Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Raised By Wolves (2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Deocamdată nu s-a spus sau s-a dat de înțeles că androizii îi omorau și p'ăstia a lu'Sol pe Terra. Ăștia au plecat pentru că Androizii au distrus infrastructura în încercarea lor de distrugere a necredincioșilor. Posibil să mai fi fost și victime colaterale. Aici pe această planetă este altceva, Android este de partea ateilor, mai degrabă de partea "umanității" . A liberului arbitru, dar ea înțelege acest lucru ca respectivul să nu fie simpatizant a lu'Sol, ăsta. Probabil va apărea și Sol, cândva.

#38
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Mă îndoiesc Sol în religia mithraică e Soarele din sistemul nostru solar si tatăl lui Mithras. Mi se pare ironic că într-un  alt sistem solar  se închină tot  Soarelui părăsit.

Nu mi-e clar dacă mithraismul astora  e o religie redescoperită undeva în viitorul nostru sau dacă acțiune se petrece într-o realitate  alternativă în care Imperiul Roman în loc să se crestineze s-a mithraizat (a fost destul de aproape)

Edited by iulian_k, 24 September 2020 - 19:13.


#39
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ambele ipoteze sunt plauzibile și legate puternic de istoria noastră.

#40
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 24.03.2018
Au luat-o razna de la ep 8-9.
Nu mai este nimic SF, totul e pe religie (Travis Fimmel in chip de Moise cu toiag, asteptand in genunchi sa auda Glasul divin din pietroiul sfant, e penal) si pe niste puerilitati de genul androida "insarcinata", si dramele de grup.

#41
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostGhibos, on 25 septembrie 2020 - 19:51, said:

Au luat-o razna de la ep 8-9.
Nu mai este nimic SF, totul e pe religie (Travis Fimmel in chip de Moise cu toiag, asteptand in genunchi sa auda Glasul divin din pietroiul sfant, e penal) si pe niste puerilitati de genul androida "insarcinata", si dramele de grup.

Nu e ceva nou:

trilogia Abatia, Dan Dobos.   https://ro.wikipedia...rilogia_Abația

Si

The Pandora Sequence (also known as the WorShip series)
Destination: Void: Serial publication: Galaxy, August 1965, as "Do I Wake or Dream?" First edition: New York: Berkeley, 1966 revised in 1978.
The Jesus Incident (with Bill Ransom): Serial publication: Analog, February 1979, G.P. Putnam's Sons, 1979.
The Lazarus Effect (with Bill Ransom), New York: G.P. Putnam's Sons, 1983.
The Ascension Factor (with Bill Ransom), New York: G.P. Putnam's Sons, 1988.

#42
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Singurul aspect interesant in ultimele episoade, e ca aflam despre cum necromantii au fost construiti de mithraici dupa niste indicii transmise sub forma de scripturi de o civilizatie superioara, cel mai probabil o ramura a omenirii. Asta e in maniera lui Ridley Scott, la fel cum androizii lui sunt mereu defecti, asemeni creatorilor lor umani, si atinsi de aceleasi tare, perpetuand aceleasi greseli.

#43
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
E interesant faptul ca Paul arunca acele scripturi in foc, acest aspect nu l-am inteles.

Edited by doxan, 25 September 2020 - 23:24.


#44
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 25 septembrie 2020 - 20:05, said:


Nu e ceva nou:

trilogia Abatia, Dan Dobos.   https://ro.wikipedia...a_AbaČ›ia



La Abaţia m-a dus şi pe mine gândul :lol:

#45
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View PostManasu, on 25 septembrie 2020 - 21:54, said:

Singurul aspect interesant in ultimele episoade, e ca aflam despre cum necromantii au fost construiti de mithraici dupa niste indicii transmise sub forma de scripturi de o civilizatie superioara, cel mai probabil o ramura a omenirii. Asta e in maniera lui Ridley Scott, la fel cum androizii lui sunt mereu defecti, asemeni creatorilor lor umani, si atinsi de aceleasi tare, perpetuand aceleasi greseli.
În aceleași scripturi erau indicate coordonatele acestei planete. Androida când scanează una din plăcuțele acelea accesează filmarea aceea în care călugării aceea cu botul lung (probabil se aseamănă cu animalele acelea, care curios au cam același sânge cu alt pământenilor ) care se închină la o piatră sau un hexagon, ce o fi ăla, cu o căpățână pe el, care vomită chestia aia albă(sânge de android, cred). Piatra aia arată la fel, ca cealaltă din deșert.
Actorul acesta, efectiv, parcă repetă rolul din celălalt serial(Viking) în care o luase un pic pe arătură când trecuse de partea creștinilor, și aștepta o voce superioară a zeilor Vikingi să-l readucă înapoi, etc.
Bănuiesc că până la urmă extratereștrii ăștia aveau nevoie de oameni pe planeta asta și prin inserarea crezului religios prin care să le asigure loialitate. Pentru ce?! Nu știu încă!? Poate sunt prinși în piatra aia, ca un fel de pușcărie și caută o modalitate de scăpare? Poate se războiesc cu alți extratereștri?! Nu cred că vom afla prea multe curând, în condițiile în care se prefigurează și sezonul 2 și câteva episoade vor fi de umplut timpul. :)

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Pe mine ma duce gandul la ceva paralela cu crestinismul: Mesia, postura de cruce/rastignire a Mamei, sarcina Fecioarei. Probabil ca orfanul prezis va fi copilul ei si va da nastere unei noi religii care va inlocui adorarea lui Sol.

#47
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Ramon Llull a scris o carte, în urmă cu vreo 800 de ani, în care un "păgân" (ateu) a fost în fața unei dileme și anume alegerea uneia dintre cele 3 mari religii din vremea respectivă. După ascultarea celor 3 profeți, care reprezentau religiile, a ajuns la concluzia că mai bine nu alege niciuna. Poate și de acolo s-a inspirat scenaristul, iar Androida fiind, oarecum, acel "păgân".!

#48
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020
Sincer,după ce am vizionat 5 episoade,a început să devină plictisitor,personaje și situații relativ puține...nu m-a prins,și chiar am încercat să-mi placă.Mă enervează și faptul că prea o ard cu religia,la nivelul ăla de dezvoltare tehnologică,mă aștept ca oamenii să fie mai deschiși la minte,nu s-o dea în fanatisme...am renunțat la el.

#49
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pare mai probabilă o dezvoltare din asta, însă după cum ai văzut, nu era generalizată. Asta a fost și problema. Iar religiile în sine sunt tolerante numai pe hârtie și conviețuirea după un punct devine imposibilă. E plin de exemple istorice. În mare nu prea e nimic în serial din ce omenirea n-a făcut deja. Sau încercat, pentru că n-au ajuns lucrurile atât de departe din lipsă de mijloace. Încă.

#50
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 29 septembrie 2020 - 22:33, said:

Pe mine ma duce gandul la ceva paralela cu crestinismul: Mesia, postura de cruce/rastignire a Mamei, sarcina Fecioarei. Probabil ca orfanul prezis va fi copilul ei si va da nastere unei noi religii care va inlocui adorarea lui Sol.

Probabil gen Şarpele roşu  :lol:

Deşi, aşa cum a luat-o în episodul 10, parcă ar merge şi Povestea cu cocoşul roşu Posted Image

Păcat de androizi Posted Image

#51
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
o tzara de frana ca n-am apucat sa vad episodul. Fac zacusca :D

#52
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Ultimul episod al sezonului a fost o shaorma cu de toate, cu niste momente bizare: androizii sinucigasi trecand cu capsula prin miezul de roca topita al planetei si iesind teferi in partea tropicala, sau alienul zburator derivat dintr-o specie esuata in trecut pe respectiva planeta. Au inghesuit tot felul de rase, zeitati, profeti, regi, etc...  
E greu sa scoti ceva serios din toate astea.

#53
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 02 octombrie 2020 - 21:25, said:

o tzara de frana ca n-am apucat sa vad episodul. Fac zacusca Posted Image


Până în septembrie 2021 ai tot timpul să-l vezi. Ori să faci zacuscă. Deși a doua chestie cred că merită mai multă atenție :lol:

Ridley Scott s-a tâmpit. Oricum n-a regizat decât primele două episoade, dar să gireze asemenea talmeș-balmeș cu pretenții de epopee în cheie mitică, parcă e prea-prea.

Nu povestesc ca să nu le stric plăcerea fanilor.


Spoiler


#54
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Am reusit sa vad si eu azi episodul. Marturisesc ca am cam ramas cu ochii in sol..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate