Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Infiintare firma pe numele altei persoane, dar controlata de mine (pentru a reduce taxele)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AndreiA9

AndreiA9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2020
Salut,

Locuiesc in afara si doresc sa infiintez o firma e-commerce, cu clientela pe plan global.

Deoarece taxele din Romania sunt mult mai avantajoase, ma gandeam daca este posibil sa infiintez firma in Romania, nu pe numele meu, ci pe numele altei persoane (o ruda de incredere, cel mai probabil).

Lucrurile vor fii organizate in felul urmator:
  • Infiintare microintreprindere SRL pe numele unei rude apropiate, care va fii administrator si unicul asociat
  • Extragerea de dividende la final de an, care, dupa plata integrala a impozitelor in Romania, vor fii livrate contului meu din afara. Transferul in sine nu va percepe nicio taxa pentru mine, deoarece va fii calificat ca donatie/gift de la o persoana la alta
  • In ceea ce priveste administrarea firmei/magazinului, eu ma voi ocupa in totalitate de asta, desi nu sunt figurat ca actionar in acte
As dori sa va intreb daca acest demers este complet legal? La baza, este un model de afacere prin “persoane interpuse” insa cu scopul de a reduce taxele care le-as fii platit in tara unde locuiesc daca as infiinta firma pe numele meu (taxele ar ajunge pana la 50% din profit).

Mentionez ca nu ocup pozitii cu conflict de interes, care imi interzic a detine firme pe numele meu. Acest model este cu scopul doar de a reduce taxele.

Va multumesc in avans pentru raspunsuri!

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce te impiedica sa deschizi o firma pe numele tau in Romania ?

#3
AndreiA9

AndreiA9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2020

 florin71_skoda, on 28 august 2020 - 23:01, said:

Ce te impiedica sa deschizi o firma pe numele tau in Romania ?

Daca fac firma pe numele meu, va trebuii sa platesc taxa pe dividende de pana la ~40% in tara unde locuiesc, deoarece resedinta mea fiscala este aici.

Prin comparatie, taxa pe dividende in Romania este de doar 5%, indiferent de venituri.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003
Tu unic actionar (100%), ruda de incredere administrator cu indemnizatie.
Sau cu administrator cu procent (10%) fara indemnizatie si tu 90%.
Afacerile nu le poti face singur, mai ales in lipsa ta

Edited by radu103, 29 August 2020 - 00:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate