Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Taxa transport emag

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlex2010, on 01 septembrie 2020 - 22:48, said:

Eu am inceput sa boicotez emag. Cumpar de la orice alt magazin, in afara de emag si pcgarage(ca e tot al lor). De regula, ies mai ieftin(Altex are promotii f bune) decat daca luam de la eMag, dar chiar si daca dau un pic mai mult(5-10 lei in plus), ma simt bine ca banii mei nu ajung la emag.

Alta chestie legata de emag - prostia aia de Genius va avea ca urmare cresterea preturilor pentru toti, pe termen lung.
Am cumparat de la Altex si am iesit mai ieftin cu 50 lei decat la EMAG la acelasi produs.

#38
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

View Postpacopaco1967, on 02 septembrie 2020 - 07:37, said:

Am cumparat de la Altex si am iesit mai ieftin cu 50 lei decat la EMAG la acelasi produs.

Am luat ieri o sursa de la Domo cu 499 lei, acelasi model la PC Garage era 570 si la Emag 609.

#39
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 25.04.2007
Nici eu nu am mai gasit ceva cu pret atragator la emag de cativa ani si doar cumpar des. Daca pun la socoteala si noile taxe introduse, ar trebui sa fiu tampit sa-i ingras pe astia. Cand caut cu google/ro un obiect, intru de curiozitate ca poate-poate dau de un pret atractiv, sau mai ales sa vad pareri despre obiect si ma crucesc de pretul ridicat de aici fata de Altex, Vexio, si chiar si Cel. Stiu ca mi-am asumat riscul de a fi apoi bombardat cu email-uri ca obiectul care m-a interesat s-a ieftinit sau ca pot cumpara lucruri similare, ca deh, inca nu ma indur sa renunt la informatii pe email de la ei, sau nu ma deloghez si sterg autologarea din Chrome.
Si eu cred ca toate tampeniile lor cu aceste taxe si preturi ridicate se trag de la politica lor prea permisiva cu returnarile. Sa vedem cat ii va tine.

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostCousteau, on 02 septembrie 2020 - 08:59, said:

Sa vedem cat ii va tine.
Cât timp vor avea căutare, îi va ține mult și bine.

#41
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 11.08.2007

View PostCeapaIndustries, on 02 septembrie 2020 - 08:17, said:



Am luat ieri o sursa de la Domo cu 499 lei, acelasi model la PC Garage era 570 si la Emag 609.
Domo sunt cel.ro.....roaga-te sa nu ai probleme cu sursa aia ca o sa plangi dupa bani, aia te mai si bat daca te duci la ei cu produse in garantie!
Asa ca degeaba te bucuri ca ai luat cu 50 lei mai ieftin, dar in caz de probleme cu produsul respectiv pierzi toti banii.
Eu sunt patit cu cel.ro si vorbesc din experienta.
Si un pret mult mai mic la un produs fata de restul magazinelor ar trebui sa dea de gandit totusi, de ce il vand la acel pret, oare e resigilat, oare are un defect, etc, etc...

Edited by gigoto, 02 September 2020 - 10:14.


#42
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postgeutz, on 01 septembrie 2020 - 22:30, said:

E chestie de principiu. 5 lei din 30 inseamna 17%, ceea ce e enorm ca procentaj.

Tocmai că nu e o chestie de principiu. 5 lei din 150 de lei inseamnă 3.3%, de asta întreba ericmario ce cumpărați.
Pentru livrator, el are același costuri pe colet indiferent de valoarea lui, contează doar dimensiunile.

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
si eu consider ca emag a gresit sii a bagat toti clientii in aceeasi oala
la ce prostie e in tara asta,ar fi pacat sa nu-ti faci de cap
doar nu credeati ca merge la infinit labareala online
puteau face asa,clientii vechi cu istoric serios beneficiau mai departe de vechile conditii,userii noi dupa un nr de comenzi ajungeau la  acele conditii
asa dispareau labarii rupti in coate care comandau doar sa-si faca faca ”unboxing” si returnau

#44
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Au crescut preturile la transport de numa-numa.

#45
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postcristalqw, on 02 septembrie 2020 - 10:40, said:

Tocmai că nu e o chestie de principiu. 5 lei din 150 de lei inseamnă 3.3%, de asta întreba ericmario ce cumpărați.
Pentru livrator, el are același costuri pe colet indiferent de valoarea lui, contează doar dimensiunile.
Initiatorul a zis ca a comandat masti de protectie. N-a zis cate cutii, am presupus ca a comandat una singura, la 29.99 lei

#46
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Au bagat taxe foarte mari la transport, deja daca nu locuiesti in unul din orasele mari ale tarii si stai intr-un orasel mai mic, te socotesc, ca stai in zona indepartata, la un telefon de 500lei comandat, transportul ma costa aproape 40lei ceea ce e foarte mult, la fel pentru orice vreau sa comand, e taxa de transport mare, taxa ramburs, taxa daca nu platesc, cu cardul, taxa peste taxa. Daca inainte comandam saptamanal, acuma n-am mai comandat de mult timp.

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dar mai dă-i mă dracu, că doar nu o fi singurul magazin din România.

Fiu-miu și-o luat de curând o unitate de pe pisigaraj, 3300 lei, nici nu l-am întrebat cât e transportul.
Dar dacă era mai scump cu 1 leu, un leu, clar renunțam la achiziție.

Da, dacă cumperi 5 măști, 2 roșii și un ardei capia, leul ăla în plus pare mult.

Edited by ericmario, 02 September 2020 - 12:10.


#48
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
nu ma dau banii afara din casa, dar nici nu ma milogesc dupa 1 leu. puteam sa pun un titlu de genul, emag ne fura, nesimititi, sau cum mai scriau altii. ca dau 5 lei pe transport, ca dau 6 lei, nu e problema, consider ca leu ala l-am dat pe o cafea proasta de la un automat.
Repet, a fost o simpla obsevatie. Nu stiu cati din voi ati observat diferenta respectiva.
Daca am nevoie de ceva neaparat, platesc mai mult pe transport/produs, fara probleme.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTruculMagic, on 02 septembrie 2020 - 11:54, said:

Au bagat taxe foarte mari la transport, deja daca nu locuiesti in unul din orasele mari ale tarii si stai intr-un orasel mai mic, te socotesc, ca stai in zona indepartata
Intotdeauna daca stai in rural iar in orasul tau sau comuna ta nu este hub fan curier de ex... te costa pe km de la hub cel mai apropiat pana acasa la tine, e logic. Nu e ceva nou.

Edited by andreic, 02 September 2020 - 12:46.


#50
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Si eu ma indepartez de emag. Review-urile inca le consider utile, dar preturile deja nu mai sunt competitive. De obicei gasesc la altex mai ieftin. Evitam altex-ul pentru ca il consideram magazinul de frigidere si aspiratoare. Frigider, aspirator aragaz, tot de la emag le-am cumparat, dar...

Imi amintesc cum ridicam primele produse de la showroom-ul de langa statia care se numea atunci Semanatoarea - 2007.

#51
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

View Postgigoto, on 02 septembrie 2020 - 10:12, said:

Domo sunt cel.ro.....roaga-te sa nu ai probleme cu sursa aia ca o sa plangi dupa bani, aia te mai si bat daca te duci la ei cu produse in garantie!
Asa ca degeaba te bucuri ca ai luat cu 50 lei mai ieftin, dar in caz de probleme cu produsul respectiv pierzi toti banii.
Eu sunt patit cu cel.ro si vorbesc din experienta.
Si un pret mult mai mic la un produs fata de restul magazinelor ar trebui sa dea de gandit totusi, de ce il vand la acel pret, oare e resigilat, oare are un defect, etc, etc...
Hai ma lași, de depanero ai auzit? Le repara de numa numa

#52
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
1. Sameday curier este firma din grupul eMag. Opereaza lockerele care au un cost (in crestere).
2. EMag e bun pt ca agrega produse fara numar. E mai simplu sa cauti produsul pe eMag apoi sa il cumperi de la magazinele furnizorilor. Este probabil ca acolo preturile sa fie mai mici, imclusiv transportul (necomisionat).
3. Flanco face parte tot din grupul eMag.

Edited by cdan, 02 September 2020 - 18:12.


#53
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Eu sunt interesat de DAC iFi Audio Nano IDSD Black Label. Pe.emag, vandut de avstore e 750, transport gratuit. Pe site la avstore e 800 lei, transport gratuit

#54
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 10.04.2009
PC Garage + Flanco + Extreme Digital = eMag

chiar daca au scumpit (iar) transportul, la faza cu 30 de zile retur fara comentarii sunt imbatabili...

eu am 60 de zile datorita "genius" dar ceilalti (Altex/ MG) chiar daca au 14 zile... fara putin circ nu rezolvi nimic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate