Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Msconfig >Boot Advanced option > numbers of processors

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Salut, de ce va timp observ pe youtube la mai toti gamerii ca isi activeaza aceasta optiune si la '' number of processors '' aleg maxim si as dori sa stiu daca  as obtine o performanta mai mare in jocuri si daca este ok sa o activez. La mine aceasta optiune apare debifata si number of procesors e pe 1 pe cand daca  as bifa as putea sa  aleg pana la 4 .  Ca sistem am procesor Intel i3 4170  3.7 ghz ,  msi gtx 960 2gb , 8 gb ram , sistem de operare windows 8.1 . Multumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Daca ai un procesor... e logic sa fie 1. Nu poti alege ce nu ai. Probabil gamerii aia sunt mai incepatori si nu fac diferenta intre procesor, nucleu si thread.

Edited by andreic, 06 September 2020 - 19:14.


#3
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012

Vizualizare mesajandreic, pe 06 septembrie 2020 - 19:11, a scris:

Daca ai un procesor... e logic sa fie 1. Nu poti alege ce nu ai. Probabil gamerii aia sunt mai incepatori si nu fac diferenta intre procesor, nucleu si thread.

In task manager  imi arata 2 cores si 4  logical processors ...iar in rubrica aia imi da sa aleg pana la 4 crezi ca s-ar simti o diferenta in jocuri  sau e mai e ok sa raman debifat, adica pe 1?

Edited by bogdanbn06, 06 September 2020 - 19:23.


#4
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Jocurile folosesc cum stiu ele numarul de core-uri. Daca stie 1, nu ai cum sa il fortezi tu sa stie 2

#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Cel mai probabil te referi la ce-ti afiseaza task manager. Acel lucru nu afecteaza in nici un fel performanta si doar grafic ti se arata toate procesoarele logice in loc de 1 grafic pentru toate impreuna...

In Msconfig - Boot Advanced option - daca nu bifezi nimic (si lasi default) iti va folosi totul corespunzator. Doar pentru debug folosesti un numar mai mic daca ai nevoie ca mai mare, decat ai tu, nu ai cum.

Edited by Ravy, 06 September 2020 - 20:01.


#6
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

Vizualizare mesajbogdanbn06, pe 06 septembrie 2020 - 19:21, a scris:

iar in rubrica aia imi da sa aleg pana la 4 crezi ca s-ar simti o diferenta in jocuri  sau e mai e ok sa raman debifat, adica pe 1?

Probabil este zona de "boot" doar. Si doar pentru acolo alegi sa "foloseasca" 4 sau -nspe "procesoare". Mai departe cred ca se "managerizeaza" diferit.
P.S. Am incercat eu adineauri. Am un I5 mai vechi(laptop). Nicio diferenta notabila imediat intre setari(1 vs 4).

Spor

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Setarea number of processors este utilă doar în scop de debugging (gen pentru un developer). Nu are nicio utilitate dacă setezi numărul efectiv de nuclee tu sau dacă lași setarea debifată. Oricum, pt un dual core nu ai ce face în msconfig, windows știe de ele din 2005.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate