Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Internet Gigabit de la Vodafone (25 Mpbs Upload).

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1525 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostAlexEn, on 01 septembrie 2020 - 10:33, said:


Orice este inutil daca nu il folosesti.
Te indoiesti ca in scurt timp vom ajunge sa avem nevoie (nu o nevoie vitala, bineinteles) de viteze gigabit?


Nope, exact cum in era dial-up nu era nevoie de viteze de ISDN (care aveau pretul dublu) si nu se intrevedea, pe termen scurt, necesitatea unui surplus de viteza, nici actualmente nu vad rostul vitezelor de 4 cifre. Nu folosim industrial, dar sunt de acord cu cei care au, intr-adevar, nevoie de cantitate foarte mare de download. In 20 de ani s-au schimbat schimbari, dar parca totusi, sa vanzi (mai grav, sa cumperi) ceva ce nu azi ceva ce vei folosi abia peste X ani (nu luni), mi se pare aiurea (bubios, ciudat...).

Sa-ti mai spun ca viteza 3G (H+ sau care ste maximul tehnologiei) inca satisface majoritatea necesitatilor utilizatorilor mobili si, in parte, si pentru utilizatorii casnici? Ma gandesc ca sunt pus sa platesc mai mult pentru ceva ce nu folosesc (mi s-a facut upgrade, la aceeasi bani, dar ... chiar trebuie sa iasa numarul de abonati?).

PS: eu inca astept raspuns la intrebarea: ce faci in cele 2 secunde pe care le castigi cat astepti sa vezi un clip? Bine, intrebarea nu este pentru tine personal, ci la modul general. Si nu, nu am o problema ca fiecare isi cunoaste necesitatile, dar inca nu le-am vazut pe cele care sa le ceara imediat (sau in timp foarte scurt de la lansare).

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
De ce ar mai lansa gigabit? Pentru imagine, pentru marketing.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPololica, on 01 septembrie 2020 - 11:34, said:


Nope, exact cum in era dial-up nu era nevoie de viteze de ISDN (care aveau pretul dublu) si nu se intrevedea, pe termen scurt, necesitatea unui surplus de viteza, nici actualmente nu vad rostul vitezelor de 4 cifre. Nu folosim industrial, dar sunt de acord cu cei care au, intr-adevar, nevoie de cantitate foarte mare de download. In 20 de ani s-au schimbat schimbari, dar parca totusi, sa vanzi (mai grav, sa cumperi) ceva ce nu azi ceva ce vei folosi abia peste X ani (nu luni), mi se pare aiurea (bubios, ciudat...).

Uita-te pe discutiile de pe aria Telecom, sa vezi cati se lauda cu cate sute de GB folosesc ei lunar la cartela :)
Cata vreme niciun provider nu forteaza pe nimeni sa ii cumpere serviciile, chiar nu vad o problema. Cine considera ca are nevoie de gigabit sau ca va avea nevoie si vrea sa isi ia de pe acum, de ce nu? Cu cat mai multe posibilitati cu atat mai bine.

#22
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 04.02.2006
De ce? Pentru că ei se pare că vor da drumul la DOCSIS 3.1 (așa au anunțat în primăvară) și în plus, pe vremea când era UPC, în alte țări s-a lansat abonamentul Gigabit. În Elveția există de asemenea și abonamentul de 10 Gbps.
Oricum, pentru astfel de viteze astronomice FTTH-ul este baza, probabil Vodafone va lansa și acest serviciu dar după părerea mea șansele sunt de 0,0000000000000001% (la ce infrastructură au ei acum în România).


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlice, on 01 septembrie 2020 - 09:33, said:

Vezi ca a aparut WiFi 6, la preturi decente, care duce gigabit fara probleme.
N-au aparut si dispozitivele capabile.

View Postcspot, on 01 septembrie 2020 - 11:00, said:

Ideea e simpla.
Un computer normal nu poate utiliza 1Gbs.
Cum asa ? Al meu ala vechi putea... asta nou nu mai zic :)

#24
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004

View Postandreic, on 01 septembrie 2020 - 18:12, said:

N-au aparut si dispozitivele capabile.
....................

Aici te-nseli :)

#25
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Au pe Germania și nu numai, Power Station Gigabyte cu DOCSIS 3.1...nu dezinforma lumea

#26
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Da, gigabit este o himera in Romania într-adevăr. Contează ce peering-uri ai, alte chestii. Viteza nu este importantă, dar pentru ca exista la concurenta, ar trebui sa existe și la Vodafone, altfel se vor exclude singuri, ceilalți operatori oferind acest produs. Restul e canacan.

#27
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017

View Postronuquet, on 07 septembrie 2020 - 00:08, said:

UPC le-a dat reteaua ready de DOCSIS 3.1, trebuiau sa mai faca niste mici modificari, pana si modemul era pregatit.. (veioza din Polonia)....
Cand Voda a preluat, a testat simultan si cu echipamentul lor si cu echipamentul UPC, pe Docsis 3.0 desigur.
Trebuia sa urmeze eliberarea in masa pe analogic in orasele prinicipale (Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta, etc.) si oferirea gigabitului. (uploadul fiind de 50 mbps)
Numai ca nu s-a mai eliberat nimic "in masa", ci doar 3 frecvente, iar in Bucuresti, frecventele joase, care trebuiau sa fie cu canale de upload pt DOCSIS 3.1 au fost umplute cu digital.
Nu se mai aude nimic de DOCSIS 3.1, nici angajatii nu mai stiu nimic, inainte iti spuneau ca se testeaza, sau ca urmeaza, acum spun ca nu au mai auzit nimic de mult timp. Partea buna e insa ca decodorul 4K IPTV e pe drum drept, foarte curand urmeaza a fi lansat. Posted Image

In opinia mea gigabitul e useless, insa, uploadul e un must !!!!!!!!!

Edited by ronuquet, 07 September 2020 - 00:10.


#28
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postoddy, on 05 septembrie 2020 - 17:39, said:

Da, gigabit este o himera in Romania Ăźntr-adevăr. Contează ce peering-uri ai, alte chestii. Viteza nu este importantă, dar pentru ca exista la concurenta, ar trebui sa existe și la Vodafone, altfel se vor exclude singuri, ceilalți operatori oferind acest produs. Restul e canacan.
Contează cu câte servere atingi vitezele gigabit, atunci chiar ii util, deci automat trebuiesc peering-uri bune acolo în spate, dar oricum, gigabitu dacă nu faci ceva ce consuma multe resurse e "să fie" future proof gen

View Postronuquet, on 07 septembrie 2020 - 00:09, said:



In opinia mea gigabitul e useless, insa, uploadul e un must !!!!!!!!!
Lătimea aia de bandă pe up de 25mbps sau mai grav, 6mbps se poate foarte rapid gâtui, pănă și 50mbps e puțintel, interesant era ca pe docsis 3.1 să se ofere 1000/100, mai ducea minim 10 ani așa docsisu..poate până atunci s-ar trage și ftth că tot veni vdf la comandă, că ăla e viitoru' până la urmă, cum zicea cineva mai sus, docsisu' e un compromis care merge(chiar foarte bine cu investitiile necesare destul de scumpe) dar nu, nu e de viitor, a mai ridicat vitezele la net prin vest, de exemplu Italieni care n-au retea terestra de coaxial au fost foarte în urma față de țările europene care aveau coax și au implementat docsis, noroc că au mai tras italieni tare cu ftth că era fix in groapă dldv net

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postemanu900, on 01 septembrie 2020 - 18:23, said:

Aici te-nseli Posted Image
N-am vazut mid-range-uri sa stie asa ceva... dar vorba ta poate ma insel.

#30
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Cum nu?

https://altex.ro/rou.../cpd/ROUWS7100/
https://www.olx.ro/o...-e-IDdY3Gj.html

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Ziceam de terminale nu routere ca alea sunt demult... terminale mid range cu real speed >900Mb nu link Phy speed ca aia e altceva. In plus vitezele nu se aduna niciodata 2.4 cu 5GHz, e o chestie de marketing.
Iar QAM1024 aia e pentru 2-3m de router fara perete.

Edited by andreic, 07 September 2020 - 10:25.


#32
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,353
  • Înscris: 03.04.2004
N-as zice, au aparut si optiuni din astea pe terminalele mai noi Posted Image

Attached File  Screenshot_2020-09-07-15-59-25-186_com.android.settings.jpg   79.17K   104 downloads

L.E

Mai pui si 5G pe Mobile Data si te duci frumos in sus

Attached File  IMG_20200907_160219.jpg   91.49K   89 downloads

L.E. 2

Revenind, oricum aproape de 900 scot numai din 5Ghz ca atat imi da reteaua mea in zona, combinat cu 2.4Ghz e doar o stabilitate mai mare catre varful acela, atat.

Edited by emanu900, 07 September 2020 - 15:10.


#33
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postandreic, on 07 septembrie 2020 - 09:22, said:

Ziceam de terminale nu routere ca alea sunt demult... terminale mid range cu real speed >900Mb nu link Phy speed ca aia e altceva. In plus vitezele nu se aduna niciodata 2.4 cu 5GHz, e o chestie de marketing.
Iar QAM1024 aia e pentru 2-3m de router fara perete.
De viteza aia ai nevoie pe laptop, pentru care am dat link cu varianta AX200, nu pe telefon. Eventual pe desktop, dar alea in general sunt conectate pe cablu.
Vitezele se aduna cand ai device-uri pe 2.4 si 5.

#34
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Câte aberații! Jesus! Gigabitul este bun nu că să obții această viteză pe un device ci pentru a avea multiple device-uri conectate simultan la Wi-Fi!

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Si la cablu, de ce nu? Pasionatii pot avea mai multe. Acasa 2 desktopuri si 3 telefoane, la birou 5 PC-uri prin fir si 4 telefoane Wi-Fi, de fapt 4 PC-uri, un DVR, 2 imprimante pe fir.

#36
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Și pe cablu, evident! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate