Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Internet Gigabit de la Vodafone (25 Mpbs Upload).

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1524 replies to this topic

#955
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 12.05.2017
Au dat drumul la iPV6? La 4 dimineața si-a dat restart routerul și acum am adresa iPV6

#956
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
iPhone 8 (conectat la Connect Box-ul UPC) se pare ca la mine n-a primit nimic.

#957
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017

View PostAlberto4, on 14 ianuarie 2022 - 06:49, said:

Au dat drumul la iPV6? La 4 dimineața si-a dat restart routerul și acum am adresa iPV6

Probabil se face gradual. Și upc începuse treaba asta. La upc când te treceau pe ipv6, nu mai primeai ipv4 public.

#958
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 12.05.2017
Am simțit si primul minus al trecerii pe IPv6: nu mai am port forwarding :(

#959
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021

View Postblackskorpion, on 11 ianuarie 2022 - 12:05, said:



Totusi cum iti explici atunci ca la job cu reteaua wifi de acolo functioneaza dar cu reteaua de acasa nu?

Explicația e simplă, probabil vreun firewall din router îți limitează accesul. Dă-i un reset. Funcție VoWifi și VoLTE nu au nici o preferință în ceea ce privește sursa de internet.

#960
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.06.2006
Daca au tras fibra pe strada ( precizez ca e fibra mult mai groasa ca la Digi).. care e modalitatea de instalare in casa ( la curte) vin cu fibra pina in casa si pun in casa un ONT, sau trag de la stalp  coaxial + fibra de net?
Intreb ca stiu ca vodafoen sunt ciudati la instalari.

Multumesc,

Edited by soldatel56, 17 January 2022 - 14:00.


#961
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
In casa iti va intra coaxial. Netul tot prin coaxial va fi.

Fibra aia "mult mai groasa" probabil se va imparti in mai multe fibre ceva mai subtiri. Acestea din urma se termina intr-un dispozitiv (protejat de o cutie) ce converteste semnalul optic in semnal electric, ce continua apoi pe coaxial.

Edited by unu999, 17 January 2022 - 14:07.


#962
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAlberto4, on 14 ianuarie 2022 - 06:49, said:

Au dat drumul la iPV6? La 4 dimineața si-a dat restart routerul și acum am adresa iPV6

Da, și din ce pot observa, schimbă IP-ul pe IPv4 periodic.

#963
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

View PostAlberto4, on 15 ianuarie 2022 - 11:52, said:

Am simțit si primul minus al trecerii pe IPv6: nu mai am port forwarding :(
Nu ai nevoie de port fwd pt ipv6 pt ca e end-to-end connectivity deci niciun NAT intre “capete”.

#964
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.06.2006

View Postunu999, on 17 ianuarie 2022 - 14:05, said:

In casa iti va intra coaxial. Netul tot prin coaxial va fi.

Fibra aia "mult mai groasa" probabil se va imparti in mai multe fibre ceva mai subtiri. Acestea din urma se termina intr-un dispozitiv (protejat de o cutie) ce converteste semnalul optic in semnal electric, ce continua apoi pe coaxial.
Atunci spun pas ofertei lor. Alte gauri nu mai dau, fibra avea loc prin actuala gaura, coaxialul nu.

#965
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 11.08.2009
Asta daca nu cumva fibra mult mai groasa este de fapt cablu coaxial QR .

#966
andr3y_23

andr3y_23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.01.2022
Se mai aude ceva legat de creșterea vitezei de upload de la 25 MB la 100 MB ?

#967
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 29.03.2017

View Postandr3y_23, on 22 ianuarie 2022 - 21:35, said:

Se mai aude ceva legat de creșterea vitezei de upload de la 25 MB la 100 MB ?
da, se mai aude. Nu o să fie mărită

#968
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postandr3y_23, on 22 ianuarie 2022 - 21:35, said:

Se mai aude ceva legat de creșterea vitezei de upload de la 25 MB la 100 MB ?
Se numeste orange, tlk si digi pe ftth…vdf nu da nici gigabit, doar pe 2 strazi intr-un oras

#969
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Buna dimineata! Cum nimeni nu a mai venit cu noutati privitoare la ce se mai executa cu noua retea de fibra optica (pe magistrala de transport), vreau sa va arat astazi ce s-a mai instalat pe strada unde locuiesc, printre blocurile deservite de Vodafone fix si TV.
Stiti deja ca s-a tronsonat fibra optica, s-a extins si in oras (Ploiesti) ca suprafata de acoperire, semn ca modernizarea este in curs.
La mine pe alee, strada... cum vreti s-o catalogati - efectiv este alee, pe stalpi au aparut mult asteptatele noduri optice marca DELTA, noduri ce vor servi cu semnal cate doua scari de bloc/nod optic. Au o intrare de fibra (posibil RFoG) si cate doua iesiri de coaxial. Blocurile noastre au cate 20 de apartamente pe scara si la doua scari conectate per nod optic, ar veni... daca toti ar fi pe Vodafone, cate 40 de abonati. Este foarte OK fata de reteaua veche plina de amplifuri si line-extendere, unde un nod optic deserveste... sute de abonati cu pierderile de rigoare!
Avem si cateva blocuri unde RDS nu este prezent pe scarile respective, nu au avut doritori si asociatiile de proprietari au optat pentru 100% fostul UPC si asa au ramas. Cartierul NORD este peste 87% pe Vodafone, restul RDS si ceva... Telekom prin VDSL.
Revenind la ceea ce ne intereseaza, ce a fost de spus v-am spus, lucrarile continua si speram sa fim migrati cat mai curand pe noua retea.
O sa atasez poze cu nodurile optice montate chiar vineri pe stalpi, noduri la care vor fi conectate scarile de bloc.

Attached Files



#970
sas_ro

sas_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 01.01.2013
Pe mine m-a sunat o doamna de la un magazin din Iasi cu o super-oferta: net 500 Mbps, TV cu 198 canale parca pentru 10 lei in primele 12 luni si 39 lei in urmatoarele 12.
Am intrebat daca e "fibra" si a zis ca da. Am intrebat daca ofera 1 Gbps si mi-a zis ca da, dar la alte preturi....dupa cum a decurs discutia, nu prea era sigura de ceea ce spune.

Acu cateva zile, un tehnician (care mi-a dat impresia ca stie despre ce vorbeste) mi-a zis ca deja s-au instalat si ca vor mai fi instalate noduri optice la fiecare scara (sau bloc...aici nu pot sa va zic sigur)....pentru ca "atunci cand pica unul, sa nu fie afectat un cartier"....asteptam sa vedem "minunea"

#971
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 14.11.2009
Asa mi-a zis si mie tehnicianul.

#972
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
"atunci cand pica unul, sa nu fie afectat un cartier" - Este si aici un avantaj DPDV al usurintei in depanare daca apare vreun deranjament pe retea.
Fibra intra in cate un nod optic care ne duce deja la FTTB si daca pica, pana la depanare vor fi afectati numai cei 40 de abonati (cazul nostru) conectati pe nod si nu tot cartierul.
Dar avantajul esential este acela ca, avand fibra mult mai aproape de abonati, nu vor mai fi incarcari ale retelei, scaderi de viteza chiar mici congestii datorate numarului mare de utilizatori ce acceseaza simultan descarcari de filme, vizionari pe Netflix, Youtube, Amazon Prime etc. Cu aceste micronoduri esti practic avantajat avand fibra "mai langa tine", vor fi posibile viteze mai mari la net si alte avantaje binecunoscute. Nemaiavand alte amplificari suplimentare unde implicit aveam si zgomot de retea datorita cascadarii, acum totul este curat, nodul optic oferind si decodarea semnalului si amplificarea lui pe traseul mult mai scurt de coaxial. Upload-ul ar trebui sa fie mai mare de acum, ar trebui macar un incipient 100Mbps ca in Slatina si apoi sa fie marit pe masura ce mai eliminam din canalele analogice. Cu noduri asa de apropiate, ar trebui sa avem pe viitor si 2,5Gbps si upload de cateva sute de Mbps, tinand cont ca DOCSIS 3.1 poate acest lucru.
Hai sa vedem ce va fi dupa inaugurarea retelei noi. Abia astept si eu!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate