Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
,,Razbunarea tocilarilor: la ce s...

Bardonecchia, stațiunea de s...

Cum il poate incerca Zeul biblic ...

Achizitie miniPC.
 In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...

Germania a legalizat consumul de ...
 Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?

Ati castigat vreodata la "con...
 HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Dune(2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

Alexandru H.

Alexandru H.

Parakoimōmenos

• Grup: Senior Members

alexneo, on 29 octombrie 2021 - 07:57, said:

Un alt aspect trecut cu vederea de criticii ultimei ecranizari

https://screenrant.c...nderstand-good/

Un articol plin de minciuni. Asa cum se cuvine pentru fanii filmului.

Miniseria nu a fost inca egalata, cu tot scremutul lui Chamelet.

Laberta

Laberta

Senior Member

Am văzut și eu aseară filmul. Nu mi-a plăcut, a fost ca o gutuie înecăcioasă.
Am citit toată seria acum vreo douăzeci de ani, am văzut si filmul din 84, și serialul din 2000.
Nimic, nothing, rien, nada. Mai bine rămâneam cu dezamăgirea că nu a fost ecranizata.

gelublabla

gelublabla

Senior Member

Am vazut filmul, fara asteptari mari mai ales dupa ce am citit notele critice de aici.
Am zis ca ma uit exact pana cand ma plictisesc si nu m-am plictisit. Absolut deloc!
M-a prins si povestea si atmosfera si mai ales coloana  sonora. Chiar si actorii mi-au placut, pana si Momoa parea ca e parte din poveste si nu facea nota discordanta. Nu cred ca un soi de erou tragic precum Ecaterina Teodoroiu din filmegrofia romaneasca ar fi fost mai potrivit.
Asa ca pot spune ca mi a placut si astept si continuarea.
Surprinzator e ca ne-a prins pe toti (sotia, eu si fii miu de 15 ani) si a fost chiar o vineri seara draguta in familie!

bogwol

bogwol

Senior Member

Si mie mi-a placut filmul si mi se pare ca respecta destul de mult cartea (din ce imi amintesc, ultima recitire fiind acum vreo 15 ani). Sigura dezamagire este tratarea destul de superficiala a tradarii doctorului  Yueh - nu se spune nimic ca doctorii erau conditionati sa slujeasca familia carora le erau destinati, ca s-a gasit o cale sa treaca peste conditionare, etc - practic acel act a generat tot ce urmeaza apoi....

alexneo

alexneo

Active Member

• Grup: Members
@bogwol, nici in prima carte nu este foarte dezbatut subiectul. Poate in celelalte, nu stiu, ca nu le-am citit. Dar in prima carte abia daca sunt 5 fraze pe subiectul asta.

bogwol

bogwol

Senior Member

Nu chiar: asa cum spuneam si mai sus, se vorbeste despre conditionarea medicilor, de faptul ca pana la Yueh nu s-a reusit niciodata "spargerea" respectivei conditionari, de faptul ca Yueh de fapt banuia ca sotia nu ii mai era in viata dar a considerat ca trebuie sa incerce, etc....In celelalte carti nu se mai dezbate acest subiect.

spooky51

spooky51

Senior Member

Dune inseamna o serie de romane greu de ecranizat pentru publicul general. Am citit de cateva ori seria si trebuie sa recunosc ca incepand cu Imparatul-zeu al Dunei am facut-o pe sarite, nu a fost ceva care sa poata fi citit cap-coada fara sa adormi insa citita "pe sarite" si apoi puse la cap in ordine cronologica a fost interesant.
Filmul a fost slabut dupa parerea mea, atat pentru fani cat si pentru publicul general.

arg

arg

Guru Member

bogwol, on 09 noiembrie 2021 - 06:51, said:

...
depinde cum privesti problema.
mie-mi pare ca doctorul a manipulat situatia in asa fel incat cei doi sa scape si l-a sacrificat pe duce. fix ce face medic, alege o varianta si isi salveaza pacientul sau macar ce mai ramane din el.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

arg, on 09 noiembrie 2021 - 10:04, said:

depinde cum privesti problema.
mie-mi pare ca doctorul a manipulat situatia in asa fel incat cei doi sa scape si l-a sacrificat pe duce. fix ce face medic, alege o varianta si isi salveaza pacientul sau macar ce mai ramane din el.
"Cei doi" aveau scaparea asigurata de Bene  Gesserit. N-avea doctorul de-a face cu asta.

BTW, m-am apucat cu prima carte: Jihadul Butlerian. Foarte bine inchegata povestea. Pai nene e de muls din cartile astea pentru urmatorii 50 de ani.

Edited by Bursul, 09 November 2021 - 10:54.

arg

arg

Guru Member

sotii herbert au fost foarte prolifici in a crea universul dune.
desi plotul e facut de ei cap coada, se vede/simte cand a fost preluat de altcineva, lipseste multitudinea detaliilor.... cartiele isi pierd acurateatea descrieriilor.

p.s. bg-ul le-a asigurat acceptarea de catre fremeni... sau invers... fremenii i-au sugerat bg-ul ce are de facut.
dar scaparea de la atacul principal a asigurat-o doctorul

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Jihad.

Are niste conotatii, dar e mult mai potrivit decat cruciada, cum am impresia ca a fost folosit in film.

arg

arg

Guru Member

denumiri diferite pt acelasi lucru.

Bonzo_Madrid

Bonzo_Madrid

Junior Member

L-am vazut si eu weekendul trecut la cinema. Desi am plecat de la premiza ca nu va fi un succes, sau ceva wow pot sa zic ca mi-a placut. E practic un remake al filmului din 2000 cu cateva ajustari sau omisiuni. Cartile le-am citit cred ca acum 20 de ani, deci nu imi mai aduc aminte exact cum era in carte si daca filmul din 2000 respecta cartea intrutotul. Dar lipseau cateva chestii pe care mi le-am adus aminte.

- La scena cu baba aia Bene Gesserit in filmul din 2000 era ceva mai explicita scena, si totodata mai socanta. Mi-as fi dorit un film mai violent, dar banuiesc ca banul dicteaza.
- Cand ajung astia din casa Atreides pe planeta stiu ca era o chestie cu apa folosita, o dadeau la saraci sau ceva de genul. Si ducesa aboleste regula asta si le zice parca sa primeasca apa proaspata.

Edited by Bonzo_Madrid, 09 November 2021 - 14:00.

FlorinManea

FlorinManea

Member

waste of time

Alexandru H.

Alexandru H.

Parakoimōmenos

Bonzo_Madrid, on 09 noiembrie 2021 - 13:59, said:

L-am vazut si eu weekendul trecut la cinema. Desi am plecat de la premiza ca nu va fi un succes, sau ceva wow pot sa zic ca mi-a placut. E practic un remake al filmului din 2000 cu cateva ajustari sau omisiuni. Cartile le-am citit cred ca acum 20 de ani, deci nu imi mai aduc aminte exact cum era in carte si daca filmul din 2000 respecta cartea intrutotul. Dar lipseau cateva chestii pe care mi le-am adus aminte.

- La scena cu baba aia Bene Gesserit in filmul din 2000 era ceva mai explicita scena, si totodata mai socanta. Mi-as fi dorit un film mai violent, dar banuiesc ca banul dicteaza.
- Cand ajung astia din casa Atreides pe planeta stiu ca era o chestie cu apa folosita, o dadeau la saraci sau ceva de genul. Si ducesa aboleste regula asta si le zice parca sa primeasca apa proaspata.

Macar daca ar fi fost un remake la miniseria din 2000 - imbunatatita cu bani pentru efecte speciale etc. Dar le-a iesit un film gol, fara substanta, fara viata.

Hansolo

Hansolo

Senior Member

Da, dar filmul nou a fost PC, cartile trebuiau scrise altfel dupa Denis et comp https://www.ebar.com.../movies//309782
In the film, the villainous Baron Vladimir Harkonnen (Stellan Skarsgård) is dastardly. Think a hefty Rudy Giuliani. But in the text, Travis Johnson of Flicks.com recalls that the Baron "is a predatory homosexual given to pederasty and incest, an unrepentant rapist and murderer. Prior adaptations have leaned into his sexuality to differing degrees, with [David] Lynch's [1984 take] in particular embracing the archetype of the depraved gay sadist."

Personal nu mi-a atras atentia deloc orientarea sexuala a baronului in carti sau filmele anterioare, nu ala era subiectul principal, dar in noul film mi-au atras atentia modificarile facute de dragul PC.
Auzi dracie, ca Frank Herbert a fost homofob si n-a scris cartile cum trebuie, nu are cum sa fie homo personajul negativ.
Oricum, buna treaba, sa schimbi personajul negativ intr-un barbat puternic hetero iar eroul principal la o identitate de gen.

arg

arg

Guru Member

bine ca nu l-au facut afro-asina de gen neutra.

Alexandru H.

Alexandru H.

Parakoimōmenos

Hansolo, on 11 noiembrie 2021 - 15:59, said:

Da, dar filmul nou a fost PC, cartile trebuiau scrise altfel dupa Denis et comp https://www.ebar.com.../movies//309782
In the film, the villainous Baron Vladimir Harkonnen (Stellan Skarsgård) is dastardly. Think a hefty Rudy Giuliani. But in the text, Travis Johnson of Flicks.com recalls that the Baron "is a predatory homosexual given to pederasty and incest, an unrepentant rapist and murderer. Prior adaptations have leaned into his sexuality to differing degrees, with [David] Lynch's [1984 take] in particular embracing the archetype of the depraved gay sadist."

Personal nu mi-a atras atentia deloc orientarea sexuala a baronului in carti sau filmele anterioare, nu ala era subiectul principal, dar in noul film mi-au atras atentia modificarile facute de dragul PC.
Auzi dracie, ca Frank Herbert a fost homofob si n-a scris cartile cum trebuie, nu are cum sa fie homo personajul negativ.
Oricum, buna treaba, sa schimbi personajul negativ intr-un barbat puternic hetero iar eroul principal la o identitate de gen.

Cea mai buna interpretare a baronului a fost in miniseria din 2000. Ian McNeice a fost mult, mult superior lui Stellan Skarsgård. Si chestia e ca Ian e inconjurat de barbati semi-goi ce se lupta in arena, ai un feeling de "Caligula" - nu se zice concret ca ii plac barbatii dar simti ca nu ar fi o minciuna asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8E7OmZkqyyA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate