Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casă P+M Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Vinetica

Vinetica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2016
Salut,am turnat zilele trecute talpa fundației la casa mult visată.Mi a mai rămas niște beton pe care constructorul l a aruncat in lateral lîngă talpă. Există posibilitatea ca pe acolo să  intre apa in timp?.Constructorul m a asigurat ca nu are nimic deoarece peste betonul respectiv se pune pietriș etc.Mulțumesc.

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
..........

Deci, eu unul nu inteleg problema ta. Cred ca ar fi bine sa pui macar o poza.

Edited by conu71, 06 September 2020 - 10:16.
am mutat topicul unde trebuia si am sters ce a scris vio


#3
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Si la mine a sarit destul de mult de beton pe langa cofrag la turnarea elevatiei, atunci nu i-am dat atentie si rau am facut. Zilele trecute am tras din greu sa curat atat betonul de pe talpa cat si cel de langa talpa pe pamant. Trei zile cu 2 rotopercutoare mici un Bosch de 36 v si un Dewalt in 2 oameni a durat distractia. Daca curatam atunci era maxim 30 min cu o lopata.
Eu am curata deoarece vreau sa cobor cu membrana cu crampoane de pe izolatia elevetiei sa merg cca 5 cm pe talpa si sa cobor pe langa talpa vreo 20 cm adica sa fac un L dublu si pentru asta era nevoie ca atat talpa cat si pamantul de langa sa fie curat.

#4
Vinetica

Vinetica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2016
Deci va trebui să  curăț. Mulțumesc.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

 danwd, on 06 septembrie 2020 - 10:44, said:

Eu am curata deoarece vreau sa cobor cu membrana cu crampoane de pe izolatia elevetiei sa merg cca 5 cm pe talpa si sa cobor pe langa talpa vreo 20 cm adica sa fac un L dublu si pentru asta era nevoie ca atat talpa cat si pamantul de langa sa fie curat.
Si de ce ai vrea sa faci asta? Adica, sa extinzi izolatia? Ai probleme, sau ti-e teama de ceva? Ma Dane, dar tu parca nu terminasesi? Cred ca am inceput sa va incurc... :D

Si btw, tu ai inteles problema? ca eu nu. Daca betonul respectiv nu e lipit de casa, nu vad ce ar putea deranja. Si din cite stiu eu, pietrisul de drenaj nu se pune langa casa ci la oarecare distanta. De aia am cerut poza.

=========
Coane, nu pare ca colegu' ar face jurnal....

#6
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Si de ce ai vrea sa faci asta? Adica, sa extinzi izolatia? Ai probleme, sau ti-e teama de ceva? Ma Dane, dar tu parca nu terminasesi? Cred ca am inceput sa va incurc... Posted Image
Cu siguranta ne incurci ! Ce sa-i faci varsta stresurile, ia nuci daca ca tot e sezonul ! Membrana cu crampoane pe langa protectia la radacini, nefiind perforata eu zic ca, conduce si eventuala apa ce se prelinge pe fatada. Mno, daca pun membrana de pe talpa, apa s-ar scurge acolo si cum elevatia s-a turnat ulterior cu siguranta nu a prins ermetic cu talpa asa ca vreau sa cobor pe langa talpa cativa cm sa conduc acolo acea cantitate mica de apa.

Si btw, tu ai inteles problema? ca eu nu. Daca betonul respectiv nu e lipit de casa, nu vad ce ar putea deranja. Si din cite stiu eu, pietrisul de drenaj nu se pune langa casa ci la oarecare distanta. De aia am cerut poza.

Pai din exprimarea initiatorului " s-a aruncat betonul lateral langa talpa" eu inteleg ca betonul aruncat are contact cu talpa deci cam ca si in cazul meu.

 viotl, on 06 septembrie 2020 - 23:06, said:

=========
Coane, nu pare ca colegu' ar face jurnal....

Edited by danwd, 08 September 2020 - 08:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate