Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare soft proiectare mecanica.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Salut!


Sunt incepator, dar am experienta in Autocad 2d.


Vreau sa proiectez diferite mecanisme pentru realizarea lor fizica ulterioara cu imprimanta 3d, cnc, etc.


Ma intereseaza un program cu care sa proiectez 3d. Apoi sa simulez interactiunea miscarilor pieselor realizate.


Daca aveti recomandari de softuri care fac acest lucru, si motive pro si contra. (pretul nu e un criteriu in acest punct)


Multumesc!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Cam orice soft 3D face ceea ce vrei tu.

SolidWorks + modulul SolidWorks Motion poate fi suficient. In general SW este mai intuitiv si mai plăcut vizual decat celelalte.

Dar la fel poti face asta din Creo, Catia.

Edited by Ann0nyym0us, 29 August 2020 - 19:33.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Fusion 360. Si e si in varianta gratuita pentru studenti. Si mai si elaboreaza codurile de excutie pentru ceea ce vrei tu sa faci.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu tot Fusion recomand

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
eu sa merge pe Inventor.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Inventor, Catia sunt pe bani -> multi.

Fusion360 face cam tot ce face Inventor dar pe gratis.

Apropo, vezi ca si Autocad stie 3D. Si e chiar foarte capabil. Ma rog, nu poti verifica miscarea unui subansamblu ca in Inventor dar poti sa proiectezi 3D cam tot ce iti trece prin cap.

Piesele proiectate in Autocad 3D merg exportate in format stl care este recunoscut de orice soft de printare 3D.

Edited by abac, 30 August 2020 - 10:01.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Aditional: cred ca este gresit sa spui proiectare 3D (m-a luat si pe mine valul si am proliferat termenul). Proiectarea se refera la proiectia unui model pe o suprafata.

Proiectia unei sfere este un cerc.

Cred ca e mai corect sa spui modelare 3D.

Edited by abac, 30 August 2020 - 15:45.


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
E una proiectarea, și alta proiecția. Cred.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
ce-mi place mie cum sar unii sa recomande softuri CAD.. care in mod normal, o licenta costa  enorm raportat la veniturile din tara noastra, chiar si softurile cu abonament sunt relativ scumpe.
Nu sunt scumpe daca sunt folosite in productie, de firme care chiar au activitati economice profitabile.
Altfel.. sa faci cateva piese de hobby cu o imprimanta 3D..
Apropo, ce fel de imprimanta 3D ai ?

Edited by tfmercedez, 30 August 2020 - 17:07.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 30 august 2020 - 17:07, said:

ce-mi place mie cum sar unii sa recomande softuri CAD.. care in mod normal, o licenta costa  enorm raportat la veniturile din tara noastra, chiar si softurile cu abonament sunt relativ scumpe.

View Poststevetlangat, on 29 august 2020 - 16:04, said:

Daca aveti recomandari de softuri care fac acest lucru, si motive pro si contra. (pretul nu e un criteriu in acest punct)

Posted Image

Si-apoi, cine face piese hobby la CNC?

Edited by Ann0nyym0us, 30 August 2020 - 17:19.


#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Cand te apuci de treaba ai nevoie de o unealta stabila si asta o stiu doar cei care au lucrat sau lucreaza cu adevarat + in inventor si catia ai si comunitati disponibile unde poti afla rapid raspunsul la orice intrebare.

Quote

Apropo, vezi ca si Autocad stie 3D. Si e chiar foarte capabil.
Cu AutoCAD in..3D te apuca sfantul sa creezi piese mai complexe. Nu te mai incumeta la sfaturi inutile ca ajunge sa te creada initiatorul.

+ aici nu discutam de hobby si joaca.

Edited by cammelia08, 30 August 2020 - 17:39.


#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcammelia08, on 30 august 2020 - 17:39, said:

Cu AutoCAD in..3D te apuca sfantul sa creezi piese mai complexe. Nu te mai incumeta la sfaturi inutile ca ajunge sa te creada initiatorul.

+ aici nu discutam de hobby si joaca.

Daca nu stapanesti Autocad 3D este problema ta. Dar cine cunoaste softul la nivel expert, te rupe pe genunchi la viteza.

Edited by abac, 30 August 2020 - 18:44.


#13
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Nu cred ca rupe pe nimeni..nici la viteza nici la features ; altfel nu si-ar mai justifica pozitia inventor.
Se pare ca nu ai lucrat cu soft-uri utilizate in industrie cu adevarat, altfel nu imi explic ceata din ochii tai..dar nu mai induce in eroare autorul topic-ului.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018
Te rog sa nu mai induci tu in eroare.

In aceeasi logica pe care o propagi, de ce exista mediu 3D in Autocad? Adica isi taie singuri craca cum ar veni ca si Autocad si Inventor sunt produse de acceasi companie -> Autodesk.

Si da, nu mai lucreaza nimeni cu softuri 3D in afara de tine. Ce ma amuza astia care au descoperit comanda extrude si se cred mari modelatori si vorbesc din varful limbii.

Nu zice nimeni ca Inventor nu este un soft superior de modelare 3D, poate face mult mai multe chestii, inclusiv analiza de element finit, ai acces la tot istoricul operatiilor si poti modifica cu mare usurinta, ai acces la o librarie uriasa de componente.

Asta nu face insa Autocad 3D un gunoi. Ba este un soft extrem de puternic daca este folosit de un meserias.

De obicei cine invata Inventor prima oara este praf si pulbere in Autocad 3D pentru ca se lucreaza complet  diferit in ele si are tendinta sa spuna ca Autocad 3D e o mizerie cand de fapt problema este strict la ei in ograda.

In fine, topicul asta nu este despre versus. Nu am crezut niciodata ca o sa ma contrazic pe subiectul Autocad vs Inventor. Cine simte nevoia sa o faca, este o persoana limitata. Cine nu, le foloseste pe amandoua, functie de situatie.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postabac, on 30 august 2020 - 18:34, said:

Daca nu stapanesti Autocad 3D este problema ta. Dar cine cunoaste softul la nivel expert, te rupe pe genunchi la viteza.
Sincer din experienta de lucru cu modelare 3D de vreo 7 ani, Autocad 3D e gluma pe langa alte softuri. Sincer.
La partea de 2D sta foarte bine.

View Postabac, on 31 august 2020 - 08:02, said:

Te rog sa nu mai induci tu in eroare.

In aceeasi logica pe care o propagi, de ce exista mediu 3D in Autocad? Adica isi taie singuri craca cum ar veni ca si Autocad si Inventor sunt produse de acceasi companie -> Autodesk.

Si da, nu mai lucreaza nimeni cu softuri 3D in afara de tine. Ce ma amuza astia care au descoperit comanda extrude si se cred mari modelatori si vorbesc din varful limbii.

Nu zice nimeni ca Inventor nu este un soft superior de modelare 3D, poate face mult mai multe chestii, inclusiv analiza de element finit, ai acces la tot istoricul operatiilor si poti modifica cu mare usurinta, ai acces la o librarie uriasa de componente.

Asta nu face insa Autocad 3D un gunoi. Ba este un soft extrem de puternic daca este folosit de un meserias.

De obicei cine invata Inventor prima oara este praf si pulbere in Autocad 3D pentru ca se lucreaza complet  diferit in ele si are tendinta sa spuna ca Autocad 3D e o mizerie cand de fapt problema este strict la ei in ograda.

In fine, topicul asta nu este despre versus. Nu am crezut niciodata ca o sa ma contrazic pe subiectul Autocad vs Inventor. Cine simte nevoia sa o faca, este o persoana limitata. Cine nu, le foloseste pe amandoua, functie de situatie.
Autocad 3D exista doar pentru a face lucruri simple in autocad, nicidecum complicate. Si pentru a vizualiza unele exporturi 3D care sunt salvate in formatul DWG.
Tocmai de asta exista INventor si Fusion, ca sa poate face ceea ce Autocad nu face.
Pentru ca deja acum totul se face in 3D. Piatra de temelie este 3D-ul, nu 2D-ul. POti face o piesa mult mai usor in 3D si apoi sa scoti desene tehnice si de executie in 2D.
Iar acum pe piata sunt MULTI competitori cu potential. De exemplu Dassault Systems are DraftSight pe lartea de 2D/3D care face partea de CAD dar are si SolidWorks care face partea de 3D...
Autodesk daca nu tie pasul cu piata si cu cerintele utilizatorilor, ramane in urma rau de tot. Sa nu uitam ca exista multe softuri open source care fac multe chestii la nivel de utlilizator sau hobby. De asta Autodesk a lasat Fusion sa fie free...altfel uita lumea cine-i Autodesk.

Si nu imi spune mie de capabilitatile lui AutoCAD. Lucrez zilnic cu el. ZILNIC de 12 ani. Si lucrez doar 2D. Pentru 3D folosesc Siemens NX.
Iar acasa pentru hobby, folosesc Fusion, QCAD, FreeCad si ce mai am nevoie.
Partea buna care o vad eu la Fusion este ca lucreaza foarte bine cu Eagle PCB, iar pentru mine care am ca bhobby si electronica, se potriveste ca o manusa.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018

View Posttehnics, on 31 august 2020 - 08:50, said:

Si nu imi spune mie de capabilitatile lui AutoCAD. Lucrez zilnic cu el. ZILNIC de 12 ani. Si lucrez doar 2D.

Da, se vede. Oricine nu stie sa lucreze 3D in autocad zice la fel.

Pe cat punem pariu ca iti modelez chestia asta in Autocad 3D la fel de repede ca in orice soft 3D vrei tu sa folosesti?

Attached File  IDEA StatiCa Connection_03.png   161.7K   11 downloads

Conditia este sa imi pregatesc dinainte toate suruburile si piulitele pentru ca Autocad nu are librarie 3D. Dar in afara de asta, cred ca sunt mai rapid la construit asa ceva in Autocad 3D decat in inventor. Macar pentru faptul ca pierd timp sa salvez partile componente ca iparts.

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Fugi ma d-acilea...
Tu ai impresia ca in ziua de astazi totul se rezuma doar la nivel de model, piesa individuala ? NU
Astazi se lucreaza la nivel de ansamblu de piese. Modele parametrizate, modifici o piesa, si celelalte piese isi ajusteaza dimensiunile dupa ea.
Dar hai sa nu te bag in ceata si sa iti raspund: ce te faci cu Autocad cand ai de facut forme sau suprafete cu dublu-curbura ???
Cum faci in autocad sisteme de tubulatura ??

Ia modeleaza mie in AutoCAD ceea ce vezi tu in poze...si mai vorbim.

Iar la nivel de hobby, iti spun eu ca mai bine folosesti Fusion pentru 3D. Este optimizat pentru asa ceva, functioneaza cu ansamble si sub-ansamble, are comenzi speciale pentru modelare 3D, model 3D space, optimizare pentru imprimare 3D direct din Fusion, poti genera si simula modele CAM (pentru debitare CNC), etc.

Attached Files


Edited by tehnics, 31 August 2020 - 09:27.


#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Ditamai JT-ul acolo la technics :lol:

Autocad Plant e fain pentru partea de drafting la retele hidraulice (PI&D).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate