Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Mesaje in timp - covid - te-ai avertiza?

  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Sa zicem ca ar fi posibil sa-ti trimiti un SMS inapoi in timp, sa zicem fix acum un an. Cam asa: "Salut Eu, sunt Eu, adica Tu din viitor. Vezi ca la anu' vine o epidemie in toata lumea. Ai grija, cumpara malai etc." Bagati voi ce credeti...

Ai face-o?

Ideea e ca daca citesti mesajul asta, atunci probabil esti bine, deci de ce te-ai avertiza? Daca totusi o faci, poate ca nu o sa mai fii bine...

Subiect greu, fara chestionar.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Prostii
Daca ar fi posibil asa ceva, mi-as trimite numerele la loto cand se aduna o suma babana
Da-l draku' de covid

#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostNaijax, on 26 august 2020 - 11:43, said:

Prostii
Daca ar fi posibil asa ceva, mi-as trimite numerele la loto cand se aduna o suma babana
Da-l draku' de covid
Sa zicem. Daca primesti acum un SMS cu 6 numere, le joci?

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostDihorul Razboinic, on 26 august 2020 - 11:37, said:

"Salut Eu, sunt Eu, adica Tu din viitor. Vezi ca la anu' vine o epidemie in toata lumea. ..."
Bagati voi ce credeti...
Voit sau nu intrebarea ne trimite la o anumita reclama si implicit raspunsul e in aceeasi directie.
- "Cum, eu n-am plecat pe Luna sau pe Marte?"
LE.
Puteti inlocui pe Luna sau pe Marte cu: Mercur, Proxima B, Kepler-1649c ori alte ipotetice posibilitati de existenta a vietii pamantenilor pe alte planete.
L.E. 2
Daca m-as putea avertiza doar pe mine, nu cred ca pot schimba prea multe.
De folos ar fi sa poata fi avertizati cei care intr-adevar pot face ceva pentru a impiedica raspandirea sau chiar aparitia.
...
Vezi cum ii mananca undeva si trezesc la viata microorganisme, virusi sau alte chestii (vechi de sute, mii sau mai multi ani),
fara ca viata din zilele noastre sa fie adaptata la asa ceva sau sa stie cum le pot controla.

Edited by costeld69, 26 August 2020 - 12:13.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
sa te avertizezi ca sa faci ce? sa faci provizii de masti, malai etc? cum zicea cineva mai sus mai bine-ti trimeteai numerele la loto sau te apucai de speculatii la bursa.

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postcosteld69, on 26 august 2020 - 12:05, said:

Daca m-as putea avertiza doar pe mine, nu cred ca pot schimba prea multe.
De folos ar fi sa poata fi avertizati cei care intr-adevar pot face ceva pentru a impiedica raspandirea sau chiar aparitia.
Poti incerca sa-i avertizezi tu. Iti trimiti un SMS in august 2019. Timp berechet. Totusi nu stiu daca e indicat... Poti incerca sa detectezi epidemia din timp. In iarna ar trebui sa fie usor.

View PostFane, on 26 august 2020 - 12:19, said:

sa te avertizezi ca sa faci ce? sa faci provizii de masti, malai etc? cum zicea cineva mai sus mai bine-ti trimeteai numerele la loto sau te apucai de speculatii la bursa.
Tu crezi daca iti vin niste numere la 6 din 49 de la "Fane din viitor"? Posted Image

Repet: poti trimite 1 singur SMS, nu poti primi raspuns...

Edited by Dihorul Razboinic, 26 August 2020 - 12:28.


#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Haha, topicul despre un mesaj dintre Tu si Tu a ajuns pe aria de convorbiri contrare.

Sa zicem ca ati primit SMSul acum 1 an. Cum percepeti epidemia asta? Ce ati facut dupa ce l-ati primit? Probabil la inceput n-ati crezut, dar cind a izbucnit in China ati inceput sa realizati ca e plauzibil...

Oamenii pot fi avertizati in situatia asta, dar cu o anumita distanta. Adica nu le spui si ei te cred. Le zici, apoi ii lasi in treaba lor. Foarte probabil nu te iau in considerare prea mult nici dupa niste luni, cind epidemia ajunge la ei.

Deci varianta avertizarii celorlalti cam pica.

Experiment mintal. Din pacate Einstein nu e pe SP...

#8
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Haha... daca s-ar putea asa ceva, prima mare problema ar fi ca eu ala din trecut sa cred ca un eu din viitor ar putea exista si trimite un mesaj in trecut, nu treaba cu pandemia... as lua sms-ul drept o gluma proasta...

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
M-aş plimba mai mult în unele locuri, m-aş duce din timp la bibliotecă.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,802
  • Înscris: 14.10.2008
Eu as fi vrut in 2010-2011 un SMS cum ca moare tata in 2014.

Aia da problema, nu Covidul lui peste.

#11
Angelsdemise

Angelsdemise

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.09.2020

View Postdjl, on 22 septembrie 2020 - 14:43, said:

m-aș duce din timp la bibliotecă.
Se mai duce lumea la biblioteca acum cand avem la dispozitie orice informatie la un click distanta/kindle-uri, etc? Nu amortesti stand cu curu pe scaun ? Mai simti nevoia sa te mai dezmortesti, una alta.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Amorţeşti, dar bine ar fi să se găsească toată infotrmaţia la un click distanţă. Din păcate nu se găseşte toată aşa.

Edited by djl, 07 October 2020 - 23:37.


#13
kmarx

kmarx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 29.07.2008
Mda... as trimite un SMS cu stirea despre COVID, adica ceva de genul "bai asta, stiu ca nu ma crezi dar vezi ca vine o epidemie, prin ianuarie februarie anul viitor, COVID 19 ii zice. Nu sterge SMS-ul si dupa ce te convingi ca e adevarat ce zic, joaca in august la loto numerele a, b, c, d, e, f. Daca nu faci asa, prin septembrie, te dau cu capul de pereti de nu te vezi".... cam asta cred ca ar rezolva problema :) :)

#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Mi-aș da un SMS sa nu ascult media.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Nu aș trimite nimic deoarece e parțial dovedit științific că deși călătoria în timp ar fi teoretic posibilă, orice acțiune întreprinsă pentru a schimba trecutul ar crea paradoxuri care ar face ca prezentul rezultat să fie identic cu versiunea originală.

Entropia câștigă întotdeauna, deal with it!

#16
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
“Ba... ia aici numerele de la 6 din 49 pe urmatoarele 4 saptamani. Ia banii, cumpara-ti un conac in mijlocul unei vii, cumpara mancare pe un an si fa-ti toate proiectele.”

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate