Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

"DECLARAȚIE UNICĂ" Persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
Buna ziua doresc si eu sa completez o DECLARAȚIE UNICĂ pentru ca mi-a recomandat doctorul ca sa imi pot face asigurare la stat.
Motivul acesteia este, eu nu am lucrat pentru nici o firma si in mare parte am facut bani pe aici pe acolo ca liber-profesionist...
nu inteleg de unde trebuie sa iau A.4.Cod de identificare fiscală si ce casute trebuiesc bifate mai jos pentru o persoana fizica fara venit si fara bunuri
am atasat poze cu formularul care l-am luat de la ANAF pentru acesta si pdf`ul acesteia.
Daca ma poate indruma cineva cum sa o completez

Attached Files



#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Cu un simplu search pe gugal

Attached Files



#3
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
formularul din video ii differeit fata de anul 2020 si nu explica de unde sa se faca rost de 4.Cod de identificare fiscală

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Cod identificare fiscala este CNP-ul tau

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Sub video, ai limkul pe.care l-.accesat, e cu mov

#6
Alexacroft

Alexacroft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 28.01.2015
aa okay mersi @mannyx92
imi mai puteti spune cum calculez acesta?
Numarul de luni trebuie sa faca parte din sirul (0,5; 1; 1,5; 2; 2,5 ... 12) nu inteleg acest alineat

calculrez 2230x12
sau este 223x12\

sau cum calculez acel 10% ca nu inteleg si nu se completeaza singur formularul la suma

Attached Files


Edited by Alexacroft, 06 September 2020 - 21:59.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
În România, un număr de identificare fiscală este atribuit persoanelor cu cetățenie română încă de la naștere. Acesta îl reprezintă CNP-ul (codul numeric personal) care se înscrie în certificatul de naștere de către Serviciul Public Comunitar de Evidență a Persoanelor. Astfel, conform legislației fiscale românești, pentru cetățenii români CNP-ul are totodată și rolul numărului de identificare fiscală. Prin urmare, nu mai este necesară atribuirea unui alt cod numeric în scop fiscal.

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Daca vrei sa fii asigurat la sanatate va trebui sa platesti 10% din salariul minim (230 lei pe luna)

*nu mai stiu inainte era o regula ceva de genul ca daca plateai 6 luni erai asigurat un an (deci cum ar fi aveai la jumate)

*mare grija ca prin acel formular tu iti declari toate veniturile, deci daca ai venituri din alte surse care pot fi gasite de anaf (primesti bani regulat din paypal in cardul tau sau chestii d-astea) e cam grav ce faci tu prin acea declaratie. si odata ce depui declaratia aia e o sansa mai mare sa fi verificat decat la o persoana care nu depune acea declaratie.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
In campul acela din formular treci suma de plata, deci 10% din baza de calcul, si nu baza de plata. Dealtfel scrie destul de clar pe formular.

Ca principiu, pentru persoanele fara venituri baza de calcul este 6 × salariul minim pentru asigurare pe un an cf art. 180 alin. (3) din Codul Fiscal <https://static.anaf....022020.htm#A180>. Insa similar exemplului de calcul art 202 alin. (2) din Normele metodologice <https://static.anaf....0.htm#N_T5_20_2> baza de calcul este proratizata la numarul de luni pentru care vei fi asigurat. Nu stiu insa daca trebuie sa numeri lunile pana la sfarsitul anului fiscal (decembrie 2020) sau pana la termenul legal de depunere al declaratiei urmatoare fiindca pana atunci esti asigurat (martie 2021). Probabil prima varianta, ca daca depuneai la termen nu se socotea perioada de peste 12 luni, dar cel mai bine intreaba la ANAF - vezi ca au pe prima pagina un numar de telefon de asistenta si din experienta mea anterioara raspund foarte clar si la obiect.

DAR
Daca ai orice fel de venit impozabil, chiar infim, pe langa ca e posibil sa fie nevoie sa il declari acolo nici nu te mai incadrezi (tinand cont de data depunerii) la plata socotita doar cat pentru 6 luni. Atentie ca nu numai ca din ce spui de fapt ai venituri dar nedeclarate [inca] dar pana si o dobanda bancara de nimic (pe care banca o declara) face sa nu te mai incadrezi la fara venituri. Intrucat termenul legal de depunere a declaratiei a trecut, va trebui sa socotesti 10% din numar luni ramase × salariu minim. NU platesti ‘la jumate’ ca in cazul fara venituri. Vezi art. 180 alin. (2) lit b) din Codul fiscal <https://static.anaf....022020.htm#A180>.

#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sags, on 07 septembrie 2020 - 06:37, said:

NU platesti ‘la jumate’ ca in cazul fara venituri. Vezi art. 180 alin. (2) lit b) din Codul fiscal <https://static.anaf....022020.htm#A180>.
Lamureste-ma si pe mine ce se intampla in situatia urmatoare:

Persoana in cauza nu are alte venituri in afara de o arenda (care este inregistrata la ANAF) in valoare de 3200lei (venit anual - vine odata pe an).
In cazul asta se incadreaza la situatia cu venituri pt care nu se datoreaza CASS, si bineinteles se doreste platirea acestuia (punctul D din formularul prezentat de @Alexacroft).
Ce suma se trece in casute?

Faptul ca sunt venituri (chiar minore) afecteaza mult suma de plata fata de situatia in care nu ai avut deloc venituri (adica 6x230lei)?

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
@TheWarrior:
Pai alin (2) din acel articol lamureste problema:
  • Calculezi la 6 × salariul minim daca depui declaratia in termen,
  • Altfel calculezi la numarul de luni ramase pana la termenul declaratiei urmatoare, care e in martie anul viitor; deci nu numai fara injumatatire dar mai socotesti si ianuarie…martie din anul urmator. Dupa socoteala mea poti ajunge sa platesti cat pentru 13 luni: depui pe 16 martie -> dupa termen -> socoteala incepand cu luna depunerii (martie an curent) pana la termen urmator (martie anul urmator) inclusiv. Nu cred ca s-au gandit prea bine la acest caz limita.
Deci acele venituri minore afecteaza [major] suma de plata dar numai daca depui declaratia dupa termenul legal (care in mod normal este 15 martie dar anul acesta dupa mai multe prorogari a fost 30 iunie).

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sags, on 07 septembrie 2020 - 07:18, said:

Dupa socoteala mea poti ajunge sa platesti cat pentru 13 luni:

Deci acele venituri minore afecteaza [major] suma de plata dar numai daca depui declaratia dupa termenul legal (care in mod normal este 15 martie dar anul acesta dupa mai multe prorogari a fost 30 iunie).
Multumesc,
Sa inteleg ca daca se plateste la inceputul lui martie anul viitor, se plateste o suma apropiata de 6x230lei?
Adica mai bine se asteapta inca 6 luni.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Nu inteleg exact ce vrei sa spui. Daca banuiesti ca intarzierea cu inca 6 luni a depunerii declaratiei iti scade suma de plata atunci gresesti.

Declaratia prin care optezi pentru asigurarea de sanatate se depune in cursul anului la care se refera si optiunea e la capitolul 2 ‘estimare anul in curs’. Deci pentru asigurarea pe 2020 aveai termen 30 iunie 2020 si daca nu ai facut-o pana atunci ai pierdut injumatatirea. In 2021, daca nu ai de declarat venituri 2020 ci ramai doar cu optiunea CASS 2020 atunci nu mai depui nici o declaratie pentru 2020, capitolul 1 adica; poti opta pentru CASS 2021 la capitolul 2, dar asta nu are legatura cu 2020 sau cu cat ai de plata pentru acest an si in nici un caz nu iti reintroduce injumatatirea sumei pentru 2020. Prin declaratia finala (an N+1) se poate introduce plata CASS la jumatate (fara ca ea sa fi rezultat din estimativa) dar personal nu stiu decat de o singura asemenea stuatie: initial ai estimat venituri peste salariul minim deci erai la CASS obligat si intreg, probabil cere si sa fi depus estimativa in termen, dar la final constati ca venitul a fost sub salariul minim.

Oricum Codul fiscal e neclar in destule privinte, deci daca esti intr-un caz intortocheat si nu ii dai de cap e bine sa intrebi la asistenta contribuabili; de preferat in scris, cu raspuns in scris (pe mail ar trebui sa fie suficient) pe care sa il pastrezi, ca macar daca ulterior altcineva (tot de la ANAF) isi da cu parerea altfel sa ai ceva la mana.
  • Un exemplu ar fi plata cat pentru 13 luni de care am pomenit mai sus - in declaratie nu cred ca te lasa sa depasesti suma pentru 12 salarii minime.
  • Altul e insasi notiunea de ‘declaratie’ si ‘data depunerii declaratiei’, ca pentru acelasi an poti depune de mai multe ori: o estimativa (capitol 2) initiala, una sau mai multe estimative rectificative, o declaratie ‘finala’ (capitol 1) initiala si eventual rectificative la ea, fiecare poate fi in sau dupa termenul ei. Caz: depui in termen estimativa ca fara venituri dar cu optiune CASS, dupa termen apare o chirie nu prea mare, depui o rectificare la estimativa, dar cu asta pierzi (‘declaratie’ dupa termen) sau nu (ca initial ai fost termen) injumatatirea? De notat ca pentru bonificatia pe 2019 introdusa in mai 2020 o rectificativa era considerata ‘declaratie’ asa ca desi poate in februarie-martie ai depus initiala pe hartie daca in iunie depuneai rectificativa online te calificai la bonusul de 5% pentru depunerea electronica.

Edited by sags, 07 September 2020 - 08:34.


#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sags, on 07 septembrie 2020 - 08:25, said:

Nu inteleg exact ce vrei sa spui. Daca banuiesti ca intarzierea cu inca 6 luni a depunerii declaratiei iti scade suma de plata atunci gresesti.
Persoana respectiva a renuntat la serviciu in urma cu 4 ani, daca tot a stat atat mai poate sta pana la inceputul anului urmator.
A achitat numai o suma lunara pt pensie (contract cu casa de pensii).
Peste 2 ani poate iesi anticipat la pensie si atunci intra pe asigurare de pensionar.

Venitul acesta o incurca, ca altfel o lua sotul ca si coasigurat.
Sau vazut daca nu e mai usor sa preia sotul contractul de arenda si astfel sa apara fara venit persoana in cauza.

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
In acest caz poate beneficia de injumatatire pentru 2021, depunand in termen (in 2021, inainte de 15 martie) declaratia cu optiune CASS ca persoana cu venituri sub salariul minim in capitolul 2. Banuiesc ca arenda nu e asa mare (daca ar fi mare atunci e asigurata si plateste obligatoriu plus ca din ce vad ca s-ar putea ca CASS-ul se fie retinut la sursa - de catre platitorul de venit). Pentru 2020 nu mai poate beneficia de injumatatire. Si probabil da, preluarea arendei de catre sot astfel incat sotia (daca e si el coproprietar) sa fie fara venituri si deci sa poata fi coasigurata, e o idee. Avantaj ca nu plateste CASS deloc. Dezavantaj ca ‘fara venituri’ e ceva foarte volatil, oricand poate sa apara o dobanda/ un dividend (de la cuponiada de exemplu)/ sau altceva si ajunge de unde a plecat.

#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sags, on 07 septembrie 2020 - 09:38, said:

Banuiesc ca arenda nu e asa mare (daca ar fi mare atunci e asigurata si plateste obligatoriu plus ca din ce vad ca s-ar putea ca CASS-ul se fie retinut la sursa - de catre platitorul de venit).
Suma nu e constanta in fiecare an, dar a tot crescut am inteles, oricum impartita la 12 ar fi mult sub venitul minim.
Arendasul plateste el impozitul direct.
In sistem persoana nu apare ca asigurata CASS.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate