Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Nisipurile de Aur: 5 nopți la Admiral Hotel

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
I-am promis surorii mele că mergem toți la mare așa că am făcut o escapadă de câteva zile la Nisipurile de Aur din Bulgaria.
Am luat cazare direct de pe booking la Admiral Hotel, două camere, cu parcare, mic dejun, cină și șezlong-uri incluse.
Am plătit 1722 de leva pentru cazare.
Plecat de dimineață din Giurgiu, trecut vama fără probleme.
Atenție la Vigneta de BG: se acceptă doar leva sau euro.

Hotelul destul de ok. Singura problemă a fost la mese căci te servește de după tejgea și personalul nu vorbea o iotă engleză.

Prin stațiune, liniște completă. Adică nu party-uri, nu gălăgie.
Majoritatea turiștilor erau români. Am mai văzut câțiva ruși, englezi și nemți dar nici picior de asiatic.
Aglomerație mare seara mai peste tot, deși vizibil mai puțină lume comparativ cu 2017 când am vizitat stațiunea pentru prima dată.
Prețurile mi s-au părut ok, cursul de schimb aproximativ ca în țară, adică 1 LV = 2,26 RON.

Nu prea sunt multe de spus, așa că las câteva imagini și un video:

Attached File  1.jpg   804.43K   75 downloads Attached File  2.jpg   811.8K   73 downloads Attached File  3.jpg   685.42K   72 downloads Attached File  4.jpg   577.8K   68 downloads
Attached File  4b.jpg   687.88K   84 downloads Attached File  5.jpg   789.67K   90 downloads Attached File  6.jpg   755.92K   94 downloads Attached File  7.jpg   674.06K   91 downloads
Attached File  8.jpg   690.81K   85 downloads Attached File  9.jpg   669.85K   72 downloads Attached File  10.jpg   686.76K   69 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/boDuZ0zzfSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ii covid pe acolo

#3
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Nope! Au până în 100 de cazuri pe zi și 2-3 decedați.
Sunt foarte relaxați bulgarii.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pozele foarte frumoase... filmul din link...lasa de dorit. Ori camera nu e prea performanta, ori setarile (pentru lumina slaba) n-au fost facute corect.

View PostwebSorin, on 05 septembrie 2020 - 13:02, said:

I-am promis surorii mele că mergem toți la mare așa că am făcut o escapadă de câteva zile la Nisipurile de Aur din Bulgaria.
Am luat cazare direct de pe booking la Admiral Hotel, două camere, cu parcare, mic dejun, cină și șezlong-uri incluse.
Am plătit 1722 de leva pentru cazare.
Ce sa intelegem din "direct de pe book89ing"?  Ori e booking ori e directbooking...exista si asta si are preturi mai mici :)
Daca spui cat a costat, spune toate detaliile...nu stim cate persoane (cate stele) si "peroada" (cum zice marele nostru conducator).

Vigneta de Bulgaria se ia mai nou online (bgtoll) si se plateste in Lei cu cardul (de acasa).

Curs de "1 LV = 2,26 RON"...cred ca e greseala de tastare...nu exista asa curs!

Personalul nu vorbea engleza...multi vorbesc si romana...doar cameristele nu stiu engleza :)...cu atatia romani care merg in ultimii ani in BG...Noi de 6 ani mergem numai in BG la mare si ne simtim foarte bine. Am fost in 4 statiuni pana acum.

#5
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Da, este o greseala de tastare: 1Lv = 2.66 RON prin statiune.
Hotelul a fost rezervat utilizand booking.com, am fost trei persoane: eu, Kitty (sotia) si sora mea. Doua camere, 5 nopti cazare.
Nu ma astept la cameriste sa vorbeasca engleza, insa ma astept ca persoana care ma serveste sa inteleaga cand ii spun "two". A doua zi ii spuneam cifrele in rusa si para a fost mai bine.

Despre Vigneta de Bulgaria nu stiu mai nimic avand in vedere ca imi fac vacantele exclusiv cu motocicleta. Acum insa, a trebuit sa mergem cu masina. E prima oara cu masina pe la bulgari.
Cu motocicleta insa am vizitat toata coasta bulgara.
Camera este un action cam: Sony FDR X3000 care "nu poate" in lumina slaba.
Pozele sunt facute cu telefonul sotiei: Samsung S10 Plus, apoi "atinse usor" in Photoshop.

Edited by webSorin, 05 September 2020 - 15:20.


#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

View PostwebSorin, on 05 septembrie 2020 - 15:17, said:

Da, este o greseala de tastare: 1Lv = 2.66 RON prin statiune.
Hotelul a fost rezervat utilizand booking.com, am fost trei persoane: eu, Kitty (sotia) si sora mea. Doua camere, 5 nopti cazare.
Nu ma astept la cameriste sa vorbeasca engleza, insa ma astept ca persoana care ma serveste sa inteleaga cand ii spun "two". A doua zi ii spuneam cifrele in rusa si para a fost mai bine.

Despre Vigneta de Bulgaria nu stiu mai nimic avand in vedere ca imi fac vacantele exclusiv cu motocicleta. Acum insa, a trebuit sa mergem cu masina. E prima oara cu masina pe la bulgari.
Cu motocicleta insa am vizitat toata coasta bulgara.
Camera este un action cam: Sony FDR X3000 care "nu poate" in lumina slaba.
Pozele sunt facute cu telefonul sotiei: Samsung S10 Plus, apoi "atinse usor" in Photoshop.

1Lv = 2.66 RON, pretul este excelent.La Admiral anii trecuti nu aveai loc de Nemti si Rusi.Oricum ai fost la hotelul bogatilorPosted Image Posted Image

Edited by PiticVerde, 05 September 2020 - 21:47.


#7
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,631
  • Înscris: 22.03.2007

View PostwebSorin, on 05 septembrie 2020 - 14:44, said:

Nope! Au pĂąnă Ăźn 100 de cazuri pe zi și 2-3 decedați.
Sunt foarte relaxați bulgarii.

Din cate teste?

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostwebSorin, on 05 septembrie 2020 - 15:17, said:

... ma astept ca persoana care ma serveste sa inteleaga cand ii spun "two" ...

Puteai şi tu să-i spui "dve", şi înţelegea. Şi apoi îi mai spuneai "blagodarea" şi era fericită persoana !


Sănătate şi felicitări !

Edited by OvidiuNS, 05 September 2020 - 22:08.


#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
Pacat
Busa nu e mobra de Nisipuri.acole e tara melteanului.de bmw.de Bucuresti

#10
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Nu stiu "chestii d'astea".
Eu am cautat o locatie buna ca s-o duc pe sor'mea la mare la Bulgari. Si-am zis s-o duc in cea mai cunoscuta statiune.
Mai avea doar o saptamana de concediu asa ca un traseu mai lung a iesit din calcul.
Initial vroia sa refac traseul facut cu moto prin 2017 si sa ne intoarcem spre casa sarind prin statiuni incepand din Sozopol.

View PostPiticVerde, on 05 septembrie 2020 - 21:46, said:

1Lv = 2.66 RON, pretul este excelent.La Admiral anii trecuti nu aveai loc de Nemti si Rusi.Oricum ai fost la hotelul bogatilor

Sincer, 2000 de lei o camera ptr 5 nopti cu totul inclus, exceptand masa de pranz, nu mi se pare "ptr bogati" avand in vedere preturile de la noi.

Edited by webSorin, 06 September 2020 - 09:38.


#11
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

View PostwebSorin, on 05 septembrie 2020 - 15:17, said:

A doua zi ii spuneam cifrele in rusa si para a fost mai bine.

Rusă și ce ?

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostwebSorin, on 05 septembrie 2020 - 13:02, said:

Am plătit 1722 de leva pentru cazare.

View PostwebSorin, on 06 septembrie 2020 - 09:27, said:

Sincer, 2000 de lei o camera ptr 5 nopti cu totul inclus, exceptand masa de pranz, nu mi se pare "ptr bogati" avand in vedere preturile de la noi.
Si asta e tot greseala de tastare?...pai 1722Lv = 4580 Lei  la cursul bun de 2.66, nu 2000Lei.
Noi am stat in varf de sezon (22-31 iulie) 3 persoane la 4 stele cu All Inclusive, 9 nopti cu 2232Leva (5470Lei platit in euro) :)...dar nu la Nisipuri, unde totul e mai scump, ci la Obzor...superb.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttakis, on 05 septembrie 2020 - 21:55, said:

Din cate teste?

Pe cine intereseaza?

View Postdanpet, on 06 septembrie 2020 - 11:45, said:

Si asta e tot greseala de tastare?...pai 1722Lv = 4580 Lei  la cursul bun de 2.66, nu 2000Lei.
Noi am stat in varf de sezon (22-31 iulie) 3 persoane la 4 stele cu All Inclusive, 9 nopti cu 2232Leva (5470Lei platit in euro) Posted Image...dar nu la Nisipuri, unde totul e mai scump, ci la Obzor...superb.

Eu am prins 7 nopti,AI,4 stele,12-19.08,in Sunny Beach la 436 de euro.Doua persoane Posted Image

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanpet, on 06 septembrie 2020 - 11:45, said:

Si asta e tot greseala de tastare?...pai 1722Lv = 4580 Lei  la cursul bun de 2.66, nu 2000Lei ...

Au fost 2 camere, nu una, fii şi tu mai atent.


Sănătate şi tcb !

#15
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daaa...cand am vrut sa fac rezervarea pe booking, in ianuarie, ma obligau sa iau 2 camere pentru...3 persoane! Nicio posibilitate sa fac altfel rezervarea...La acest hotel, cele mai mici camere au 35mp!   Asta la acelasi hotel unde am fost acum (in iulie), dar prin directbooking, care nici nu au amintit de 2 camere. Mi-au dat din start 1 camera cu pat suplimentar...Surpriza (bonus) a fost la hotel cand am primit cheia de la un apartament, in acelasi pret de care am zis mai sus (1116 Euro-9 nopti -AI)...+ parcare gratuita, + sezlonguri gratuite pe plaja hotelului :)

#16
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Am luat doua camere pentru ca am vrut ca sora mea sa stea singura in camera.
Doar n-o sa dorm cu nevasta si sora mea in aceeasi camera timp de 5 nopti... Nu zic c-ar fi imposibil insa, n-am vrut. Fiecare cu tabieturile lui.
Am ales Nisipurile de Aur tot pentru sora mea, avand in vedere ca n-a fost niciodata la bulgari, la mare.
Isi luase sejur in iulie la Alanya insa a preferat sa amane pentru la anu'.

Daca era sa merg doar cu sotia, nici nu mergeam acum la bulgari ci ma suiam pe moto si-o luam spre Turcia.
La Nisipuri am stat 4 nopti in 2017 parte dintr-un tur mai amplu al coastei bulgare. N-am filmat nimic atunci pentru ca nu m-a impresionat deloc statiunea. Am facut doar niste poze cu telefonul, pentru noi si cam atat. Eu nici nu vroiam sa oprim acolo insa sotia a insistat ca vrea sa vada "populara" statiune Golden Sands.

Initial vroiam "sa fac" pe moto Serbia, Croatia (toata coasta), Muntenegru, Albania (toata coasta) cu intoarcere prin Macedonia. Insa cu motocicleta, prin iulie.
Pentru ca in septembrie sa mergem pe ruta Turcia, Georgia, Armenia, Iran, Oman, EAU (Dubai si Abu Dhabi) si retur prin Iran si Turcia.
Planificasem totul de prin decembrie, anul trecut. Pandemia insa mi-a schimbat planurile.

Acum planul este sa plecam cu moto in Turcia, minim pentru o luna, pentru un traseu care sa includa atat locatii deja vizitate in tura din toamna lui 2018, cat si locatii noi.
Sper sa putem pleca cel tarziu pe 25 septembrie pentru a ne intoarce la inceputul lui noiembrie.

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostwebSorin, on 06 septembrie 2020 - 20:25, said:

... Sper sa putem pleca cel tarziu pe 25 septembrie pentru a ne intoarce la inceputul lui noiembrie.

Zilele vor fi cam scurte, dar îmţeleg că nu a mai fost posibilitate de alegere a perioadei.


Sănătate şi succes !

#18
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Daca ar fi dupa mine, as pleca si maine, dar mai am ceva treburi neterminate si nu pot pleca pana nu e totul pus la punct.
Motoreta e pusa la punct si ne asteapta Posted Image
Sper insa sa nu ne bage Turcia in "zona rosie" pana plecam.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate