Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pentru doctorii de pe forumul cardiologie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006
Buna seara, se spune ca Hipertensiunea arteriala este ucigasul tacut si din pacate asa este.
As dori un doctor de pe forum sa ne explice si noua mai in termeni "nemedicali", cum afecteaza inima pe termen scurt si lung.

Pe termen scurt ma refer sa zicem la o hipertensiune nu foarte mare gen 13 sau 14 si cum se manifesta inauntrul corpului, ce se intampla cu inima, mai exact daca au loc modificari in timpul hipertensiunii
Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am hipertensiune
Incerc sa-ti explic cat mai simplu.
Tensiunea forteaza inima sa pompeze mai tare pentru a pune in circulatie sangele.
Cu timpul, muschii inimii se ingrosa de la atata fortare iar asta duce la insuficienta cardiaca.
Tot din cauza tensiunii, in timp, peretii arterelor se ingusteaza iar asta duce la atac de cord, infarct, probleme de vedere si insuficienta cardiaca si ateroscleroza.
E clar ?

#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 ovidiu21, on 25 august 2020 - 17:26, said:

Buna seara, se spune ca Hipertensiunea arteriala este ucigasul tacut si din pacate asa este.
As dori un doctor de pe forum sa ne explice si noua mai in termeni "nemedicali", cum afecteaza inima pe termen scurt si lung.

Pe termen scurt ma refer sa zicem la o hipertensiune nu foarte mare gen 13 sau 14 si cum se manifesta inauntrul corpului, ce se intampla cu inima, mai exact daca au loc modificari in timpul hipertensiunii
Multumesc.

Da, asa este, si e corect si bine ca i se zice asa. Poate si diabetul ar merita un asemena nume.

Modificarile sunt complexe (in fapt, cred ca se pot scrie lucrari de dimploma, cel putin), dar in mare:
- tensiunea mare (presiunea asupra peretilor) produce la fiecare sistola mici "rani" abraziuni, escoriatii etc. Se poate initia astfelk procesul aterosclerotic, sau in stadii avansate se pot produce rupturi ale placii de aterom etc etc
- cordul se mareste, mai ales ventriculul stang. Asta atrage cu sine si alte modificari, dar in mare sa spunem ca se ajunge la ischemie si insuficienta cardiaca (in stadii finale, dupa ani de hipertensiune)
- modificari in structura vaselor mici si mijlocii (arterioloscleroza) cat si altele asemenea care fac ca vasele sa devina mai rigide, dinamica circulatiei se modifica etc etc
- hipertensiunea produce modificari la nivelul rinichilor, teren pentru insuficienta renala cronica (alta chestie problematica)

Hipertensiunea e unul din cei 4 factori de risc mari (alaturi de fumat, dislipidemii si diabet), cunoscuti, de prima mana pentru ateroscleroza. Ateroscleroza este procesul ce sta, cel mau adesea, in spatele evenimentelor cunoscute, precum: infarct miocardic acut, accident vascular cerebral si altele asemenea. Spre exemplu, numai hipertensiunea in sine mareste destul de mult riscul de AVC.

Deci e de luat foarte in serios (boala in sine)!

Dar o tensiune mare de genul ala, daca a fost luata corect (nu dupa fumat etc etc) cel mai probabil, necesita pentru inceput doar tinere sub observatie, cel mult dieta si masuri igienodietetice. Lucrurile se regleaza, deseori, mai ales la tineri. Daca totusi persista, la tineri e de investigat existenta unor alte cauze mai putin cunoscute (hipertensiune secundara).

Chiar daca nu faci infarct si AVC, ai sanse mari sa iti petreci viata de la 50 de ani in sus prin spitale, cu bolile obisnuite pe care le vezi cu totii pe holurile spitalelor: cardiopatie ischemica, insuficienta cardiaca etc etc. Asta inseamna si potential redus de efort, pensionare anticipata etc etc. Exista oameni care au facut abuzuri sua cu gene proaste care ajung la astea la 35 de ani.

Daca scapi de AVC nu inseamna ca "esti ca si sanatos", boala nu e de tip "totul sau nimic" vei avea functii congnitive reduse (atentie, putere de munca), vei putea avea ameteli, tulburari de personalitate. S-ar putea sa nu mai poti sa conduci sau sa practici meserii cu risc, de exemplu. Consecintele unui AVC major sunt adesea serioase spre crunte, necesitand reabilitare, recuperare etc etc.

Edited by aaaa4567, 25 August 2020 - 17:54.


#4
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Ingrosarea peretilor cordului o vei observa in timp,pe ecografiile de-a lungul anilor.
Dar 13-14 e o gluma de tensiune,am avut 18 de cateva ori.

#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

 aaaa4567, on 25 august 2020 - 17:48, said:

Da, asa este, si e corect si bine ca i se zice asa. Poate si diabetul ar merita un asemena nume.

Modificarile sunt complexe (in fapt, cred ca se pot scrie lucrari de dimploma, cel putin), dar in mare:
- tensiunea mare (presiunea asupra peretilor) produce la fiecare sistola mici "rani" abraziuni, escoriatii etc. Se poate initia astfelk procesul aterosclerotic, sau in stadii avansate se pot produce rupturi ale placii de aterom etc etc
- cordul se mareste, mai ales ventriculul stang. Asta atrage cu sine si alte modificari, dar in mare sa spunem ca se ajunge la ischemie si insuficienta cardiaca (in stadii finale, dupa ani de hipertensiune)
- modificari in structura vaselor mici si mijlocii (arterioloscleroza) cat si altele asemenea care fac ca vasele sa devina mai rigide, dinamica circulatiei se modifica etc etc
- hipertensiunea produce modificari la nivelul rinichilor, teren pentru insuficienta renala cronica (alta chestie problematica)

Hipertensiunea e unul din cei 4 factori de risc mari (alaturi de fumat, dislipidemii si diabet), cunoscuti, de prima mana pentru ateroscleroza. Ateroscleroza este procesul ce sta, cel mau adesea, in spatele evenimentelor cunoscute, precum: infarct miocardic acut, accident vascular cerebral si altele asemenea. Spre exemplu, numai hipertensiunea in sine mareste destul de mult riscul de AVC.

Deci e de luat foarte in serios (boala in sine)!

Dar o tensiune mare de genul ala, daca a fost luata corect (nu dupa fumat etc etc) cel mai probabil, necesita pentru inceput doar tinere sub observatie, cel mult dieta si masuri igienodietetice. Lucrurile se regleaza, deseori, mai ales la tineri. Daca totusi persista, la tineri e de investigat existenta unor alte cauze mai putin cunoscute (hipertensiune secundara).
Si din pacate la hipertensiunea secundara tot se continua cu medicamente de tensiune.
Dar eu nu imi dau seama care este ventricul stang. O poza ai ?
Acest lucru prin gene poate fi controlat ? Eu stiu un medicament sa nu mai fie boala cronica ?

Edited by ovidiu21, 25 August 2020 - 17:57.


#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
I se zice ucigasul tacut, deoarece adesea simptomatologia e minima, discreta, nespecifica (direri de cap, ameteli). Bolnavul se duce la doctor, ia niste pastile 2 saptamani, ii trec simptomele si se culca pe o ureche. HTA nu se vindeca (bine, nu vorbim de ce ai tu acolo, la prima prezentare, inteleg...) sau in orice caz trebuie supravegheata.

Ucigas tacut din cauza ca, adesea, ai tensiuni mari ani de zile, nu ti le iei decat din intamplare, nu dai importanta, si, aleator, intr-o noapte, te culci si nu te mai trezesti, sau te gaseste nevasta in coma.

Ucigas tacut caci, dupa cativa ani de HTA (si de obicei si altele, stiti voi: colesterol mare, diabet, sdr. metabolic, manifestat de obicei, asa, la exterior, prin... burta mare:D), faci ateroscleroza (incet-incet, in ani de zile) si apoi, tot asa, din nimic, cazi pe strada. De fapt ai facut un infarct, iar terenul l-ai pregatit cu 5-10 ani inainte, prin expunerea la factori de risc). Nu, nu ai facut infarct de la urcat scarile, nici de la cearta cu nevasta, ci de la ateroscleroza!

 nino852, on 25 august 2020 - 17:49, said:

Ingrosarea peretilor cordului o vei observa in timp,pe ecografiile de-a lungul anilor.
Dar 13-14 e o gluma de tensiune,am avut 18 de cateva ori.
14 e o gluma daca e o data, de doua ori, daca tot persista, e un semn de exclamare... Ghidurile nu mai permit asemenea tensiuni, nici la batrani (care au vase rigide), am impresia. Sa ne spuna cine e mai la curent.

Bine e sa nu ajungi la modificari pe eco cord.

 ovidiu21, on 25 august 2020 - 17:53, said:

Si din pacate la hipertensiunea secundara tot se continua cu medicamente de tensiune.
Dar eu nu imi dau seama care este ventricul stang. O poza ai ?
Acest lucru prin gene poate fi controlat ? Eu stiu un medicament sa nu mai fie boala cronica ?
Nu trebuie sa iti dai tu seama, ci medicul care iti face ecografia cardiaca. Acolo ai si interpretarile. VS e cel care pompeaza sangele in tot corpul, gasesti pe orice imagine de la anatomie. https://en.wikipedia.org/wiki/Heart Insa chestia apare in ani de hipertensiune, de obicei mai mare...

Factorul genetic nu poate fi controlat, sau nu deocamdata (eu nu stiu sa se poata). Sunt familii in care ai multi hipertensivi, asta e obisnuit. Pentru hipertensiunea secundara e de cautat cauza si, eventual, de indepartat (boli renale, tumori etc). Tu trebuie sa controlezi ce poate fi controlat (preventable factors) Posted Image

Adica, daca ai avut pentru 1-2-3 ori tensiunile alea si abia ai descoperit, nu e cazul sa faci o drama, ci numai sa incerci sa o controlezi. Nu e o piatra de moara. Nu e bine sa te culci pe o ureche, insa: anume, sa nu respecti masurile si stilul de viata. Fa-ti prieten un doctor si fa-i vizite regulate, obisnuieste-te cu noul stil de viata.

Edited by aaaa4567, 25 August 2020 - 18:15.


#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

 aaaa4567, on 25 august 2020 - 18:05, said:

I se zice ucigasul tacut, deoarece adesea simptomatologia e minima, discreta, nespecifica (direri de cap, ameteli). Bolnavul se duce la doctor, ia niste pastile 2 saptamani, ii trec simptomele si se culca pe o ureche. HTA nu se vindeca (bine, nu vorbim de ce ai tu acolo, la prima prezentare, inteleg...) sau in orice caz trebuie supravegheata.

Ucigas tacut din cauza ca, adesea, ai tensiuni mari ani de zile, nu ti le iei decat din intamplare, nu dai importanta, si, aleator, intr-o noapte, te culci si nu te mai trezesti, sau te gaseste nevasta in coma.

Ucigas tacut caci, dupa cativa ani de HTA (si de obicei si altele, stiti voi: colesterol mare, diabet, sdr. metabolic, manifestat de obicei, asa, la exterior, prin... burta mare:D), faci ateroscleroza (incet-incet, in ani de zile) si apoi, tot asa, din nimic, cazi pe strada. De fapt ai facut un infarct, iar terenul l-ai pregatit cu 5-10 ani inainte, prin expunerea la factori de risc). Nu, nu ai facut infarct de la urcat scarile, nici de la cearta cu nevasta, ci de la ateroscleroza!


14 e o gluma daca e o data, de doua ori, daca tot persista, e un semn de exclamare... Ghidurile nu mai permit asemenea tensiuni, nici la batrani (care au vase rigide), am impresia. Sa ne spuna cine e mai la curent.

Bine e sa nu ajungi la modificari pe eco cord.
Am inteles, doar o fi ok un test ca acesta ?
https://www.synevo.r...ngiotensina-ii/

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 ovidiu21, on 25 august 2020 - 18:11, said:

Am inteles, doar o fi ok un test ca acesta ?
https://www.synevo.r...ngiotensina-ii/
Nu stiu sa iti spun, daca iti recomanda medicul, poate ca da. Are legatura cu HTA (mecaismul de reglare a tensiunii), dar nu e o analiza uzuala, din ce mai stiu eu. Asa, pot fi testate multe, pot fi explorate multe piste (pot fi cauze endocrine, renale etc). Nu te pot ajuta cu vreun raspuns sigur.

Si aici avem in Romania o problema, caci ramane la latitudinea medicului (raport cost-beneficiu) sa recomande sau nu un test (mai ales unul invaziv, costisitor etc). Unii recomanda in plus, aiurea, altii nu recomanda si cand e cazul, caci nu sunt acoperite de casa etc etc. Nu ma ocup curent de pacienti ca sa iti pot raspunde.

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
scaderea fortata a tensiunii duce in final la dementa. poete castigi cativa ani de viata (discutabil), dar vor fi ani in care vei fi o povara pentru ceilalti.
ani in care ceilalti iti vor dori moartea, iar tu nu mai stii ce e de capul tau.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ovidiu21, on 25 august 2020 - 17:26, said:

Buna seara, se spune ca Hipertensiunea arteriala este ucigasul tacut si din pacate asa este.
As dori un doctor de pe forum sa ne explice si noua mai in termeni "nemedicali", cum afecteaza inima pe termen scurt si lung.

Pe termen scurt ma refer sa zicem la o hipertensiune nu foarte mare gen 13 sau 14 si cum se manifesta inauntrul corpului, ce se intampla cu inima, mai exact daca au loc modificari in timpul hipertensiunii
Multumesc.

13-14 nu-i chiar asa mare,nici nu cred ca un medic corect si profesionist ar oferi medicatie pentru valorile astea

 aaaa4567, on 25 august 2020 - 18:11, said:

14 e o gluma daca e o data, de doua ori, daca tot persista, e un semn de exclamare... Ghidurile nu mai permit asemenea tensiuni, nici la batrani (care au vase rigide), am impresia. Sa ne spuna cine e mai la curent.

Inseamna ca 90% din oameni au "hipertensiune" daca 14 e tensiune de medicatie
de la 15 in sus...discutam de medicatie
Pana la 14 trebuie sa se rezolve din alimentatie,0 sare in alimentatie si fara stari nervoase care sa ridice tensiunea

Edited by I2O, 25 August 2020 - 18:39.


#11
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Despre hipotensiune ce puteți spune?

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Paine fara sare, sare fara sodiu, exclus mezeluri, branzeturi sarate, afumaturi sau peste sarat...
Multe legume si fructe cat mai naturale, de preferinta din Romania.
Dupa aceasta dieta ar trebui sa fii in parametri normali! Posted Image


*Medicamentele sunt doar pentru cei bolnavi...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 25 August 2020 - 18:53.


#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 I2O, on 25 august 2020 - 18:38, said:

13-14 nu-i chiar asa mare,nici nu cred ca un medic corect si profesionist ar oferi medicatie pentru valorile astea


Inseamna ca 90% din oameni au "hipertensiune" daca 14 e tensiune de medicatie
de la 15 in sus...discutam de medicatie
Pana la 14 trebuie sa se rezolve din alimentatie,0 sare in alimentatie si fara stari nervoase care sa ridice tensiunea
Pardon, n-are 90% din populatie tensiune 14, sa fim seriosi.

Nu o spun eu, o spun ghidurile, daca stiu bine. Nu mai sunt actualizat, nu practic in Romania.

https://en.wikipedia...ation_in_adults sau, mai bine, a se cauta in ghiduri etc etc. Oricum, si dupa ghiduri mai vechi, 14 la un tanar e o tensiune care iti spune sa fii atent.

PS: Ah, da. Eu nu ziceam de medicatie, ci de regim igienodietetic etc. Deci, nu ne contrazicem. Dar e ceva de supravegheat. De obicei oamenii nu tin regimul pe termen lung etc etc. Sarea e peste tot, grasimile la fel. Cata lume se uita la grasimi, cata lume stie de ele? Si problema e ca nu prea exista teste reliable care sa iti spuna cat de grava este situatia (va lasa sa vedem daca stiti de ce :D) , cat si ca pentru multe teritorii (cerebral) nu prea ai multe arme, in afara de regim si medicatie.

Deci ideea e ca nu las pacientul pe regim si apoi ma culc pe o ureche, ci monitorizez, ii spun sa revina, urmaresc. Se mai schimba situatia in timp. Daca ii spui omului de regim, ii intra pe o ureche si ii iese pe cealalta. Par 2-3 vorbe, aruncate in 2 minute. Am mai scris eu acum cateva zile, majoritatea medicilor si pacientilor nu discuta nici cat scriu eu pe aici, probabil. Nu au timp, nici pacientii nu dau atentie, nu revin la controale etc.

In general e bine sa joci prudent cu sanatatea, in zone ca astea. Arterele nu se repara. Ganditi-va la niste tevi initiale elastice care imbatranesc ireversibil. Nu exista tratamente care sa le intinereasca, sau sa le schimbe (cu putine exceptii si in extrem: bypassuri). In rest, e bine sa va tineti "tevile" tinere.

Edited by aaaa4567, 25 August 2020 - 19:49.


#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 aaaa4567, on 25 august 2020 - 19:46, said:

Pardon, n-are 90% din populatie tensiune 14, sa fim seriosi.

Nu o spun eu, o spun ghidurile, daca stiu bine. Nu mai sunt actualizat, nu practic in Romania.

https://en.wikipedia...ation_in_adults sau, mai bine, a se cauta in ghiduri etc etc. Oricum, si dupa ghiduri mai vechi, 14 la un tanar e o tensiune care iti spune sa fii atent.

PS: Ah, da. Eu nu ziceam de medicatie, ci de regim igienodietetic etc. Deci, nu ne contrazicem. Dar e ceva de supravegheat. De obicei oamenii nu tin regimul pe termen lung etc etc. Sarea e peste tot, grasimile la fel. Cata lume se uita la grasimi, cata lume stie de ele?

Deci ideea e ca nu las pacientul pe regim si apoi ma culc pe o ureche, ci monitorizez, ii spun sa revina, urmaresc. Se mai schimba situatia in timp. Daca ii spui omului de regim, ii intra pe o ureche si ii iese pe cealalta. Par 2-3 vorbe, aruncate in 2 minute. Am mai scris eu acum cateva zile, majoritatea medicilor si pacientilor nu discuta nici cat scriu eu pe aici, probabil. Nu au timp, nici pacientii nu dau atentie, nu revin la controale etc.

In general e bine sa joci prudent cu sanatatea, in zone ca astea. Arterele nu se repara. Ganditi-va la niste tevi initiale elastice care imbatranesc ireversibil. Nu exista tratamente care sa le intinereasca, sau sa le schimbe (cu putine exceptii si in extrem: bypassuri). In rest, e bine sa va tineti "tevile" tinere.
Normal ca trebuie monitorizare,chiar si cei care au tensiunea normala ar trebui sa se monitorizeze ca nu stie nicioda cand poate sa sra in aer...
E adevarat ca sarea-i cam peste tot,dar in mare parte daca vrei o poti evita
Unii dupa ce ca in toate alimentele gasesti mai nou sare si zahar,mai mult decat necesaru zilnic isi mai toarna si ei prin oale sare cu pumnu si zahar la fel in cafea,ceai si prajituri...
Normal ca-i bine sa joci prudent cu sanatatea,e de preferat sa previ decat sa tratezi

#15
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 ovidiu21, on 25 august 2020 - 17:26, said:


As dori un doctor de pe forum sa ne explice si noua mai in termeni "nemedicali", cum afecteaza inima pe termen scurt si lung.



Despre analiză - Homocisteina

Generalităţi

Homocisteina este un aminoacid şi reprezintă produsul intermediar de metabolizare a metioninei.
Alimentaţia săracă în vitaminele B6, B12 sau acid folic este cea mai frecventă cauză de hiperhomocisteinemie. Aceste vitamine sunt esenţiale pentru metabolismul enzimatic al homocisteinei. Hiperhomocisteinemia este considerată un factor de risc cu valoare redusă pentru boala ischemică coronariană, cerebrovasculară şi arterială periferică, respectiv pentru tromboza venoasă.
Homocisteina accelerează progresia aterosclerozei, prin producerea de leziuni endoteliale, favorizarea depozitării LDL colesterolului și a creşterii musculaturii netede vasculare. În sarcină nivelul crescut de homocisteină se asociază cu o creştere a incidenţei defectelor de tub neural.

La mancatorii de carne se afla la valoare de 12µmol/l.Valoarea optima e sub 10µmol/l.Asta e un fel de indicator cat esti de periclitat de a face infarct sau comotie cerebrala.Eu l-am facut saptamana trecuta ca de cand sunt vegan iau regulat vitamina B12 ca supliment intrucat ea se gaseste mai mult in alimentatia animala.Si tocmai lipsa de vitamina B12 poate duce si la cresterea valorii homocisteinei.Eu am avut valoarea 7,6 la homocisteina deci in limite normale numai B6 mi-a fost un pic mai mare.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 Kean, on 25 august 2020 - 19:55, said:

Despre analiză - Homocisteina

Generalităţi

Homocisteina este un aminoacid şi reprezintă produsul intermediar de metabolizare a metioninei.
Alimentaţia săracă în vitaminele B6, B12 sau acid folic este cea mai frecventă cauză de hiperhomocisteinemie. Aceste vitamine sunt esenţiale pentru metabolismul enzimatic al homocisteinei. Hiperhomocisteinemia este considerată un factor de risc cu valoare redusă pentru boala ischemică coronariană, cerebrovasculară şi arterială periferică, respectiv pentru tromboza venoasă.
Homocisteina accelerează progresia aterosclerozei, prin producerea de leziuni endoteliale, favorizarea depozitării LDL colesterolului și a creşterii musculaturii netede vasculare. În sarcină nivelul crescut de homocisteină se asociază cu o creştere a incidenţei defectelor de tub neural.

La mancatorii de carne se afla la valoare de 12µmol/l.Valoarea optima e sub 10µmol/l.Asta e un fel de indicator cat esti de periclitat de a face infarct sau comotie cerebrala.Eu l-am facut saptamana trecuta ca de cand sunt vegan iau regulat vitamina B12 ca supliment intrucat ea se gaseste mai mult in alimentatia animala.Si tocmai lipsa de vitamina B12 poate duce si la cresterea valorii homocisteinei.Eu am avut valoarea 7,6 la homocisteina deci in limite normale numai B6 mi-a fost un pic mai mare.

N-o sa spun acum ca nu exista divezi stiintifice suficiente pentru a recomanda regimurile lipsite de carne pentru a preveni ateroscleroza. Stiu ca unii medici (renumiti) chiar recomanda si asa ceva. Deci ma abtin.

Spunea cineva pe aici de o aplicatie cu care iti estimezi consumul de aminoacizi. Folosesti asa ceva? Multumesc.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,546
  • Înscris: 03.04.2013

 aaaa4567, on 25 august 2020 - 21:02, said:

Doc, multe multumiri pentru informatii si modul de prezentare. Dragut din partea ta. Sanatate si toate cele bune!
(evident, multumiri si celorlalti!)
Tocmai ce mi s-a aprins beculetul ca tre sa am mai multa grija.... si sa las naibii fumatul. Chiar nu stiam ca e chiar asa de daunator si periculos.

#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 aaaa4567, on 25 august 2020 - 21:02, said:

,

Spunea cineva pe aici de o aplicatie cu care iti estimezi consumul de aminoacizi. Folosesti asa ceva? Multumesc.

Nu ma las pe mana aplicatiilor electronice.Normal de la o anumita varsta fiecare ar trebui sa-si cunoasca corpul destul de bine si sa asculte si sa simta cam ce ar vrea sa spuna.Ma rog asta la persoanele constiente carora le pasa de propriul corp.Folosesc indicatiile doctorilor Esselstyn,Gundry,Perlmutter,Greger daca iti spun ceva.Desigur multe teze ale lor se bat cap in cap,dar incerc sa fac slalom printre ele.Dean Ornish a fost primul care a revolutionat tratamentul cardiovascular prin dieta bazata pe plante.El a fost cel care a "resuscitat" bunica lui Michael Greger pe care doctorii de la renumitul spital cardio din Cleveland au trimis-o acasa la 63 de ani sa -si cumpere cosciug si a reusit prin dieta vegetala sa mai traiasca inca 30 de ani.Si prin asta a demonstrat ca anumite boli cardiovasculare se pot face reversibile.

Edited by Kean, 26 August 2020 - 08:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate