Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Furnizori componente/produse IT?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
Salutare! As dori sa deschid un magazin online cu periferice si componente desktop, aveti idee de unde pot sau cu cine pot colabora pentru preturi de producator la produse?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cumva vrei sa-ti facem si planul de afaceri ?
Daca pui asemenea intrebari mai bine renunta la "afacere"

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă nu scoți prețuri mai bune decât Emag, Cel, etc, arunci banii pe geam.

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postwaterman, on 09 septembrie 2020 - 09:38, said:

Dacă nu scoți prețuri mai bune decât Emag, Cel, etc, arunci banii pe geam.

Chiar si asa, un pret pana in 10% mai ieftin decat emag nu ma atrage. Mai bine iau de la un magazin consacrat decat de la un no-name.
La Cel nu comentam, stim cu e cu garantia.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostDANUBOGDAN, on 09 septembrie 2020 - 10:11, said:

Ca nota personala, stau cu mainile prin IT de vreo 20 ani. Am net pe telefon de pe atunci, de cand a post disponibil si iti spun ca, din pacate, raspunsurile colegilor sunt indreptatite. Am achizitionat de mai multe ori, componente, accesorii, periferice.
Iti spun pe scurt: daca nu ai un distribuitorului tau, nu razbati. Afacerea asta nu este o investie. Nu investesti in componente, pentru ca se devalorizeaza ca Mercedesul. Ai nevoie de un distribuitor care sa fie flexibil la stoc. Sa-ti ia ce nu se duce, sa ofere reduceri la vanzari mari. In momentul cand piesa cea mai importanta a afacerii tale iti este necunoscuta, primesti raspunsuri ca acesta si iti recomand sa tii cont de ele, pentru binele tau.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Spoiler


https://forum.softpe...-componente-it/

https://www.google.c...nte/produse IT?

Edited by Dany_Darke, 09 September 2020 - 21:42.
mai verifica limbajul


#7
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

View PostDANUBOGDAN, on 09 septembrie 2020 - 10:11, said:


Din pacate pentru mine dispun de o suma de bani considerabila de bani si as dori sa investesc in chestii de genul.

Mare nenorocire pe capul tau sa dispui de o suma considerabila de bani.... Posted Image Posted Image Posted Image
Uite cateva link-uri, incearca sa-i contactezi :
- https://www.gigabyte.com/.
- https://www.intel.co...n/homepage.html
- https://www.westerndigital.com/

-

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Zilele trecute cautam un suport de monitor. Am gasit pe un site de care nu mai auzisem la 85 lei si pe Emag la 100lei. Desi era vorba doar de o fierotenie care nu prea are cum sa se strice sa ajunga la garantie sau retur, am preferat varianta a 2a. Nu stiu cat de ieftin ieseam cu prima varianta dar, de aseara, monitorul sta spanzurat in noul suport.
Probabil nu te ajuta prea mult cu inceperea afacerii dar presupun ca nu sunt singurul care recurge la astfel de variante atunci cand avem de ales intre un magazin vechi dar mai scump fata de unul nou dar mai ieftin.


Update: si pe OLX aceeasi balarie era 140 (acum vad ca a aparut si o oferta mai normala, la 90)

Edited by sorin147, 09 September 2020 - 10:50.


#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sincer mai bine iti faci o pizzerie decat magazin de IT. avand in vedere ca vrei sa te bati cu emag/altex si n-ai habar nici care sunt furizorii, in maxim 1 an o sa tragi afacerea pe dreapta.

#10
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Oricum daca e asa sensibil si s-a atacat asa repede, nu il vad bine in afaceri.
Noi am incercat sa ii deschidem ochii, inainte sa te gandesti sa deschizi o afacere faci un minimum de cercetare (minim google), el nimic, a trantit un topic generic si asteapta idei cum sa faca bani.

#11
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015

View Posthoneymik, on 09 septembrie 2020 - 10:54, said:

Oricum daca e asa sensibil si s-a atacat asa repede, nu il vad bine in afaceri.
Noi am incercat sa ii deschidem ochii, inainte sa te gandesti sa deschizi o afacere faci un minimum de cercetare (minim google), el nimic, a trantit un topic generic si asteapta idei cum sa faca bani.

Probabil, probabil si de asta as vrea sa activez in modul online, sunt satul de arogantele altora, lucrez zilnic cu oameni, nu mai am nevoie si de altele in mediul virtual.
NU ai citit bine topicul, nu astept idei de facut bani sau idei de afaceri, m am referit strict la furnizorii de componente, mai ales cei en-gros.

#12
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Si care este necazul vostru? A postat, a intrebat. Si ce?
A sapat o groapa la voi in curte si a lasat-o neacoperita?
Falimenteaza pe investitia voastra? Va ia painea de la gura?
Esti oripilat de ceea ce cere in subiectul topicului? Perfect! Zi-ti in gand, "Uite-l si pe fraieru' asta!" si gata, dai pagina.
De ce iti consumi energia, tastatura, timpul, nervii (poate), orice? Pentru ce? Doar ca sa ii dai doua peste bot?
Ce tot aveti cu atacurile astea aiurea?

Edited by addumi, 09 September 2020 - 11:13.


#13
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
@DANUBOGDAN
Opreste-te in a raspunde!
Opreste-te!

@waterman
Si care este treaba ta!?
Care?
Lasa-l sa mearga pe drumul lui. Ai dat lista, pa si-un praz verde!
Ajunge!
Mai sus i-ai zis ceva cu "miezu". Pentru ce il jignesti? De ce il isti sa iti raspunda?
Asta este scopul zilei tale astazi? Cred ca nu.
Gata!

Edited by addumi, 09 September 2020 - 11:23.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Măi omule, nu e suficient să ai ceva bani, e o afacere cu jucători mari cum am zis, e și riscant, nu poți lua niște componente pe care să le ții pe stoc că pierzi bani.
Angajează-te 2-3 luni la un magazin de calculatoare să vezi cum e.

Tu nu vezi că ăștia mici vând refurbished și porcării că nu au loc de ăi mari ?

Ai bani, ia un apartament vai mamă, renovare, vinzi pe profit.
Sunt afaceri unde se fac bani.

Investește în ceva mai puțin riscant.

Edited by Dany_Darke, 09 September 2020 - 21:46.
limiteaza-te la raspuns pe subiect


#15
DANUBOGDAN

DANUBOGDAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.01.2015
Waterman am fost angajat acum 15 ani la TurboZone (nu stiu daca mai sunt pe piata, ultima oara cand am cumparat de la ei culmea coincidentei tot un A400 de 480 giga era prin 2014). Era in anul 2005 cand am lucrat 3 luni pe timp de vara si inca vreo 2 3 combinat cumva si cu facultatea. Oarecum acolo s a nascut si pasiunea mea pentru calculatoare, nu sunt atestat si nu am vreo calificare cine stie ce in domeniu dar cat de cat cunosc elementele de baza in ce consta asamblarea unui pc cat si utilizarea de software. Mai am si o alta pasiune cum ar fi designul grafic atat cel web cat si cel pentru tipar, domeniu in care inca activez de 10 ani si am si o firma. Revenind la calculatoare, am fost insipirat si cand am facut firma pe care o am printre codurile CAEN pot face si intermediere sau comercializare de produse iT, de aici ma bate gandul sa investesc in ceva de genul. Nu vreau sa fiu emag sau pc garage sau amazon, dar vad tot felul de tonete din astea ca sa zic mai exact cum ar fi Media Point, Artcore si... nu mai dau nume, care au 20 de m patrati la partierul unui bloc si comercializeaza produse, componente, servicii.

Momentan inca imi merge in ceea ce fac de 10 ani dar as vrea sa mai incerc si pe alte parti.

Edited by Dany_Darke, 09 September 2020 - 21:46.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi atunci e altceva dacă discutăm așa.

Ăia comercializează chițibușuri, stick-uri usb, brelocuri, pixuri, cd-uri etc nu componente PC.

Alege un domeniu conex calculatoarelor, na ai zis accesorii, bagă niște bani în ceva de pe Aliexpress etc și vezi cum merge.
Ia în calcul și că trebuie să dai garanție.

Merg multe afaceri dar trebuie să te zbați, e greu să stai pe piață.

Am în zonă un magazin care vinde produse cumpărate din Franța de la solduri, găsești toate tâmpeniile la ei la prețuri derizorii.
Au pagină pe facebook, au 3 magazine în oraș, au deja vreo 2 ani, deci supraviețuiesc, nu cred că s-au îmbogățit însă.

Plus că și presupunând că vrei să iei componente, e riscul să le iei și să nu le vrea nimeni, se devalorizează, pierzi bani.
E greu ca nou pe piață și mic să prinzi clienți, repet, având în vedere că deja sunt mastodonți pe piață.

O singură variantă viabilă ar fi să faci rost de furnizori și să găsești ceva clienți mari, să ai comenzi de la ăia, companii private sau de stat Posted Image

E o piață extrem de fluctuantă, există riscul să rămâi cu stocul ce se devalorizează pe zi ce trece.
Eu dacă aș fi în locul tău aș dezvolta zona pe care activez eu, ai zis că ești pe tipar, du-te spre ceva producție publicitară, uite brodează tricouri, bluzoane, huse de mașină, ia o sculă pentru așa ceva și vezi cum merge. Am văzut o sculă pe net care făcea asta și toți întrebau că vor și ei diverse chestii brodate pe haine.
Fă ceva cu serigrafie, afișe publicitare etc.

E doar o părere, tu dacă insiști și crezi că ai sorți de izbândă, încearcă.

Îmi pare rău dacă m-ai înțeles greșit, mai în glumă mai în serios și eu și colegii ți-am spus că nu se merită.

Edited by waterman, 09 September 2020 - 12:08.


#17
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Piata online din Romania e mica rau de tot; e loc suficient pentru oricine sa creasca.

Dar acuma, faptul ca stii sa asamblezi un calculator... Well, la fel si restul de 9 miliarde daca nu ar fi toti lenesi. Iar despre firme mici de apartament, da un ochi la cifra de afaceri de pe site-urile de raportare a datelor financiare. Poate merita. La o adica o firma mica sa faca vanzari de 100 000 de euro pe an (piata online din Romania e de 5 miliarde de euro) din care sa ramana cu profit de 5000 - 10 000 de euro e fain de tot.

Am vazut la un moment dat datele financiare ale unui baiat care a facut ceva soft pentru nunti. Aranjare de mese sau ceva, si omul facea vreo 2000 de lei pe luna pur si simplu stand relaxat.

Acuma important e sa ai site-ul brici ca magazine online care nu merg au 99% din firmele din Romania.

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postwaterman, on 09 septembrie 2020 - 10:37, said:

Spoiler

Uite, vezi, asta a fost jumatatea ta ardeleneasca - dupa  ce juvetele mistocar a incercat initial sa preia controlul... ;)

Ontopic: munca de teren, spionaj industrial, iu neim it ;). Vezi si tu ce are concurenta, baga-te in vorba cu reprezentantii de la vanzari, intreaba-i asa ca-ntre pretini ce se vinde mai bine, cu ce furnizor lucreaza, etc.

View PostDANUBOGDAN, on 09 septembrie 2020 - 11:43, said:

cunosc elementele de baza in ce consta asamblarea unui pc cat si utilizarea de software. Mai am si o alta pasiune cum ar fi designul grafic atat cel web ca...

Poti eventual incerca sa propui ceva mai high-end, de ex. sa construiesti calculatoare tailor-made pt. nise specializate - gaming, prelucrare video, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate