Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Best AV Receiver 2020-2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#37
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
foarte bine.da e mai greoi,necesita si un pic de timp,energie,dar merita.daca cumperi un sistem integrat ca lumearezultatul va fi, spectaculos la sunet.si cu netflix nu numai pe dvd-uri sau blu-ray uhd.si sistemul nu trebuie sa fie de 5-10 mii de euro,daca e implementat,pozitionat si calibrat bine,si un sistem entry level,cum e si al meu,da randament extraordinar,chiar woww!)))

Edited by hariseldon01, 07 September 2020 - 22:21.


#38
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Receiver-ul pe care il am in plan e un Denon. Calibrarea sunetului o sa o faca microfonul acela care vine cu receiverul. Ma gindesc ca nu prea conteaza ce scrie pe boxa la calibrarea asta automata. E normal sa sune mai bine un sistem integrat de boxe, toate aceeasi marca si aceeasi serie, dar, daca ai niste boxe bune, nu cred ca o sa fie asa de catastrofal rezultatul, chiar daca boxele atmos sint alta marca. Ramine de vazut...

#39
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
asa este,cu cat mai bune sunt boxele,cu asa e mai bine.cand cumperi un sistem de la aceiasi marca si serie,vor suna ok,ca sunt concepute toate boxele,sa se complementeze la frecvente,inalte,basi,dinamica...sa-ti creeze scena uniforma.daca ai boxe de front de ex de o marime,material sau marca si restul de alta,vor aparea sau mai precis,AR putea aparea,,dif.de volum,caracter de sunet,care poata sa-ti distruga,scena creata,uniform...SAMD. eu am Polk Audio seria T si SW. tot de la ei,dar seria asta,neavand boxe atmos,am cumparat,dupa sfatul firmei,de unde l-am luat,2 boxe atmos de la Golden Ear,si totul suna ff.bine.mai ales in camera mea de aprox.14 mp. are putere,dinamica.scna e echilibrata,aerata,sa zic asa,surround-ul creat e spectaculos. in stereo e detailat,precis balansat. sunt multumit.dupa calibrare,am facut si niste modificari in setari,dupa urechea si placul meu))) in Oradea,unde stau,nu sunt showroom-uri,de specialitate,dar dupa documentari si niste recomandari,am ajuns la o firma de specialitate,din Cluj si dupa niste sesiuni de negoceri,am luat acest sistem,unde se completeaza ff.bine si boxele polk-golden ear intre ele si tot sistemul,cu caracterul AV-ului denon.deci pot sa zic ca sunt ff. multumit. normal ca in viitor vor fi pasuri in sus,dar acuma totul e f. ok.)))

Edited by hariseldon01, 08 September 2020 - 09:17.


#40
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Posthariseldon01, on 08 septembrie 2020 - 09:13, said:

sunt concepute toate boxele,sa se complementeze la frecvente,inalte,basi,dinamica...sa-ti creeze scena uniforma
Ai vrea tu...

View Postpedros_2005, on 07 septembrie 2020 - 23:07, said:

Ma gindesc ca nu prea conteaza ce scrie pe boxa la calibrarea asta automata.
La cât de performantă e calibrarea automată, mai ales dacă boxele sunt amplasate nefericit în cameră, nu mai contează nimic.

#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
DIRAC Live e acum "panaceul universal".
Si inca folosesc asa ceva multi cu sisteme audio cu pretentii.

#42
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Autocalibrarea din receiver-e nu e nici măcar DIRAC.

#43
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Hari, incearca sa imparti textul in mai multe fraze si sa lasi macar cateva alineate, pentru ca e foarte dificil sa citim ce postezi.

#44
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View PostJean-Luc_Picard, on 08 septembrie 2020 - 09:54, said:

Ai vrea tu...

La cât de performantă e calibrarea automată, mai ales dacă boxele sunt amplasate nefericit în cameră, nu mai contează nimic.



cu tot respectul fata de tine si cea ce faci,totusi eu am cat de cat incredere si in inginerii,de la firmele de gadget-uri audio,de renume si decenii de experienta...sper ca NU te superi pe mine)...

View Postrazor01, on 08 septembrie 2020 - 11:06, said:

Hari, incearca sa imparti textul in mai multe fraze si sa lasi macar cateva alineate, pentru ca e foarte dificil sa citim ce postezi.

incerc,dar nu intotdeauna reusesc,de multe ori scriu de pe telefon sau in fuga...scuze.

Edited by hariseldon01, 08 September 2020 - 11:45.


#45
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu ce incerci tu sa spui acolo despre complearea dinamicii, frecvente, basi, etc. Nu prea are sens ce spui.

Folosirea unor boxe similare in home cinema ajuta in doue chestiuni importante:

1) pastrarea timbrului sonor- este foarte important pentru imersiune ca boxele sa nu sune diferit din puct de vedere timbral

2) este bine ca toate boxele din sistem sa poata fi amplificate la fel de usor

Poti sa folosesti cu succes boxe de la producatori diferiti dar doar daca au amprenata sonora similara. Daca pui Klipsh cu WHARFEDALE iese un dezastru acolo. Chiar si asa insa, e bine ca cel putin boxele frontale (FL FR si centru sa fie din aceeasi serie). Penru surround si atmos mai scapi si cu altceva daca gasesti boxe cu sunet asemanator dar nu pentru fronturi, acolo trebuie sa ai acelasi lucru.

Edited by razor01, 08 September 2020 - 12:22.


#46
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Posthariseldon01, on 08 septembrie 2020 - 11:45, said:

cu tot respectul fata de tine si cea ce faci,totusi eu am cat de cat incredere si in inginerii,de la firmele de gadget-uri audio,de renume si decenii de experienta...sper ca NU te superi pe mine)...
Cu tot respectul față de respectul tău, nu vorbesc prostii aici, mai ales că n-am timp de vorbit prostii. Vorbesc din experiență practică, măsurat și ascultat.
1. Am exemple boxe din aceeași serie, nu chiar ultima ieftinătură, măsurate și ascultate, frontalele diferă sustanțial de centru, iar acestea amândouă de sateliți (surround-uri). Combinația produce un sunet neplăcut atunci când tot ansamblul contribuie la câmpul sonor.
2. Nu poate nici mama inginerului să facă nimic dacă îi dai de rezolvat o temă imposibilă prin măcelărirea acusticii spațiului (înțelegând aici boxe și cameră). Ține cont că și eu sunt inginer electronist, nu un zugrav care s-a apucat de calibrări (deși și asta ar fi putut fi ok dacă citeam suficient despre aceste lucruri și adunam experiență practică îndeajuns).
Vorbesc și aici despre lucruri concrete, ce a rezultat în urma calibrării automate, ce a rezultat în urma calibrării manuale. Același sistem, aceeași amplasare, aceeași cameră, curbe de răspuns și rezultat muzical în ambele situații.

#47
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu îmi calibrez manual. Urechea mea e beneficiara calibrarii.  Am făcut și pe automat, iese destul de bine și asa.

#48
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostReactor2015, on 08 septembrie 2020 - 12:57, said:

Am făcut și pe automat, iese destul de bine și asa.
În unele situații iese, dar trebuie să îi creezi condiții bune spre foarte bune de a lucra prin geometria acustică a structurii. Într-un spațiu dificil spre înfiorător (cum avem la showroom) trebuie pui mâna și să înțelegi foarte bine ce faci manual.

#49
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postrazor01, on 08 septembrie 2020 - 12:19, said:

Nu stiu ce incerci tu sa spui acolo despre complearea dinamicii, frecvente, basi, etc. Nu prea are sens ce spui.

Folosirea unor boxe similare in home cinema ajuta in doue chestiuni importante:

1) pastrarea timbrului sonor- este foarte important pentru imersiune ca boxele sa nu sune diferit din puct de vedere timbral

2) este bine ca toate boxele din sistem sa poata fi amplificate la fel de usor

Poti sa folosesti cu succes boxe de la producatori diferiti dar doar daca au amprenata sonora similara. Daca pui Klipsh cu WHARFEDALE iese un dezastru acolo. Chiar si asa insa, e bine ca cel putin boxele frontale (FL FR si centru sa fie din aceeasi serie). Penru surround si atmos mai scapi si cu altceva daca gasesti boxe cu sunet asemanator dar nu pentru fronturi, acolo trebuie sa ai acelasi lucru.


pai exact asta am vrut sa spun si am si zis,doar cu alte cuvinte.

View PostJean-Luc_Picard, on 08 septembrie 2020 - 12:47, said:

Cu tot respectul față de respectul tău, nu vorbesc prostii aici, mai ales că n-am timp de vorbit prostii. Vorbesc din experiență practică, măsurat și ascultat.
1. Am exemple boxe din aceeași serie, nu chiar ultima ieftinătură, măsurate și ascultate, frontalele diferă sustanțial de centru, iar acestea amândouă de sateliți (surround-uri). Combinația produce un sunet neplăcut atunci când tot ansamblul contribuie la câmpul sonor.
2. Nu poate nici mama inginerului să facă nimic dacă îi dai de rezolvat o temă imposibilă prin măcelărirea acusticii spațiului (înțelegând aici boxe și cameră). Ține cont că și eu sunt inginer electronist, nu un zugrav care s-a apucat de calibrări (deși și asta ar fi putut fi ok dacă citeam suficient despre aceste lucruri și adunam experiență practică îndeajuns).
Vorbesc și aici despre lucruri concrete, ce a rezultat în urma calibrării automate, ce a rezultat în urma calibrării manuale. Același sistem, aceeași amplasare, aceeași cameră, curbe de răspuns și rezultat muzical în ambele situații.


stiu ca esti inginer,de aceia am zis,cu respect...si am mentionat doar ca mai sunt si altii si eu AM incredere in voi,in inginerie si in stiinta in sine...no ofense nu sunt dusman;)

#50
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Ideea e simplă. E foarte ok să modifici curba de răspuns a părții electronice (adică până la membrana difuzorului) a sistemului pentru acționa în oglindă cu probleme părții mecanice (adică de la membrana difuzorului până la ureche), iar combinația lor să fie cât de cât liniară, dar sunt momente în care singura soluție e să muți boxa din locul prost în locul bun, să modifici caracteristicile de reflexie ale pereților prin tratament acustic sau să te muți tu ascultător din locul prost în altul bun. Electronica (a.k.a. autocalibrare, RAC sau alte denumiri ale în esență aceluiași lucru) te poate ajuta numai până la un punct, dincolo de el trebuie aplicate alte metode, iar asta se întâmplă foarte des.

View Postedigee, on 08 septembrie 2020 - 10:05, said:

DIRAC Live [...]
Si inca folosesc asa ceva multi cu sisteme audio cu pretentii.
Am folosit și eu corecția electronică și o voi folosi în continuare, dar acela e reglajul fin, finisajul de final, ultima etapă de ajustare, în niciun caz nu începi cu el (decât dacă ai o mare baftă de spațiu fără probleme sau cu probleme puține).

#51
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu apar deloc în stoc noile receivere de la Denon. Au probleme cu fabricația sau nu mai aduc importatorii români până nu scapă de stocurile vechi?

#52
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Nu cred ca doar in Romania e problema cu stocurile. Un prieten voia unul in State si nu se gasea, iar problema nu e doar la Denon.

#53
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Văd că modelele inferioare, chiar și cele noi, sunt în stoc la unii vânzători din Ro.

#54
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostReactor2015, on 02 noiembrie 2020 - 13:39, said:

Nu apar deloc în stoc noile receivere de la Denon. Au probleme cu fabricația sau nu mai aduc importatorii români până nu scapă de stocurile vechi?
Nu este vorba despre stocuri, nu se mai găsesc nici modele vechi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate