Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

pi+raspbian+plex server nu accepta hdd extern.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
se da un pi cu alimentator original, card original, facut de la zero cu raspbian, openmediavault cu portainer ruland serverul de plex si rutorrent. retea cu router apple time capsule, hdd extern wd nas 4 tb. hardul nou formatat de pi. toate bune si frumoase a functionat bine o perioada dupa care a inceput sa deconecteze hardul. serverul de plex crapa si el si ramaneam cu filmul la sfert.

am instalat din terminal (sunt pe un mac) serverul de plex fara portainer si merge mai bine dar tot crapa aleator la cateva zile si scuipa hardul extern. dupa ce ii dau mount la loc si ceva restarturi merge iar. ce credeti ca are? sa il reinstalez de la zero? o fi cardul de memorie cu erori?

Edited by belogerer, 06 September 2020 - 23:24.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Linuxul nu merge pe baza de credinta, ci pe baza de loguri. Verifica-le.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Ce model de Pi?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Ce RPI ai si cat ram are ?
Pune ceva mai light pe el: samba, transmission si fara openmediavault, Rutorrent e foarte gurmand la resurse si l-am abandonat. Poti opri serviciul rutorrent sa vezi cum merge fara.
Eu am un RPI 3 cu 1 GB ram si imi functioneaza perfect de mai multi ani.

#5
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 red46, on 07 septembrie 2020 - 00:13, said:

Ce model de Pi?

ultimul model cu 4gb de ram. cred ca 4 este.

 Leo2006, on 07 septembrie 2020 - 05:41, said:

Ce RPI ai si cat ram are ?
Pune ceva mai light pe el: samba, transmission si fara openmediavault, Rutorrent e foarte gurmand la resurse si l-am abandonat. Poti opri serviciul rutorrent sa vezi cum merge fara.
Eu am un RPI 3 cu 1 GB ram si imi functioneaza perfect de mai multi ani.

dupa 2 nopti de citit si chinuit cu linia de comanda cam pe aici ajunsesem si eu dar imi tb o confirmare. o sa ma apuc sa il fac de la zero fara openmediavault si fara r+rutorrent desi configurarea transmission mi se pare un pic greoaie.

 dexterash, on 06 septembrie 2020 - 23:41, said:

Linuxul nu merge pe baza de credinta, ci pe baza de loguri. Verifica-le.

sunt nitelus cam ruginit in domeniu...dupa 15 ani pe apple am cam uitat cum se depaneaza un sistem linux/windows...

#6
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 belogerer, on 07 septembrie 2020 - 08:38, said:

ultimul model cu 4gb de ram. cred ca 4 este.



dupa 2 nopti de citit si chinuit cu linia de comanda cam pe aici ajunsesem si eu dar imi tb o confirmare. o sa ma apuc sa il fac de la zero fara openmediavault si fara r+rutorrent desi configurarea transmission mi se pare un pic greoaie.

sunt nitelus cam ruginit in domeniu...dupa 15 ani pe apple am cam uitat cum se depaneaza un sistem linux/windows...

Eu rulez Samba + Deluge + MiniDLNA + altele pe un cubietruck cu 4 HDD-uri (1 pe SATA si 3 pe USB) si merge binisor. Toate sunt rulate direct fara Kubernetes/Docker.

Ce ar fi de notat pentru extra-stabilitate:
1) Opreste automatic updates
2) Sa ai card si sursa de calitate
3) Dupa ce-ai instalat si configurat tot, fa-ti o imagine de back-up a cardului cu win32diskimager. Am 2 carduri cu aceeasi imagine. Daca crapa ceva, doar schimb cardul si apoi ma apuc de debug (cat serviciile sunt in picioare).
4) Pentru sanity eu ii dau cam un reboot pe saptamana.

MiniDLNA-ul este cam vechi si unmantained, dar este foarte light. In plus, eu n-am reusit sa faca update la DB incremental. Update, stop, restart si isi reconstruieste tot DB-ul in 10-15 minute.
Cand am incercat PLEX a stat 1.5 zile sa-si faca database-ul si dupa mergea ca un ...
Daca are careva o sugestie de server DLNA care sa fie cat de cat mentinut, light si stabil, sunt deschis la incercari.

Sa setezi HDD-ul sa se opreasca la 15-20 de min de inactivitate.
Daca ai mai multe HDD_uri sa le mountezi dupa UUID.

Edited by lyanna, 07 September 2020 - 10:03.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Iei un NAS ca lumea si ai terminat treaba, tu vrei cu jucarii din astea sa le rupi cu torrente ?

#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 lyanna, on 07 septembrie 2020 - 09:59, said:

Eu rulez Samba + Deluge + MiniDLNA + altele pe un cubietruck cu 4 HDD-uri (1 pe SATA si 3 pe USB) si merge binisor. Toate sunt rulate direct fara Kubernetes/Docker.

Ce ar fi de notat pentru extra-stabilitate:
1) Opreste automatic updates
2) Sa ai card si sursa de calitate
3) Dupa ce-ai instalat si configurat tot, fa-ti o imagine de back-up a cardului cu win32diskimager. Am 2 carduri cu aceeasi imagine. Daca crapa ceva, doar schimb cardul si apoi ma apuc de debug (cat serviciile sunt in picioare).
4) Pentru sanity eu ii dau cam un reboot pe saptamana.

MiniDLNA-ul este cam vechi si unmantained, dar este foarte light. In plus, eu n-am reusit sa faca update la DB incremental. Update, stop, restart si isi reconstruieste tot DB-ul in 10-15 minute.
Cand am incercat PLEX a stat 1.5 zile sa-si faca database-ul si dupa mergea ca un ...
Daca are careva o sugestie de server DLNA care sa fie cat de cat mentinut, light si stabil, sunt deschis la incercari.

Sa setezi HDD-ul sa se opreasca la 15-20 de min de inactivitate.
Daca ai mai multe HDD_uri sa le mountezi dupa UUID.

am avut backup facut la card. sistemul a mers perfect aproximativ o saptamana dupa care a picat. au disparut din openmediavault fisierele config si hdd-ul extern inclusiv din backup. imi e teama de card corupt. sursa este a lui originala pt ca am inteles ca nu pleaca cu altceva iar cardul este original raspberry. hdd-ul este wd nas 3.0 care teoretic ar tb sa mearga fara greturi pe un sistem de gen.

o sa il fac de la zero zilele astea cu strictul necesar. acum plexul merge bine dupa ce l-am bagat direct fara docker/portainer. imi e un pic greu cu linia de comanda dar incep sa imi aduc aminte...

 modoran, on 07 septembrie 2020 - 11:04, said:

Iei un NAS ca lumea si ai terminat treaba, tu vrei cu jucarii din astea sa le rupi cu torrente ?

nu am server de torrenti. si nu rup netul cu ei. sa spunem utilizator normal in domeniu. jucaria merge perfect la mai multi prieteni si e de tipul setup and forget...si la mine a mers dar uite ca a crapat..

Edited by belogerer, 07 September 2020 - 11:26.


#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 belogerer, on 07 septembrie 2020 - 11:20, said:

au disparut din openmediavault fisierele config si hdd-ul extern inclusiv din backup. imi e teama de card corupt.

Chiar daca se corupe cardul, il formatezi, il rescrii si bagi din nou. E mai important sa afli de ce s-a intamplat.
Daca e o chestie externa (gen fluctuatie de tensiune de la Enel) sau e vreo problema cu HDD-ul sau softul de pe PI.
Uita-te prin loguri daca vezi ceva.

#10
ilikeEv

ilikeEv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 25.10.2019

 belogerer, on 06 septembrie 2020 - 23:23, said:

se da un pi cu alimentator original, card original, facut de la zero cu raspbian, openmediavault cu portainer ruland serverul de plex si rutorrent. retea cu router apple time capsule, hdd extern wd nas 4 tb. hardul nou formatat de pi. toate bune si frumoase a functionat bine o perioada dupa care a inceput sa deconecteze hardul. serverul de plex crapa si el si ramaneam cu filmul la sfert.

am instalat din terminal (sunt pe un mac) serverul de plex fara portainer si merge mai bine dar tot crapa aleator la cateva zile si scuipa hardul extern. dupa ce ii dau mount la loc si ceva restarturi merge iar. ce credeti ca are? sa il reinstalez de la zero? o fi cardul de memorie cu erori?

Poti folosi un hub extern alimentat pentru orice device extern gen : https://www.tp-link....ccessory/uh700/

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Exact acest hub il am si eu si merg alimentate RPI3 si hdd-urile portabile direct din el. Alimentatorul duce lejer daca te alimentezi din toate porturile.
Trebuie sa incerci si Dietpi ca e mai user friendly. Pentru backup folosesc Paragon Backup and Recovery 14 Free pentru ca stie sa comprime datele si recunoaste partitiile de linux si windows.
Cardul trebuie sa fie unul de calitate, eu am un Sandisk si nu a crapat in cei 4-5 ani de cand ruleaza neintrerupt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate