Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Mantuirea prin credinta

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#37
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 12:13, said:

Chiar si dupa inviere isus a fost om 100%, la fel cum si Lazar a fost om 100%.
Sigur ca da, bravo. Diferenta este ca este si va fi vesnic 100% om si 100% Dumnezeu. Despre asta e vorba.

#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostXlander, on 04 septembrie 2020 - 10:47, said:

Sigur ca da, bravo. Diferenta este ca este si va fi vesnic 100% om si 100% Dumnezeu. Despre asta e vorba.
Daca e suta la suta dumnezeu atunci de ce a fost nevoit sa fie inviat ? Sau ai tu stiinta ca dumnezeu e muritor ?
Pana cand o sa mestecati minciuna asta pagana cum ca isus e dumnezeu care s-a intrupat ?

#39
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 05 septembrie 2020 - 09:13, said:

Daca e suta la suta dumnezeu atunci de ce a fost nevoit sa fie inviat ? Sau ai tu stiinta ca dumnezeu e muritor ?
Pana cand o sa mestecati minciuna asta pagana cum ca isus e dumnezeu care s-a intrupat ?

Păi atunci răspunde tu la versetele care ne spun clar că Isus e Dumnezeu...

#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 05 septembrie 2020 - 09:13, said:

Daca e suta la suta dumnezeu atunci de ce a fost nevoit sa fie inviat ? Sau ai tu stiinta ca dumnezeu e muritor ?
Pana cand o sa mestecati minciuna asta pagana cum ca isus e dumnezeu care s-a intrupat ?
Omul Iisus a murit, păgânule, nu Iisus -Dumnezeu. Așa după cum spune Petru, în episotla sa, care o consideri a fi fost inspirată de diavol.

#41
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheart_of_ice, on 05 septembrie 2020 - 09:37, said:

Păi atunci răspunde tu la versetele care ne spun clar că Isus e Dumnezeu...
Dumnezeu in ce sens: ca identitate, sau ca natura? Dumnezeul evreilor sau un Dumnezeu diferit de Dumnezeul evreilor?

Edited by -Daniel, 05 September 2020 - 15:20.


#42
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postpacopaco1967, on 05 septembrie 2020 - 09:13, said:

Daca e suta la suta dumnezeu atunci de ce a fost nevoit sa fie inviat ? Sau ai tu stiinta ca dumnezeu e muritor ?
Pana cand o sa mestecati minciuna asta pagana cum ca isus e dumnezeu care s-a intrupat ?
A explicat Mario pe alt topic cum sta problema, crestinule. A evidentiat niste fracturi logice cat casa la amicul nostru zambaret heart. Stiu ca citesti topicele, deci cu siguranta ai citit. Totusi, sa mai zic si eu ceva, sa n-adorm.

Nu Dumnezeu a murit pe cruce. Ci Fiul a experimentat moartea in natura sa umana. Daca uiti sau ignori faptul ca Fiul are doua naturi, umana si divina in uniunea ipostatica, care este un mister si despre care ar trebui sa te informezi putin, e normal.sa fii in pozitia aia comoda de ignorant. Este un mister, desigur, dar au fost enuntate particularitati esentiale ale conceptului respectiv, tocmai pentru a nu aluneca in erezii. Esenta Lui divina nu a murit sau a incetat sa existe, ci a continuat sa sustina Universul in care traiesti, care altfel se ducea unde se ducea. O Persoana a trinitatii nu putea inceta sa existe nici macar pentru o secunda, asta ar insemna o schimbare sau mutatie in esenta divina care prin definitie este neschimbatoare si imutabila. Nu poti altera relatille dintre persoanele trinitatii fara ca esenta divina sa ramana aceeasi. Nu se poate !

#43
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 05 septembrie 2020 - 17:41, said:

A explicat Mario pe alt topic cum sta problema, crestinule. A evidentiat niste fracturi logice cat casa la amicul nostru zambaret heart. Stiu ca citesti topicele, deci cu siguranta ai citit. Totusi, sa mai zic si eu ceva, sa n-adorm.

N-a explicat nimic și nici n-a evidențiat nimic, a făcut doar niste scurte afirmații... atât!

Vezi să n-adormi! :)

#44
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
https://forum.softpe...u/page__st__648

Verifica aici, ca asta a facut. Si are legatura si cu discutia de aici. Si parerea mea e ca ai putea sa zici un "multumesc" acolo, daca pe tine personal "vreo rotita" din sistemul matale te impiedica sa te informezi. De la o varsta...chiar nu-i amuzant sa tot pui anumite intrebari. Dar ma rog, unii ne-am obisnuit cu matale...

#45
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostXlander, on 05 septembrie 2020 - 17:41, said:

A explicat Mario pe alt topic cum sta problema, crestinule. A evidentiat niste fracturi logice cat casa la amicul nostru zambaret heart. Stiu ca citesti topicele, deci cu siguranta ai citit. Totusi, sa mai zic si eu ceva, sa n-adorm.
Vai de capul vostru daca ati ajuns sa credeti explicatiile unuia ca Mariobril . Ai idee cu ce s-a ocupat toata viata individul asta ? Si acum oameni ca voi sa plecati urechea la ce spune ? Da voi nu aveti minte/ratiune sa va faceti propria intelegere asupra textelor scripturii ? Nu spune ea ca e un singur Dumnezeu si acela e Tatal ? De unde aiureala ca isus e singurul Dumnezeu dintr-o trinitate de dumnezei ?

View PostXlander, on 05 septembrie 2020 - 17:41, said:

Nu Dumnezeu a murit pe cruce. Ci Fiul a experimentat moartea in natura sa umana. Daca uiti sau ignori faptul ca Fiul are doua naturi, umana si divina in uniunea ipostatica, care este un mister si despre care ar trebui sa te informezi putin, e normal.sa fii in pozitia aia comoda de ignorant. Este un mister, desigur, dar au fost enuntate particularitati esentiale ale conceptului respectiv, tocmai pentru a nu aluneca in erezii. Esenta Lui divina nu a murit sau a incetat sa existe, ci a continuat sa sustina Universul in care traiesti, care altfel se ducea unde se ducea. O Persoana a trinitatii nu putea inceta sa existe nici macar pentru o secunda, asta ar insemna o schimbare sau mutatie in esenta divina care prin definitie este neschimbatoare si imutabila. Nu poti altera relatille dintre persoanele trinitatii fara ca esenta divina sa ramana aceeasi. Nu se poate !
A murit pe cruce isus care a fost numit Hristos. Acest isus e fiul lui iosif si Maria, iar Hristosul e Fiul lui Dumnezeu . Si oricine se naste din nou in duh, e fiul lui Dumnezeu . isus a devenit Fiul lui Dumnezeu la botez cand s-a coborat peste el "Duhul " sfant . Nu asa spune biblia ? "Tu esti fiul Meu, astazi te-am nascut " zice biblia .
Si ca sa ai intelegere ca nu e vorba de nici o natura divina, findca asta o are oricine e "inaltat la cer" , chiar isus spune ca celor carora le-a vorbit "Cuvantul"  , sunt considerati "dumnezei ", exact cum si Moise si altii au fost facuti . Ori, mai spune biblia, "sunteti dumnezei si veti muri ca oameni " . Exact asta a fost si isus, un om ridicat la rangul de "dumnezeu" , findca asa au inteles acestia ca sunt. In realitate erau doar reprezentanti ai lui Dumnezeu, Dar aceasta credinta vine de la pagani, la egipteni Faraonul era dumnezeum fiul venit pe pamant in chip de om, iar astazi pagani ca Mario perpetueaza aceasi credinta pagana ca isus e dumnezeu intrupat.

Edited by pacopaco1967, 06 September 2020 - 08:47.


#46
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, vai de capul nostru. Ia stai putin, esti din ala cu "ce-ai facut in ultimii 5 ani" ? Hai lasa-ne. Du-te pe google si tasteaza "trinitate" nu mai pune aceasi intrebari de 10 ani. A, ca nu-ti convine doctrina, asta e altcevaaaa. Bai frate, dar daca o cunosti, de ce mai intrebi ?

Hai sa fim seriosi paco, tu si analiza pe versete.

Edited by Xlander, 06 September 2020 - 08:57.


#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostXlander, on 06 septembrie 2020 - 08:57, said:

Da, vai de capul nostru. Ia stai putin, esti din ala cu "ce-ai facut in ultimii 5 ani" ? Hai lasa-ne. Du-te pe google si tasteaza "trinitate" nu mai pune aceasi intrebari de 10 ani. A, ca nu-ti convine doctrina, asta e altcevaaaa. Bai frate, dar daca o cunosti, de ce mai intrebi ?

Hai sa fim seriosi paco, tu si analiza pe versete.
Doctrina trinitatii e inventata de paganii ce s-au alipit crestinismului nedorind sa renunte la propriile invataturi.
Tu zici ca Google e mai credibil decat ratiunea ta ?
Doctrina trinitatii e o aiureala , adevarul amestecat cu minciuna, pentru ca naivii ce si-au lasat ratiunea pe prispa casei sa inghita precum pelicanii.

#48
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Mai paco, aberezi. Nu, google nu este mai presus de ratiunea mea, dar te poate ajuta pe tine sa afli despre ce e vorba. Noi iti comunicam lucruri deja stiute, ideile in esenta sunt aceleasi. Asta e doctrina, n-ai ce-i face.

Butoiul tau la care faci reclama, ce e ? E non-trinitar ?

#49
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 06 septembrie 2020 - 08:28, said:

https://forum.softpe...u/page__st__648

Verifica aici, ca asta a facut. Si are legatura si cu discutia de aici. Si parerea mea e ca ai putea sa zici un "multumesc" acolo, daca pe tine personal "vreo rotita" din sistemul matale te impiedica sa te informezi. De la o varsta...chiar nu-i amuzant sa tot pui anumite intrebari. Dar ma rog, unii ne-am obisnuit cu matale...

Păi din păcate maestrul nu a mai răspuns obiecțiilor mele... a bombănit ceva că nu-i convine și-atât... el a făcut niște afirmații pe care eu le-am demontat în doi timpi și trei mișcări (legat de faptul că Isus nu e Iahve), p'ormă a dat bir cu fugiții... deci despre ce vorbim?! :habarnam:

Edited by heart_of_ice, 06 September 2020 - 11:42.


#50
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 06 septembrie 2020 - 11:41, said:



Păi din păcate maestrul nu a mai răspuns obiecțiilor mele... a bombănit ceva că nu-i convine și-atĂąt... el a făcut niște afirmații pe care eu le-am demontat Ăźn doi timpi și trei mișcări (legat de faptul că Isus e Iahve), p'ormă a dat bir cu fugiții... deci despre ce vorbim?! :habarnam:
Habar n-am despre ce vorbesti tu, dar ti-a raspuns. Isus Hristos nu a fost 100% divin si 0 % uman (cum ziceai acolo) si nu a fost o teofanie a lui Iahve. Da-ne ceva versete sa te credem. Sau mai bine stii ce ? Da-ne intreaga ta teologie, in asa fel incat daca eu sau altcineva iti pune un verset in fata, sa-l poti explica. Trinitatea este concluzia versetelor, nu invers. Asa sa stii... (vorba cuiva) :)

Edited by Xlander, 06 September 2020 - 11:52.


#51
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 06 septembrie 2020 - 11:48, said:


1. Habar n-am despre ce vorbesti tu, dar ti-a raspuns.

2. Isus Hristos nu a fost 100% divin si nu a fost o teofanie a lui Iahve. Da-ne ceva versete sa te credem.

3. Sau mai bine stii ce ? Da-ne intreaga ta teologie, in asa fel incat daca eu sau altcineva iti pune un verset in fata, sa-l poti explica.

4. Trinitatea este concluzia versetelor, nu invers. Asa sa stii... (vorba cuiva) :)

1. Păi din moment ce el a făcut acele afirmații care chipurile combat versetele pe care i le-am dat, iar eu am răspuns la ele și el nu a mai dat niciun răspuns la obiecțiile mele... înseamnă că nenea mario a rămas dator cu un răspuns... poți să înțelegi chestia asta?!

2. Pai mario zice că a fost 100% divin și 100% uman, deci cum zici tu că nu a fost 100% divin?! :habarnam:
Păi versetele vi le-am dat... vrei să ți le dau din nou?!

3. Păi nu exista "întreaga mea teologie", pentru că eu nu am o minte dogmatică, ci una deschisă spre adevăr și cunoaștere... iar conceptele mi le perfecționez în timp... de exemplu' legat de natura umană, lucrurile sunt clare pentru mine, nu însă și pentru alte subiecte, printre care originea lui Isus din Nazaret...
Versetele care sprijină ideea că Isus este Iahve, sunt mai numeroase și credibile decât cele care sprijină conceptul treimii...

4. Aici e problema, concluzia versetelor este exact cealaltă, că Isus e Însuși Iahve... da' bine, chestia e mai adâncă... nici măcar Diavolu' n-a știut, îți dai seama! :)

Edited by heart_of_ice, 06 September 2020 - 12:07.


#52
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Am completat ulterior, ma gandeam eu ca te vei lega de asta. In loc sa te duci pe balaurul rosu sa verifici personal ce ai scris singur si sa intelegi la ce ma refer, preferi sa alimentezi un dialog stupid. E stupid, crede-ma, e stupid pana in panzele albe modul asta cum scrieti ceva si apoi uitati ce ati scris. Uite, asta ai spus. Omul ti-a raspuns.

View Postheart_of_ice, on 02 septembrie 2020 - 18:32, said:

Nu, a fost o teofanie a Tatălui, atât! 100% Dumnezeu, 0% uman! Mulțumit?!

Dumnezeu nu poate muri. Ai terminat gradinita ?

#53
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 06 septembrie 2020 - 12:27, said:

1. Am completat ulterior, ma gandeam eu ca te vei lega de asta. In loc sa te duci pe balaurul rosu sa verifici personal ce ai scris singur si sa intelegi la ce ma refer, preferi sa alimentezi un dialog stupid. E stupid, crede-ma, e stupid pana in panzele albe modul asta cum scrieti ceva si apoi uitati ce ati scris. Uite, asta ai spus. Omul ti-a raspuns.



2. Dumnezeu nu poate muri. Ai terminat gradinita ?

1. Nu este deloc stupid dialogul, pur și simplu tu vorbești mult și prost și pe lângă subiect, neînțelegând de fapt ce vrem să transmitem fiecare (eu și mario)... nu mai bine îl lași mata' pe nea mario să răspundă?!

2. Unde am spus eu că Dumnezeu poate muri?! :habarnam:
N-ai citit ce-am scris: "a murit teofania, nu Dumnezeu care nu poate muri"?!

Văd că tu citezi doar ce-ți convine... :nonobad:

Edited by heart_of_ice, 06 September 2020 - 12:50.


#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 06 septembrie 2020 - 12:46, said:

...
teofanie sf [At: DRLU / P: te-o~ / Pl: ~ii / E: fr théophanie] (În credințele mistice) 1 Apariție și manifestare a unei divinități sub formă materială. 2 Obiect în care s-ar realiza manifestarea divină.

Fiind o apariție sub formă materială, rezultă că a fost OM, întrucât nu știu vreo altă formă materială care să aibă însușirile unui om.
Însă cum logica dumitale este în raport de contradicție cu cea aristoteliană, este posibil ca dumneata să turui în continuare cu aiurelile.

P.S. Răspunsul ăsta e pentru Xlander, nu pentru dumneata, care ești orb ca un liliac la astfel de raționamente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate