Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bip/Sunet numar portat

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Da, posibil, cand eram la Vodafone asa facea. Acum am incercat din Orange spre Vodafone , numar neportat , nu am auzit beep-ul. Asa ca nu mai luati de bun ce am zis. Probabil sa-au schimbat de cand am inceput sa dau pe ignore.

Edited by wolfydRg, 01 September 2020 - 14:23.


#20
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View PostwolfydRg, on 01 septembrie 2020 - 13:37, said:


Eu aud la toate care sunt din afara retelei. Fara legatura cu faptul ca sunt portate sau nu. Cel putin pana acum ceva timp asa era. Am ajuns sa ignor acel beep.

Sigur acel beep nu este setat din telefon? La Samsung de ex ai optiunea “ton conectare apel” si auzi un beep inainte sa sune. Nu are treaba cu reteaua acesta despre care mentionez.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bun. Cum se scoate sunetul asta?

Numai când suni de pe Vodafone face...

#22
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 28.09.2017
Nu se poate schimba/scoate, numărul a fost portat din rețeaua Vodafone, de fiecare dată când vei/sau se va apela din rețeaua "mamă" (aka Vodafone) notificare va exista.

Edited by A-ONE, 07 May 2021 - 17:11.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Fxck. Și e cât se poate de enervant de tare și de 3 ori bipaie.

#24
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.01.2008
Eu as scoate acest sunet enervant, mai ales ca acum nu prea mai conteaza in ce retea suni, la tarife...Si pe mine ma enerveaza de cate ori sun o matusa, desi in "combinatia" data nu ar trebui sa-mi fie pus. Eu sun din DIGI (numar portat din Telekom ) pe un numar de Vodafone portat in Telekom.
   Pe site-ul portabilitate.ro sctie asa : "...De aceea, pentru a evita situaţiile în care utilizatorii ar putea plăti un tarif diferit faţă de cel pe care îl cunosc, fiecare apel provenit dintr-o reţea către un număr care a aparţinut acelei reţele, dar a fost portat, este semnalat apelantului printr-un semnal sonor."
   Eu apelez din DIGI pe un numar din Telekom care a apartinut Vodafone, deci nu ma incadrez in definitie. Undeva e ceva in neregula...

#25
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.05.2016
Sunetul NU se aude atunci cand X suna pe X(nr portat in reteaua X, din reteaua Z).
Daca Y suna in reteaua X(care e nr portat) va auzi sunetul specific de atentionare ca numarul este portat in reteaua X si nu mai apartine retelei Z.
Mai multe informatii gasesti pe siteul ancom: portabilitate.ro

#26
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.01.2008
Scuze, dar nu inteleg exemplul dat de tine cu X,Y, Z..., iar ce scrie pe portabilitate am pus in citat. Eu apeland din DIGI ar trebui sa aud bip-urile numai cand destinatarul este un numar DIGI portat in alta retea, nu si la numere portate intre alte retele.

Edited by emgd2me, 10 May 2021 - 09:06.


#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Digi sunt singurii ce introduc bipul ala pentru orice numar portat, chiar si intre retelele concurente, fara sa fie numerele lor.  Interesant e ca nu mai introduc bipul daca-i numar portat in reteaua lor din alta parte.

Normal ar trebui sa fie cum e pe portabilitate.ro, poate helperul lor sa stie raspunsul de ce au ales solutia asta.

#28
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Pai bipul ar trebui sa sune pt numere din rețeaua proprie ( Digi... Nr cu 077..), portate in alte rețele, nu pt cele portate în rețeaua proprie. Acesta a fost introdus pt a te anunță daca un număr este portat in altă rețea, in special pt cele din rețeaua ta... De ex un Nr de Digi portat in alte rețele, sa ști că vei fi taxat din min naționale... Asta a fost scopul bipului la inceput

Edited by khristian78, 10 May 2021 - 23:30.


#29
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.01.2008
La inceput a fost bun, cand erau diferente mari la tarifare intre apelurile in reteaua proprie si apelurile in alte retele. Acum, dupa parerea mea, nu se mai justifica.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
https://www.digi.ro/...la/cartela-digi

Încă mai sunt opțiuni cu doar 150 de minute naționale, de aici și necesitatea bipului. 150 de minute se duc destul de repede.

#31
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 04.02.2006
Astăzi, la majoritatea abonamentelor există minute naționale nelimitate. Dar mai există și utilizatori de cartelă, unde minutele naționale pot fi mai mici decât cele în rețea. Deci sunetul încă mai este necesar…

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Mai mici probabil că nu sunt însă mai puține, cu siguranță. :)

#33
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 19.04.2007
Voi ati patit sa apelati din digi, un numar portat in vodafone din telekom, care sa raspunda la apel dar la voi inca sa sune?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate