Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Dacia Sandero / Logan 2021

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6474 replies to this topic

#91
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Comparam cu mid spec. Adica o varianta medie.

Insusi faptul ca nu poti configura, face sa scada raportul ala (nu neaparat de calitate) cat mai mult de utilitate/pret.
Ca degeaba e ieftin ceva ca parte a unui pachet daca tu nu ai fi cumparat lucrul ala.

#92
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007
Ma bucur ca apare noul Logan/Sandero, dar pe mine m-ar interesa noul MCV/MCV Stepway, despre care nu se aude nimic. Dispare complet break-ul sau o sa apara candva la anul?

#93
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La alte masini care nu au acele dotari, banii aia se ragasesc in alte lucruri mai subtile si mai greu de trecut in lista de dotari.
De aia ziceam ca una full nu e chiar extraordinara dpdv al valorii.
Una medie, nimic de comentat.

View Posttabek, on 08 septembrie 2020 - 12:36, said:

Ma bucur ca apare noul Logan/Sandero, dar pe mine m-ar interesa noul MCV/MCV Stepway, despre care nu se aude nimic. Dispare complet break-ul sau o sa apara candva la anul?
Sigur vor baga breakul.
Sau ceva spatios.
Problema era ca aveau 3 modele plus cate 2 versiuni care erau doar partial diferentiate si care se cam calcau pe bataturi de multe ori, chestie care nu prea renteaza dpdv al costurilor.

Edited by underb, 08 September 2020 - 12:42.


#94
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postunderb, on 08 septembrie 2020 - 12:40, said:

De aia ziceam ca una full nu e chiar extraordinara dpdv al valorii.
Una medie, nimic de comentat.
Eu ma refer strict la Logan, Sandero. Intre 7k si 11k nu e un capat de tara.

La alta categorie sa zicem intre 17k si 35K e altceva. Cutie automata, piele sau mai stiu eu ce motoare mari.
Ma refer la puterea de cumparare a romanilor.

Edited by TheWarrior, 08 September 2020 - 12:48.


#95
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,682
  • Înscris: 22.11.2007

View Posttabek, on 08 septembrie 2020 - 12:36, said:

Ma bucur ca apare noul Logan/Sandero, dar pe mine m-ar interesa noul MCV/MCV Stepway, despre care nu se aude nimic. Dispare complet break-ul sau o sa apara candva la anul?

Nu cred ca va mai fi break Logan vor ramane doar cu  Dokker  cred... oricum s-ar parea ca loganul va fi hatchback (in stilul skoda octavia) si atunci poate fi o alternativa la actualul mcv.

Edited by bossake, 08 September 2020 - 13:59.


#96
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Exact la asta sper si eu, un haion ar fi excelent la Logan.

#97
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Bravo TNR

#98
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Exista un user pe forumul monomarca (t0rquemada) care are mai mereu informatii corecte despre modelele Dacia si imi permit sa preiau aici informatiile respective specificand sursa.
Lasand la o parte noua platforma (pe care multi de aici nici nu o baga in seama si sustin eronat ca nu este vorba decat de un banal face-lift desi, dupa mine, este cea mai importanta evolutie la Dacia pentru ca este practic un salt de doua generatii) userul despre care fac referire sustine ca noile modele vor avea frana electrica de parcare, reglajul farurilor va fi electric, stergatoarele vor avea cadenta variabila, butoanele de pe volan vor fi iluminate, vor exista 12 senzori de parcare si un radar frontal.
Tot de pe forumul monomarca am luat si poza de mai jos urcata de acelasi user, in care sus apare Lada Vesta comparata cu acest probabil nou Logan.
Lasand la o parte ceea ce se poate observa la o prima vedere (antena scurta mutata in spate, renuntarea la manerele scoica, portierele care nu mai au curbura aceea cu inchidere la plafon, elemente de caroserie diferite intre Sandero si Sandero Stepway -de exemplu capota la motor- si aparenta lipsa a butonului de la hayon, mai exista si o informatie cum ca ampatamentul la Sandero va creste un pic, ceea ce evident ca se traduce in spatiu suplimentar la picioare pentru pasagerii din spate.
Cat despre pret se vorbeste ca nu o sa creasca cu mai mult de 300 de euro dar mie imi vine greu sa cred ca doar cu atat va fi marit. Poate ca la echiparea minima ar fi posibil dar cred ca la cea asa-zisa de varf diferenta o sa fie mult mai consistenta.
Poate ca doar este o impresie de a mea dar parca exista si o alungire a parbrizului (ceva de genul cum s-a intamplat la Duster).

Attached Files


Edited by gabrieln2016, 08 September 2020 - 21:34.


#99
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

View Postgabrieln2016, on 08 septembrie 2020 - 21:24, said:

Exista un user pe forumul monomarca

Randarea albastra e interesanta si prezinta discuri pe spate dar are sau nu haion? Posted Image
Referitor la gunoaie pe roti, din pacate un sfert din parcul auto sint mai gunoaie decit orice a produs Dacia, asta este din pacate starea parcului auto national si din pacate n`o inteleg multi.

P.S. @torquemada parca era si pe aici activ, ma insel?

Edited by Ion_Bumbu, 08 September 2020 - 21:41.


#100
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

View PostGif2D, on 08 septembrie 2020 - 09:53, said:

Lăsați electricele să facă ce vor!
Pentru a putea vinde Ăźn continuare, fără a fi amendați, ar trebui ca gama producătorului să aibă sub 95g CO2/km.
Așa că vor implementa un mild-hybrid de 48V pe această gamă, cel mai probabil opțional.
Pe Sandero o sa aiba hibrid (sistemul de la Clio cu motor 1.6l aspirat si motor electric) si pe viitorul Duster plug in hibrid

#101
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
LOL. Bine. Oricum o dai, iese penibil. Si nici nu stiu care varianta e mai penibila dar nu cred ca conteaza sau daca intelegi la ce ma refer.
Urmeaza probabil AMD vs Intel si Android vs iOS. Varianta high life, bineinteles.

Edited by underb, 08 September 2020 - 22:27.


#102
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgabrieln2016, on 08 septembrie 2020 - 21:24, said:

Lasand la o parte noua platforma (pe care multi de aici nici nu o baga in seama si sustin eronat ca nu este vorba decat de un banal face-lift desi, dupa mine, este cea mai importanta evolutie la Dacia pentru ca este practic un salt de doua generatii)
Da, se pare ca va fi o revolutie.
Clar ca e alta masina cu aceeasi denumire.
Elementele de siguranta activa, la un moment dat vor fi obligati sa le puna pe toate modelele vandute in Europa.

Sa vedem pretul.

Vad ca nu se face inca referire la tabla. Vom vedea.

#103
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Oameni buni, voi vă certați aici pe niște desene? Așteptați nițeluș să iasă măcar poze spion cu masina camuflată.
Ce naiba, ați uitat diferența dintre ce navă spațială era conceptul Stepway prezentat la salonul auto și ce a ieșit pe piață? Nu ca ar fi rea pentru ce vrea să fie, dar totuși, n-are sens să exagerăm.
Nu vă mai excitați atâta, că nu ajunge pe piața românească prea curând vreo versiune de vârf. Înainte să-mi săriți la gât, vă amintesc că pe alte piețe se vindea Logan 1 cu cutie automată, asta în 2007-2008.

#104
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbuntzi, on 09 septembrie 2020 - 06:49, said:

Așteptați nițeluș să iasă măcar poze spion cu masina camuflată.
Pai asta avem de 6 luni.

#105
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postbuntzi, on 09 septembrie 2020 - 06:49, said:

Oameni buni, voi vă certați aici pe niște desene? Așteptați nițeluș să iasă măcar poze spion cu masina camuflată.
Tipul la care facea referire @gabrieln2016, de pe forumul monomarca este atotstiutor, cred ca lucreaza la Dacia, nu cred ca vine cu exagerari.

Referitor la frana electrica de parcare la Logan, ce sa zic: imi vine in minte o intrebare pusa de cineva intr-o revista auto de prin anii 60-70.
Persoana avea o Dacie 1100 si intreba daca sa-i puna un eleron pe spate. raspunsul era de genul, ce îi trebuie chelului, palarie de margaritar.

Radem noi, dar e posibil sa fie obligati peste un numar de ani la asemenea dotare.

Edited by TheWarrior, 09 September 2020 - 07:32.


#106
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

View PostIon_Bumbu, on 08 septembrie 2020 - 21:33, said:

P.S. @torquemada parca era si pe aici activ, ma insel?

Neah, asta de pe SP este preot, predica in bisericile VW.

#107
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostTheWarrior, on 09 septembrie 2020 - 07:26, said:


Tipul la care facea referire @gabrieln2016, de pe forumul monomarca este atotstiutor, cred ca lucreaza la Dacia, nu cred ca vine cu exagerari.

Referitor la frana electrica de parcare la Logan, ce sa zic: imi vine in minte o intrebare pusa de cineva intr-o revista auto de prin anii 60-70.
Persoana avea o Dacie 1100 si intreba daca sa-i puna un eleron pe spate. raspunsul era de genul, ce Ăźi trebuie chelului, palarie de margaritar.

Radem noi, dar e posibil sa fie obligati peste un numar de ani la asemenea dotare.
Cursa aia care se transforma in cerc vicios.
Cativa insi sunt mai distrati la volan si uita sa puna frana cand pune frana ala din fata si intra in el. Idem cand parcheaza si pleaca masina la vale. Punem pansamentul si rezolvam problema.
Dupa astia vin alti soferi noi. Problemele astea fiind rezolvate, neatentia se manifesta in alte moduri. Habar n-am. Uita sa invarta covrigul in curba. Si tot asa...
Rezultatul e previzibil. Vom calatori in masini (era sa zic vom conduce masinile) exact cum merg cainii aia de paza legati cu lantul de o sarma lunga, intinsa de-a lungul gardului. Pot alerga in voie dar doar de-a lungul sarmei alea.

#108
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Io cred ca nu peste mult timp vom vedea si noi masinile alea care merg singure, dupa ce vor pune la punct algoritmii nu o sa mai vedem accident de circulatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate