Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Laptop Refurbished sau nou ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu conteaza daca e refurbished sau nu, ideea e ca nu poti sa compari ceva ce a costat poate peste 2k euro cu ceva care costa acum 2k lei. Daca vechitura aveam 8-9-10 ani, era alta treaba, dar Core i7-4810MQ nu e nici decum depasit.
procesorul ala e din 2014, suntem in 2020, un ryzen 5 4500u e mai rapid decat ala. Si nu mai stii daca windowsul care o sa il mai scoata astia o sa mai vada procesorul vechi. E bine sa iei ceva mai nou sau sa pui windows vechi fara suport la el.

uite aici un laptopok.
din pacate din ce am vazut eu, marea majoritate a laptoapelor care vin in ziua de azi, mai ales astea cheap, nu au nici placa de retea, nici baterie care se scoate, memoria sudata pe placa de sunet, plasticaraie multa si ecrane slabe, dar asta e pt bani putini, doar sa ai rabdare si sa prinzi oferte bune.
Daca iei amd, sa cauti seria cu 4xxx care sunt si cu 35% mai rapide decat seria de 3xxx.
la intel... iei frumos site-ul https://cpu.userbenchmark.com/ si verifici diferentele de procesor. Dar ar fi bun un laptop cu placa video dedicata.
mai bine second sau promotie.
daca vrei ceva sa te tina mai multi ani, mai pune un banutz si ia ceva in genul asta, eventual daca il prinzi la promotie, cu tastatura iluminata, ecran bun si placa video decenta.

Edited by unpuisor, 28 August 2020 - 13:21.


#20
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Revin cu o intrebare la un laptop ThinkPad L540 se poate face upgrade cu un procesor i7-4910MQ
Pe internet am gasit doar aceste procesoare ca fiind compatibile cu aceasta serie https://support.leno...utions/pd100573
am gasit la cineva modelul L540 cu cpu i7-4910MQ

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Laptopurile refurb vândute de firme au garanție în general. Windows 10 momentan este acceptat de către sisteme care s-au produs în 2006, deci nu are rost să se agite cu astfel de lucruri. Intel oferă suport oficial pe W10 de la ivy bridge (dar merge și SB). În rest da, ăsta cu Ryzen e chiar ok.
Edit: procesoarele alea sunt cele cu care ți le livra Lenovo în trecut, nu cele compatibile. Teoretic Thinkpadul meu din semnătură se oprește la i7 2620m practic nebunii au pus 2820qm pe el și alte SB-uri quad. Unii mai fanatici au mers până la modarea biosului și instalarea de procesoare Ivy bridge.

Edited by xeleron, 28 August 2020 - 13:31.


#22
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Buna ziua,

Recomandarea mea e sa nu mergeti pe refurbished deoarece are o tehnologie foarte veche, e trecuta vremea lui si e foarte butucanos.
Puteti spre exemplu sa cumparati un laptop Laptop ASUS M509DJ cu procesor AMD Ryzen 5 3500U pana la 3.70 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 512GB SSD, NVIDIA GeForce MX230 2GB, Free DOS, Transparent Silver.
Laptop-urile ASUS sunt in general durabile, am unul acasa are undeva la 5-6 ani si inca functioneaza perfect, plus ca pentru ce va trebuie dvs. cred ca este mai mult decat perfect mai ales ca are si placa video dedicata si vine impreuna si cu un ssd de 512gb.
Link: https://www.emag.ro/...7/pd/DLFJBBMBM/

Sper ca v-am fost de ajutor, spor la cumparat!

#23
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
eu la desktop, a trebuit sa pun windows 10 ca nu il recunostea windows 8 pe ryzen 5 al meu. Din pacate astia s-au cam magarit cu suportul soft si te forteaza sa cumperi altceva sau sa treci pe programele lor mai naspa.

#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Asta e invers, aici ai dreptate, MS a forțat mâna să nu meargă decât W10 pe generațiile noi de procesoare. În principiu, nici W10 nu suportă oficial Ryzen 4500 U decât pe buildul 2004.
https://docs.microso...or-requirements

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlyanna, on 28 august 2020 - 13:10, said:

O sa ma p|s putin impotriva vantului.

Eu sunt fan laptopuri premium si am/avut si dell-uri si hp-uri si thinkpad-uri, DAAAAR la un pret corect.
Apreciez calitatea, dar mi se pare cam mult 2000lei+ pentru tehnologie de acum 6 ani care mai e si refurbished.
Pe la 1000-1500lei mi s-ar parea un deal bun.
Ca sa nu mai zic ca la un laptop nou, ai garantie 2-3 ani.

Un alt minus al thinkpadului e ca are vreo 3kg pe cand astea noi sunt pe la 1.5kg. Daca se plimba cu laptopul toata ziua asta conteaza.
Eu mi-am rupt spatele in facultate carand zilnic un monstru de 3-3.5kg + incarcator. Dupa vreo saptamana ti se cam ia.


PS: Fiica-mea (eleva la generala) ruleaza pe un Acer cu i7-4712MQ si ceva grafica Nvidia, dar am dat pe el DE NOU vreo 2300-2400lei
Acum vreo luna am avut aceeasi alegere si buget si am mers pe Lenovo ala cu ryzen5 4500u din primul post (tot pentru elev la generala).
Pai asta ziceam si eu. Seria W a fost ceva inovator, un workstation cu un ecran foarte bun, procesor de top, conectivitate de top, etc... Unele au avut chiar si un senzor de calibrare a culorilor ecranului. Acuma na, toate astea veneau cu o penalizare serioasa dpdv a mobilitatii si cu un pret un pic mai mare.

Daca n-ai nevoie de toate astea, se gasesc sh-uri din seria T mai noi, care sunt mult mai portabile.

Evident, exista si astea noi, lucioase, frumoase, cu "garantie". Am avut si eu un Asus la un moment dat, dar desi arata foarte bine in specificatii, nu exista termen de comparatie intre modelul respectiv si ceva business: marginile erau finisate nasol, efectiv te zgariai daca dadeai cu mana pe la imbinari, ecranul era lucios si trebuia sa fie intuneric in incapere ca sa se vada ceva pe el, iar cand ti-era lumea mai draga, mai dadea cate-un blue screen. Evident si workloadul era un pic mai intensiv (una-doua masini virtuale in background), cateva zeci de tab-uri deschise in browser, etc. A, nu mai zic ca se incalzea ca dracu

Edited by MembruAnonim, 28 August 2020 - 14:17.


#26
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View Postaddelin, on 28 august 2020 - 14:09, said:


Ti-am dat like pt prima parte.

Pentru a doua am de zis urmatoarele:

Eu personal, am pus mana pe lenovo-ul ala cu 4500u si e ok ca si finisaje.

Ca dezavantaje am vazut:
1) ca nu are mufa de retea. Eu poate as mai folosi reteaua, dar un elev n-are ce face cu ea. WiFi-ul e 2x2ac si cred ca e suficient.
2) ecranul e doar TN, dar e destul de luminos. Oricum prevad un monitor pe wishlist pentru acasa.
3) are 8GB de ram lipiti pe mobo, dar are si un slot liber pentru upgrade.

Partea cu bluescreen-ul nu exista. Daca apare bluescreen, verifici daca e vreun hw fault -> garantie.

Daca ai 2 masini virtuale si zeci de tab-uri deschise, nu te mai numesti elev de liceu Posted Image si cu siguranta ai nevoie de hw mai potent decat lenovo-ul ala sau decat thinkpadul model 2014.

#27
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008

View Postunpuisor, on 28 august 2020 - 13:14, said:

procesorul ala e din 2014, suntem in 2020, un ryzen 5 4500u e mai rapid decat ala. Si nu mai stii daca windowsul care o sa il mai scoata astia o sa mai vada procesorul vechi. E bine sa iei ceva mai nou sau sa pui windows vechi fara suport la el.

uite aici un laptopok.
din pacate din ce am vazut eu, marea majoritate a laptoapelor care vin in ziua de azi, mai ales astea cheap, nu au nici placa de retea, nici baterie care se scoate, memoria sudata pe placa de sunet, plasticaraie multa si ecrane slabe, dar asta e pt bani putini, doar sa ai rabdare si sa prinzi oferte bune.
Daca iei amd, sa cauti seria cu 4xxx care sunt si cu 35% mai rapide decat seria de 3xxx.
la intel... iei frumos site-ul https://cpu.userbenchmark.com/ si verifici diferentele de procesor. Dar ar fi bun un laptop cu placa video dedicata.
mai bine second sau promotie.
daca vrei ceva sa te tina mai multi ani, mai pune un banutz si ia ceva in genul asta, eventual daca il prinzi la promotie, cu tastatura iluminata, ecran bun si placa video decenta.

Hai ca mai curge multa apa pe Dunare pana sa scoata Microsoft-ul suportul pentru un procesor de generatia a 4-a de la Intel si mai ales i7 si nici macar din ala cu U in coada. Pe ce te bazezi care ar fi instructiunea critica pe care acest procesor nu o are?>
Si asta in timp ce unele laptop-uri vin cu procesoare Celeron din alea cu N in coada care nu sunt nicicum apropiate de un I3 macar.

#28
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Hai ca mai curge multa apa pe Dunare pana sa scoata Microsoft-ul suportul pentru un procesor de generatia a 4-a de la Intel si mai ales i7 si nici macar din ala cu U in coada. Pe ce te bazezi care ar fi instructiunea critica pe care acest procesor nu o are?>
Eu ma gandeam ca in stilul lor caracteristic, sa faca astia de la MS vreo magarie cu viitorul windows si la astea mai vechi sa nu mai ai suport, cum fac ei deobicei. Deci un laptop mai nou e mai indicat decat unul vechi. Nu contest ca ala vechi nu e bun, si ca finisajele si tot de pe el e de calitate, dar e deja calarit si rascalarit, sunt mai multe sanse sa pice ceva de pe el, decat la unul nou.

#29
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Degeaba ai fonisaje daca n-ai support tehnic,astea sh au preturi de laptopuri noi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate