Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Raised By Wolves (2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
mie mi-a placut. Androida e data dracului, pozitia "de lupta" similara cu statuia lui Christos, ea fiind creatia habotnicilor religiosi, e foarte misto "implementata", ceva plot holes usurele...deci teoretic avem sanse de un clasic modern SciFi, ca mi-era ca The Expanse ramane singurul.

#20
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Âmi place arma sonică pe care o folosește. Ca metaforă pentru „Te-ai luat de puii mamei, ai intrat pe gura ei și te-a nimicit”

#21
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

View Postiulian_k, on 08 septembrie 2020 - 10:09, said:

Âmi place arma sonică pe care o folosește. Ca metaforă pentru „Te-ai luat de puii mamei, ai intrat pe gura ei și te-a nimicit”
La începutul și la sfârșitul cuvintelor se folosește î, deci Îmi place ... (sorry)

#22
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Posto_p_2005, on 08 septembrie 2020 - 18:27, said:

La începutul și la sfârșitul cuvintelor se folosește î, deci Îmi place ... (sorry)
Mulțumesc că mi-ai deschis ochii. Dacă-mi spui și care este baza legală pentru regula menționată, nu doar „se folosește”, „se face”, „se zice că...” ai recunoștința mea , dacă nu veșnică măcar pe următoarele ore.

Edited by iulian_k, 09 September 2020 - 09:34.


#23
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006
În măsura în care nu ai fost sarcastic, poți să citești mai mult aici - https://acad.ro/graf...fieLR_norme.htm

Iar regula privind utilizarea literelor î/â este următoarea:

„Literele â şi î corespund aceluiaşi sunet, întrebuinţându-se după urmatoarele reguli:
- î se scrie întotdeauna la începutul şi la sfârşitul nemijlocit al cuvântului: îl îmbrăţişez, împărat, înger, îşi, îţi, amărî, coborî, hotărî, târî, urî...;
- tot cu î scriem şi în corpul cuvintelor, când, prin compunere, î de la mijlocul cuvintelor ajunge medial: neîmpăcat, neîndurat, neînsemnat, preaînălţat, preaîntâmpinat.
Vom scrie într-însul, dar dânsul;
- în toate celelalte cazuri se scrie, în corpul cuvintelor, â: bând, când, făcând, gât, mormânt, râu, român, sfânt, vânt...”

Edited by hai_hui, 09 September 2020 - 10:40.


#24
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Posthai_hui, on 09 septembrie 2020 - 10:35, said:

În măsura în care nu ai fost sarcastic, poți să citești mai mult aici - https://acad.ro/graf...fieLR_norme.htm

Iar regula privind utilizarea literelor î/â este următoarea:

„Literele â şi î corespund aceluiaşi sunet, întrebuinţându-se după urmatoarele reguli:
- î se scrie întotdeauna la începutul şi la sfârşitul nemijlocit al cuvântului: îl îmbrăţişez, împărat, înger, îşi, îţi, amărî, coborî, hotărî, târî, urî...;
- tot cu î scriem şi în corpul cuvintelor, când, prin compunere, î de la mijlocul cuvintelor ajunge medial: neîmpăcat, neîndurat, neînsemnat, preaînălţat, preaîntâmpinat.
Vom scrie într-însul, dar dânsul;
- în toate celelalte cazuri se scrie, în corpul cuvintelor, â: bând, când, făcând, gât, mormânt, râu, român, sfânt, vânt...”
Iep! Iar puterea de lege a Hotărârilor Adunării generale a Academiei române era garantată la acea dată de L.2 /1992, modificată între timp de L752/2001 și Statutul publicat în M.Of. nr. 617/14 sep. 2009.
Ai recunoștiința mea în următoarele ore!

#25
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Ma carcotasilor, e bun serialul --- bine ca e si asta, altfel e seceta mare.
Nu v-ati saturat de petarde Netflix, anulate dupa primul sezon?!

View Postiulian_k, on 08 septembrie 2020 - 10:09, said:

Âmi place arma sonică pe care o folosește. Ca metaforă pentru „Te-ai luat de puii mamei, ai intrat pe gura ei și te-a nimicit”
Te-ai murdarit de metafora la coltu' gurii, cinefilule.
De abia scremi trei cuvinte --- si alea scrise precum analfabetii de pe facebook, si ai pretentii de metafore. Unde candidezi?

#26
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006

View Postiulian_k, on 09 septembrie 2020 - 11:06, said:

Ai recunoștiința mea în următoarele ore!

recunoștința... grammar nazi :))

#27
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011

View PostBibulus, on 09 septembrie 2020 - 11:13, said:


Te-ai murdarit de metafora la coltu' gurii, cinefilule.
De abia scremi trei cuvinte --- si alea scrise precum analfabetii de pe facebook, si ai pretentii de metafore. Unde candidezi?
I-ai taiat tot elanul omului.Tu mai poti dormi noaptea gandindu-te ca poate ai distrus un geniu, un posibil viitor Eminescu?
Monstrule ce esti!
Apropo, vezi ca inainte de "și" nu se pune virgula ;)

Edited by ionut_blue, 09 September 2020 - 15:36.


#28
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Este vorba de vechile reguli ale lui Sextil Pușcariu, reguli care au fost simplificate de comuniști. Pentru școlerii mai grei de cap academicienii comuniști au hptărît ca în toate cazurile să se scrie cu î. Apoi Academia de după 1990 a hotărît să le reia. Eu nu Posted Image

Edited by o_p_2005, 10 September 2020 - 14:25.


#29
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 24.10.2015
Îmi place foarte mult serialul. Foarte bune serialele de pe HBO.

#30
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostdanX, on 08 septembrie 2020 - 09:54, said:

mie mi-a placut. Androida e data dracului, pozitia "de lupta" similara cu statuia lui Christos, ea fiind creatia habotnicilor religiosi, e foarte misto "implementata", ceva plot holes usurele...deci teoretic avem sanse de un clasic modern SciFi, ca mi-era ca The Expanse ramane singurul.

Ăsta e mult mai fin însă, dar esența umană este concentrată la maxim în el.

#31
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Bun.

#32
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
După părerea mea, acest serial este o îmbinare a mai multor teme din mai multe seriale. Un serial mai vechi, numit Terra Nova, parcă, unde la fel erau unii băștinași pe acolo, care se comportau ca fantoma asta Tally, plus că și acolo se auzeau voci . Tema religioasă se aseamănă cu serialul Povestea Slujitoarei. Oricum pare destul de interesant, iar vocea aceea care o aude Caleb, în mod cert este negativă. Acum rămâne de văzut dacă vreun extraterestru aflat în piatra aceea, sau dacă este pur și simplu "planeta" , care este malefică. Oricum orice ar fi, cred că este responsabilă pentru genocidul de pe această planetă. Oasele acele mari ale animalelor sau șerpi, cum le zic ăștia, în mod clar au fost exterminate de Ceva. Mai ales că iarba și fructele care cresc din ele sunt pline de radiații. Iar "animalele", posibil să fi fost inteligente la un moment dat și nu neapărat sălbatice (sunt semne date în episodul cu ăla imbrăcat) și să fie afectate mental de planetă ori extraterestrul din piatră prin telepatie sau că a infectat mâncarea într-un fel.
Este atractiv, doar că pe mine nu prea mă atrage chestia asta cu vocile în cap și halucinațiile, dar îl voi urmări în continuare.

#33
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Pe mine mă atrage. Vreau să văd ce mai aud și alții.

#34
Angelsdemise

Angelsdemise

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.09.2020
De remarcat cum in primul episod androida il lasa in viata pe fake Marcus langa nava aia. Greselile astea ilogice intentionate ale scenaristilor ii atrag o bila neagra serialului. Pai na, e main opponent... nu puteau sa-l extermine asa rapid...

* Tinand cont ca psihopata aia intra intr-un killing spree cu tot ce se infatisa strain in raza ei.

fata de * Nu ma lasa sa mai modific...

#35
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Explică de ce nu l-a omorît, a detectat modificările chirurgicale și l-a identificat ca ateist.

#36
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Psihopata" aia functiona dupa un algoritm=sa-si apere copiii( cam ca orice parinte)..Cum aia care "pupau divinitatea" au construit-o, au fost responsabili de distrugerea Pamantului prin razboiul impotriva ateilor, a ales varianta cea mai sigura="la gramada"..istoria reala a speciei umane e plina de astfel de exemple.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate