Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Biserica Ortodoxa, suparata de aceasta "injosire"

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
362 replies to this topic

#1
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
https://www.edupedu....tehnologica-si/

https://stirileprotv...si-parinti.html

Era revoltat aseara la RRA, Bansecu - purtatoru de cuvant a BO - de legea politicienilor care vor a scoate Religia dintre materiile care se noteaza la Scoala. Cica e "injositor" pt Biserica acest act politic. :)
intreb io: de cand are o Prostituata murdara onoare? De cand o Curva platita de Client, are tupeu sa invoce injosirea?  Pai nu asta e esentza unei Tarfe care a renuntat la orice valori ale unei Femei honorabile? Sa fie platita si sa fie apoi batjocorita? :)
asa ca mucles BO!
Ca sa nu perdetzi pozitia honorabila de Concubina, ati acceptat ca Bisericile sa va fie inchise de Stapan/Cezar. Ati acceptat ca slujba de Inviere sa fie tinuta online :lol: la comanda unui mahomedan. Ca pashtile sa fie duse  acasa  henoriashilor la colet de catre militzienii Lu Herod....si va cacatzi pe voi ca acum, vazandu-va slabiciunea Stapanu/Cezaru merge mai departe cu humilintza? :lol:
io zic sa inchidetzi gura, si sa acceptatzi sa inghitziti tot, asa cum ii sade bine unei Prostituate care deja a renuntzat la toate valorile ei spirituale ca sa nu piarda favoarea Clientului si Stapanului care o plateshte gras de la Bujet. :)
Si ca sa nu va amagitzi, pentru ca ati batjocorit la cererea lu Herod Stapanu si Clientu vostru, toate valorile posibile ale credintzei voastre crestine, uitați-vă la sablonu Curvei celei Mari care este si viitoru vostru care va ashteapta. :) Cand Fiara/cele zc coarne nu mai au nevoie de ea, se descotorosesc de ea ca de o Boarfă, asa cum va face de acum Kaiseru cu BO:

"Cele zece coarne pe care le-ai vazut si fiara vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si o vor arde cu foc. (Apoc.17:16)"

Pt ca influentza voastra a ajuns ca un puț crepat care NU mai tzine apa, si-a gasit Herod o alta atractzie, o prospatura cu care de acum va coabita pana l consumarea relatiei: tineretu hashtagist cu care coabiteaza mult mai bine decat cu Curva cea Veche si Batrana a carei farmece sunt expirate de acum... :)

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Mda, asta e groasă, se debranșează fabrica de pămpălăi viitori, clienți siguri pentru "umflat" ulterior de BOR.
Din moment ce BOR nu mai face decât planuri pe termen scurt, era oarecum de așteptat ca planurile pe termen lung să li se încurce.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Eu nu sunt impotriva scoaterii religiei din scoala...pana la urma, intreg sistemul educational te ghideaza in alegerea unei cariere (esueaza lamentabil la acest capitol), d-aia avem 15 materii in scoli. Problema e ca tinerii se focuseaza pe materiile de baza ...matematica, romana si materia de profil...restul, nu conteaza. Pana nu adresezi aceasta problema, nu putem sa vorbim de adaugarea de noi materii Posted Image...am vazut ca Isarescu, pardon Selly, a recomandat educatia financiara Posted Image


PS. Faci un topic si i-ai dat imediat unfollow :)

Edited by jimi91, 03 September 2020 - 06:46.


#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
In ce tara normala se mai face religie in scoala? Insusi existenta orei de religie la scoala e o aberatie.
Sunt niste materii care nu au nimic in comun cu potentialul academic al elevilor dar care le afecteaza media iar la licee, facultati se intra si cu media.
Am avut parte de niste profesori de religie absolut tampiti si sa o fereasca domnu pe profa de religie din liceu daca ma intalnesc cu ea pe strada cate ii zic. Era o tanti din aia stresata de 666, microcipare, controlul mintii, cip la buletin, ne baga documentare conspirationiste la ora, pe atunci inca era vremea 3g. Posted Image. Si eu la ora trebuia sa mimez in crestin model ingeras stiind ca proasta trantea note de 2 cand avea toane, fiind ateu de pe la 15 ani.
Am mai avut un popa care toata ora ne punea sa urlam cantari bisericesti, hai cu ala macar era ok ca nu scriam si punea 10 din burta.
Am mai avut un popa la care scriai cat nu scriai la istorie. 5 pagini de caiet mic pe ora dictare. Si teste dupa. Macar pe ala il copiam grav. Posted Image

//In clasa a 2-a ne-a dus invatatoarea la biserica ca era sarbatoare. Si eu am trecut de la icoana aia din dreapta la aia din stanga prin fata alea cu sfanta maria parca. Ei ce scandal mi-a facut invatatoarea, care de altfel era tanar, maxim 23-24 de ani atunci, ca ii zice profei de religie sa imi puna insuficient. De fapt mai tarziu aveam sa aflu ca eu aveam voie sa trec pe acolo fiind barbat, iar ea femeie nu. Posted Image
A fost totusi naspa ca ma luptam pt premium 1 si ar fi fost foarte inconvenient. Acceasi inteligenta imi pusese insuficient la muzica.

Edited by SpeedDemon, 03 September 2020 - 06:59.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017
Ce mizerabil.

Quote


″Lipsa notelor constituie un afront adus disciplinei, religie şi jertfei, tinerilor la revoluție’′ consideră, Patriarhul.


Afront mi se pare ca lichele astea turnătoare sa ne dea lecții se moralitate pe banii noștri. Sunt curios dacă tinerii ăia care s-au jertfit la "revoluție" ar fi fost de acord ca un turnător să conducă să conducă o episcopie și sa le zică enoriașilor cu cine să voteze...

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
As fi de acord cu pastrarea religiei in scoli daca s-ar taia finanatarea de la bugetul de stat pentru biserica.
Daca se doreste construirea catedralei sa se construiasca din donatiile credinciosilor si din averea bisericii, nu din munca mea.

#7
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostSpeedDemon, on 03 septembrie 2020 - 06:48, said:

In ce tara normala se mai face religie in scoala? Insusi existenta orei de religie la scoala e o aberatie.
In aproape toate tarile europene.
Dar in Coreea de Nord, paradisul ateist, nu se face, ai si tu dreptatea ta.

Si "insusi existenta" ( :facepalm: ) postarii tale dovedeste fara drept de apel ca Limba Romana si Religia sunt de neaparata trebuinta in toate scolile din Romania :yes:

#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:lol:

neatza Sfintzia ta. :)

#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Da, mai sunt situatii retardate cu tot felul de imbecili pe post https://www.dw.com/e...risk/a-46806033
Invatatoare germana retardata care nu lasa elevii neparticipanti sa isi faca temele in ora de religie. Pare acceasi soi ca invatatoarea aia a mea.
Franta n-are religie in scoala https://www.thelocal...secular-schools

Edited by SpeedDemon, 03 September 2020 - 07:12.


#10
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAlexEn, on 03 septembrie 2020 - 07:02, said:

As fi de acord cu pastrarea religiei in scoli daca s-ar taia finanatarea de la bugetul de stat pentru biserica.
Daca se doreste construirea catedralei sa se construiasca din donatiile credinciosilor si din averea bisericii, nu din munca mea.
Finantarea de la Bugetul de stat exista in toate tarile civilizate.
Iar bani au venit doar din impozitele crestinilor ortodocsi.

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
in scolile din Romania nu se face religie ci dogma ortodoxa, respectiv dogma catolica, depinde de popa cu care copiii pierd timpul. elevi nu invata nici macar diferenta dintre catolici si ortodocsi,.
nu mai vorbesc de religia iudeica, musulmana sau alte religii mai "exotice", care ar trebui predate si explicate copiilor, astfel incat acestia sa inteleaga exact concepul de religie...
prezenta orei de religie in scoli, in actuala ei forma, este o eroare, iar aplicarea notelor, o prostie. ce insemna nota 7, a crezut in Dumnezeu, dar mai putin, asa???

Edited by strongsss, 03 September 2020 - 07:20.


#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
OP nu prea stie sa deschida un topic. Ce-i drept am inteles si eu gresit. Trebuia sa dua click pe site. Nu vor scoate religia ci vor puncta religia, muzica, desenul, prin calificative, in loc de note. Da, e o decizie corecta, nu vad care e problema.

View Poststrongsss, on 03 septembrie 2020 - 07:16, said:

in scolile din Romania nu se face religie ci dogma ortodoxa, respectiv dogma catolica, depinde de popa cu care copiii pierd timpul. elevi nu invata nici macar diferenta dintre catolici si ortodocsi,.
nu mai vorbesc de religia iudeica, musulmana sau alte religii mai "exotice".
prezenta orei de religie in scoli, in actuala ei forma, este o eroare, iar aplicarea notelor, o prostie. ce insemna nota 7, a crezut in Dumnezeu, darmai putin, asa???

Nu-i adevarat....la mine erau discutii libere, interesante unele din ele :)....in liceu faceam o ora, la doua saptamani. In gimnaziu invatatoarea ne ducea la biserica, in scoala primara, da, era cam nebuna....ne batea :)

#13
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostSpeedDemon, on 03 septembrie 2020 - 07:11, said:

Da, mai sunt situatii retardate
Mda, situatii retardate.
In toate tarile retardate: Anglia, Germania, Finlanda, Belgia, Austria, etc.

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Biserica Ortodoxa Romana are tot dreptul sa fie revoltata de schimbarile cu care nu e de acord. In fond aceasta natiune este formata din 80% ortodocsi , si prin note se poate aprecia calitatea educatiei religioase.

#15
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 07:26, said:

Biserica Ortodoxa Romana are tot dreptul sa fie revoltata de schimbarile cu care nu e de acord. In fond aceasta natiune este formata din 80% ortodocsi , si prin note se poate aprecia calitatea educatiei religioase.
educatziunea religioasa NU se poate aprecia prin note date la scoala, ci prin ceea ce se numeste CREDINTZA. Posted Image

la care dupa cum am aratat, BO a renuntat de mult, dar continua sa faca gargara...bah... parca lumina aia chiar era sfanta. Cum s-o duca la henoriashi... militzienii?   :facepalm:
deci, ori trebe sa recunoasca faptu ca lumina sfanta e un fake ordinar, ori trebe sa recunoasca ca a facut cu bolta pe un simbol sacru. Posted Image e binevenita ori una, ori alta... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 September 2020 - 07:43.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017

View Postjimi91, on 03 septembrie 2020 - 07:19, said:

OP nu prea stie sa deschida un topic. Ce-i drept am inteles si eu gresit. Trebuia sa dua click pe site. Nu vor scoate religia ci vor puncta religia, muzica, desenul, prin calificative, in loc de note. Da, e o decizie corecta, nu vad care e problema.



Nu-i adevarat....la mine erau discutii libere, interesante unele din ele :)....in liceu faceam o ora, la doua saptamani. In gimnaziu invatatoarea ne ducea la biserica, in scoala primara, da, era cam nebuna....ne batea :)

Erau vremuri diferite. Și mie mi s-a părut diferita ora de religie față de opinia pe care o am acum, dar tine și de profesor. La noi profesorul a organizat excursie in Grecia, inclusiv pe muntele Athos. Și mai făceam excursii ocazional.

#17
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postpacopaco1967, on 03 septembrie 2020 - 07:26, said:

In fond aceasta natiune este formata din 80% ortodocsi
Iar dintre astia 80, vreo 60-70 sunt ortodocsi doar cu numele si botezul primit la cateva luni.

#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 03 septembrie 2020 - 07:25, said:

Mda, situatii retardate.
In toate tarile retardate: Anglia, Germania, Finlanda, Belgia, Austria, etc.
oricum ai drege-o, Religia Crestina NU poate fi predata in Institutiile laice ale Cezarului care plateshte profesorashii/invatatorii religioshi sa dea note elevilor, si sa-i invetze tot soiu de atrocitatzi ca nu cumva sa deranjeze Concubinu/Cezaru.
este un conflict clar de interese intre invatatura creshtina: "sa NU ucizi" si invatatura religiei platite de la Bugetu lu Herod: "preotzi cu crucea-n frunte ca oastea e creshtina...".. Posted Image
Pana acum, BO a incercat sa steie gratzios cu curu in doo luntrii, si i-a mers. Dar incet vine ziua decontului. Deja pantalonii i-au crepat in cur ca luntrile incep sa ia directzii diferite... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 September 2020 - 07:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate