Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Investitie de 3-4k euro

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Salutare. Dispun de 3-4k euro, si as vrea sa ii investesc in ceva. M-am gandit sa iau vreo 3 loganuri sa le dau in chirie cu 1500 lei/masina/luna pentru Bolt/Uber/Glovo/Panda etc, dar nu cred ca e de lunga durata, avand in vedere ca se castiga bine, si in 2-3 luni soferul poate sa-si cumpere lejer masina proprie(lucrez in domeniul asta si fac si eu 1k eur/luna). M-am gandit iar sa fac un credit si sa  iau o masina pe taxi si sa o dau in chirie.
Voi ce idei aveti?

#2
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Panda. Si prefer sa nu, ca dupa o sa traga toti la panda si-mi fura comenzile :))

#3
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu cred ca o sa reusesti pentru ca ai gandit-o prea simplist, iau de acolo, fac aia si iese atat.
Teoretic. Nu practic.

Daca ai chef de discutii lungi si personale, trimite-mi un mesaj privat.

Edited by AdiTwism, 25 August 2020 - 20:06.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai o suma prea mica pentru a putea sa iti aduca profit.

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ăștia îs bani de semințe, nu de investiții

#6
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostBloodRa, on 25 august 2020 - 20:16, said:

Ăștia îs bani de semințe, nu de investiții
astia sunt banii disponibili, au o idee buna cum sa-i inmultesti?

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostHypocrisy, on 25 august 2020 - 19:42, said:

Salutare. Dispun de 3-4k euro, si as vrea sa ii investesc in ceva. M-am gandit sa iau vreo 3 loganuri sa le dau in chirie cu 1500 lei/masina/luna pentru Bolt/Uber/Glovo/Panda etc

Unde se dau Loganuri funcționale cu 1000 de euro, că iau și eu vreo 12. Să fim serioși, cu banii ăia nu poți lua mașini bune, iei niște epave care se dezmembrează la prima curbă. Iar la închiriat nu merge așa, ba chiar e posibil să ajungi să trebuiască să îi plătești tu pe ăia care au închiriat mașina de la tine, în cazul în care ascunzi anumite defecte tehnice, iar ei nu își pot desfășura activitatea din cauza lor.

La banii ăștia, poți face chestii mărunte. Plimbat câini, făcut mâncare, reparații, instalații, depinde la ce te pricepi sau ce îți place să faci.

Totuși, dacă spui că tu câștigi 1000 de euro pe lună din curierat, de ce ai vrea să te legi la cap cu o astfel de "afacere", care, la început nu va produce mai nimic? Pentru că și cu închiriere, tu cât crezi că costă să închiriezi o mașină? 10 euro pe zi la mașinile ok, la tine, că sunt epave, 5 euro. Pentru o lună, dintr-o mașină, tu scoți 150 de euro, bani din care tu trebuie să asiguri reparații, asigurări, taxe, alte cheltuieli. Iar tu asta vei câștiga câteva luni, că nu e deloc greu să ai o defecțiune care costă mai mult decât mașina la o astfel de mașină, și să tragi concluzia că nu merită reparată.


Și am fost puțin jovial și am explicat procesul, pentru că e clar că ideea ta nu e sustenabilă și nici profitabilă. E imposibil să faci bani cumva dacă vei lua cele trei Loganuri. Nu e vorba de "stai", "poate", e pur și simplu imposibil. Nu se poate. Vei face împrumut să-ți acoperi găurile.

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postcristalqw, on 25 august 2020 - 22:22, said:


astia sunt banii disponibili, au o idee buna cum sa-i inmultesti?
Da, așa cum i-a făcut și pe ăștia.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Ca sa-ti iei un logan, tre sa mai strangi vreo 6-7k euro.

#10
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Du-te la Imperiul Leilor!
Sigur te ajuta vreunu!
Asa idee, sa o patentezi, ca ti-o fura colegii de forum!
:)

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostSmurfK, on 25 august 2020 - 22:35, said:

Unde se dau Loganuri funcționale cu 1000 de euro, că iau și eu vreo 12. Să fim serioși, cu banii ăia nu poți lua mașini bune, iei niște epave care se dezmembrează la prima curbă.
Am avut coleg de serviciu care a dat Loganul de 1.6 cu 1200 Euro, masina avea 80.000 km la bord, extrem de ingrijita, insa veche. Toata familia avea salariu bun, isi cumparase Loganul de nou cu 10 ani in urma, apoi si-a luat alta masina iar cu Loganul pur si simplu nu avea ce sa faca, iar ala era pretul pietei. Daca as fi stiut la momentul respectiv il cumparam eu si il puneam pe GPL, masina arata si functiona impecabil, omul conducea asa de linistit incat la revizie pe la 60.000 km se holbau in service la placutele lui de frana originale care aveau uzura nu mai mult de 1/3.

Edited by spooky51, 26 August 2020 - 08:55.


#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Gasesti Loganuri bune la 1000 Euro, stiu si eu caz de Logan bun cumparat la 1000 Euro. Dar sunt exceptii, nu regula. Daca ai timp sa cauti mult timp, tot gasesti vreun pensionar care a mers doar pana la piata cu el :)).

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostHypocrisy, on 25 august 2020 - 19:42, said:

Salutare. Dispun de 3-4k euro, si as vrea sa ii investesc in ceva.

Investeste-i intr-un fond index pe bursa din US si lasa-i acolo. Poti face asta si cu revolut daca nu ma insel. Ai prea putini bani pentru a face ceva care sa nu necesite timpul tau. Cu alte cuvinte, 4500 de euro pot fi maximul suma suport cu care sa iti faci o afacere in care mai departe sa iti investesti timpul. Si aici depinde de ce stii sa faci. Pentru cineva pasionat de lucrat in lemn poate reprezenta investitia initiala in scule, intelegi ideea.

#14
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
te poti juca cu criptomonede daca vrei

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Chiar este un moment bun de luat crypto... s-a cam terminat dump-ul si acum (in cateva zile) urmeaza pump-ul

Azi avem 26 august avem:

BTC = 11.352$
ETH = 381$
XRP = 0.27$
BCH = 273$
LTC = 57.5$

Pe 1 septembrie 2020 vom avea... (chiar o sa pun aici cursurile din 1 septembrie 2020, pentru aceste 5 criptomonede din top 10)

Edited by rz, 26 August 2020 - 10:59.


#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postspooky51, on 26 august 2020 - 08:53, said:

Am avut coleg de serviciu care a dat Loganul de 1.6 cu 1200 Euro, masina avea 80.000 km la bord, extrem de ingrijita, insa veche.

Mașina nu se uzează doar în mers. Multe elemente se uzează când stă degeaba dacă stă afară, din cauza schimbărilor de temperatură. Tot ce e plastic, cauciuc, își pierde din proprietăți, tabla începe și ea să se degradeze.

Ideea este că ok, iei un logan cu 1200 de euro, îi pui GPL, ai o gaură de 2000 de euro. Ce garanție ai tu că mașina aia va funcționa fără probleme pentru a-ți putea scoate investiția? În cazul unei mașini noi, ai o astfel de garanție, la Loganul ăla, ai nevoie de o reparație mai costisitoare, investiția ta e dusă pe plută. Ajungi să fii 3000 în gaură, iar atunci ea trebuie să meargă bine și mai mult pentru a putea amortiza. Și pici așa într-o cursă pe care nu o poți câștiga.

E un motiv pentru care nu vezi taximetriști făcând asta. Taximetriștii cumpără Loganul nou-nouț, îl călăresc câțiva ani, pe urmă gata, altul. Pur și simplu nu ar fi rentabil să facă asta cu mașini SH, pentru că șansele de probleme neprevăzute sunt mult prea mari.


E o diferență între achiziția pentru uz propriu și achiziția ca afacere. La uz propriu, îți permiți să bagi bani, dar la afacere nu, pentru că nu prea mai ai obiectul muncii dacă tu mergi pe minus.

#17
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Crescatorie de iepuri, daca ai bunici la tara te duci cu 4 iepuri, 2 masculi 2 femele si sa vezi cati iepuri iti fac dragalasii. cauti sa ii vinzi la restaurante.
Stii sa faci fotografii sau sa filmezi ? desi nuntile sunt mai rare perioada asta
Îți iei cu banii ăștia o trusă de scule și te apuci de meșterit ceva, instalatii, lacatuserie, dulapuri si masti bucatarie
fa un centru de xerocopiere intr-o zona unde este foarte necesara.
frizerie pentru barbati cu 1-2 angajati dar intr-o zona cu vad.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcristalqw, on 26 august 2020 - 21:09, said:

Stii sa faci fotografii sau sa filmezi ? desi nuntile sunt mai rare perioada asta

Nu doar pe nunți se fac bani. Am văzut niște clipuri electorale, unde singurul avantaj al celui care le-a făcut e că a avut 1000 de lei să dea pe o dronă. Probabil câștigă bani frumoși din asta...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate