Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Cu Dell Latitude D810 online? Ce configuratie?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
fotonel

fotonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.09.2005
Salut am un Dell D810 cu Windows xp cred. E mai vechi dar bun si as vrea sa stiu daca mai e bun sa merg cu el online? Ce sistem de operare ce browser etc mi-ar trebui?
Are cineva experienta

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
spune configuratia ca sa stim ce iti recomandam

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,256
  • Înscris: 06.01.2007
E prea vechi, eu as renunta la el.
Si youtube-ul se intrerupe cu ala, nu merita mai ales ca exista configuratii mult mai bune pe olx la 500 de lei.
Din pcate preturile pe olx sunt in perioada asta mai mari deoarece lumea se pregateste pentru scoala online.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
nu s-a schimbat nimic in arhitectura de baza a "online"-ului, poti accesa in continuare internetul cu el. probleme sunt pe partea de performanta in ceea ce priveste utilziarea continutul downloadat de pe internet (download-ul in sine nu s-a schimbat)

Edited by _Smiley_, 31 August 2020 - 15:30.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
S-au mai schimbat site-urile. Alte limbaje care necesita browsere mai noi, mai mult continut media - mai multa memorie papata si procesor mai puternic...

Daca e versiunea cu grafica ATI si are minim 2 Gb de memorie, poate poate cu un Linux Mint XFCE sa mearga ceva.

#6
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Nu cred că merge bine nimic pe dânsul, in plus cred că consumă şi foarte mult
Configuratie din ce am gasit pe net

- intel pentium 4 sau m 1,7 până la 2,1 Ghz 2Mb cache sau si cu celeron o fi
- 1-2GB ram ddr2 533 sau 400
- video ati ceva vechi sau intel integrata
- chipset i915
- hard pe ide
- cd rom
- ecran fără tub
- wifi

Oricum deci ar merge si windoes 7 pe 32 biti dar numai asa de autat cum arata ecranul poate.

Dar ce e musai online? merge si offline. Cea cum 20 de ani numai online stăteati? aveati pc si era fara net si era foarte bun.

Cred că trebuie să fi chiar bun expert poate să intrii cu ala pe net, citeam că foloseau unii chiar recent pc-uri din gama pentium 3 si 4 athlon xp pentru internt si ce mai faceau, ia legatura eventual

You tube si filme online complet exclus că nu are placa video compatibilă, aia din el e foarte veche chiar daca consumă mult

#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

View Post_Smiley_, on 31 august 2020 - 15:30, said:

nu s-a schimbat nimic in arhitectura de baza a "online"-ului, poti accesa in continuare internetul cu el.
ba da; s-a renuntat masiv la flash player si s-a trecut pe html5;
acu' greul nu il mai duce procesorul ci placa video (ai nevoie de accelerare hardware daca vrei sa navigezi fara sacadari)

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,256
  • Înscris: 06.01.2007
La cate prostii sunt pe o pagina de feisbuc acum, cred ca nici nu poti intra cu calculatorul ala.

#9
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017

View PostSTARTREK1, on 31 august 2020 - 15:53, said:

ba da; s-a renuntat masiv la flash player si s-a trecut pe html5;
acu' greul nu il mai duce procesorul ci placa video (ai nevoie de accelerare hardware daca vrei sa navigezi fara sacadari)
sa-si pună placa video externă si deci oare va duce cu placa video si va degreva procesorul? nu prea cred.
procesorul ala are parca sse2 sse3 nu stiu daca are

E vorba de incarcatul paginilor care va merge teribil de greu cu procesor slab, nu de rulat un film din youtube care intradevar ar fi dus cu placa video după ce a rupt procesorul cu incarcatul tuturor elementelor de pe pagină.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
odata cu evolutia tehnologica site-urile au mutat randarea paginilor web de pe serverele lor pe dispozitivele utilizatorilor. Cost reduction la hosting si investitii din partea utilizatorilor. Asta e motivul pentru care, nici macar cu Ad block instalat, abia poti naviga online cu un dispozitiv vechi.

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Foarte bine, abia nu mai navighezi decat strict la ce iti trebuie.

#12
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Pune un libreelec sau openelec pe ele.
Mai departe descopera tu.

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,045
  • Înscris: 30.11.2017
Există şi dell longitude si dell altitude?

#14
fotonel

fotonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.09.2005
@ Startrek1 configuratia e asta 100 GB, 1GB RAM processor 26 Hz, si mai scrie si ceva de 412 MHz, dar nu stiu ce e aia, nu ma pricep la calculatoare. E in stare foarte buna, pana acum m-am la uitat la DVD-uri cu el si merge impecabil.
Am citi pe  net ca poti sa transformi Laptop-ul in Chromebook, poti pe Internet cu el, dar mai mult nu prea, stie cineva ceva despre asta?

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
https://www.google.r...iw=1366&bih=625

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate