Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Internet Gigabit de la Vodafone (25 Mpbs Upload).

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
1525 replies to this topic

#1369
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postbroris, on 11 ianuarie 2023 - 17:06, said:

La ce fac pe partea de tv (scos canale de tot, mutat canale pana acum disponibile, în opțiuni cu bani etc) e clar ca e o situație de maro. Ei nu pot sa mențină ce e, asa cum e, d-apoi sa mai investească și în internet.
Mai am 5 luni de contract  cu ei,cu 30 de zile înainte le trimit rezilierea pe e-mail pt toate serviciile:tv digital prin media-box+netul fix de 500 pt că oricum am,cam acelasi servicii și acum de la Rds.

#1370
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.09.2022
Pe de altă parte nici sa rămână RCS singurul care dicteaza nu este bine.

#1371
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
am rezolvat,
multumesc pt ajutor.
cat despre serviciile UPC / Vodafone... nu prea am avut de ales. nu vreau cabluri aparente si pt a trece la Digi...nu este alta solutie. deci accept compromisul asta desi nu imi e favorabil.

#1372
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Nu vreau sa ma enervez eu sau pe altii, dar doar motivul cablurilor aparente nu este suficient, mai mult decat ele ar trebui sa deranjeze calitatea serviciilor la coaxialii rosii.

Nu va mai luati ca ceilalti intarzie cu niste viteze overkill anuntate, sa intarzie ca oricum 940/940 mbps va fi mult peste 500/25.

#1373
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postemacom, on 08 ianuarie 2023 - 22:42, said:

Nu coaxialul e problema ci modul în care a ales UPC (și a păstrat Vodafone) să folosească canalele (sau frecvențele aferente acestora) pentru internet și televiziune: a preferat să păstreze canalele analogice și să limiteze canalele pentru internet, mai exact cele pentru upload. DOCSIS 3.0, pe care-l folosește UPC/Vodafone, permite maximum 1Gbps download și 200 Mbps upload, care ar fi suficient pentru aproape orice nevoie sau casă, în condiții de utilizare normală a internetului, însă s-a preferat ce am scris mai sus. Cei 25 Mbps sunt cam 3 MB/s, adică pentru 1 GB pe wetransfer îți trebuie cam 6 minute, ceea ce nu e chiar așa de dramatic, până la urmă. Ai timp să faci o cafea și să o savurezi Posted Image

Ar trebui sa renunțe odată la aberația aia de tv analogica ca nu se mai uita mai nimeni la ea si sa bage DOCSIS 3.1 ka lumea la toți clientii, căci suntem in era digitală nu analogica, aloooo Vodafone se audeeeeee?

#1374
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017
In Germania au lansat un router nou, Arris TG6442VF, supranumit Vodafone Station 2. M-am uitat puțin prin specificații și am observat doar adăugarea Wifi 6 cu MIMO 4x4, în rest pare identic.

Poate observați voi mai multe:
https://www.vodafone...gsanleitung.pdf

Probabil va ajunge și la noi curând având în vedere ca pare a fi o evoluție simplă a Arrisului TG3442DE.

Edited by Alberto4, 14 February 2023 - 23:28.


#1375
hjjhhjh3232323565

hjjhhjh3232323565

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.02.2022

 Alberto4, on 14 februarie 2023 - 23:20, said:

In Germania au lansat un router nou, Arris TG6442VF, supranumit Vodafone Station 2. M-am uitat puțin prin specificații și am observat doar adăugarea Wifi 6 cu MIMO 4x4, în rest pare identic.

Poate observați voi mai multe:
https://www.vodafone...gsanleitung.pdf

Probabil va ajunge și la noi curând având în vedere ca pare a fi o evoluție simplă a Arrisului TG3442DE.

Si da au pus in "aplicare" un nou model de la brandul Arris, deoarece acesta vine "echipat' cu wifi6 si dispune si de docsis 3.1 fata de antemergatorul sau cu wifi5 si docsis 3.0

Acesta va ajunge 100 % si in Romania pt viteza de 1gb/s si peste (1gb/s aici desigur cand o va mari Vodafone)

Acum sa mai mareasca si upload ul si totul va fi ok

Sa revina ca si este la moda cuvintele TREND s au VOGA ca are aceeasi semnificatie, in fine, caci acum sunt la "coada vacii" si plus de asta sa bage canalele care le au scos si toate extraoptiunile sa le puna in TV Complet si ar castga "teren foarte mult".

Nu atatea extraoptiuni de-am polea, caci asa pierd foarte mult in fata concurentei

Vom vedea si parerea lor, sper sa se "trezeasca" o data si o data din amorteala lor

#1376
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

 hjjhhjh3232323565, on 15 februarie 2023 - 23:12, said:


Si da au pus in "aplicare" un nou model de la brandul Arris, deoarece acesta vine "echipat' cu wifi6 si dispune si de docsis 3.1 fata de antemergatorul sau cu wifi5 si docsis 3.0

Acesta va ajunge 100 % si in Romania pt viteza de 1gb/s si peste (1gb/s aici desigur cand o va mari Vodafone)

Acum sa mai mareasca si upload ul si totul va fi ok

Sa revina ca si este la moda cuvintele TREND s au VOGA ca are aceeasi semnificatie, in fine, caci acum sunt la "coada vacii" si plus de asta sa bage canalele care le au scos si toate extraoptiunile sa le puna in TV Complet si ar castga "teren foarte mult".

Nu atatea extraoptiuni de-am polea, caci asa pierd foarte mult in fata concurentei

Vom vedea si parerea lor, sper sa se "trezeasca" o data si o data din amorteala lor

Ar fi interesant sa implementeze Dcocsis 3.1 sa putem avea și noi viteze mai mari, nu știu de ce o tărăgănează atat, concurenta are demult viteze de 1Gb Download și 500 Mb Upload.

#1377
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

 oddy, on 18 februarie 2023 - 14:03, said:



Ar fi interesant sa implementeze Dcocsis 3.1 sa putem avea și noi viteze mai mari, nu știu de ce o tărăgănează atat, concurenta are demult viteze de 1Gb Download și 500 Mb Upload.
Concurenta are chiar și 10GB😁

#1378
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017
DOCSIS 3.1 e deja implementat în unele zone, pe DOCSIS 3.1 se oferă în prezent oferta de 1Gbps.

 hjjhhjh3232323565, on 15 februarie 2023 - 23:12, said:


dispune si de docsis 3.1 fata de antemergatorul sau cu wifi5 si docsis 3.0

Și Arris-ul existent (TG3442DE) e compatibil DOCSIS 3.1

#1379
hjjhhjh3232323565

hjjhhjh3232323565

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.02.2022
O intrebare
La adresa de router 192.168.0.1 a compalului negru la rubrica Admin  subrubrica Info imi apare cum ca IPv6 DS Lite status este Disable
E ok s au nu ?
Am verficat pe diverse siteuri pe google daca imi functioneaza IPv6 si apare Disable
Sa sun la ei sa il activeze s au sa il las asa ?
Voi ce spuneti ? Foloseste la ceva IPv6 ?
S au sa il las tot pe IPv4?
Mentionez ca nu am cerut niciodata la ei sa imi activeze s au sa imi dezactiveze IPv6
Astept pareri. Am Compalul Negru 500/25
Multumesc

Softul este : CH7465VF-NCIP-6.15.19.20.3-GA-NOSH

Pot sa cer in call center si activarea la IPv6 ds lite ?
Sa am si Ipv4 si Ipv6

#1380
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017
Da, poți cere IPv6 dar nu știu dacă e un avantaj neapărat
Sa știi ca pierzi funcția de port forwarding și ca nu o sa mai ai IPv4 public

Tu decizi dacă faci compromisul ăsta

#1381
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008

View PostRua20, on 18 februarie 2023 - 14:27, said:

Concurenta are chiar și 10GB��
10 Gbps ala e la fel de rar precum 1 Gbps la Vodafone. Posted Image

Dar 1 Gbps simetric e o realitate inca din ianuarie 2021. Posted Image

#1382
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Nu reușesc să mă lămuresc de pe site-ul VDF:

1) dacă prețul abonamentului de Internet 500Mbps de 6 euro (redus de la 10) este final, adică include TVA, și pe ce perioadă este, cea minimă contractuală (după care crește la 10 euro) sau cea a întregului contract?

2) cât costă abonamentul 1Gbps și unde este disponibil?

Mă poate ajuta cineva?

Edited by rv, 22 March 2023 - 22:40.


#1383
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postrv, on 22 martie 2023 - 22:39, said:

Nu reușesc să mă lămuresc de pe site-ul VDF:

1) dacă prețul abonamentului de Internet 500Mbps de 6 euro (redus de la 10) este final, adică include TVA, și pe ce perioadă este, cea minimă contractuală (după care crește la 10 euro) sau cea a întregului contract?

Quote

Serviciul de internet este oferit în regim best-effort. Serviciile achiziționate individual (televiziune sau internet) sunt furnizate exclusiv cu ajutorul echipamentului de recepție care se oferă în chirie lunară (1 EUR/lună).
Oferta se adresează clienților noi care achiziționează serviciul pe o perioadă contractuală minimă de 24 luni și este valabilă până la 30 aprilie 2023, cu posibilitate de prelungire.
6 euro + 1 euro chirie echipament
daca ei si tv atunci routerul este oferit gratis
este pe doi ani - la sfarsitu perioadei poti renegocia contractul

2) cât costă abonamentul 1Gbps și unde este disponibil?
se ofera doar la pachet cu alt serviciu
suna la ei, nu au pe site nici o harta cu zonele in care este oferta de 1gbps



#1384
hjjhhjh3232323565

hjjhhjh3232323565

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.02.2022
Stie cineva cand va fi disponibil national netul de download de 1000 mb/s si cu upload marit de la Vodafone si cuGiga Wi-Fi Box cu wifi6 integrat ? Posted Image

Vodafone Ungaria sunt cu mult peste Vodafone Romania Posted Image  Numai vorbesc de Vodafone Germania  Posted Image

Astia din Vodafone Romania s au plafonat ? Posted Image  Ce draq au de gand in viitor ? Posted Image Posted Image

Infiinteaza pachete peste pachete la tv fara rost, beneficii pt clienti vechi dar si existenti nimic  Posted Image

Trezirea ca va pierdeti si clientii pe care ii mai aveti  Posted Image

Numai vor sa se treazeasca din amorteala lor Posted Image

Macar sa se vanda la pachet tot grupul Vodafone ul din Europa si sa ii preia tot o companie straina si puternica si atunci va putea fi o concurenta pentru DIGI (RCS-RDS) din Romania.

Putem spune in sfarsit cum ca totul ar fi  Posted Image

Sa speram ca Dumnezeu va infaptui aceste lucruri  Posted Image

#1385
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
mai ai de postat ??? ca tot postezi si nimeni nu-ti raspunde

#1386
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022
Deja internetul fix de la Vodafone e dus în cap,nu-l mai vrea nimeni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate