Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Omul modern si religia

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
592 replies to this topic

#577
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
poate ai bafta si te muti pe malul siretului pana atunci. :) scapi de-acolo.

#578
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Attached File  20200923_170415406_iOS.jpg   57K   23 downloads

#579
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmario_bril, on 23 septembrie 2020 - 22:27, said:


ditamai sofismul, mario!

hai sa-ti zic eu o chestie, originala, un fel de intrebare retorica... fii(fiti) pe faza :) :

ti-ai pus vreodata intrebarea de ce oamenii, crestinii, deh, cred cu tot dinadinsul ca intr-un fel sau altul vor continua dupa moarte in aceeasi forma si cu aceeasi constienta? de fapt o continuare a "acestei" vieti? de ce oare sa fie asa? ce divinitate, citeste zeitate, ar dori sa ofere asa ceva? e bizar? a absurd? e delir? raspunsul este simplu, nu exista un altul, aproape mereu ce este mai simplu este si adevarat, oamenii vor rasplata, oricat sa caca pe ei de zeu, dumnezeu, de divin, de spiritual, de fapt intotdeauna isi doresc o rasplata materiala.

#580
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Dacă-l citești pe Eliade, nu ar fi chiar așa, precum susții.

#581
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmario_bril, on 23 septembrie 2020 - 23:04, said:

Dacă-l citești pe Eliade, nu ar fi chiar așa, precum susții.

eliade e eliade, are si el o parere, necrestina, stiu si eu daca e cel mai nimerit?!?

dar esenta "intrebarii" mele este continuitatea, oamenii isi doresc o continuare a acestei "vieti", asta-i buba...

Edited by Donald_Duck, 23 September 2020 - 23:12.


#582
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
E unul dintre cei care au studiat intens problema, spre deosebire de mine sau de tine.

#583
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmario_bril, on 23 septembrie 2020 - 23:11, said:

E unul dintre cei care au studiat intens problema, spre deosebire de mine sau de tine.

mie nu-mi place decat la tiganci din eliade. Posted Image am citit cam tot, n-am retinut mare lucru. nu zice nicaieri despre continuarea vietii, n-am auzit sa fi zis cineva, d-aia cred ca e originala...Posted Image

edit.aaa, si in la tiganci mortu nu-si continua viata, de fapt nici macar nu stia ca-i mort. :)

Edited by Donald_Duck, 23 September 2020 - 23:32.


#584
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Mie îmi place cum a studiat Eliade fenomenul religios, chiar dacă în privința creștinismului nu sunt întru totul de acord cu el.
În ceea ce privește însă eshatologia creștină, pot spune că ea decurge extrem de logic din Creație.

#585
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
ia citeste asta:

"Dar Mircea Eliade n-a sfîrşit prin a medita la Cuvîntul lui Dumnezeu, ci a înţepenit într-un fotoliu citindu-l pe Cioran („Exercices d’admiration”). Dacă în tot ce ni se întîmplă sînt „semne” (una dintre obsesiile autorului „Nopţii de Sînziene”), atunci nu poţi să nu te întrebi dacă nu-i cumva şi acesta un „semn”: să închei conturile existenţei citind elucubraţiile „subţiri” ale unui ateu păgînizant!
Sigur, moartea – „marea trecere” – e o probă grea chiar și pentru mulți dintre credincioșii cei mai autentici. Din păcate, tot ceea ce a urmat în drama omenească a acestui sfîrșit a fost spectacolul jalnic al unei teribile confuzii spirituale, pe care Mircea Eliade însuşi a favorizat-o în sufletele celor apropiaţi: pe de o parte confuzia între religie şi cultură, pe de altă parte aceea între spiritul ecumenic tradiţional şi „ghiveciul” pseudo-religios al lumii moderne. La căpătîiul muribundului se citeşte şi se povesteşte: nu din Evanghelie sau din vreo carte de rugăciuni, ci din proza sofisticată a lui Lampedusa (nuvela „Ligheia”)! De această speţă a fost „Marea Veghe” de care pomenea I. P. Culianu. Vorba aceea, „moartea e pe noi”, iar noi ne îmbătăm cu Fabula acestei lumi…
Şi astfel românul botezat ortodox Mircea Eliade, omul cel mai norocos al unei generaţii martirizate sub semnul crucii lui Hristos, marele istoric şi teoretician al religiilor, idolul atîtor muritori ce s-au amăgit a fi descoperit prin el „sensurile originare” ale lumii şi ale vieţii, s-a stins, la 22 aprilie 1986, într-o atmosferă de coloratură sectaristă şi – cu sintagma generaţiei lui – „iudeo-masonică”, primind „extrema uncţiune” de la un pastor negru anglican, aşa cum el însuşi lăsase dispoziţie, „ca semn de înfrăţire între rase şi religii” (?!).
În ziua de 23 aprilie 1986 a fost ars într-un crematoriu din Chicago („cremat”, zice I. P. Culianu). Serviciul memorial a avut loc în Capela Rockfeller. Atît la incinerare, cît şi la ceremonia ulteriară, s-au citit pagini din opera sa (filosoful David Tracy a înţeles să plaseze un pasaj din „Mitul eternei reîntoarceri” între două texte biblice: „Înţelepciunea lui Isus Sirah” şi „Apocalipsa Sfîntului Ioan Teologul”). Elogiul cel mai substanţial i l-a făcut evreul Saul Bellow.
Slavă Domnului că, fără nici o dispoziţie din partea răposatului, bisericile noastre ortodoxe din America l-au prohodit de la distanţă în legea strămoşească, rugîndu-se cu smerită cuviinţă pentru odihna sufletului său!
Un an mai tîrziu, la parastasul ţinut în ţară, la Biserica Sfîntul Silvestru din Bucureşti, mi-a fost dat să aud cu nedumerire pomenindu-se nu de „robul lui Dumnezeu Mircea”, ci de „robul lui Dumnezeu Mircea Eliade”… Poate că Dumnezeu (iertată să-mi fie vorba proastă!) a înţeles astfel mai bine despre cine se făcea pomenire şi, impresionat de atîta prestigiu ştiinţific, îi va trece cu vederea pînă şi păcatul împotriva Duhului Sfînt…"

#586
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Ți-am spus că nu sunt întru totul de acord cu el, când e vorba de părerile lui cu privire la creștinism. A avut câteva derapaje serioase de la creștinism, din păcate.

Pe de altă parte, a studiat intens fenomenul religios și concluziile lui mi se par pertinente.

Edited by mario_bril, 24 September 2020 - 00:04.


#587
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 23 septembrie 2020 - 19:15, said:

Am prins niste bibani destul de mari.
Dar parca-s mai gustosi cei de pe acest topic... :yes:

Care-s aia, gustosii? :)

Edited by heart_of_ice, 24 September 2020 - 02:03.


#588
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postcriztu, on 23 septembrie 2020 - 16:29, said:

cam asta.

cam asta, ce?

#589
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 23 septembrie 2020 - 11:43, said:

Daca omu iti cere sa dai definitia "fiintei", si tu il trimiti la Dex, iar in Dex scrie: fiinta - ceea ce are viata, iar viata - procese mecanice, chimice, fizice.
Dupa care vii si zici: -vad ca nu intelegi sau nu retii, ipoteza mea e ca eul e simbol in ganduri.

pai boss, cablule, tvule, eu te intreb de "fiinta" tu ma trimiti la dex, dupa care ma iei cu "eul", "emergenta", "simbolul", "sfantul creier nascator".
pai ce faci tu aicea e sofism din ala vanjosu, care ii zici la sofist: -buna ziua, as dori de 3 lei bomboane, si el incepe sa zbiere la tine ca nu e adevarat, Napoleon nu a inselat-o pe nevasta-sa!
Posted Image


Posted Image

#590
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

View Postheart_of_ice, on 24 septembrie 2020 - 01:57, said:

Care-s aia, gustosii? Posted Image

Aia care inghit perversa momeala penticostala, azvarlita in apele forumului de catre pescarul pseudo-aparator (de circumstanta) al ortodoxiei.

#591
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postheart_of_ice, on 24 septembrie 2020 - 01:57, said:

Care-s aia, gustosii? Posted Image
Unul dintre cei mai gustosi este EugenCernat Posted Image
E asa simpatic cand se nerveaza el ca de ce "apar" eu ortodocsii.
Ca si cum ortodoxia ar avea nevoie de apararea mea Posted Image
Uite-l aici cum musca:

Attached Files


Edited by penticostalul, 24 September 2020 - 17:19.


#592
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostDonald_Duck, on 23 septembrie 2020 - 23:00, said:

ditamai sofismul, mario!
hai sa-ti zic eu o chestie, originala, un fel de intrebare retorica... fii(fiti) pe faza :) :

ti-ai pus vreodata intrebarea de ce oamenii, crestinii, deh, cred cu tot dinadinsul ca intr-un fel sau altul vor continua dupa moarte in aceeasi forma si cu aceeasi constienta? de fapt o continuare a "acestei" vieti? de ce oare sa fie asa? ce divinitate, citeste zeitate, ar dori sa ofere asa ceva? e bizar? a absurd? e delir? raspunsul este simplu, nu exista un altul, aproape mereu ce este mai simplu este si adevarat, oamenii vor rasplata, oricat sa caca pe ei de zeu, dumnezeu, de divin, de spiritual, de fapt intotdeauna isi doresc o rasplata materiala.

Din acelasi motiv pentru care tin inmormantari grandioase, popa vorbeste grandios si mirobolant, fac morminte de marmura suflate in aur, samd.

Mai exact majoritatea oamenilor nu vor sa renunte la rautatea, prostia si lacomia lor si cred ca daca in viata aceasta au fortat nota, asa va merge mereu.



View PostDonald_Duck, on 23 septembrie 2020 - 23:10, said:

eliade e eliade, are si el o parere, necrestina, stiu si eu daca e cel mai nimerit?!?

dar esenta "intrebarii" mele este continuitatea, oamenii isi doresc o continuare a acestei "vieti", asta-i buba...

Omul nu are nimic special fata de o frunza si totul este prins intr-o bucla, ceva in genul rotii vesnice din hinduism.

#593
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:47, said:

Cand va disparea de tot religia (nu credinta) din capul anumitor oameni?
Nu vad cum ar putea fi religia despartita de credinta ...Posted Image
Dumneata esti suparat pe credinciosi in general sau doar pe cei care se impartasesc cu aceeasi lingurita?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate