Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Bip/Sunet numar portat

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
rapzap

rapzap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2007
Salutare,

Este posibil sa nu mai aud sunetul/bip-ul de la inceputul unui apel catre un numar portat?

Cineva care ma suna din orange pe nr meu, nu primeste acest sunet, cu toate ca numarul meu a fost portat de pe cartela Vodafone spre Digi abonament.

Multumesc.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Doar aia care te suna din Vodafone primesc bipul, evident, pentru ala din Orange e tot aia ca tu esti pe vodafone sau pe digi.  Doar Digi baga bipul ala pentru toate numerele portate, nu doar alea din fosta retea a lor, din cate stiu.

#3
rapzap

rapzap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2007
Se poate scoate cumva, poate prin cerere la Digi?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate, cum sa nu. Faci portare la operatorul initial si nu o sa mai ai bip.

#5
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 01.05.2016
"5. Cum știu în ce rețea sun? Cum știu dacă numărul la care sun a fost portat?

Dacă suni din rețeaua ta un număr care a fost inițial în aceeași rețea și apoi a fost portat, vei auzi, după inițierea apelului, dar înainte ca cel apelat să răspundă, un ton distinctiv care semnalează că numărul de telefon a fost portat. Astfel, ai posibilitatea de a decide dacă dorești să renunți la apelul respectiv."

Extras de pe site-ul administrat de ANCOM, www.portabilitate.ro.

http://www.portabili...bări-frecvente

#6
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006

 modoran, on 31 august 2020 - 20:49, said:

Doar Digi baga bipul ala pentru toate numerele portate, nu doar alea din fosta retea a lor, din cate stiu.
Peste tot se pune acel ton, nu numai pe DIGI.Mobil; am o cunoștință ce era înainte la T (acum s-a portat la O) și când o sun aud tonul respectiv dinainte să înceapă să sune (menționez că sunt pe T).

În fine, cred că ai văzut postarea anterioară…


#7
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007
Da, dar dacă erai și tu în rețeaua Orange numai auzeai tonul de portare pentru că nu era nevoie. Asta este și ideea. Acel ton se aude doar atunci când este necesar, mai exact atunci când numărul este într-o rețea diferită de a ta.

#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Acele tonuri de semnalizare a numerelor care au fost portate reprezinta o obligatie impusa de catre ANCOM si nu tine de operator,deci nu ai cum s-o eviti.

#9
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
la ce v-o mai interesa in anul de gratie 2020 cand vocea (nelimitat in orice retea) e practic gratuita

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
Nu a zis ca il intereseaza vreun fel ca este portat numarul sau nu ci doar ca nu vrea sa mai auda bipul. Hai sa nu ducem discutia in offtopic te rog.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 daniel_vodafone, on 01 septembrie 2020 - 07:06, said:

la ce v-o mai interesa in anul de gratie 2020 cand vocea (nelimitat in orice retea) e practic gratuita
fiindcă ții telefonul normal la ureche și acel țiuit așa tare sună că te doare efectiv urechea.și pe mine mă deranjează

#12
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Beep ul iti spune ca suni într-o rețea diferita de a ta. Nu are treaba cu portarea.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011

 ssss, on 31 august 2020 - 22:42, said:

Peste tot se pune acel ton, nu numai pe DIGI.Mobil; am o cunoștință ce era Ăźnainte la T (acum s-a portat la O) și cĂąnd o sun aud tonul respectiv dinainte să Ăźnceapă să sune (menționez că sunt pe T).

În fine, cred că ai văzut postarea anterioară




Pai da, e perfect normal sa auzi bipul daca esti pe T si suni un nr portat cu prefix tot de T.  Eu am zis ca Digi baga tonul ala pentru toate numerele portate, sunt singurii ce fac asta.

#14
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Tot o dati inainte cu portarea, nu are legatura.  Nope .... nu e .

Tonul indica ca suni in extra-retea, si nu il pune digi, il pune autoritatea de deasupra lor.

#15
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Din cate stiu bipul ala se aude doar o anumita perioada de timp, gen cateva luni, dupa aia nu se mai aude. Deci nu ar fi ceva permanent.

Edited by toto_riina, 01 September 2020 - 11:49.


#16
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
Chiar nu știu ce debitați acolo, însă repet de ce se aude tonul respectiv: atunci când o persoană sună către cineva care a fost în aceeași rețea dar s-a portat între timp, o să audă acel ton de avertizare că s-a portat, astfel persoana apelantă poate să știe dacă să închidă apelul. Un alt apelant care este într-o altă rețea decât cel precizat anterior nu va putea auzi tonul respectiv.

Singura metodă de a scăpa este ca apelatul să revină cu numărul la rețeaua inițială. În plus tonul respectiv este ținut atât timp cât respectivul apelat este portat în altă rețea.

În plus când se sună în altă rețea la un număr ce nu a avut legătură cu operatorul apelantului până acum nu se aude nimic dinainte să sune.

@wolfydRg, unde ai auzit tu bip la apeluri naționale către numere neportate/fără legătură cu rețeaua ta?

Edited by ssss, 01 September 2020 - 12:09.


#17
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005

 ssss, on 01 septembrie 2020 - 12:01, said:

@wolfydRg, unde ai auzit tu bip la apeluri naționale către numere neportate/fără legătură cu rețeaua ta?
Eu aud la toate care sunt din afara retelei. Fara legatura cu faptul ca sunt portate sau nu. Cel putin pana acum ceva timp asa era. Am ajuns sa ignor acel beep.

Edited by wolfydRg, 01 September 2020 - 13:37.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde de operatorul de baza, daca a implementat sau nu aceasta functionalitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate