Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce nu poti afla cine te suna cu numar ascuns?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce articol de lege ii apara pe aia care suna cu numar ascuns? Si care este logica din spatele acestei legi? Sau, de fapt, care e logica prin care se aplica legea asta in cazul de fata, ca am senzatia ca e o lege generica unde au incadrat fazele astea.
Este chiar ilegal sa folosesti vreun soft prin care sa afli numarul celor care te suna.
Reguli clare nu exista, dar daca nu esti amenintat, aproape niciodata nu iti spune nimeni cine te suna, farsele si alte de-astea cica sunt ok, nu ai dreptul sa afli cine isi bate joc de tine, e aparat de lege. Poate daca esti sunat extrem de des, de cateva ori pe zi, dar si asa cred ca vei fi pus sa setezi telefonul sa le respingi. Problema e ca unii au nevoie sa primeasca apeluri de genul din diverse motive si nu isi permit sa faca asta.

Si stiu ca legea se aplica diferit intre pulimea de rand si barosani. Tin minte ca am fost o data la politie ca imi dezumflase o roata un nebun si l-au cautat aia, apoi, vazand cine este, au zis "ne pare rau, dar o umflati inapoi, legea zice de aducere in stare de neintrebuintare, dar roata e buna, o umflati si gata, nu avem ce va face". Apoi le-am zis "ok, atunci cand ies, va demontez toate oglinzile la masini si va dezumflu toate rotile, e ok, da?", la care au inceput sa tipe toti ca ultraj, ca sa nu indraznesc, ca vandalism, ca o sa fie vai de mine. Asa e si la apelurile astea, daca suni de cateva ori un sef de prin primarie sa-i spui ca nevasta-sa are tatele lasate, probabil ca o sa afle numarul de la politie si sa considere hartuire.

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Tu esti victima sau hartuitorul? Ce rol joci in piesa asta?

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Care e legea care zice ca e ilegal sa folosesti softul ala?

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
eu blochez numerele ascunse. nimic bun nu mi-a venit pe aceasta cale, dar intr-adevar am patit sa astept telefon de la europe asistance in legatura cu o platforma pt masina si nu primeam telefonul ca aia din call center aveau setata centrala sa ascunda numarul... in opinia mea ar trebui interzisa optiunea asta si asociata cu cartelele numai cu buletinul. daca vrei sa ma hartuiesti fa-o si daca stiu cine esti si de unde te iau, daca te tine.

nu exista soft care sa faca asta. tie, ca destinatar al apelului nu-ti vine informatia cu numarul asa ca n-ai ce vedea cu vreun soft. functiona la o bucata redirectionare catre Voice over IP care nu stiu de ce ignorau tag-ul de ascundere a numarului si-ti aparea numarul aluia in lista de apeluri.

Edited by Fane, 04 September 2020 - 23:26.


#5
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 maccip, on 04 septembrie 2020 - 23:15, said:

Care e legea care zice ca e ilegal sa folosesti softul ala?

Aceeasi lege de care se tem firmele de telefonie cand refuza sa iti spuna cine te suna. Bine, asta teoretic, cel putin, dar, sa zicem prin absurd ca ajungi in proces si se demonstreaza ca i-ai aflat numarul, desi dorinta lui a fost sa ramana confidential, ai incalcat legea asa.

#6
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Erau 2 moduri de a apela, numar necunoscut si numar privat, la una din variante stiu ca mergeau soft-urile, nu mai stiu mecanismele. Dar nu asta e ideea, ci faptul ca este ilegal sa incerci sa afli chiar daca ai avea cum.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu cre ca ai cum. Ascunderea numarului e un serviciu oferit de firmele de telefonie.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 Fane, on 04 septembrie 2020 - 23:20, said:

Fane, Fane, dar tu crezi ca facilitatea aia (care pentru cei care poate nu stiau, exista si pentru SMS), nu a fost gandita pentru tine.
Unu la mana: cu totii avem dreptul la secretizarea numarului de telefon.Se aplica din vremuri stravechi.
A doua la mana, fara asa ceva, cu cartele pe buletin, iti dai seama ce industrei ar disparea?!
Si eu blochez numerele ascunse, mesajele de la numere scurte, de oriunde ar veni. Imi asum riscul.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Notsure, on 04 septembrie 2020 - 23:42, said:

Erau 2 moduri de a apela, numar necunoscut si numar privat, la una din variante stiu ca mergeau soft-urile, nu mai stiu mecanismele. Dar nu asta e ideea, ci faptul ca este ilegal sa incerci sa afli chiar daca ai avea cum.
Te-a sunat cineva de pe numărul 07xxxxxxxx.
Ești mulțumit acum?

#10
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

 YOUR_GOD, on 04 septembrie 2020 - 23:56, said:


cu totii avem dreptul la secretizarea numarului de telefon.Se aplica din vremuri stravechi.

De pe vremea cand plateai ca sa nu apari in cartea de telefonPosted Image

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Inteleg si eu secretizarea, dar nu fata de persoana pe care o suni. Mi s-ar parea normal, din contra, sa fie ilegal sa poti apela pe cineva pe furis, fara sa stie cine esti.

Ce logica are? Nu vreau sa imi afle cineva numarul, dar eu vreau sa iau legatura cu el.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Notsure, on 04 septembrie 2020 - 23:22, said:

Aceeasi lege de care se tem firmele de telefonie cand refuza sa iti spuna cine te suna. Bine, asta teoretic, cel putin, dar, sa zicem prin absurd ca ajungi in proces si se demonstreaza ca i-ai aflat numarul, desi dorinta lui a fost sa ramana confidential, ai incalcat legea asa.
Care-i legea aia?
Pune aici articol, aliniat, etc.
Sau vorbești povești nemuritoare?

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
si bruiat semnalul in inchisori, ca si de acolo ne veneau chestii misto gen teapa "accidentul" si altele facute in special de detinuti in complicitate cu altii de afara care le furnizau datele... nu-i legal ca detinutii sa detina telefoane. de ce nu se poate si bruia semnalul pe teritoriul puscariilor ca nici sa nu-i tenteze?

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

 valirex, on 05 septembrie 2020 - 00:02, said:

De pe vremea cand plateai ca sa nu apari in cartea de telefonPosted Image

Asta e cu totul altceva. Una e sa nu vrei sa stie toata tara numarul tau, poate esti mizandrop, poate nu stiu... Dar o data ce apelezi o persoana, acea persoana mi se pare normal sa stie cine esti, altfel poti abuza in orice fel de functia asta.

 ericmario, on 05 septembrie 2020 - 00:06, said:

Care-i legea aia?
Pune aici articol, aliniat, etc.
Sau vorbești povești nemuritoare?

Tu esti chior, sau nu vezi ca eu tocmai asta intreb? Si o lege trebuie sa fie, ca asta invoca aia de la firme cand refuza sa iti dea numarul si te trimit la politie pentru asa ceva.

 ericmario, on 05 septembrie 2020 - 00:02, said:

Te-a sunat cineva de pe numărul 07xxxxxxxx.
Ești mulțumit acum?
Ba, tu delirezi, ia du-te si vezi-ti de treaba.

Edited by Notsure, 05 September 2020 - 00:09.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 valirex, on 05 septembrie 2020 - 00:02, said:

De pe vremea cand plateai ca sa nu apari in cartea de telefonPosted Image
chiar si asa ar fi destul de ok. 5 euro in plus la abonament (optiune nedisponibila la cartela) si macar 99% din glumele proaste ar disparea. 5 euro in schimb n-ar fi o suma prohibitiva pt cine are intr-adevar nevoie.

Edited by Fane, 05 September 2020 - 00:09.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Toate numerele ascunse să sune la mine  :roflag:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J9F7FuAAATA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Un topic praf, pe bune.

Pentru ascunderea numarului, ai doua posibiltiati:

1. Ai optiune in telefon sa nu trimita ID Apelant.
2. Formezi in fata numarului *67

Cand faci asta, din centrala nu se trimite catre cel apelat Caller ID.

Ca sa intelegeti, acest Caller ID poate fi si schimbat (spoofed), vedeti necazurile americanilor cu reclama telefonica.

Eu nu inteleg ca e deloc OK ca sa mi se ia aceasta posibilitate; nu o folosesc, dar nu se stie cand ar putea fi de folos.

Nu e ca si cum e "secret"pentru operator cine suna.

Mai mult, poti bloca apelurile de acest tip.

#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Mie mi se pare foarte normal si ok sa existe anonimitate si posibilitatea asta.
La fel cum exista si pe internet si in orice alt loc. Pana si joburi condifentiale unde aplici dar habar nu ai la ce companie.
Poate odata ai nevoie sa suni pe cineva de pe telefonul altei persoane - dar nu vrea respectiva persoana sa i se stie numarul.
Ma rog. Poti sa nu raspunzi la ele sau sa le blochezi.

Problema ca unii abuzeaza sau se folosesc de asta in alt scop e altceva, si da, nu e ok. Dar nu existenta posibilitatii in sine.

 YOUR_GOD, on 04 septembrie 2020 - 23:56, said:

Fane, Fane, dar tu crezi ca facilitatea aia (care pentru cei care poate nu stiau, exista si pentru SMS)
Mai merge pentru SMS? Stiu ca acum vreo 15-20 de ani mergea pe Orange, dar acum...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate