Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Curiozitate hiperfagie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Banuiala mea e ca o parte din povestea asta e o extensie a discriminarii rasiale pozitive care s-a propagat usor-usor si in alte aspecte ale vietii. Idem si propaganda LGBT (si cica mai nou si I) care, la fel, pt a functiona a avut nevoie de o schimbare majora a modului in care societatea percepe anumite lucruri ca fiind normale, indiferent de natura lor. Schimbarea asta a perceptiei societatii a validat la gramada, pe langa ce s-a dorit-chestie pe care nu o comentez, si trasaturile proaste de caracter care duc la ce se stie foarte bine - viciu, lene, procrastinare, instant gratification adica urmarirea satisfactiei imediate nu a binelui pe termen lung si restul tarelor umane.
Faci treaba cu un astfel de om? Poate faci la inceput dar invariabil va veni momentul in care va face o porcarie pt ca asa ii pica lui bine in secunda aia. Personal fug ca de dracu de oamenii slabi (indiferent de greutatea lor).
PS. Nu, nu sunt o persoana religioasa. Chiar deloc :) .

Edited by underb, 01 September 2020 - 07:14.


#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Nu stiu ce sa zic, bulimia si anorexia sunt considerate boli inainte ca hiperfalgia sa fie recunoscuta ca atare. Oricum nu zice nimeni ca toti obezii au hiperfagie. Aseara m am uitat la alt reportaj cu unii care erau obezi ca mincau mult efectiv, bineinteles ca aveau niste motive si traume care i au impins la treaba asta. Si am stat si m am intrebat, oare noi, astia normali nu ne refulam traumele in alte moduri mai putin sau chiat deloc daunatoare, poate chiar in moduri benefice pt noi sau cei din jur, dar la baza tot aceleasi mecanisme sa ne impinga de la spate ? Bi'einteles ca diferentele sunt enorme, ca una e sa alegi calea usoara a autodistrugerii si alta e calea grea folositoare pt tine si semeni.
Am mai urmarit si un reportaj despre tulburarile obsesiv compulsive. Astea sunt mult mai rare ca obezitatea dar sa ne fereasca Dzeu ! Unele sunt genztice, altele apar in timpul vietii pe fondul unor traume, de ex acumulatorii compulsivi, aia care nu arunca nimic.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View PostHunor_66, on 31 august 2020 - 07:17, said:

Nu, fiindca simt nevoia sa satisfaca papilele gustative, nu sa umple matzul.
Si papilele gustative se satisfac cu glutamat, glucide si lipide, nu cu salate si carne slaba fiarta.

N-ai citit "Hanul Ancutei" ?
Cand negustorul lipscan le povestea alora de la han cum prin orasele germane strazile erau pavate "dintr-o singura bucata de peatra".
Si-or ramas aia cu gura cascata, si-apoi l-or intrebat ce mananca nemtii, iar cand or auzit ca ceva pui fiert, or zis sa ramana nemtii cu pavajul lor si moldovenii fara pavaj, dar cu bucatele lor.

Ei, asta e tributul adus papilelor gustative, sau cum e sa dai mai multa importanta la gustul mancarii, decat la cum iti construiesti drumurile... Posted Image
Asa si cu hiperfagia.


Nu erau rare deloc, slanina si gogosile exista de multe sute de ani.
Chestia e ca se facea mult mai multa miscare decat azi, balanta energetica era echilibrata la majoritatea oamenilor.
Obezitate intalneai doar la cei bogati, care-si permiteau sa nu depuna efort, fiindca munceau altii pentru ei.

Insa nu se descoperisera proprietatile glutamatilor, de potentiator de arome. Posted Image


Banuiesc ca Real Life.
Nu erau totusi atat de dese precum cele de azi, poate cu exceptia carnii grase etc: tot ce inseamna dulce, zahar era practic absent (nu stiu cat de gasea miere, totusi). In rest, am impresia ca bagai la mat tot felul de fierturi. terciuri, legume. Nici macar proteine prea multe. Si, da, miscare de facea incomparabil mai multa, in fapt femeile casnice cred ca faceau mai multa treaba decat barbatii de astazi. Daca va uitati pe consumul caloric, chiar la miscare moderata: treaba prin casa, curatenie, spalat rufe etc etc. acesta (consumul creste) bunisor: nu chiar ca la muncile grele, dar destul peste cele de birou. 8-10 ore de treaba iti consuma 1500-2000+ de calorii. Asta inseamna ca pana si femeila puteau manca mai mult decat barbatii de astazi. Terciurile, legumele au multe fibre si te umfli fara multe calorii. Am incercat si eu sa mananc asa, ti se face foame dupa cateva ore in care si te misti.

#22
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postpetit_christian, on 31 august 2020 - 13:44, said:

In plus, in perioada ante89 nu existau hiperfagici ? Daca nu, de ce nu existau, daca da, de ce erau atit de putini obezi.
Inainte de '89 erau alte retete la alimentele procesate, plus ca in RO nu se folosea glutamat.
Glutamatul o aparut in RO prin Vegeta adusa din Yugoslavia. :)

Quote

Dece nu exista obezi si hiperfagici in Africa Subsahariana, polul saraciei ?
Din doua motive: nu au atatea alimente procesate (nefiind o piata semnificativa pentru ele, datoriota saraciei) si pretul alimentelor comparativ cu castigul mediu, e mare.
Ca urmare, majoritatea mananca ca sa traiasca, nu pentru placerea gustului.
Si din cauza subdezvoltarii, nu prea sunt joburi sedentare pe-acolo...

View Postaaaa4567, on 01 septembrie 2020 - 13:54, said:

Nu erau totusi atat de dese precum cele de azi, poate cu exceptia carnii grase etc: tot ce inseamna dulce, zahar era practic absent (nu stiu cat de gasea miere, totusi). In rest, am impresia ca bagai la mat tot felul de fierturi. terciuri, legume. Nici macar proteine prea multe. Si, da, miscare de facea incomparabil mai multa, in fapt femeile casnice cred ca faceau mai multa treaba decat barbatii de astazi. Daca va uitati pe consumul caloric, chiar la miscare moderata: treaba prin casa, curatenie, spalat rufe etc etc. acesta (consumul creste) bunisor: nu chiar ca la muncile grele, dar destul peste cele de birou. 8-10 ore de treaba iti consuma 1500-2000+ de calorii. Asta inseamna ca pana si femeila puteau manca mai mult decat barbatii de astazi. Terciurile, legumele au multe fibre si te umfli fara multe calorii. Am incercat si eu sa mananc asa, ti se face foame dupa cateva ore in care si te misti.
Efortul fizic necesar traiului de zi cu zi consuma foarte multe calorii.
Gandeste-te numai cat se consuma la cosit (daca ai incercat vreodata sa tragi cu coasa) si la taiat / spart de lemne.
Manual ambele, nu mecanizat !


Pe langa asta, erai un om de succes daca iti scoteai familia din iarna. :)

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De ce crezi ca nucul e cea mai protejata chestie din Romania.
Darami si kktul ala de catredala a nimanui inainte sa ti se dea voie sa tai un nuc.
2 saci de nuci faceau diferenta intre a iesi toti din iarna sau doar o parte doar ca dupa ce te vedeai cu nucile in sac parca aveai nevoie si de niste lemn de foc :)

1-2kg de nuci pe saptamana te tineau in viata. Slab dar in viata.

Legat de Africa, aia nu au curent in primul rand deci nici frigider. Abia au in cele cateva orase importante si asta cu intreruperi zilnice, uneori de cateva ore.
Vreau sa il vad si eu pe ala gras cand nici bani nu prea are, nici supermarket la colt si nici frigider, intr-o zona cu clima calda. Asta desi are animale in curte.

De aia era sarea scumpa pe vremuri.

Edited by underb, 02 September 2020 - 08:27.


#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Problema se cheama dependenta. Dependenta poate sa fie fata de substante sau fata de obiceiuri. Renuntarea la dependente e foarte grea si incepe cu o perioada de sevraj puternic care se manifesta diferit in functie de natura dependentei.
Dependentii stiu ca le face rau dar nu se pot lasa. Cand incearca serios sa se lase apare sevrajul. In sevraj tentatia e foarte puternica si cedeaza amagindu-se cu "mai fac o data si gata". Sanchi, nu e asa.
Noi ne gandim la dependente cand vb doar de droguri (adica stupefiante), alcool, tigari. Dar in realitate avem cu totii o groaza de dependente. Unii de cafea, altii de trasul de fiare (da, si asta e o dependenta, cei care trag de fiare serios spun ca atunci cand nu mai lucreaza la sala nu se simt bine, deci o forma de sevraj), altii de timbre, altii de jocurile de noroc, altii de sex, altii de diverse vechituri (vedeti la colegul djl), altii de gunoaie (aia de isi umplu casa cu gunoaie de la tomberon), altii de telefon, de facebook, altii de galagie (stau cu castile in urechi si cand invata), de ceaiuri, de a face dus, etc, etc.
Ia sa va rupeti de lume complet, sa fiti singuri undeva unde nu aveti nimic, nimic. Nici prieteni, nici electricitate, nici carti, absolut nimic. Sa vedeti atunci cate dependente aveti. O sa va ingoziti.
Nu stiu daca o sa puteti sa stati doar voi cu gandurile voastre si atat, macar 12 ore.
Si asta e o forma de dependenta.

#25
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
De acord, numai ca sunt dependente si dependente. De la cafea, tras de fiare, citit, colectionat diverse, nu ajungi la 150 de kg, povara pt tine, familie si societate. E mare diferenta intre mine care beau cafea de la 16 ani  si aia care la 22 de ani ani cintareste 225 kg. Nu ti se pare ca e o mica mate diferenta ?

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Este dar nociv poate fi orice in exces. Si poti deveni o povara si pentru tine si pentru familie pentru ca trebuie sa cheltuiesti bani sa te tratezi. Sau cheltuiesti bani desi nu muncesti ca sa strangi vechituri inutile, gunoaie, etc.

#27
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Toti mincam, dar nu toti in exces, majoritatea oamenilor nu se ruineaza fizic si material pt te miri ce. Pe cind hiperfagici, bulimici, anorexici, cei ce maninca compulsiv isi fac rau lor si celorlati.
Apoi mai sunt suferinzii de comportamente compulsiv obsesive. Dar nu despre ei topicul.
Nimeni nu a reusit sa mi rsp cum se face ca o parte a populatiei refuleaza in mincare. Eu cind sunt stresat de abia beau apa daramite sa ma indop a proasta. In plus, exista alte activitati in viata care dau placeri mult mai mari ca mincatul si mai sunt si benefice sanatatii. Deci de ce m as ruina mincind, cind am alte activitati mai placute la indemana si la fel de accesibile?poate chiar mai accesibile ca halelala.

#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpetit_christian, on 02 septembrie 2020 - 14:30, said:

De acord, numai ca sunt dependente si dependente. De la cafea, tras de fiare, citit, colectionat diverse, nu ajungi la 150 de kg, povara pt tine, familie si societate. E mare diferenta intre mine care beau cafea de la 16 ani  si aia care la 22 de ani ani cintareste 225 kg. Nu ti se pare ca e o mica mate diferenta ?
Diferenta dintre dependente e data de efectul lor. Cel putin in ceea ce priveste topicul asta.
Pe alta arie probabil ca diferenta care prezenta interes tinea de mecanismele care generau si intretineau acele dependente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate