Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre vaccinurile anticovid-19

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3885 replies to this topic

Poll: Tipuri de vaccin (264 member(s) have cast votes)

Dacă la vaccinare vi se spune că primiți AstraZeneca ce faceți?

  1. Mă vaccinez, nu contează cu ce vaccin. (141 votes [53.41%])

    Percentage of vote: 53.41%

  2. Refuz, vreau doar Pfizer / Moderna. (69 votes [26.14%])

    Percentage of vote: 26.14%

  3. Nu mă vaccinez. (54 votes [20.45%])

    Percentage of vote: 20.45%

Vote

#3385
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 19.01.2004
Asa e cind arzi etapele si de abia acum testezi in mod real pe cine si cum iti merge vaccinul.
Hai, sa pun si o poza-citat, ca sa fie mai clar. E pfizeru vietii, dar si la ailalti trebuie ca e la fel.

Edited by Taxon, 31 March 2021 - 14:21.


#3386
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
La cat de rare sunt efectele astea aveau sanse foarte mici sa le prinda in vreun studiu.  Pur si simplu statistic, la numarul de persoane incluse in studiu erau sanse foarte mari sa nu apara la nimeni. La Pfizer studiul a avut 40K. In Germania au avut 7 cazuri fatale la 1.2 mil de vaccinati. Nu cred ca isi permite nici o companie studii la nivelul ala. In UK au vaccinat 10 mil si ei zic ca nu au gasit mai multe cazuri decat apar in mod normal. Deci poate conteaza si alte componenete individuale mai raspandite in anumite zone. Deci era foarte greu sa vezi efectele astea daca nu testai fix in conditiile respective. E ok ca acum analizeaza, ca de aia ai date la dispozitie. Dar nu cred ca ar fi avut cum sa depisteze ceva cu un numar mai mic de vaccinari.

#3387
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008

View PostM4V3RiCk_, on 29 martie 2021 - 19:42, said:


Iote' Bobita, au venit niste unii de la Bucuresti. Ie calumea. Iote' cum ii face vaccinul, Iote' ce. Modernaaaa, mainili-n aer!

View Postgeorge_alexandru, on 29 martie 2021 - 19:33, said:

Vesti bune

Da, sa speram ca vor veni cat mai multe vesti bune in perioada asta.

#3388
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostScurthea211, on 31 martie 2021 - 14:25, said:

La cat de rare sunt efectele astea aveau sanse foarte mici sa le prinda in vreun studiu.  ...
Rare, nerare nu cred ca te-ar consola cu nimic sa fii unul dintre cei 1 la 50000 vaccinati care face tromboze si se lasa cu urmari sau deces.
Faptul ca nemtii, canadienii si cei care au anulat vaccinarea cu AZ celor sub o anumita varsta arata ca in cel de-al XII-lea ceas statul isi arata interesul pentru binele si sanatatea cetatenilor lor.

Edited by MembruAnonim, 31 March 2021 - 16:36.


#3389
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

nu cred ca te-ar consola cu nimic sa fii unul dintre cei 1 la 50000 vaccinati care face tromboze si se lasa cu urmari sau deces
Tot mai bine e sa fii dintre cei 1 la 50000 de nevaccinati care face troboze si se lasa cu urmari sau deces.

Eventual pui si de-un covid, sa vei la ala tromboze.

#3390
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttfmercedez, on 31 martie 2021 - 13:56, said:

Care din voi, v-ati da copiii pentru teste la vaccin?
Eu.

#3391
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
I-auz' s-a terminat cu Astra zeneca, au murit 7 in Germania, se rebranduieste vaccinu', n-am retinut noul titlu, probabil ca cei care  nu sunt  pe faza, sa  creada ca o fi altceva.
Cica ramane aceeasi zeama in fiole, si acuma o sa trebuiasca sa schimbe ambalajele.. te caci pe chilot.. tara arde si astia aleg nume de botez si culori la etichete la acelasi continut.

Vaxzevria.. ptiu.

Edited by tfmercedez, 31 March 2021 - 17:45.


#3392
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Posttfmercedez, on 31 martie 2021 - 17:44, said:

I-auz' s-a terminat cu Astra zeneca, au murit 7 in Germania, se rebranduieste vaccinu', n-am retinut noul titlu, probabil ca cei care  nu sunt  pe faza, sa  creada ca o fi altceva.
Cica ramane aceeasi zeama in fiole, si acuma o sa trebuiasca sa schimbe ambalajele.. te caci pe chilot.. tara arde si astia aleg nume de botez si culori la etichete la acelasi continut.

Vaxzevria.. ptiu.

Pune si o sursa pt cine nu e la curent cu descoperalumeacrestina.blogspot.ro.

#3393
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postparabellum, on 31 martie 2021 - 16:53, said:


Tot mai bine e sa fii dintre cei 1 la 50000 de nevaccinati care face troboze si se lasa cu urmari sau deces.

Eventual pui si de-un covid, sa vei la ala tromboze.
Daca șansa să crapi de covid ar fi mai mică, ar merita sa alegi covidu nu vaccinul. Din păcate e invers.

#3394
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am decis sa nu.
Numărul mare de decese din Italia a fost cauzat și de pensionarii care isi făceau anual doza de vaccin antigripal.
Oricine știe ca atunci când ia un pui de câine și îl vaccinează vreo 4 săptămâni nu trebuie sa îl scoată din casa imunitatea fiind foarte scăzută și riscul mare ca să nu poată lupta pana vaccinul și își face complet efectul. Cam la fel a fost și cu Italienii pe care Covidul i-a prins din plin.
După statistici, de când au început vaccinările anti-covid au crescut cazurile, posibil oamenii vaccinati s-au simțit mai siguri și asta i-a făcut vulnerabili și imunitatea a scăzut, trebuie lăsat timp sa își facă efectul scontat.
Cat despre riscuri, vuiește presa si facebukul despre "the greater good" adica beneficiile depășesc riscurile.
Înțeleg cei cu afecțiuni, cei pe care și o gripa banala le-ar pune viata în pericol, dar poate unii am trecut deja asimptomatici de câteva ori prin virusul asta, de ce sa ma vaccinez dacă oricum de transmis îl transmit, de contactat în contactez (nota mod: afirmatii false), trebuie sa respect aceleași masuri ca toți ceilalți și pana acum n-am dat semne ca ma va afecta.
Locuiesc în tara cea mai infestata de covid, cele mai multe decese, n-am purtat masca decât prin magazine din decenta deși poți sa nu porți fără sa se uite nimeni ciudat la tine, n-am avut o zi pauza de un an de zile, stau cu 4 inși intr-un office de șantier și in contact cu 150 zilnic pe șantier, fara măști, fara distanțare ca e șantier mic.
Am fost și la mare la noi și la bulgari, chiar mi-am continuat viata normal cat de poate de normal în condițiile de fata.
Nu exista niciun vaccin aprobat, sunt doar date avize in regim de urgenta, cine vrea sa știe sa caute pe Fda, și eu, ca nu exista teste clinice suficiente.
Sunt sigur ca vaccinul e făcut în scop bun dar nu sunt atât de sigur ca e sigur pentru mine, mai ales ca am dus ceva batalii cu virușii în trecut, fumător, cu sinuzita de la 9 ani, imunitatea mea e în stare de alerta și vara când tot cu batista la nas sunt.
Cat despre riscuri, eu nu citesc hotnews, facebook sau antene sa-mi spună cât de solid și sigur eu citesc rapoarte și statistici.
Alea care sunt bine ascunse dar sunt obligați sa le facă publice. Faptul ca se țin asemenea statistici mie imi spune ca astea sunt clinical trials ce trebuiau făcute înainte sa fie pus în producție. Ceea ce logica îmi spune ca suntem un soi de cobai. Vrem nu vrem,  ne place nu ne place. Statisticile făcute acum după 3 luni de vaccinare nu se pupa cu cele publicate înainte de a lua aviz de folosință, repet a nu se confunda cu autorizare căci asta i-ar face răspunzători de soarta celor care au ghinionul sa aibă efecte adverse.
Pentru cine chiar vrea sa fie informat.
A și era sa uit, astia aici se vaccinează in prostie, deja au ajuns pe la aia de 40 de ani, pana acum pe șantierul mau vreo 4 au ajuns la spital după o săptămână de dureri chinuitoare, nevasta unuia a ajuns grav cu bratul umflat și tumefiat după o saptamana și vreo 7 tipuri de antibiotice inca e un spital si nu cred ca am auzit unul sa zica pana acum ca n-a avut reacții.
Dar astia nu se plâng, ba chiar senduc și la a doua doza, ca asa sunt ei natie care nu pune sub semnul intrebarii "the greater good". Mie imi convine ca deja s-au relaxat de luni regulile si din 12 se deschid si pub-urile si viata reintra la normal.
Vineri si luni sarbatoare ca au pastele si deja am pregatit gratarele pentru amici sa stam in curte la o bere, cica ne dau voie 6 Posted Image)
N-a fost vreodata vorba de a purta masca pe strada, nu a existat politist pe strada sau sosele sa te ia la intrebari, n-am simtit pulane pe piele, in situatii d-astea e placut sa traiesti intr-o societate civilizata unde deja subiectul covid e de domeniul trecutului. In sensul ca nu mai e subiect de discutie ca oameni tot mor, asa cum au murit an de an de milenii incoace.
https://www.gov.uk/g...verse-reactions

Edited by pstdgt, 01 April 2021 - 10:31.


#3395
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Inteleg ca ti-e frica sa fii cobai si ai ales sa mergi la risc, dar sa nu porti nici masca si sa te doara in p de restul. Cine stie cati ai infectat..

#3396
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postandreic, on 29 martie 2021 - 09:58, said:


Vorbim de EMA, Agenția Europeană pentru Medicamente care trebuie sa gireze vaccinul.
Când girezi pe cineva/ceva , îți asumi .

#3397
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View PostAstrul, on 01 aprilie 2021 - 00:06, said:

Eu am decis sa nu.

Pe scurt ai fi putut sa scrii ca tie iti e bine si acum, nu conteaza daca se termina sau nu mizeria asta. De ce nu o zici direct: Pana la urma lasa ca se vaccineaza restul ca sunt mai fraieri.
Cumva in tara in care lucrezi e ilegal sa pleci in vacanta? E posibil ca vara asta sa nu mai apuci mare la noi sau la Bulgari daca nu se gasesc suficienti fraieri da terminam mizeria asta odata.


#3398
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgenius, on 01 aprilie 2021 - 04:51, said:

Când girezi pe cineva/ceva , îți asumi .
Si nu-ti asumi ceva netestat.

#3399
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View Postvj_Heaven, on 01 aprilie 2021 - 01:01, said:

Inteleg ca ti-e frica sa fii cobai si ai ales sa mergi la risc, dar sa nu porti nici masca si sa te doara in p de restul. Cine stie cati ai infectat..
Tipic. Nu deschide geamul ca aerul din casa ta ne îmbolnăvește, nenorocitule tu ai omorat bietii oameni. Nu stiu ce vi se serveste de un an de zile dar clar e ceva ce nu trebuie.
Nu merg la risc, fiecare zi e un risc cand o macara ridica de 30 de ori pana la 13 tone de metariale deasupra capului tau, cand o balustrada de schela poate ceda si sa cazi de la 20m, pentru mine asta e un risc pe care mi l-am asumat. Sa respir aer curat afara e ceva normal. Sa beau o bere la o terasa cu nevasta sau 2 amici e normal si firesc. Sa intru intr-un supermarket unde au intrat 10000 de oameni pe zi, chiar si cu masca, acolo e un risc din punctul meu de vedere.
Cand oamenii ajung sa nu mai gandeasca si li se inoculeaza ura fata de ceilalti pentru mine asta e gresit si ireversibil daunator unei societati ce se doreste a functiona normal.
Cred ca ai citit pe sarite, port masca în incinte căci astea sunt regulile si ma supun. Nu port masca afara căci nu se cere, sunt tari unde se mai foloseste si creierul.
Nu imi e frica sa fiu cobai, nu vreau. N-am niciun motiv intemeiat sa ma vaccinez. Nu imi e frica de virus, daca imi era posibil ma vaccinam. Cred si sper ca inca am dreptul sa decid ce bag in corpul meu. Mai ales un vaccin netestat suficient incat sa inspire incredere a primi aprobare de la autoritati. Daca ei nu-l autorizează eu de ce l-as testa pe mine? (nota mod: afirmatii false)

View PostScurthea211, on 01 aprilie 2021 - 06:35, said:

Pe scurt ai fi putut sa scrii ca tie iti e bine si acum, nu conteaza daca se termina sau nu mizeria asta. De ce nu o zici direct: Pana la urma lasa ca se vaccineaza restul ca sunt mai fraieri.
Cumva in tara in care lucrezi e ilegal sa pleci in vacanta? E posibil ca vara asta sa nu mai apuci mare la noi sau la Bulgari daca nu se gasesc suficienti fraieri da terminam mizeria asta odata.
Mizeria nu se termina daca ma vaccinez eu sau nu. Vaccinul e "cica" pentru protectia mea, n-ai fost atent/a, nu devii imun, nu te protejeaza sa nu iei gripa si sa-i infectezi pe ceilalti, e doar ca sa ai anticorpi sa lupti mai bine. (nota mod: afirmatii false)
Daca îți e frica nu te opreste nimeni sa umbli in costum hazmat pe strada, sa te închizi in casa, sa iei orice masuri de protectie vrei ca sa te simti in siguranta. Nu te judeca nimeni, de ce sa judeci pe altii?
Am vazut oameni singuri in masina cu masca, imi spui si mie logica?

Edited by pstdgt, 01 April 2021 - 10:30.


#3400
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
https://www.drugdisc...9-vaccinations/
Eu unul am gasit articolul asta, l-am salvat acum vreo 2 saptamani si de atunci tot apar noi commenturi in subsol
de pe acelasi site
https://www.drugdisc...ed-to-tinnitus/

Dupa cum scriu oamenii nu par a fi agenti antivaxxeri sau rusi deghizati, doar un exemplu de comentariu

I had the Pfizer vaccine in my left arm on Jan. 23rd. I had no side effects at the time, other than a sore arm, as with any shot. However, two days later I lost all hearing in my left ear. I had no history of ear infections or other ear or hearing problems, except for wax buildup two or three times. On Jan. 26th, I saw an ENT. To my dismay, there was no wax. He prescribed the standard treatment of Prednisone for Sudden Idiopathic Hearing Loss. No change after the first round, so I had a second round, and also had the series of three ear injections with Dexamethasone. Had an MRI, as well, which was normal. A couple of weeks into all this, I began to have a bit of sound-generated static in my ear, and this continues today. (Fortunately, I’ve only had the most minor of tinnitus in that ear, and even it is pretty much gone now.) Early in this process, I checked online for any possible connection to the vaccine, and I found none. My ENT did not suspect any connection either, and he advised me to go on with the second vaccine dose. I took it on Feb. 13th and had some mild fatigue afterward, but have had no additional issues. At this point, there are no further treatment options for the hearing loss. The ENT says that some improvement may occur over the coming months, but the chances are not good for a full recovery. I get another hearing test in August and then see my ENT again after that. Until reading all of the comments here, I had concluded that my Sudden Hearing Loss was unrelated to the vaccine. Now I am suspicious. From what I’ve seen online, Sudden Hearing Loss most commonly occurs in people in their 40s and 50s. I am 66, so my hearing loss onset doesn’t fit with the expected age span. I am wondering if Sudden Hearing Loss, and maybe the tinnitus, if indeed they are brought on by the vaccines, will follow a different course than the usual idiopathic version. Maybe it will prove to be less durable, i.e., more prone to resolve. I guess time will tell. I think I’ll check in with my ENT in a couple of months to see if his perspective has changed and if any new approaches to my condition have presented themselves. One thing for everyone to keep in mind: If you have a sudden hearing loss, get in to see an ENT as soon as possible. It is an emergency. If not treated within the first two weeks, the chance of recovery or improvement goes WAY down. I wish the best to all of you who are facing these difficulties.

Deci nu e doar riscul trombozei, riscul de tinnitus si/sau pierderea auzului este foarte grav.

Eu unul sunt multumit ca am reusit sa-i programez pe ai mei in varsta si au facut deja prima doza de pfizer fara probleme, dar eu cred ca nu o sa risc ..mai ales ca am avut ceva probleme in trecut de la antibiotice si n-am scapat definitiv de ele, revin la raceala gripa, de la medicamente etc

Edited by stalker2142, 01 April 2021 - 08:00.


#3401
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Am pus eu mai sus linkuri cu statistici medicale făcute de spitale. Oricum degeaba ca nu se oboseste nimeni sa citeasca, e suficient presa si reclamele la tv care ne spun sa ne vaccinam. Chiar daca nu exista vaccin aprobat pentru ca nu a trecut prin procesele normale de clinical trials asa cum orice drog de uz medical a fost testat pana in 2020.

View PostScurthea211, on 01 aprilie 2021 - 06:35, said:

Cumva in tara in care lucrezi e ilegal sa pleci in vacanta? E posibil ca vara asta sa nu mai apuci mare la noi sau la Bulgari daca nu se gasesc suficienti fraieri da terminam mizeria asta odata.
N-am probleme. E o masura pana termina Dr vaccinat populatia, posibil si transa a doua pana la toamna. Deja multe tari prontre care si Romania a ridicat orice restricții pentru cei din Uk. Doar cei de aici opresc iesirea din tara pana se termina imunizarea in masa. Ca viata sa revina la normal.

#3402
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,139
  • Înscris: 05.08.2015
Iar am aflat, desi n-am intrebat, cat de bine e in Anglia si cat de cacat suntem noi, aici, de unde ne-au plecat valorile

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate