Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Omul modern si religia

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
592 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand va disparea de tot religia (nu credinta) din capul anumitor oameni? In 20-30-40 ani? Locuitorii tarilor dezvoltate deja nu mai tin cont de dogmele din carti. Statisticile arata ca, cu cat este mai religios un popor cu atat este mai sarac.

Eu cred ca o data cu generatiile noi se stinge incet si "credinta" asta oarba. Nu zice nimeni sa nu fii un om bun. Insa daca asculti toate porcariile gen "impartasiti-va cu aceasi lingurita ca va apara Dumnezeu de hepatita, herpes si alte asemenea boli" imi pare ca nu este decat inconstienta pura.. asta ca sa nu zic prostie.

Cred ca nici macar cand vor aparea progrese extrem de importante in stiinta, tehnologie unii nu vor renunta la religie. Vor pune toate aceste descoperiri pe seama "ghiavolului"

edit:

"Un lider religios proeminent Patriarhul Filaret din Ucraina care la începutul acestui an a dat vina pe căsătoriile gay pentru pandemia de coronavirus are Covid."
Deci l-a pedepsit Dumnezeu pt ca era gay. Pt ca asta putem intelege din vorbele lui. Eh.. cam asta este cand se intoarce roata. Asa se intampla cand inca mai crezi intr-un mos cu barba care traieste in nori/cer si care dicteaza omului e trebuie sa faca.
Mergeti si impartasiti-va cu aceesi lingura. Veti fi protejati de mosul din cer si nu veti lua toate bolile hepatita, Covid19, herpes etc.

Edited by MembruAnonim, 09 September 2020 - 14:02.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Esti ateu ?

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu sunt bisericos dar nici ateu nu pot fi.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,440
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:47, said:


"Un lider religios proeminent Patriarhul Filaret din Ucraina care la ĂŽnceputul acestui an a dat vina pe căsătoriile gay pentru pandemia de coronavirus are Covid."
Deci l-a pedepsit Dumnezeu pt ca era gay. Pt ca asta putem intelege din vorbele lui. Eh.. cam asta este cand se intoarce roata. Asa se intampla cand inca mai crezi intr-un mos cu barba care traieste in nori/cer si care dicteaza omului e trebuie sa faca.
Mergeti si impartasiti-va cu aceesi lingura. Veti fi protejati de mosul din cer si nu veti lua toate bolile hepatita, Covid19, herpes etc.

Religia va dispărea când astfel de indivizi vor dispărea iar oamenii vor realiza că nu au nevoie de religie și Biserică pentru a crede in Dumnezeu.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTruculMagic, on 09 septembrie 2020 - 13:54, said:

Esti ateu ?

Cred in stiinta. Daca intr-adevar exista o forta superioara, cu siguranta aceea nu este acel Dumnezeu care traieste in Eden si iti zice ca nu ai voie sa bei mai mult de 1/3 pahar de vin pe zi (ca tot se discuta intr-un topic absuditatea asta Posted Image )

Edited by MembruAnonim, 09 September 2020 - 14:01.


#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Probabil ca de tot nu va disparea, caci (tot probabil) exista i parte din noi care are nevoie de spiritualitate. Stiti voi, traiul in pestera, cand nimic nu iti dadea speranta... E un drog bun. ;) Macar din cauza asta.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,440
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:59, said:



Cred in stiinta. Daca intr-adevar exista o forta superioara, cu siguranta aceea nu este acel Dumnezeu care traieste in Eden si iti zice ca nu ai voie sa bei mai mult de 1/3 pahar de vin pe zi (ca tot se discuta intr-un topic absuditatea asta Posted Image )

Deci ești agnostic.

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:59, said:

Cred in stiinta. Daca intr-adevar exista o forta superioara, cu siguranta aceea nu este acel Dumnezeu care traieste in Eden si iti zice ca nu ai voie sa bei mai mult de 1/3 pahar de vin pe zi (ca tot se discuta intr-un topic absuditatea asta Posted Image )
Intamplator, e aproape doza recomandata de cardiologi pentru a mentine sanatatea cardiovasculara. Abstinenta sexuala, posturile etc - probabil ca unele lucruri s-au putut incetateni si perpetua si prin intermediul religiei si traditiilor, constatandu-se prin observare ca asa e cel mai bine. Multi oameni nu stiau de altceva decat de frica (altfel erau desfranati etc etc). Femeile aveau un camin de tinut, copii de crescut etc etc.

Exista multe explicatii pentru faptul ca religia /credinta a dainuit timp de milenii. Una este cea a neputintei omului in fata necazurilor, vremurilor.  Omul se intalnea in trecut (in fapt, pana acum 100-200 de ani) cu multe situatii amenintatoare de viata: muncile grele facute fara protectie - te musca un sarpe, te intalneai cu ursul, nu exista doctor, necum salvare etc etc. Boli, lupte, copiii iti mureau in mod curent etc. Stiti de ciuma neagra, ia cautati sa vedeti cati au murit. Ia cautati sa vedeti si foamete pe unde a fost, inclusiv pana de curand (Irlanda, 1850). Foamete d-aia serioasa, sa trebuiasca sa fierbi buruieni de pe camp, zic. In asemenea situatii ai o alinare si o incredere daca ai pe cineva aproape, fie si imaginar.

Mai stiti ce au facut francezii, care sunt unul din statele cu cei mai putini credinciosi din Europa vestica, atunci cand a luat foc Notre Dame si nu puteau face nimic, decat sa se uite? Exact, au inceput sa se roage. :) Morala e ca nu putem judeca pe altii pana nu am stat suficient de mult timp in pantofii lor... Chestia asta vine si cu experienta de viata, treptat-treptat incepi sa ii intelegi si pe altii pe care ii judecai aspru in tinerete.

Edited by aaaa4567, 09 September 2020 - 14:11.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
nu mai dureaza mult. se lucreaza intens la asta:
https://www.4tuning....529592797162324

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Primii posesori de iPhone din Romania au fost calugari.

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:59, said:

exista o forta superioara,
Asa este mai corect, daca tot crezi in stiinta.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un reportaj foarte bun marca Recorder. Vorbeste de ziua in care s-a sfintit catedrala din Bucresti.

Va spun cu mana pe inima ca mi s-a facut o mila de mosul de la 9:33, ti se rupe inima. Mai sunt si altii in clip insa acesta este unul din ei. Saracii oameni tratati ca niste vite. Unii au o inima buna, altii sunt niste fiinte pline de venin, rai, acrii in suflet. Insa pacatul este de cei care saracii de ei sunt buni la inima si indura fara sa zica nimic ca nu mai au putere.

https://youtu.be/ZxNbOrtgVG0?t=574

Edited by MembruAnonim, 09 September 2020 - 14:12.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:47, said:

Cand va disparea de tot religia (nu credinta) din capul anumitor oameni? In 20-30-40 ani?
Dacă te uiți în urmă, religia e veche rău de tot și nici nu dă semne că va dispărea în curând.

#14
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:47, said:

Cand va disparea de tot religia (nu credinta) din capul anumitor oameni? In 20-30-40 ani? Locuitorii tarilor dezvoltate deja nu mai tin cont de dogmele din carti. Statisticile arata ca, cu cat este mai religios un popor cu atat este mai sarac.
Cand oamenii vor constientiza ca institutia bisericii este o escrocherie, nu doar inutile pentru societate - dar chiar o frana in calea progresului, prin propagarea de 2000 de ani incoace a unor prostii imaginare. Pe masura ce oamenii devin mai educati si mai deschisi la minte, realizeaza ca viata lor nu depinde in niciun fel de vreo zeitate imaginara sau de vreun functionar religios, finantat inutil de la bugetul de stat.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMembruAnonim, on 09 septembrie 2020 - 13:59, said:

Cred in stiinta. Daca intr-adevar exista o forta superioara, cu siguranta aceea nu este acel Dumnezeu care traieste in Eden si iti zice ca nu ai voie sa bei mai mult de 1/3 pahar de vin pe zi (ca tot se discuta intr-un topic absuditatea asta Posted Image )
Niciunde nu scrie că Dumnezeu trăiește în Eden sau că ai voie să bei doar 1/3 pahar de vin pe zi.
Unde ai auzit așa ceva?

#16
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Oamenii au nevoie sa creada intr-o forta superioara pentrua fi mai buni, mai responsabili si pentru confortul psihic pe care ni-l ofera acest gand.

Nu stiu daca 20,30 de ani ...as zice undeva la 80-100 de ani sa stergem cu buretele toate crimele si idiotenile facute in numele religiei si sa ne dam seama ca altele sunt legile care ne guverneaza, nu alea scrise de Mahomed cand calarea un cal alb sau cele scrise de Moise dupa o noapte de betie.

#17
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrazvansd, on 09 septembrie 2020 - 14:17, said:

sau cele scrise de Moise dupa o noapte de betie.

Da' mata' ai citit cele 613 legi și porunci scrise de Moise "după o noapte de beție" ca să poți să-ți dai cu părerea?! 🤔

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
eu n-am nica cu credinta, dar am o mare problema cu habotnicia si mai ales cu habotnicia militanta pro rusa, antiwaxeri etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate