Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Generatiile noi de oameni de stiinta din Romania, peste sau sub ce era pe vremuri?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pe vremuri se zice ca aveam oameni de stiinta seriosi si tari in meseriile lor. Cel putin asta zic cei batrani. Sa fie o lauda a celor ce au vietuit in vechiul sistem? Sa fie doar nostagie a catorva batrani ce au ramas cu laudele si osanalele la adresa sistemului? Era adevarata vorba cu profesorii extrem de bine pregatiti si cu invatamantul de inalta calitate? Se zicea ca eram si peste tari bogate si puternice. Cat o fi de adevarat nu stiu

Insa sa revenim in zilele noastre. Astazi alte generatii, cei vechi is la pensie, s-au retras. Cat de capabile is generatiile de astazi? Eu is din generatie 1985 , am 34 , cei de varsta mea is prea tineri ca sa apartina generatiilor din fostul sistem, insa is destul de in varsta ca sa fi prins profesori si apucaturi din vechiul sistem, cat si politicul ce vine din vechiul sistem. Noi am invatat la liceu pe vremea lui iliescu , nastase si altii. Noi  am fost o generatie de sacrificiu ce a intalnit multe piedici, pentru ca fostii niciodata nu s-au dat din posturile ocupate, si multe din proiecte au fost sabotate in interesul politicienilor

Revenind la generatiile tinere , cele ce astazi au 18-19 ani tanjesc si ei la posturi, vor sa fie si ei in elita romaniei. Ei au prins 100% sistem capitalist, s-au nascut in libertate, au fost educati in libertate etc
In cazul generatiei mele se poate zice ca e o generatie de sacrificiu , nu s-a vrut sa fim performanti. Insa cei tineri ce sanse au? Cat de multa stiinta stiu ei? Se ridica la nivelul din afara? Credeti ca in Romania se va putea vreodata de exemplu construi aparate pentru confinement ca sa nu depindem energetic de altii? Au tinerii de astazi capacitatea asta? Apropo de chestiile astea cu stiinta energiei, asa in general , va putea fi vreodata o generatie din Romania peste o generatie a rusilor , si sa poata sa ne scape din sfera lor de influenta? Asta ca o intrebare pe langa subiectul topicului

Nu am gasit loc pentru topic , ca nu este arie pe stiinta sa se ocupe cu "generalitati" sau ceva, astfel ca am pus topicul pe dezbateri pseudo-stiintifice. Rog moderatorii sa mute topicul in ce arie cred ei ca se incadreaza in cazul ca li se pare ca trebuie mutat, in loc sa il stearga
Multumesc

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 karax, on 04 septembrie 2020 - 15:28, said:

Insa cei tineri ce sanse au? Cat de multa stiinta stiu ei? Se ridica la nivelul din afara?

Păi vezi autorii articolelor din publicatiile științifice bine cotate, e raritate când mai apare câte un nume românesc, și ala de obicei studiază/ lucrează afară, nu in Ro.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
si cine n-a vrut mai karaxe sa fii tu performant?

#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cum asa? Pai ai nostri scriitori de la celule, nu scot lucrari stintifice?
Cate una la 3 luni daca nu ma insel.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 laffin, on 04 septembrie 2020 - 15:52, said:

si cine n-a vrut mai karaxe sa fii tu performant?
Lasa pe mine, ma refer la generatiile nascute in 1980-1985

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sub ce era pe vremuri...atunci nu se dadeau examene tip grila cu casca in ureche

#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 karax, on 04 septembrie 2020 - 15:28, said:

Pe vremuri se zice ca aveam oameni de stiinta seriosi si tari in meseriile lor. Cel putin asta zic cei batrani. Sa fie o lauda a celor ce au vietuit in vechiul sistem? Sa fie doar nostagie a catorva batrani ce au ramas cu laudele si osanalele la adresa sistemului? Era adevarata vorba cu profesorii extrem de bine pregatiti si cu invatamantul de inalta calitate? Se zicea ca eram si peste tari bogate si puternice. Cat o fi de adevarat nu stiu

Insa sa revenim in zilele noastre. Astazi alte generatii, cei vechi is la pensie, s-au retras. Cat de capabile is generatiile de astazi? Eu is din generatie 1985 , am 34 , cei de varsta mea is prea tineri ca sa apartina generatiilor din fostul sistem, insa is destul de in varsta ca sa fi prins profesori si apucaturi din vechiul sistem, cat si politicul ce vine din vechiul sistem. Noi am invatat la liceu pe vremea lui iliescu , nastase si altii. Noi  am fost o generatie de sacrificiu ce a intalnit multe piedici, pentru ca fostii niciodata nu s-au dat din posturile ocupate, si multe din proiecte au fost sabotate in interesul politicienilor

Revenind la generatiile tinere , cele ce astazi au 18-19 ani tanjesc si ei la posturi, vor sa fie si ei in elita romaniei. Ei au prins 100% sistem capitalist, s-au nascut in libertate, au fost educati in libertate etc
In cazul generatiei mele se poate zice ca e o generatie de sacrificiu , nu s-a vrut sa fim performanti. Insa cei tineri ce sanse au? Cat de multa stiinta stiu ei? Se ridica la nivelul din afara? Credeti ca in Romania se va putea vreodata de exemplu construi aparate pentru confinement ca sa nu depindem energetic de altii? Au tinerii de astazi capacitatea asta? Apropo de chestiile astea cu stiinta energiei, asa in general , va putea fi vreodata o generatie din Romania peste o generatie a rusilor , si sa poata sa ne scape din sfera lor de influenta? Asta ca o intrebare pe langa subiectul topicului

Nu am gasit loc pentru topic , ca nu este arie pe stiinta sa se ocupe cu "generalitati" sau ceva, astfel ca am pus topicul pe dezbateri pseudo-stiintifice. Rog moderatorii sa mute topicul in ce arie cred ei ca se incadreaza in cazul ca li se pare ca trebuie mutat, in loc sa il stearga
Multumesc
Si eu tot nascut in 85...ia-ti adio de la de la tineri,generatia 89-2000 e praf, tot cei in varsta erau ok, chiar daca erau depasiti...
Acum suntem la mana globalizarii...daca ceva oameni de stiinta vor fi, tot din import speram sa vina ceva bun...mai ales in domeniul medical. Daca se vrea..dar pharma nu prea.
Deci clar SUB

Edited by ovidiu21, 04 September 2020 - 17:09.


#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Pai, e foarte simplu de demonstrat. Eu sunt nascut in 91, am crezut ca generatia mea e praf...nu, ce vine din spate, astia sunt dobitoci rau, dar rau de tot. Aveam un profesor prin liceu care studia nivelul elevilor...Ne-a spus ca noi am fost cei mai slabi pe care i-a avut....sunt curios daca ne-a intrecut vreo generatie :)

Acum, sa-ti demonstrez...Cine ajunge la facultate ? Toata lumea...Standardele profesorilor au scazut, pentru ca ei au nevoie doar de studenti, asa ca, normal ca nu o sa fie prea greu...trebuie ca si elevul ala de 6 sa treaca, nu doar cel de 10. Si sunt mult mai multi prosti. Esti tinut in facultate, ca sa nu pleci la alte facultati. Se cunoaste acest lucru, se fac derogari anuale...de la 40 de credite, la 35 de credite...ai sanse peste sanse sa treci un examen...cel putin 10 sanse, depinde cati sunteti....si daca nu-l iei nici atunci, tot poti sa treci anul :)...ai sanse peste sanse.

Sistemul este facut sa te vrea student...multi abandoneaza primul an de facultate, cand spun multi, ma refer la majoritatea, peste 50%...la mine a fost undeva la 70%, nu stiu cum am rezistat (n-am stat sa o termin, prin anul 3 am plecat). Si ce face studentul ? Se inscrie in plm la alta facultate :)
Experti, nu prea exista....sunt cativa...dar, daca vorbim de oameni de stiinta...aici e un alt nivel

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Se dadeau si la noi note de trecere la liceu la cei cu note de 4. Insa se dadea pentru ca ramanand fara liceu erau cu zero sanse sa fie cu o meserie ceva calificat , de nivel mediu. Fara liceu erau condamnati la sapa , slujba ca salahori. Ce dracu le trebuie astfel de slujbe cand o sa apara roboti ce or sa lucreze in tot felul de meserii? Robotii in industrie si slujbe grele vor fi primii ce vor inlocui oamenii astfel incat copiii ce nu au liceul o sa fie condamnati la saracie

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 karax, on 04 septembrie 2020 - 17:55, said:

Se dadeau si la noi note de trecere la liceu la cei cu note de 4. Insa se dadea pentru ca ramanand fara liceu erau cu zero sanse sa fie cu o meserie ceva calificat , de nivel mediu. Fara liceu erau condamnati la sapa , slujba ca salahori. Ce dracu le trebuie astfel de slujbe cand o sa apara roboti ce or sa lucreze in tot felul de meserii? Robotii in industrie si slujbe grele vor fi primii ce vor inlocui oamenii astfel incat copiii ce nu au liceul o sa fie condamnati la saracie

Ma refer la facultate....lasa liceul...nimeni nu te intreaba de liceu. La facultate au acces toti si termina toti

#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 karax, on 04 septembrie 2020 - 17:55, said:

Se dadeau si la noi note de trecere la liceu la cei cu note de 4. Insa se dadea pentru ca ramanand fara liceu erau cu zero sanse sa fie cu o meserie ceva calificat , de nivel mediu. Fara liceu erau condamnati la sapa , slujba ca salahori.

Trimestrul 3 1969 la liceu. Profesorul de "tehnologie"  catre o eleva
- Spune-le parintilor tai ca stai degeaaba in liceu . Mia bie te duci si iveti o meserie la care sa te pricepi si sa castigi o leafa cinstita!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 karax, on 04 septembrie 2020 - 15:28, said:

Pe vremuri se zice ca aveam oameni de stiinta seriosi si tari in meseriile lor. Cel putin asta zic cei batrani. Sa fie o lauda a celor ce au vietuit in vechiul sistem? Sa fie doar nostagie
Avand in vedere cat de importanta e cercetarea in Romania... nu cred ca aveam nici inainte cine stie ce.

#13
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 andreic, on 04 septembrie 2020 - 18:30, said:

Avand in vedere cat de importanta e cercetarea in Romania... nu cred ca aveam nici inainte cine stie ce.
Cum nu aveam..tovarasa COdoi. Posted Image

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
si acum il avem pe karax. tot e bine.. :P

#15
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Off topic...in anul asta oamenii de stiinta sunt Elon Musk si Bill Gates..trist

#16
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Musk cerceteaza ? serios ? Musk are bani , are idei mai mult sau mai putine bune ... musk are bani , cercetarea o fac alti si ideile bune de la alti vin ... cand despre Gates .... pls...

Sunt oameni care cerceteaza in universitati, oameni care vin la 9 dimineata si pleaca la 9-10 seara, oameni fara familie dedicati cercetarii ... rar dar sunt ... nu pot face cercetare in romanica ... nu sunt bani decat de pensii speciale ...

#17
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Vezi ....sa-i ia naiba de bani totul se rezuma la bani. Cancer sida bolile de inima nu stau dupa bani. Cercetatorit merita respect.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Ghita_Bizonu, on 04 septembrie 2020 - 18:08, said:


Trimestrul 3 1969 la liceu. Profesorul de "tehnologie"  catre o eleva
- Spune-le parintilor tai ca stai degeaaba in liceu . Mia bie te duci si iveti o meserie la care sa te pricepi si sa castigi o leafa cinstita!
Doar ca lucratoriii vor fi inlocuiti de roboti
Ce vor lucra ?

 laffin, on 04 septembrie 2020 - 19:14, said:

si acum il avem pe karax. tot e bine.. Posted Image
Ironie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate