mi s-au parut proaste, mai proaste decat unele Marvel/DC chiar daca ignor productii anterioare sau cartile. Proaste ca scenariu, regie, mesaj, rezultat final.
Sunt fan inrait SF dar din punctul asta de vedere se pare ca am gusturi diferite de box-office, filme ca Blade Runner (atat cel vechi cat si cel nou), Serenity+Firefly mi-au placut si au cam fost dezastru la box-office.
Marvel/DC macar nu pretind sa fie altceva decat mindless action SF ceea ce nu e rau in sine, de aici succesul box-office si acceptabilitatea din punctul meu de vedere.

#211
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ne-am dat dracu, suntem critici de arta toți.

Mie mi s-a părut ca  putea fi mai lung liniștit. Putea baga încă  o oră ca  popa, sa explice conceptele din spate care pentru privitorul simplu, necititor al cărților sunt cam impenetrabile. Altfel unele concepte au reușit sa le facă înțelese, dar multe altele nu. Și e păcat, mai ales ca au avut timp căcălău încă un an

Per total mi-a plăcut, nu m-a dat pe spate dar e o producție care merita văzută și e clar peste medie. S-ar putea intinde cu ea pe 6 filme liniștit doar din istoria lui Paul și copii. Dar mai baga detalii bos, ca ai de unde...

#212
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAlexandru H., on 19 noiembrie 2021 - 22:34, said:

Da, daca nu intelegi cartile, e usor sa zici ca e o capodopera.
fiecare si-a imaginat cartile in felul lui.
nu exista film care sa redea exact cartea dupa care a fost facut.

#213
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 19 noiembrie 2021 - 23:25, said:

Eu nu inteleg ce ati vazut la acest film ��. Si cartile in sine, nimic deosebit. Ce e asa iesit din comun?
Noi?!?! Ce dracu sa vedem noi la carti ... nimic. Altii au vazut ... intreaba-i pe ei:  

Dune is frequently described as the best selling science fiction novel in history.
It won the inaugural Nebula Award for Best Novel in 1965 and the 1966 Hugo Award

Ca s-a mai facut un film si un serial?!?! Habar nu am ce-s cu cartile astea!

#214
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View PostHansolo, on 11 noiembrie 2021 - 15:59, said:

Da, dar filmul nou a fost PC, cartile trebuiau scrise altfel dupa Denis et comp https://www.ebar.com.../movies//309782
In the film, the villainous Baron Vladimir Harkonnen (Stellan Skarsgård) is dastardly. Think a hefty Rudy Giuliani. But in the text, Travis Johnson of Flicks.com recalls that the Baron "is a predatory homosexual given to pederasty and incest, an unrepentant rapist and murderer. Prior adaptations have leaned into his sexuality to differing degrees, with [David] Lynch's [1984 take] in particular embracing the archetype of the depraved gay sadist."

Personal nu mi-a atras atentia deloc orientarea sexuala a baronului in carti sau filmele anterioare, nu ala era subiectul principal, dar in noul film mi-au atras atentia modificarile facute de dragul PC.
Auzi dracie, ca Frank Herbert a fost homofob si n-a scris cartile cum trebuie, nu are cum sa fie homo personajul negativ.
Oricum, buna treaba, sa schimbi personajul negativ intr-un barbat puternic hetero iar eroul principal la o identitate de gen.

Stai un pic, dacă era political correctness, woke and shit, trebuia sa il faca ultra gay pe baron, nu?

View PostAlexandru H., on 19 noiembrie 2021 - 20:03, said:

Am banuiala ca cei care l-au apreciat sunt cei ce dau like la orice film sci-fi - din punctul asta de vedere Dune nu e un film prost. Comparativ cu mizeriile Marvel sau DC...

Ceea ce-l face mediocru e incercarea esuata de a fi cea mai buna productie Dune of all time. Nu e.

Ai o banuiala proasta

View PostHIPNOTIQ_ARE, on 16 noiembrie 2021 - 20:25, said:

Cred ca e unul din cele mai urate filme sf. Anost, ca o paine mucegaita fara sare.

No worries mate, pentru cei ca tine a cumparat Disney drepturile Star Wars. Exista Marvel, DC, etc

#215
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,325
  • Înscris: 28.07.2008
Respect parerile celor care nu inteleg nimic nici din film si ce e mai trist, nici din carti...
E o experienta, o traire, care nu se poate nici comunica nici explica
Pentru noi, fanii, Dune nu e o carte, film sau fenomen, e o ''RELIGIE'', iar Herbert e un Dostoievski/Tolstoi/Shakespeare al SF-ului
Imaginati-va, ne fanii, ca fara Dune nu ar fi existat nici fenomenul Star Wars sau Star Trek, asa cum le cunoastem

Recentul film e pentru mine un glorios omagiu adus cartii -si credeti-ma, daca ar fi sa il critic as face-o cu o competenta net superioara ne fanilor, din toate punctele de vedere, iar criticile mele s-ar insira de nu se mai termina
Doar un singur element, alegerea lui Chalamet in rolul principal si prestatia acestuia reprezinta dincolo de asteptari tot ce mi-am imaginat si trait interior fata de imaginea lui Paul Atreides, de vreo 20 ani incoace de cand am pus mana pe carte
Sunt alte sute de elemente despre care as putea vorbi in afara de Chalamet, enumar grosso modo, coloana sonora, peisajele, cromatica, ochii ibad, device-urile, armele, navele...

#216
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postalexneo, on 21 noiembrie 2021 - 22:12, said:

Stai un pic, dacă era political correctness, woke and shit, trebuia sa il faca ultra gay pe baron, nu?
Am explicat, problema celor cu PC a fost ca baronul/personajul negativ era gay, asa ca au schimbat povestea, era doar negativ. A se vedea si ,,opinia" citata de altii https://www.reddit.c...antigay_themes/
Sau chiar opinia lui Denis de care am vorbit aici https://forum.softpe...4#entry28375279
Villeneueve’s film also skips over much of the palace intrigue and infighting that Herbert details in the Harkonnen court and steers clear of Herbert’s suggestion in the novel that the Baron is a pederast who sexually preys on young slave boys. “I just felt that this was an idea that was a bit clichéd and didn’t age very well,” the director says.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate