Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Generatiile noi de oameni de stiinta din Romania, peste sau sub ce era pe vremuri?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
La Turnu Magurele, "institutul". Se impinge aerul pe salarii de zeci mii de Euro, rezultate....nimic !! "Sifonari" de milioane de Euro :)

#20
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 21.04.2007
Generatia actuala care se uita și învață cum fierbe apa!

Attached Files



#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 04 septembrie 2020 - 15:28, said:

Pe vremuri se zice ca aveam oameni de stiinta seriosi si tari in meseriile lor. Cel putin asta zic cei batrani.

Seriozitatea şi "tăria" oamenilor curioşi şi cu spirit de investigaţie, întotdeauna se transformă în idei şi concepte care, prin cernerea lor, unele ajung să se materializaze în produse şi strategii.

Dacă în trecut, oamenii cu spirit de cercetător erau aşa, România nu ar fi fost la coada Europei, cum e...şi acum ! Românii au fost buni în construcţii inginereşti de tip hidrocentrale. În rest, în mai nimic. La strategie românii sunt...aşa cum sunt. Toţi savanţii noştri nu au fost în stare să creeze motorizarea şi design-ul unui automobil, ci a fost nevoie de o licenţă Renault pentru a se fabrica Dacia. La fel cu Oltcit de la Citroen; cu Dac de la Man sau...în cazul zborurilor, cu ROMBAC de la BAC-ul britanic.

Să ne gândim la savanţii germani care au fost la fel de mari şi renumiţi şi înainte de Hitler, şi în vremea lui Hitler, dar şi după Hitler. Când o naţie are stofă de spirit investigator şi inovator, apăi acea calitate se manifestă tot timpul, sub orice "domnie".

Edited by lupini, 05 September 2020 - 12:51.


#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Totusi pe vremuri produceam in tara de la turbine pana la motoare de diverse feluri. Ca nu erau bine realizate , ca aveau defecte e altceva, intr-adevar produsele de pe vremuri erau proaste. Insa nu exista sa nu se stie legile lui ohm , legile circuitelor, electromagnetismului etc
Cu toate ca executarea era proasta. Poate nu avem stofa de producatori, insa legile in sine si invatatul erau la nivel destul de mare

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkarax, on 05 septembrie 2020 - 12:57, said:

Totusi pe vremuri produceam in tara de la turbine pana la motoare de diverse feluri.
Cu licente.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asta asa e insa sa zicem ca inginerii nostri au stiut cel putin sa imite fabricarea de motoare si etc
Ca asta cu defecte asa este

Sa zicem ca au fost pe jumate inteligenti

#25
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkarax, on 05 septembrie 2020 - 12:57, said:

Totusi pe vremuri produceam in tara de la turbine pana la motoare de diverse feluri. Ca nu erau bine realizate , ca aveau defecte e altceva, intr-adevar produsele de pe vremuri erau proaste. Insa nu exista sa nu se stie legile lui ohm , legile circuitelor, electromagnetismului etc
Cu toate ca executarea era proasta. Poate nu avem stofa de producatori, insa legile in sine si invatatul erau la nivel destul de mare

Precum în vorba aia: "operaţia a reuşit, pacientul a murit".

#26
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Nu confundati "oamenii de stiinta din Romania" cu industria din Romania. Starea industriei din Romania nu a fost nicicand buna. Acum e ceva mai bine decat in perioada interbelica, dar sub anii '70. Situatia se datoreaza multor factori: lipsa investiilor, mutarea centrelor de productie din Europa in Asia etc. In cazul cercetatorilor din Romania, situatia e mult diferita. Acum stam cel mai bine din istorie. Sunt romani in toate institutiile de cercetare din Europa si America de Nord, foarte buni si foarte multi. Stiinta s-a schimbat, in ziua de azi se face in echipe, nu mai e vremea "lupilor singuratici". Membrii unei echipe nu sunt mediatizati foarte mult, de aia publicul larg nu ii cunoaste.

#27
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Problema e ca aia din America sau Europa chiar dacă sunt romani nu fac știința "românească".
Pentru cercetare serioasa îți trebuie bani, parteneriate solide sau amândouă.
Plus o reforma structurala care sa transforme universitățile în centre de cercetare, nu tiparnite de diplome, în jurul cărora sa roiesca start up-urile și spin offurile.
România a mers pe sistem sovietic, în care universitățile se ocupau de educație și cercetarea se făcea în institute (care între timp au dispărut sau și-au schimbat obiectu' muncii, și cu onoare am activat și eu într-unul). Și multe universități sau departamente fac doar educație. Ai profi "plini" care în loc sa conducă echipe de doctoranzi și sa facă știința pe bune ei au câte doua norme de predat la analfabeți din primul an...
Știu și exemple pozitive de echipe care merg pe sistem "occidental", si care niște parteneriate interesante și fac chestii haioase și bine plătite însă încă nu mi-e clar dacă sunt excepții sau au devenit regula (am pierdut contactul cam de multișor, poate lucrurile s-au ameliorat).

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu stiu si pe cineva, am fost coleg cu fratele lui,  lucreaza pe la magurele, omul e destul de tare , are nu stiu cate articole , pe care le-am gasit la jurnale de fizica , roman autentic , ce sa zic , tare rau cu fizica

am citit cateva proiecte pe care le fac cei de la magurele ,  la laseri , plasma , is destul de tari, spre exemplu ce ziceam pe ceva topic legat de bateriile moleculare, am citit despre canale ionice , la nipne parca.  sau nu , nu la nipne, am uitat, da stiu sigur ca am citit
am citit si despre eli np ce se cerceteaza , au chestii destul de tari de cercetat

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Măgurele are parteneriate haioase. Știu și eu câțiva simpatici de acolo și am auzit lucruri bune despre ei și de la partenerii nemți de exemplu. Însă nu știu dacă Măgurele e regula sau excepția in cercetarea românească.
Anecdota :
Acum mulți ani eram tânăr "inginer cercetător" într-un institut romanesc, și am câștigat un grant finanțat de stat. Șeful meu care era un tip foarte haios și cu un picior în Franța, deci suferind de o durere monumentala de basca, și a scris în raportul final "dacă cineva citește acest raport îl invit la noi la institut și-i dau o damigeana de vin". N-a venit nimeni sa reclame premiul... Probabil nimeni n-a citit nimic. Totul era de forma din păcate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate