Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Este normal sa arate asa operatia de sterilizare?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Attached File  20200905_163353.jpg   358.54K   187 downloads

Attached File  20200905_163349.jpg   430.7K   168 downloads

Multumesc!

#2
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Ce ti se pare ciudat, petele alea? cate zile are?
Eu am am avut 2 pisici sterilizate, una era mai rea de fel, se tot spala, chiar incerca sa-si scoata firele, s-a vindecat mai greu, cealalta mai repede, dar parca tot i-a luat vreo 6 zile pana am zis ca e safe, nu mai are ce sa-si faca. Ii dai ceva pastile?
Trimite la doctor pe whatsapp daca ti se pare ciudat.

#3
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Are 2 saptamani de la operatie. Nu ii dam nimic, a facut injectii a doua zi dupa operatie, dar atat. Ne ingrijoreaza ca initial nu era deloc umflata operatia, iar acum toata zona operatiei este cam umflata. Nu stim daca este normal.

#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
am de mult timp pisici, asa ca am trecut prin destule operatii de sterilizare: la nici una nu s-a invinetit asa, plus ca umflaturile alea sub piele mi se par suspecte.

du-o  la vet, sa nu fie vreo infectie

ca sa te motivez: am sterilizat 2 catele si 2 pisici la un tampit in campina care a folosit la cusatura din interior o "ata" nesterila si neresorbabila. La una din catele, fragmente din ata aia au inceput sa circule prin corp, facea niste umflaturi care o dureau, se rodea si devenea rana deschisa. Le-am reoperat pe toate la vetul nostru din bucuresti, in timp util, dar ca idee.

culmea e ca, la una din vizitele la tampit, a venit un nene cu o catea care avea exact simptomele astea, mi-a spus omul sa nu duc animalele la idiotul ala, dar nu l-am crezut, mi s-a parut ca nu are cum, de la o operatie de sterilizare sa faca rana pe picior. Ei, se poate :(

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Trebuia sa primeasca si antibiotice dupa operatie...

#6
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 irina2014, on 05 septembrie 2020 - 18:58, said:

am de mult timp pisici, asa ca am trecut prin destule operatii de sterilizare: la nici una nu s-a invinetit asa, plus ca umflaturile alea sub piele mi se par suspecte.

du-o  la vet, sa nu fie vreo infectie

ca sa te motivez: am sterilizat 2 catele si 2 pisici la un tampit in campina care a folosit la cusatura din interior o "ata" nesterila si neresorbabila. La una din catele, fragmente din ata aia au inceput sa circule prin corp, facea niste umflaturi care o dureau, se rodea si devenea rana deschisa. Le-am reoperat pe toate la vetul nostru din bucuresti, in timp util, dar ca idee.

culmea e ca, la una din vizitele la tampit, a venit un nene cu o catea care avea exact simptomele astea, mi-a spus omul sa nu duc animalele la idiotul ala, dar nu l-am crezut, mi s-a parut ca nu are cum, de la o operatie de sterilizare sa faca rana pe picior. Ei, se poate Posted Image
Ne pare rau pentru problemele avute cu saracuta catelusa.
Medicul stiu ca este foarte bun, l-am ales cu foarte mare atentie, de exemplu evaluarea lui este 4.8 din 5, din 159 de voturi, deci chiar este foarte apreciat. Nu imi dau seama daca este vanat acolo sau este solutia argintie cu care a fost data pisica dupa operatie. Dupa operatie toata zona era argintie, dar zapauga de pisica a rupt o parte din camasa si s-a lins dupa vreo 3 zile. Am improvizat noi ceva in a patra zi, dar nu stim daca a avut timp sa afecteze cu ceva. Nu am operat niciodata un animal, deci nu stim daca e normal ca operatia sa fie asa mai umflata. Nu e pielea intinsa rau, ca o duceam deja la medic, e doar asa cam putin inflamat unde a fost taiata, ceea ce nu stim daca este ceva normal.

#7
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Asa arata operatia dupa 3 zile.

Attached File  20200827_231036.jpg   482.01K   81 downloads

Edited by lost_in_a_dream, 05 September 2020 - 20:38.


#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pune palma pe zona umflata si vezi daca nu cumva este mai calda decat restul abdomenului. Daca e asa, inseamna ca e o infectie. Masoara-i temperatura si daca are peste 39 de grade o duci la medic.

#9
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
I-am pus mana pisicii pe burtica, pe operatie, dar nu mi se pare mai calda, mi se pare la fel. Temperatura nu i-am luat-o pentru ca nu prea imi place cum li se ia temperatura animalutelor, imi e mila.

#10
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Mergi la vet, el poate vedea cel mai bine.
Am patit-o cu pisica lui maica -mea, a facut un abces enorm din cauza instrumentarului ca era intern. A pocnit acel abces si numai dupa ce m-am certat  si am amenintat-o cu opc pe doctora i-a dat antibiotic. Am aflat ca le tragea rau la masea, tampita!Posted Image

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlost_in_a_dream, on 05 septembrie 2020 - 16:19, said:


Asa arata operatia dupa 3 zile.

Urgent la medic. URGENT!!!!!

Edited by MembruAnonim, 09 September 2020 - 19:41.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu arata deloc bine operația aceea, sper ca inițiatorul sa fi ajuns la timp la medic cu biata pisică, și aceasta sa fie încă în viata...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate