Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

radio local in 2020

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cristimihai19

cristimihai19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.08.2019
salut, alaturi de doi prieteni vreau sa fac un post de radio local PE FM, in 2020, avand in vedere ca stau intr-o comuna de pe langa Alba, care n-are mai mult de aprox. 8000 de locuitori, nu e niciun radio prin zona, cel mai apropiat radio local fiind cel din Sebes. Sa zicem ca pt. acest radio o investitie de inceput de 100.000 euro ar fi suficienta, din acei 100.000 euro, investitia mea si a prietenilor mei sa fie de 40.000, si exista posibilitatea sa primim 60.000 euro de la primarie, daca le prezentam proiectul nostru? Mentionez ca primaria si comuna are un buget foarte mare.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NU - nici o sansa
Poti face o cerere in acest sens dar raspunsul va fi negativ

#3
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Daca ieseau bani din treaba asta, te cauta primarul!

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai intai vezi daca si cand iti da CNA licenta, apoi cum iti amortizezi investitia, ca la 8000 de lcuitori nu vad prea multi bani din reclame.

Edited by rumegus, 27 August 2020 - 11:31.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Mi se pare un proiect mort din fașă. Nu vad ce noutate ar aduce de ar face lumea sa si stea sa asculte... ca reclame e clar ca nu vrea nimeni sa asculte Posted Image De obicei proiectele astea de radio local sunt sustinute de ONG-uri ca sa mearga.

Edited by andreic, 27 August 2020 - 11:32.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 cristimihai19, on 27 august 2020 - 11:11, said:

exista posibilitatea sa primim 60.000 euro de la primarie,
Doar daca esti prieten/ ruda cu primarul.

#7
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017
Înainte de toate, ai nevoie de licență și sunt șanse FOARTE mari să nu o primești.
După, un radio pentru o comună sună cam inutil și nu cred că o să sponsorizeze nimeni cu bani. Încercați mai bine într-un oraș.

#8
cristimihai19

cristimihai19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.08.2019

 LibertyHG, on 27 august 2020 - 11:35, said:

Înainte de toate, ai nevoie de licență și sunt șanse FOARTE mari să nu o primești.
După, un radio pentru o comună sună cam inutil și nu cred că o să sponsorizeze nimeni cu bani. Încercați mai bine într-un oraș.
e la nici 20 de minute cu masina de Alba Iulia, deci ar prinde si in oras, imi e ca daca fac din oras direct n-am sanse sa primesc finantare de la primarie, si 100k euro e multicel pt. trei persoane.

#9
LibertyHG

LibertyHG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 13.03.2017

 cristimihai19, on 27 august 2020 - 11:37, said:

e la nici 20 de minute cu masina de Alba Iulia, deci ar prinde si in oras, imi e ca daca fac din oras direct n-am sanse sa primesc finantare de la primarie, si 100k euro e multicel pt. trei persoane.
Poate se prinde și în oraș, dacă o să puteți avea PAR mai mare de 100W. Desigur, depinde și de relief.
După cum am zis, trebuie să vă interesați de licență. S-ar putea să trebuiască să așteptați până la următorul „concurs”, care cine știe când va fi.

Edited by LibertyHG, 27 August 2020 - 11:43.


#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mai bine  faci un post de radio pe scurte, sa se prinda si mai departe. fm-ul e plin, nu stiu ce fel de emisiuni o sa faci, dar trebuie ceva deosebit ca sa atragi atentia.

daca il faci pe scurte, vei avea ascultatori, ca e ceva exotic. cei din comuna vor asculta prin grounwave iar cei din departare prin skywave.

#11
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Altu' care viseaza cu ochii descisi.
Banii ca banii dar iti trebuie in primul rand o frecventa aprobata si alocata de ANCOM. Nu vrei sa stii cati "barosani" se bat pentru frecvente cand se scot la concurs.
Mai bine investeste banii in alt tip de afacere ca notiunea da radio este deja invechita, FM-ul este in moarte fiindca viitorul este al DAB-ului si radiourilor on-line incomparabil mai ieftin de intretinut in viata.
Radioul in FM este o sursa de tocat bani aiurea,platesti licente pe spectrul folosit,taxe si impozite, licente la muzica, curent electric... deja te iei cu  mainile de cap.
Nu ma crezi? Lucrez in IT si telecomunicatii, sunt colaborator pe linie tehnica la Radio Prahova Ploiesti... post ce emite din 1993 in FM.Stiu mai bine de 1000 de ori ca tine ce inseamna in 2020 tinerea lui in viata.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi eu n-as mai deschide inca unul.Bine... nu l-am deschis eu, stai linistit! Dar abia pot "greii" de la Europa FM, DIGI FM, Pro FM si altele sa traiasca,localele abia se taraie, radiouri in FM nu mai are mai nimeni, al meu sta aruncat intr-un dulap de ani buni, alte 2 zac pe la apartament pe la maica-mea, Radio Prahova il verific din an in paste si din Paste in Craciun pe Internet, la emitator cred ca s-au facut paianjeni pe Hotel Prahova de cand nu am mai calcat pe acolo, bine ca merge... ma si mir cum dreacu mai merge ca de curatat de praf la coolere... nu l-a mai curatat nici dracu' din 2015 incoace! Sunt tehnicul lor dar declar aici ca ma doare efectiv in "coada"... eu am alta colaborare cu alt post de radio on-line ce merge excelent, de R.PH am lasat-o mai moale.Se mai uita colegii din cand in cand pe acolo si problemele le-am cam pasat la Bucuresti la tehnicienii ce-au instalat emitatorul.
Eu fac bani frumosi din IT,retelistica,electronica dar de radio a inceput sa mi se cam rupa,cel putin de cel in FM!
Cam asa stau lucrurile, nu mai visa cu ochii deschisi ca visezi cam aiurea! Radioul FM este deja ca si mort in 2020!

Edited by Tehnicianul090370, 27 August 2020 - 11:54.


#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Post #10 https://forum.softpe...hipamente-taxe/
In cateva randuri spune tot , preturile trebuie reactualizate .

#13
cristimihai19

cristimihai19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.08.2019

 LibertyHG, on 27 august 2020 - 11:42, said:

Poate se prinde și în oraș, dacă o să puteți avea PAR mai mare de 100W. Desigur, depinde și de relief.
După cum am zis, trebuie să vă interesați de licență. S-ar putea să trebuiască să așteptați până la următorul „concurs”, care cine știe când va fi.
concursul e sincer ultima problema, daca se intampla sa nu putem obtine frecventa prin cerere, ori incepem online si asteptam pana la urmatorul concurs, ori o sa cautam sa cumparam o frecventa de prin zona, la un pret putin mai accesibil. Avand in vedere ca acum sunt alegerile, si candidatul cu cele mai multe sanse e unu' care promite ca face, bineinteles a facut pana acum, dar ma indoiesc de ce o fi mai departe, dar totusi e tanar si sustine proiectele locale, poate am avea o sansa. Sa fim seriosi, o investitie de 60k eur., nu e una prea mare pentru o primarie bogata, nu? totusi daca ne gandim ca s-au investit milioane de euro in alte proiecte locale, de ce sa nu infiintam un radio local?

 Tehnicianul090370, on 27 august 2020 - 11:49, said:

Altu' care viseaza cu ochii descisi.
Banii ca banii dar iti trebuie in primul rand o frecventa aprobata si alocata de ANCOM. Nu vrei sa stii cati "barosani" se bat in concursuri de frecvente cand se scot la concurs.
Mai bine investeste banii in alt tip de afacere ca notiunea da radio este deja invechita, FM-ul este in moarte fiindca viitorul este al DAB-ului si radiourilor on-line incomparabil mai ieftin de intretinut in viata.
Radioul in FM este o sursa de tocat bani aiurea,platesti licente pe spectrul folosit,taxe si impozite, licente la muzica, curent electric... deja te iei cu  mainile de cap.
Nu ma crezi? Lucrez in IT si telecomunicatii, sunt colaborator pe linie tehnica la Radio Prahova Ploiesti... post ce emite din 1993 in FM.Stiu mai bine de 1000 de ori ca tine ce inseamna in 2020 tinerea lui in viata.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi eu n-as mai deschide inca unul.Bine... nu l-am deschis eu, stai linistit! Dar abia pot "greii" de la Europa FM, DIGI FM, Pro FM si altele sa traiasca,localele abia se taraie, radiouri in FM nu mai are mai nimeni, al meu sta aruncat intr-un dulap de ani buni, alte 2 zac pe la apartament pe la maica-mea, Radio Prahova il verific din an in paste si din Paste in Craciun pe Internet, la emitator cred ca s-au facut paianjeni pe Hotel Prahova de cand nu am mai calcat pe acolo, bine ca merge... ma si mir cum dreacu mai merge ca de curatat de praf la coolere... nu l-a mai curatat nici dracu' din 2015 incoace! Sunt tehnicul lor dar declar aici ca ma doare efectiv in "coada"... eu am alta colaborare cu alt post de radio on-line ce merge excelent, de R.PH am lasat-o mai moale.Se mai uita colegii din cand in cand pe acolo si probleleme le-am cam pasat la Bucuresti la tehnicienii ce-au instalat emitatorul.
Eu fac bani frumosi din IT,retelistica,electronica dar de radio a inceput sa mi se cam rupa,cel putin de cel in FM!
Cam asa stau lucrurile, nu mai visa cu ochii deschisi ca visezi cam aiurea! Radioul FM este deja ca si mort in 2020!
nu visez cu ochii deschisi, dar un radio local ar putea avea un oarecare succes mai ales in zona mea unde afacerile sunt in plina dezvoltare, comuna este oarecum impanzita de tineret, aici in zona centrala au ramas foarte putini batrani care sa se informeze doar de la TV. Eu unul as incerca totusi, e o investitie de 40k eur. din partea noastra, care suntem trei, adica o vinestitie de aprox. 13k eur. de fiecare. E o suma maricica, dar e posibil sa fie succes, sau e posibil sa nu fie. Eu zic ca totusi ar fi, incercarea moarte n-are. Poate, daca prind destula incredere din raspunsurile de pe aici o sa merg sa vorbesc cu primarul, dar nu cel actual, care de 20 de ani nu mai face nimic:)). Dupa alegeri poate o sa ajung la un proiect cu care sa fiu si eu de acord, sa fie si primarul de pe vremea respectiva, ex.: un radio online, sau instalarea de echipament in zonele circulate unde sa se auda radio-ul, chestii d-astea. Sau poate chiar si un post local TV, doar ca implica mai multa bataie de cap :D.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 ldpe, on 27 august 2020 - 11:54, said:

Post #10
Pai pune si tu link direct catre Post #10  ;)

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Si pana acolo este interesant , postul 10 e cireasa de pe tort , colegul chiar lucreaza in bransa si are argumente solide .

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ma leg de treaba cu primaria care sa dea banul. Cum, de ce, sub ce forma legala ?
Vezi fonduri europene mai bine.
Primarul face parnaie pe dat banul, gen abuz in serviciu etc
Daca te angajezi la primarie, ei pot face postul de radio ca fiind al lor 100%.

#17
cristimihai19

cristimihai19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.08.2019

 overseas, on 27 august 2020 - 12:03, said:

Ma leg de treaba cu primaria care sa dea banul. Cum, de ce, sub ce forma legala ?
Vezi fonduri europene mai bine.
Primarul face parnaie pe dat banul, gen abuz in serviciu etc
Daca te angajezi la primarie, ei pot face postul de radio ca fiind al lor 100%.
se pot lua fonduri europene pt. asa ceva?! daca da, atunci e mult mai bine:)) eu ma refeream la un "imprumut" oficial, deci nimic ilegal, pentru un proiect local, care ar aduce beneficii celor aprox. 8000 de locuitori - in 2011 populatia era de 4000, acum din cate am inteles s-a dublat, poate chiar triplat, de asta zic 8000, deci nu e nimic ilegal, ar fi totul legal daca primaria ar aproba proiectul.

#18
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Prieteni, nici nu stiti la ce va inhamati. Sa va dau asa, una buna, in weekend am avut o revizie la radioul la care lucrez, pentru schimbarea unui cablu la antena (pe care deja il aveam) si repararea unui emitator. Toata distractia a costat peste 1000 de euro. Numai calibrarea unui filtru este 150 de euro. In Romania sunt 2 insi care fac sisteme radiante, aduc scule si fac mentenanta. Din astia 2, numai unul e bun si e in mare parte a timpului plecat in strainatate.
Ceva estimativ va pot da eu. Un emitator de calitate la 2 Kw costa cam 13500 - 14000 de euro, un filtru 1500 de euro. Un procesor de sunet de top costa peste 7000 de euro, iar o consola de emisie (mixer) costa cel putin 1000 de euro. Microfoane bune care costa peste 800 RON bucata, procesoare de voce pentru ele care duc si astea la aproape 1000 de euro. Mai puneti dipolii de la antena care sunt si aia piperati (nu mai sunt la curent cu preturile), confectionarea pilonului pentru antena de emisie, ridicarea si ancorarea lui (care de asemenea sunt scumpe pentru ca e nevoie de alpinisti profesionisti) la care pretul variaza in functie de firma, desi pe domeniul asta nu sunt prea multe, echiparea studioului cu PC-uri performante, un soft de emisie care te duce si ala la peste 1000 de euro, antifonarea studioului care implica de asemenea niste costuri ridicate s.a.m.d.
La final, puneti manopera la montarea a tot ce am enumerat (va imaginati ca nimeni implicat in asta nu lucreaza ieftin) si mai adaugati si TVA-ul de 24% pe toate preturile enumerate mai sus.
Nu uitati ca aveti nevoie si de mentenanta periodica, ce va poate costa mia de euro lejer.

Sa mai adaug si faptul ca veti plati drepturi de autor la: UCMR-ADA, CREDIDAM, UPFR, care anual se ridica la cel putin 30 000 RON.
Veti avea nevoie permanent de campanii de promovare, altfel nu va va sti nimeni, cu atat mai mult cei care dau bani (adica vor publicitate). Ca sa ajungeti un brand, aveti de pompat cel putin 5000 de euro.

Deci, pana la licenta, unde de asemenea va veti lovi de niste probleme politice mari numite CNA si ANCOM, trageti o linie si vedeti daca va permiteti si daca merita. Va reamintesc ca fiind in domeniu, va spun ca piata de publicitate e MOARTA intr-un oras mare cum e Constanta si daca nu aveti banuti cu care sa veniti de acasa si sa finantati pana isi revine economia, cum il deschideti il veti si inchide. La ora actuala majoritatea celor care isi permit, prefera radiourile nationale, pentru ca se pompeaza tone de bani in promovarea lor.

Nu vreau sa va sperii, vreau doar sa va deschid ochii si sa va ganditi de 2 ori inainte sa va doriti sa intrati in asta.


Uite ce scria Seby D care a lucrat ca Director Tehnic si Administrator la C FM Constanta!
Si omul asta a plecat de acolo si in 2012 scria paragraful de mai sus, pe care doresc sa-l citesti.
Ti-am spus ca un radio in FM este un vis aproape irealizabil iar cand totusi faci un efort si-l realizezi, n-o sa-l poti tine in viata.
Daca eu iti spun ca un local ca Radio Prahova ce este in FM-ul ploiestean de 27 de ani batuti pe muchie, nu-i este usor sa supravietuiasca dar sa se mai nasca odata...
Daca nici eu care-ti dau informatii "din casa" nu sunt credibil... atunci tocati-va banii aiurea, asteptati concursuri de frecvente deja moarte... FM-ul va disparea fiindca este tehnologie invechita, radiouri de obor care sa gajaie pe-o galma in FM deja NU mai cumpara nici tata mare din groapa, nici smartphone-urile nu mai au radio in FM de cativa ani buni... ce exemple sa-ti mai dau ca sa-ti deschid ochii!!!
Sunt banii vostri pana la urma dar eu te-am atentionat ca visezi cu ochii deschisi si daca credeti ca un radio in FM este o afacere... sa ma iertati dar sunteti de o naivitate hilara!

Edited by Tehnicianul090370, 27 August 2020 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate