Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Peisaj noapte cu Sony DSC-HX60!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Mi-am cumpărat aceasta camera pt fotografii point and shoot(habar nu am de mai mult, sunt incepator...) însă aseară am incercat sa fac o fotografie cu un peisaj de noapte cu luna, plaja mare.... Problema e că pe modul automat mi le scoate mult mai luminoase decât ce e in realitate și blurate, probabil din cauza că nu am folosit trepied și nici setările potrivite
Pentru așa un gen de fotografie ce trebuie selectat,  manual exposure, shutter priority sau manual exposure?
Am sapat un pic pe net însă nu am găsit foarte multe și nici nu am avut timp prea mult.
Știu că aici sunt multi pasionați de fotografie și ar putea să-mi de-a informațiile de care am nevoie.
Mulțumesc anticipat!

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Fotografia este o pasiune care necesita mult timp, si studiu. Asa pe repede inainte nu merge.

Trebuie sa inveti cateva notiuni de baza. Viteza de expunere, ISO, apertura, White balance, si altele.

Edited by bluesnake, 03 September 2020 - 11:36.


#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
http://www.dslrtips...._exposure.shtml

https://digital-phot...raph-a-sunrise/
https://kenrockwell.com/tech/color.htm

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
El vrea direct setările.
Și după aia vezi pe facebook peisajul și mare pe un colț Maladetz Photgraphy

#5
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
Citeste cartea "Understanding Exposure" de Bryan Peterson, apoi incearca din nou.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Plajae intunecata noaptea, iar luna e luminoasa. Mai mult ca sigur dinamica e prea mare pentru aparatul tau (daca faci sa arate luna bine restul va fi prea intunecat, daca faci plaja ok luna va fi o pata ca soarele) asa ca vor trebui doua poze cu reglaje diferite daca vrei detalii in ambele.

Edited by dani.user, 03 September 2020 - 12:02.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Era un banc (sau realitatea cruda): americanii puneau mana pe carte, invatau, la final faceau raketa si zburau in cosmos. Rusii faceau zeci sute de modele din lemn, experimentau practic, la final faceau raketa si zburau in cosmos.

Aplicat in cazul tau: incerci o setare, vezi pe ecran ce se intampla, daca nu iti place incerci alta setare vezi pe ecran ce se intampla, si tot asa pana iese cum vrei. Numarul de combinatii de setari este finit.

La poze de noapte e bine sa ai trepied, daca nu ai poti pune aparatul pe jos, pe o masa, pe ceva fix. Fiind noapte poate nu reuseste sa faca focusul, incearca sa vezi exact ca focusul este cum trebuie, ca degeaba ai setari exacte daca nu face focus pe luna ci pe asfaltul de la 1m in fata ta.

Nu ai Night mode la camera ta?
https://helpguide.so...0000518201.html

Edited by crokodilu, 03 September 2020 - 12:12.


#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbluesnake, on 03 septembrie 2020 - 11:34, said:

Fotografia este o pasiune care necesita mult timp, si studiu. Asa pe repede inainte nu merge.

Trebuie sa inveti cateva notiuni de baza. Viteza de expunere, ISO, apertura, White balance, si altele.
Știam asta insa din păcate nu am timpul necesar dar speram sa găsesc o varianta rapidă să iasă  ceva cat de cat clar, nu vreau cine știe ce super calitate, știu prea bine că pentru acea calitate am nevoie de ceva mai performant, însă o data cu un aparat performant e nevoie și de mai mult timp  pentru studiu...

View Postwaterman, on 03 septembrie 2020 - 11:36, said:

El vrea direct setările.
Și după aia vezi pe facebook peisajul și mare pe un colț Maladetz Photgraphy
N-am răbdarea și nici timpul sa mă chinui sa fac fotografii de genul ăla :)

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și atunci ? De ce te chinui ?

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai tocmai ca nu vrea sa se chinuie, vrea P&S. Doar ca la night shoot e nevoie de PP&S (Prepare, Point & Shoot).

Edited by crokodilu, 03 September 2020 - 14:11.


#11
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
din mana nu poti face noaptea poze decente. Ai nevoie de trepied, oricum ai da-o.

Deci, trepied, night mode, poza la 10s dupa ce apesi si vezi ce iese.

Edited by bluesnake, 03 September 2020 - 15:39.


#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmaladetz, on 03 septembrie 2020 - 11:25, said:

Salutare,
Mi-am cumpărat aceasta camera pt fotografii point and shoot(habar nu am de mai mult, sunt incepator...) însă aseară am incercat sa fac o fotografie cu un peisaj de noapte cu luna, plaja mare.... Problema e că pe modul automat mi le scoate mult mai luminoase decât ce e in realitate și blurate, probabil din cauza că nu am folosit trepied și nici setările potrivite
Pentru așa un gen de fotografie ce trebuie selectat,  manual exposure, shutter priority sau manual exposure?
Am sapat un pic pe net însă nu am găsit foarte multe și nici nu am avut timp prea mult.
Știu că aici sunt multi pasionați de fotografie și ar putea să-mi de-a informațiile de care am nevoie.
Mulțumesc anticipat!
Pt inceput nu fa poze din mana noaptea. Pune camera pe ceva si foloseste timerul. Sau ia un trepied ieftin.
Daca sunt prea luminoase, scade EVul. Ai setarea asta in modul auto.
Invata sa stapanesti intai modul auto.

Dupa ce stapanesti modul auto treci la scenele preselectate. Astea te ajuta uneori cu focalizarea care e problematica noaptea.
Daca selectezi ceva gen "Night landscape" va focaliza la infinit si isi va alege singura camera setarile celelalte.

Mai ai mult pana la modurile semiautomate sau manual.

Edited by underb, 03 September 2020 - 15:46.


#13
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
1. Pui pe trepied, cu declanșare la 10 s (mod manual, daca ai).
2. Pui timp de expunere, T cred ca ai...ala pe care ți-l arata ceva de genul "1/60 etc", la 10 s.
3. Iso 800, poti incerca si 1600, dar nu știu cum scote camera aia...
4. Diafragma F, la un numar cat mai mic...probabil ai ceva de genul 3.5 sau 4..
5. Tragi odata si vezi...daca e prea luminos, scazi ISO...

Între timp, scazi 10 min din timpul pe Facebook și citești un tutorial micuț....mie mi-e mai usor sa înțeleg cand citesc..

Succes...poate te prinde


#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

View PostDizlpower, on 07 septembrie 2020 - 09:01, said:

1. Pui pe trepied, cu declanșare la 10 s (mod manual, daca ai).
2. Pui timp de expunere, T cred ca ai...ala pe care ți-l arata ceva de genul "1/60 etc", la 10 s.
3. Iso 800, poti incerca si 1600, dar nu știu cum scote camera aia...
4. Diafragma F, la un numar cat mai mic...probabil ai ceva de genul 3.5 sau 4..
5. Tragi odata si vezi...daca e prea luminos, scazi ISO...

Între timp, scazi 10 min din timpul pe Facebook și citești un tutorial micuț....mie mi-e mai usor sa înțeleg cand citesc..

Succes...poate te prinde
Mulțumesc, astea chiar sunt niste informații bune pe care o sa le incerc, singurul mod manual e "manual exposure" .
F3,5 e cel mai mic, mai am o rotiță între -1 și +2 care inca nu am aflat ce face :)
Când voi avea timp o sa studiez ceva tutoriale mai multe.

#15
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Rotita iti modifica timpul de expunere, cu plus sau minus (mai luminoasa sau mai intunecoasa), in modul automat...nu cred ca te ajuta la ce vrei tu sa faci, ca e prea extrem si camera poate nu sesizeaza intentia ta...desi, poti incerca sa pui ISO, F la 3.5 si vezi ce iese....macar devii mai interesat de fotografie :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate