Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Viata in America

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#307
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postro_explorer, on 10 mai 2021 - 09:25, said:

Eu nu cred ca ma voi apuca de contracting prea curand ... doar sa fie o suma care nu se poate refuza. As vrea ca finalul vietii profesionale sa mi-l petrec aducand la lumina zilei proiecte personale si afaceri proprii. Pentru asta trebuie malai insa ... ceea ce momentan este in lucru. Am plecat tarziu in viata si cu un handicap  financiar major ... dar e OK, coafura rezista.
La sclavagism de 80-100 de ore pe saptamana insa nu ma mai bag, (aproape) indiferent de suma.

Discutam daca vrei
(Prin octombrie), poate ne legam cumva, mi-ar placea sa lucrez cu tine

View Postdani.user, on 10 mai 2021 - 09:37, said:

Ai prins $200-300k/an in tarile nordice?

:lol:
Ce crezi ca are banca?
:lol:
Omu' e decent.
La un salariu d-ala nu mai dormi noaptea de responsabilitate

#308
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 10 mai 2021 - 08:59, said:

Contractingul e la sfirsit de cariera nu la inceput.
Trebuie sa fii nebun sa dai cu piciorul la salarii mairi, RSU, bonusuri si beneficii in IT si orice evolutie profesionala.
asta-i corect. chiar si in IT. d-astea faci cand ai o reputatie. ca altfel te trezesti tot timpul in proiecte la 40-45/ora.

amu la noi la butic si pentru contractori nu prea erau chestii de genul 80-100 ore/sapt. dimpotriva aia de la accounting se jeleau ca babele daca vreun contractor factura peste 500 ore/cvartal asta cu saptamani on-call si changuri de week-end incluse. toate cele la rate orare intre 55-70. ca sa dau exemplu: noi exista intelegeri cu consiliul muncitoresc care reglementeaza bonusuri la ore de munca ciudate, cantitate maxima de zile on-call pe cvartal etc. De ex. munca de duminica trebuie aprobata de consiliu (formalitate cat nu comenteaza angajatul) si inregistrata la ministerul muncii. asta inseamna ca cererea trebuie inaintata cu 6 sapt. inainte. Astea se aplica angajatilor. Freelancer-ul, fiind intreprinzator, nu-i afectat. d-aia a fost convenabil sa lucreze cu freelanceri, desi au o rata orara mai mare, ca sunt din acest punct de vedere mai flexibili. si cum ca angajat am preaviz de 3 luni la sfarsit de cvartal ( amu is peste ca am 13 ani in firma) de freelanceri poti scapa mult mai usor, simplu nu-i prelungesti contractul. In schimb freelancer-ul tre sa-si platesca pensia singur, sa puna bani deoparte pentru perioade fara proiect, are dezavantaje la credite etc. Toate astea-s ok de pe la 60-70/ora in sus (sau 50 la proiect long term garantat) si functioneaza cum freelancingul ar trebui sa functioneze.
Problema-i ca in bransa de logistica firmele insista cu delivery boy freelancer si-l platesc cu 10/ora. Abuzeaza de pozitia pe piata si muta raspunderea antreprenoriala pe un cvasi-angajat. Si fix pentru a limita rahaturi d-astea, io-s absolut ok cu un legislativ care intervine restrictiv pe piata si ii trage sun sut financiar in testicule "angajatorului" abuziv.

Am lucrat pentru un cvasi-dotcom american, care a preluat o firma germana, market leader pe piata aici la momentul restrictiv.
Aia care lucrau in germania aveau tot felul de reguli: nu te legi remote la reteaua firmei cu echipament privat. adica pentru on-call si home-office aveai un laptop de la firma.
O fost sefu meu in america la un meeting. Fix atunci pe masa sefului american a ajuns o cerere pentru un notebook (in germania) pentru on-call.
Americanul: asta de ce nu-si foloseste laptopul personal pentru asta?
sefu meu: pai aveam o reglementare ca nu-i voie in retea cu echipament strain
Americanul, la unu care trecea pe coridor: Bob, you ever heared of the company providing laptops for on-call?
Bob: Yes, but not in this company.

#309
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdani.user, on 10 mai 2021 - 09:37, said:

Ai prins $200-300k/an in tarile nordice?
Nu, ca tin la sanatatea mea ...

Dar, ca sa fiu sincer, $200K nu e o tinta asa de greu de atins (cel putin in domeniul meu, in nisa in care sunt eu) ... sunt in range, ca sa zic asa ... trebuie doar sa intind mana, eventual sa invart niste butoane.

Numai ca nu uita: gradinita, scoala, universitatea si sanatatea, toate sunt "free" ... nu trebuie sa pui milioane deoparte pentru ele ... totul e relativ.

Edited by ro_explorer, 10 May 2021 - 11:58.


#310
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 10 mai 2021 - 08:59, said:

Contractingul e la sfirsit de cariera nu la inceput.
Trebuie sa fii nebun sa dai cu piciorul la salarii mairi, RSU, bonusuri si beneficii in IT si orice evolutie profesionala.

In medicina are sens daca esti dispus sa te muti de colo colo si evident nu ai copii.
Evident esti responsabil de propria ta evolutie profesionala, dar asta are farmecul ei.
Am inceput al 3-lea an de contracting si ma vad facand asta mult timp.

Edited by In_sunetul_muzicii, 10 May 2021 - 12:34.


#311
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In medicina e alta treaba. Si aici in nord, un "doctor on call" poate castiga lejer 250-300K eur pe an.
In context, salariul MEDIU aici fiind de vreo 42-45K euro pe an.

Edited by ro_explorer, 10 May 2021 - 12:39.


#312
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 26.01.2007
In Romania cu 1000 euro (1200$) ai tot ce iti trebuie: chirie, mancare, facturi, benzina, haine, etc. De banii astia te si plimbi prin tara. Simti ca nu iti lipseste nimic. Sumele castigate sunt doar... niste sume. Personal, nu ma incalzeste cu nimic cat castig atata timp cat tot timpul meu este inchiriat sa obtin acele castiguri. Sunt multe persoane care nu muncesc prea mult, traiesc cu venituri mici si care sunt mai fericite, mai implinite decat cele care isi inchiriaza toata ziua. Ca in realitate muncim doar 5-6 ore pe zi din cele 8 alocate, asta este o minciuna. Faptul ca maine trebuie sa o iei de la capat cu munca iti va bloca intreaga zi. Libertatea de a face ceea ce vrei cu timpul tau este mai de pret decat banii. Dar si banii sunt importanti, doar ca unealta in a creste calitatea timpului liber. Si nu vad de ce sa nu le ai pe amandoua, timp liber de calitate, adica putine ore lucrate + venituri suficiente.

#313
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 10 mai 2021 - 06:09, said:



Dar si, ma rog, uneori, posibiliutatea de a avea o saptamina de lucru de 100h.
Omul vorbeste de 2-3h d emunca si sclavie, tu vrei sa-i tulburi fengshuiul.



El nu se uita la joburi de 2-300k ci la alea de 80k. E ok, plusuri si minusuri.

Pai $200k la saptamana de 80-100h e salariu mic.
Mai bine $80k pt. 3 ore

#314
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Pai asta zic.
Am un prieten care imi spunea ca cea mai bine platita slujba a lui a fost la Academia Romania. Facea vreo 100$ (era prin anii 90) pe 0 munca, deci infinit Posted Image.
Am avut si eu o slujaba d-asta in Romania. Amfost angajat cam un an, poate cam 20h de munca in total Posted Image.
Acum sa aducem 2 precizari, pentru o vedere mai realista:
1. Saptamina de lucru de 100h nu cred ca mai exista, cel putin in industria in care activez eu si ro_explorer. Asta era consecinta unei industrii dinamice, acum nu mai e cazul, s-a "comoditizat". Asta se vede si din avalansa de mregers si cresterea importantei companiilor europene. Oricum nici pe vremuri (acum 10-15 ani) nu era continuu, dar era frecventa.
In software din cite imi dau eu seama poti sa-ti alegi cit d edinamica e industria in care lucrezi.
2. Vacanta stadard in companiile tech acum e "nelimitata", ceea ce inseamna multe lucururi, de la companie la companie, adica poate fi si 0 si 60 de zile. Dar in general majoritatea se incadreaza in intervalul 20-30 de zile.
Sint unii care fac exceptie de la regula asta. O exceptie notabila e Apple.

Edited by vrajitoruldinoz, 10 May 2021 - 23:08.


#315
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpixel3cs, on 10 mai 2021 - 21:30, said:

In Romania cu 1000 euro (1200$) ai tot ce iti trebuie: chirie, mancare, facturi, benzina, haine, etc.
Aia nu e viata, aia e supravietuire.

#316
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpixel3cs, on 10 mai 2021 - 21:30, said:

In Romania cu 1000 euro (1200$) ai tot ce iti trebuie: chirie, mancare, facturi, benzina, haine, etc. De banii astia te si plimbi prin tara. Simti ca nu iti lipseste nimic. Sumele castigate sunt doar... niste sume. Personal, nu ma incalzeste cu nimic cat castig atata timp cat tot timpul meu este inchiriat sa obtin acele castiguri. Sunt multe persoane care nu muncesc prea mult, traiesc cu venituri mici si care sunt mai fericite, mai implinite decat cele care isi inchiriaza toata ziua. Ca in realitate muncim doar 5-6 ore pe zi din cele 8 alocate, asta este o minciuna. Faptul ca maine trebuie sa o iei de la capat cu munca iti va bloca intreaga zi. Libertatea de a face ceea ce vrei cu timpul tau este mai de pret decat banii. Dar si banii sunt importanti, doar ca unealta in a creste calitatea timpului liber. Si nu vad de ce sa nu le ai pe amandoua, timp liber de calitate, adica putine ore lucrate + venituri suficiente.

Cred ca te uiti la tara gresita pentru asa ceva.
Ca oi gasi tu o companie - exceptie pentru asta, e posibil, cu potentialele probleme care decurg de aici, dar SUA nu e tara care sa fie asociata cu prea mult timp liber si frecat la munca.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 May 2021 - 00:15.


#317
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
am adus un consultant din Seattle la noi pe o spatamana se rezolve nistre probleme la un soft d-al lor de mierda. Dupa pranz m-am dus cu el jumate de ora in hol la cafea. Se minuna asta cum de n-o venit inca sefu sa ne trimita inapoi la munca, sa stea dupa manacare juma' de ora la cafea pentru el era never heard of. si omu era pe la 50 de ani.
problema tot n-o fost rezolvata, asa ca am adus unu' din anglia. asta nu s-o mirat. dar o rezolvat problema. si era pe la 60 de ani.

#318
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Pai in USA din ce am inteles ai 0 zile de concediu platit/an sau gresesc?
In rest, americanii imi par foarte superficiali.
A, iar ca barbat sa te fereasca Dumnezeu de divort pe legile americane, ca ramai in curul gol Posted Image)
Oricum barbatul e desconsiderat rau de tot la americani am vazut, e un misandrism de te infiori, eu nu as rezista nici o luna acolo cred.
Ptr femeie insa e posibil sa fie ok.
Si cred  ca mai sunt si alte "delicii" daca stau sa ma gandesc.

View Postro_explorer, on 11 mai 2021 - 00:06, said:

Aia nu e viata, aia e supravietuire.

Ei aiurea, te-ai boierit tu acolo la suedeji sau unde esti.
Cu 1000 de euro de persoana in RO esti deja mult peste limita de supravietuire, ce vorbesti mata aici? Daca nu cumva 90% din populatie doar viseaza la venitul asta. Cred.
Atentie, de persoana am zis, nu de familie, acolo da, e putin. Cu casa proprie si fara rate.

Edited by axisborn, 11 May 2021 - 11:20.


#319
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postaxisborn, on 11 mai 2021 - 11:18, said:

Ei aiurea, te-ai boierit tu acolo la suedeji sau unde esti.
Cu 1000 de euro de persoana in RO esti deja mult peste limita de supravietuire, ce vorbesti mata aici? Daca nu cumva 90% din populatie doar viseaza la venitul asta. Cred.
Atentie, de persoana am zis, nu de familie, acolo da, e putin. Cu casa proprie si fara rate.
In mesajul caruia i-am dat eu reply scria "In Romania cu 1000 euro (1200$) ai tot ce iti trebuie: chirie, mancare, facturi, benzina, haine, etc."
Da-mi voie sa nu consider aia ca fiind o viata satisfacatoare. Ce bani poti pune deoparte pentru un concediu cu familia, aiurea prin lume? Ce bani poti pune deoparte ca sa iti cumperi o masina mai decenta la fiecare 5-8 ani?
Sorry ... nu merge.

#320
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postro_explorer, on 11 mai 2021 - 16:22, said:

In mesajul caruia i-am dat eu reply scria "In Romania cu 1000 euro (1200$) ai tot ce iti trebuie: chirie, mancare, facturi, benzina, haine, etc."
Da-mi voie sa nu consider aia ca fiind o viata satisfacatoare. Ce bani poti pune deoparte pentru un concediu cu familia, aiurea prin lume? Ce bani poti pune deoparte ca sa iti cumperi o masina mai decenta la fiecare 5-8 ani?
Sorry ... nu merge.

Ai dreptate la partea cu chiria. Dar daca scoatem chiria din ecuatie se schimba putin calculul.
.
In rest, se vede de la o posta cam care e respectul acordat unui barbat in america, zero virgula ceva. Divortezi, te ia gaia.
Ii mai platesti si "alimony" nevestii pe viata (parca), doar ptr onoarea ca te-a inselat cu altul si a dat divortul.
Nu stiu unde citisem, in SUA sau UK, un judecator a obligat un barbat sa plateasca in continuare pensie alimentara chiar daca nu era copilul sau, dovedit cu test de paternitate.


"Visul american" mi se pare un mare fas.
Material stau bine (desi au si ei saracii lor la greu) dar in rest, jale.

PS: Daca aduci in discutie si partile negative al maretei americi nu inseamna ca esti trol. Nu as calca in tara aia nici macar ca turist, cred. MA rog, poate de curiozitate doar, poate dupa ce ajung prin toate tarile din lume si ma plictisesc.
De ce trol? titlul e "viata" in america, ori viata nu se rezuma doar la salariu si bani, include si altfel de aspecte.

Edited by axisborn, 11 May 2021 - 17:37.


#321
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce zici tu acolo e din experienta ta din SUA sau chestii citite de pe internet si fabulate de tine? sunt prea mult de "parca" prin postarile tale.

Edited by MembruAnonim, 11 May 2021 - 17:55.


#322
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,781
  • Înscris: 26.01.2010

View Postaxisborn, on 11 mai 2021 - 11:18, said:

Pai in USA din ce am inteles ai 0 zile de concediu platit/an sau gresesc?
In rest, americanii imi par foarte superficiali.
Ai inteles gresit !
Ce anume ti se pare superficial la americanii ?

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2021 - 17:55, said:

Ce zici tu acolo e din experienta ta din SUA sau chestii citite de pe internet si fabulate de tine? sunt prea mult de "parca" prin postarile tale.

Din auzite se pune ?

#323
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Sa corectamn putin, nu cred ca e nici o dferenta semnificativa la legi de divort intre Europa si SUA. Pentru copil platesti mereu pensie alimentara indiferent cum e genetic, pentru ca sistemul favorizeaza copilul si totul e in jurul lui, nu parintii, biologici sau nu.

Ma rog, vorbim de un om foarte informat, profund si complex, nu superficial ca americanii.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 May 2021 - 18:03.


#324
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaxisborn, on 11 mai 2021 - 11:18, said:

Pai in USA din ce am inteles ai 0 zile de concediu platit/an sau gresesc?
In rest, americanii imi par foarte superficiali.
A, iar ca barbat sa te fereasca Dumnezeu de divort pe legile americane, ca ramai in curul gol Posted Image)
Oricum barbatul e desconsiderat rau de tot la americani am vazut, e un misandrism de te infiori, eu nu as rezista nici o luna acolo cred.
Ptr femeie insa e posibil sa fie ok.
Si cred  ca mai sunt si alte "delicii" daca stau sa ma gandesc.



Ei aiurea, te-ai boierit tu acolo la suedeji sau unde esti.
Cu 1000 de euro de persoana in RO esti deja mult peste limita de supravietuire, ce vorbesti mata aici? Daca nu cumva 90% din populatie doar viseaza la venitul asta. Cred.
Atentie, de persoana am zis, nu de familie, acolo da, e putin. Cu casa proprie si fara rate.

Noroc cu vizele europene ca altfel ar fi migrat toti americanii in Europa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate