Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Publicare in jurnale medicale

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
Salutare, cineva pe aici care a publicat vreodata un articol intr-un jurnal medical? As avea cateva intrebari, multumesc!

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Pune-le!
Ai articolul gata si nu stii in ce revista sa-l publici?

#3
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postroby26, on 05 septembrie 2020 - 18:04, said:

Salutare, cineva pe aici care a publicat vreodata un articol intr-un jurnal medical? As avea cateva intrebari, multumesc!
ai vreun jurnal in minte? Cum nu prea ai experienta ar fi bine sa alegi unul cu factor de impact mai mic.
Vrei sa publici singur? Ar fi bine sa cooptezi pe cineva din mediul universitar, ei au experienta sa le scrie astfel incat sa fie acceptate. Nu e suficient sa ai o idee buna , daca nu indeplinesti standardele lor nu ti le publica, si nu sta nimeni dupa tine sa te consilieze.  Adica au un minim de rabdare, iti trimit reviewerii observatiile lor si tu trebuie sa modifici articolul, dar n-or sa stea sa faca asta de prea multe ori.
Pasul unu ar fi sa-ti alegi revistele, sa vezi ce conditii au, unele percep taxe sa-ti publice articolul, in special cele open access.

#4
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
:)), va multumesc ca ati raspuns mai intai, pe scurt povestea este asa, citesc jurnale de un timp, fiind student la medicina in anul 2, dar niciodata nu m am gandit sa public, am crezut ca este mult peste nivelul meu, si poate ca este, de asta ar ajuta mult un mentor. shortly said, vreau sa aplic la rezidentiat in US, da, poate e o nebunie, in fine:)), n am ce pierde, poate doar niste bani, in schimb castig multe cunostinte prin pregatirea pentru USMLE uri si alte lucruri. Si in fine, din ce am mai citit, nu prea ai sanse acolo fara un calup bun de articole publicate in jurnale, chiar si cu un scor bun la USMLE(examenul lor de rezi pe scurt), deci da, sunt pus in situatia de a face lucruri noi:)). Motivatie este destula si stiu la ce ma inham, oricum nu prea pretuiam viata sociala. Si..as dori niste sfaturi, cum sa incep in aceasta lume academica care pare a fi foarte inchisa, cel putin pentru studenti. Ah da, deja mi am facut cont pe 4 jurnale specifice studentilor, de genul:
https://www.ijms.inf...S/issue/archive
https://amajournalof...?form_type=home
https://www.amsrj.or...msrj&page=index
https://www.hmsreview.org/submit

View Postder25, on 05 septembrie 2020 - 18:36, said:

Pune-le!
Ai articolul gata si nu stii in ce revista sa-l publici?
Era bine sa fie gata:))

#5
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postroby26, on 05 septembrie 2020 - 19:38, said:

am crezut ca este mult peste nivelul meu,

Este!

View Postroby26, on 05 septembrie 2020 - 19:38, said:

  fiind student la medicina in anul 2,

Adica ai facut doar anul 1. Si din ala jumatate a fost online.
Esti mic.
Nu-ti trebuie niciun mentor, nu sta nimeni dupa fundul tau, cand o sa ai ceva important de transmis, rezultate ale unor cercetari proprii, o sa scrii si in reviste. Pana atunci, citeste-le!

#6
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

View Postder25, on 05 septembrie 2020 - 19:50, said:

Este!


Adica ai facut doar anul 1. Si din ala jumatate a fost online.
Esti mic.
Nu-ti trebuie niciun mentor, nu sta nimeni dupa fundul tau, cand o sa ai ceva important de transmis, rezultate ale unor cercetari proprii, o sa scrii si in reviste. Pana atunci, citeste-le!
Inteleg, observ totusi in unele jurnale, pentru studenti ce e drept, low level, nu nature, lancet sau alte navete spatiale:)), unele articole care pur si simplu prezinta o opinie, un sondaj, o proprie observatie etc. Credeti ca merita sa incep cu astfel de lucruri? Sincer:)). Banuiesc ca pana la urma un articol publicat e tot un articol publicat, indiferent de jurnal. Si probabil cea mai mare problema este faptul ca nu stiu sa redactez ce e drept, in momentul asta chiar daca as avea ceva wow de prezentat, ar fi inutil.

Edited by roby26, 05 September 2020 - 19:55.


#7
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postroby26, on 05 septembrie 2020 - 19:54, said:

Inteleg, observ totusi in unele jurnale, pentru studenti ce e drept, low level, nu nature, lancet sau alte navete spatiale:)), unele articole care pur si simplu prezinta o opinie, un sondaj, o proprie observatie etc. Credeti ca merita sa incep cu astfel de lucruri? Sincer:)).

Sigur!
Asa inveti.
Cand eram eu ca tine, nu existau jurnale pentru studenti. La inceput va fi mai greu, important e sa incepi.

#8
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

View Postder25, on 05 septembrie 2020 - 20:19, said:

Sigur!
Asa inveti.
Cand eram eu ca tine, nu existau jurnale pentru studenti. La inceput va fi mai greu, important e sa incepi.
Ati ajuns la jurnale de calibru mare? De curiozitate

#9
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postroby26, on 05 septembrie 2020 - 19:38, said:

...

1. Pt SUA, pe langa activitate stiintifica ai nevoie si de alte activitati extra curiculare. Baga-te in proiecte ale organizatiei de studenti din cadrul UMF-ului sau ale altor organizatii din oras, sa ai cu ce sa umpli CV-ul.
2. Daca esti intr-un UMF mare, sigur ai cercuri stiintifice pentru studenti. Acolo asta (ar trebui sa) inveti. Inscrie-te la un cerc organizat de o disciplina pe care ai studiat-o deja si o stapanesti cat de cat.
3. In lipsa punctului 2 sau complementar acestuia, intereseaza-te la disciplinele pe care le-ai studiat deja daca accepta studenti voluntari, sa te integreze in echipa lor. O sa inveti de la ei, pe parcurs.
4. Incepe prin a citi cat mai mult. Metodologia cercetarii stiintifice, prin diverse prezentari si carti (gasesti pe net); de exemplu cei de la Springer au o carte "Writing and Publishing a Scientific Research Paper", n-am citit-o, dar am inteles ca e ok. Apoi citeste multe articole de la altii ca sa iti faci un model in cap. Apoi poti incepe cu articole tip review. Sunt accesibile si asa iti stabilesti baza pentru un viitor proiect de cercetare originala. Nu poti sa cercetezi si sa publici ceva despre care nu detii destule informatii si nu stii ce vrei sa aduci nou fata de ce s-a publicat deja! In cazul articolelor tip review poti sa inveti singur. Iti pui la punct partea de metodologie, apoi alegi subiectul si incepi. Din nou, alege un domeniu pe care l-ai studiat deja, deci ai o baza teoretica. (anatomie, fiziologie, biochimie etc).
5. Vezi tu pe urma in ce reviste publici (asta nu e prea corect, teoretic ar trebui sa stii dinainte unde vrei sa publici, dar se face si asa). Nu ai nevoie chiar din prima cu IF si indexate PubMed.

Participa la cat mai multe manifestatii stiintifice pentru studenti, atat din cadrul propriei universitati cat si de la altele din tara. E bun de inceput/pus in CV ca student.

Chiar daca ceea ce vrei e cam prea mult pentru anul II, e de admirat entuziasmul si faptul ca ai un plan de viitor la care incepi sa lucrezi de pe acum, nu astepti sa vezi ce da domnul.

#10
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postroby26, on 05 septembrie 2020 - 20:21, said:

Ati ajuns la jurnale de calibru mare? De curiozitate

Prin reviste cotate ISI, indexate BDI. Teoretic, poti publica oriunde, daca ai ceva de spus.
Apoi, te cauta ei pe tine sa mai publici ceva, daca au citit ceva interesant in articolele tale.


View PostCorupt, on 06 septembrie 2020 - 10:30, said:

Participa la cat mai multe manifestatii stiintifice pentru studenti, atat din cadrul propriei universitati cat si de la altele din tara. E bun de inceput/pus in CV ca student.

Si capeti si experienta.

#11
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostCorupt, on 06 septembrie 2020 - 10:30, said:

...
Mai adaug ceva aici.
Profita de programul pentru studenti "Work and Travel USA" si mergi cel putin o data in state, nu cred ca are rost sa mai zic de ce.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate