Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Dăunator la cultura de roșii - vierme- tratamaent?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Preventia se face inclusiv prin tratamente. Ti-am mai spus, controalele au dovedid ca produsele din import contin mai multe reziduuri de pesticide decat cele autohtone.

Iar in afara sa stii ca agricultura este mult mai mult subventionata decat la noi in tara si in felul asta se face o concurenta incorecta, pentru ca cei din afara vor putea sa vanda la un pret clar mai bun. Plus ca-n afara stim bine ca terenurile agricole nu sunt atat de faramitate ca la noi in tara, sunt ferme agricole de dimensiuni mult mai mari, iar eficienta productiei este mai mare, in timp ce costurile sunt mai mici.

Asta nu inseamna ca aia nu stropesc, din contra, stropesc rosiile si toate alea de la ia toti dracii.

#56
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostVincentiu_1981, on 09 septembrie 2020 - 22:10, said:




Insa, lipsa omologarii intr-un stat nu este relevanta, pentru ca-ti arat studii facute cu spinosad pe acest daunator care demonstreaza eficienta produsului. Si foarte probabil ca insecticidul continand aceasta substanta activa este omologat in alte state inclusiv pentru acest daunator.
Iar daca produsul a fost testat intr-un stat si a dat rezultate favorabile, atunci acelasi efect se va obtine si in alte state, ca substanta nu are restrictii teritoriale de granita si nu o sa se intample ca la noi substanta x sa fie otravitoare, iar dupa ce treci granita sa nu mai fie otravitoare.

Conditiile de mediu n-au nimic de zis? Pot influenta mult eficacitatea produsului sau pot influenta comportamentul daunatorului/bolii.
Tocmai din aceasta cauza nu se pot aduce in Romania produse ppp din zona eppo South(Franta, Italia, Spania) pentru ca nu ne asemanam la clima.

#57
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Conditiile de mediu influenteaza remanenta produsului sa zicem, dar nu prea e cazul acum sa intram in detalii din astea, pentru ca spinosadul combate fara probleme acesti daunatori, indiferent ca suntem la ecuator sau in Scandinavia.

Edited by Vincentiu_1981, 09 September 2020 - 22:20.


#58
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai vezi tu. In scandinavia ai 1 generatie si aia amarata, clima mai rece. Automat daunatorul o sa fie mega usor de controlat=indivizi putini, ritm scazut de inmultire.

La Ecuador e cald, umiditate, hrana, si populatiile pot fi mult mai mari, 3-4-5 generatii/an, caz in care nu mai fac fata asa de bine produsele alea care rupeau tot in Scandinavia.

View PostVincentiu_1981, on 09 septembrie 2020 - 22:10, said:


Si daca sunt propriul meu consultant ce are?

Sunt politist, pot sa-mi fac dreptate singur?

#59
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Pai da, asta e altceva, acolo e un alt ciclu al daunatorilor si o evolutie mult mai rapida a lor, dar acelasi lucru se intampla si la noi in tara: primavara daunatorii evolueaza greu, apoi in vara evolueaza la fel ca la ecuator. Dar cu toate acestea, produsul tot combate daunatorii, insa daunatorii vor putea sa reapara mai repede decat in primavara, asta indiferent cu ce stropesti. Dar faptul de a combate acei daunatori cu substanta respectiva ramane.

View Postmedelin992, on 09 septembrie 2020 - 22:26, said:

Sunt politist, pot sa-mi fac dreptate singur?
Eu nu-mi fac dreptate singur, ci imi fac singur planul de actiune. Si pot sa fac asta, ca am dreptul.

#60
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postsilesax, on 09 septembrie 2020 - 21:57, said:

acum ani când a aparut foliarul Cropmax, era negru 8nchis si mirosea de nu puteai respira cand ii luai dopul la sticla,.. acum zici ca este o spalatura a unui bidon de cola.. ce miros..

ai imbratranit, bre, ti`ai pierdut mirosul Posted Image  
sau e din cauza spanacului, exces de Fe

#61
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sa nu fie de la Sars cov 2.

#62
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ee, am îmbătrânit pe dracu.. nu mai este bre același..

#63
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Toată lumea are cata putina dreptate...

#64
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Eu am scapat anul asta de omizi.
Se pare ca plasele puse la deschiderile microserei chiar functioneaza.
Ziua tin usa deschisa fara plasa, seara, inainte e a se intuneca o inchid si raman deschise doar ferestrele care au plase.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate