Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vama Turcia - control COVID

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Alexandrina

Alexandrina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.05.2007
Buna tuturor,

In cateva zile voi pleca spre Turcia, din Bulgaria. Mai exact spre Istanbul.

Imi puteti spune va rog...cei care ati intrat in Turcia cu masina personala, ati fost controlati, testati COVID? Si este necesara vreo declaratie? Pe site MAE nu apare nimic de genul...

Si as vrea sa va mai intreb cam care e puslul la Istanbul, dpdv Covid..De ex in Bulgaria, oamenii parca nici nu au auzit de acest virus. Sunt extrem de relaxati si nici macar in interior nu trebuie purtata masca.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Daca iesi din Bulgaria catre Turcia nu are MAE treaba, trebuie sa vezi regulile de intrare in Turcia vizavi de Bulgaria.

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 AlexEn, on 27 august 2020 - 07:49, said:

Daca iesi din Bulgaria catre Turcia nu are MAE treaba, trebuie sa vezi regulile de intrare in Turcia vizavi de Bulgaria.
Asta e exact treaba MAE, sa informeze, inclusiv daca te duci in Bolivia.

#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Alexandrina, on 27 august 2020 - 00:48, said:

Buna tuturor,

In cateva zile voi pleca spre Turcia, din Bulgaria. Mai exact spre Istanbul.

Imi puteti spune va rog...cei care ati intrat in Turcia cu masina personala, ati fost controlati, testati COVID? Si este necesara vreo declaratie? Pe site MAE nu apare nimic de genul...

Si as vrea sa va mai intreb cam care e puslul la Istanbul, dpdv Covid..De ex in Bulgaria, oamenii parca nici nu au auzit de acest virus. Sunt extrem de relaxati si nici macar in interior nu trebuie purtata masca.
am scris cum am trecut prin vama turca pe firul cu masina spre turcia. am trecut acum o saptamana.
socotiti asa: turcii au de 4 ori mai putine cazuri decat RO, socotind pe cap de locuitor. dar au cazuri destule.
se cam bat cap la cap cu nemtii, mai bine ca francezii si spaniolii.
socotiti ca la antalya cei mai multi sunt ukrainieni si rusi, au fost in turcia anul acesta peste 1 milion dintre ei.
pe youtube gasiti filmari foarte recente din zonele turistice.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 spooky51, on 27 august 2020 - 08:48, said:

Asta e exact treaba MAE, sa informeze, inclusiv daca te duci in Bolivia.

Ultima informatie de pe site-ul MAE referitoare la Turcia este din 28 iulie: https://www.mae.ro/t...itions/3753#791

Începând cu data de 11 iunie 2020, a fost ridicată măsura închiderii frontierelor terestre, aeriene, maritime și a obligativității efectuării celor 14 zile de carantină la intrarea în Turcia.
Astfel, cu excepția interdicției impuse cetățenilor turci și cetățenilor străini de a intra, respectiv de a ieși pe cale rutieră dinspre/către Iran, toate celelalte restricții de intrare/ieșire pe cale aeriană/maritimă și rutieră impuse tuturor cetățenilor turci și străini sunt anulate.
La intrarea în Turcia vor fi efectuate controale de sănătate tuturor cetățenilor turci și străini. În cazul descoperirii simptomelor specifice COVID-19 vor fi efectuate gratuit teste PCR, iar Ministerul Sănătății va dispune măsurile necesare.

Trebuie verificate aceste informatii si pentru intrarea in Turcia din Bulgaria. Este posibil sa fie precizari diferite.

#6
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
M-am intors duminica, nu e necesar nici test covid nici formular, au o camera cu termoviziune cu care te scaneaza, atat.
In Istanbul se poarta masca pe strada in toate locurile aglomerate, si in plus in toate locurile indoor. Atmosfera relaxata, turisti yok, preturi prietenoase, dar masca pare a fi luata in serios, ceea ce e un lucru bun.
La hotel am completat formular si s-a notat temperatura la venire si la plecare. Mic dejunul mi-a fost adus in camera, probabil depinde de locatie.

#7
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 alexxxxx, on 27 august 2020 - 12:44, said:

In Istanbul se poarta masca pe strada in toate locurile aglomerate,

Asa este, am fost si eu si e un lucru bun. Mai reponsabili turcii decat romanii sau alte popoare.
In plus , ei se dezinfecteaza cu colonie de lamaie de-a lor  Posted Image) care cica e cel mai bun dezinfectant, are alcool 80 de grade

Edited by epetroiu, 30 August 2020 - 11:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate