Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un radio (tuner) FM/AM/LW bun

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
avaxboy

avaxboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.08.2006
un radio cu recepție și selecție bună știe cineva? mă interesează să aibă FM/AM/LW, mufă conectare antenă externă pentru FM, mufă jack 3,5 pentru ieșire. nu mă interesează USB, mp3, cd, DAB, internet radio și alte chestii din astea.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
De exceptie https://www.amazon.c...s/dp/B07MQWL9NJ
Urmeaza sa-mi soseasca si mie de pe aliexpres , dupa ce l-am butonat putin am spus "al meu este " , nu am avut inca asemenea receptie pe ce mi-a trecut prin mana .

#3
avaxboy

avaxboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 24.08.2006

View Postldpe, on 25 august 2020 - 16:51, said:

De exceptie https://www.amazon.c...s/dp/B07MQWL9NJ
Urmeaza sa-mi soseasca si mie de pe aliexpres , dupa ce l-am butonat putin am spus "al meu este " , nu am avut inca asemenea receptie pe ce mi-a trecut prin mana .
da. zice cineva pe la review-uri că e foarte bun cu excepția LW. mie îmi seamănă cu Tecsun PL-310ET. oare care o fi mai bun?

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
vs intre cele doua de la posesori https://swling.com/b...twave-portable/ - din cate vad radiwov castiga dar ca marea majoritate a receptoarelor chinezesti pierd pe LW . Daca sapam mai adanc in partea de antena, receptie s.a. gasim diy modificari interne . Eu l-am luat pentru FM si SW , LW pe VEF si Selena problema lor este ca sunt mari si greoi de transportat, daca le mai pun si bateriile in el R20 zici ca duci un acumulator auto dupa tine .

Edited by ldpe, 25 August 2020 - 17:19.


#5
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Cele mai noi scoase sunt acelea cu integratele de tuner tda7786c și saf-urile. Astea au din start selectivitate și sensibilitate bune.

#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Bătrânele "Grunding" Satelit. Sau poate chiar vreun 'City Boy' 1.100.

#7
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
haide mai ,chair asa in urma sa ne intoacem?

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu sunt expert in domeniu dar cred ca batranele radiouri sovietice din anii '70-'80 au fost grozave.
De fapt toate aparatele electronice, electrocasnice din perioada sovietica erau practic fara moarte. Te plictiseai si le schimbai din cauza uzurii morale, nu ca s-ar fi defectat.

#9
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
XHDATA D-808



Super multumit!

Edited by chris_dvb, 26 August 2020 - 13:03.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
iei orice radio auto de la un constructor ce nu-și pătează renumele și gata!

#11
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

View Postaltuser09, on 26 august 2020 - 03:24, said:

Nu sunt expert in domeniu dar cred ca batranele radiouri sovietice din anii '70-'80 au fost grozave.
De fapt toate aparatele electronice, electrocasnice din perioada sovietica erau practic fara moarte. Te plictiseai si le schimbai din cauza uzurii morale, nu ca s-ar fi defectat.
Te inseli, era o pacoste sa le repari, tampeai cu axele comutatoare, sa nu mai zic de ata de la scala

#12
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
Va recomand Tecsun 660

#13
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
V-am explicat pe aria cealaltă că dacă se dorește fm cu calitate faci din jucării un radio de 5v la 200mA și ai dubla heterodinA data din un tef6686.
Daca se vrea radio pe unde medii și lungi recomand doua modele testate in 2012 Sony cdx gt20 și blaupunkt bp6124. Deci nu știu cum să mă exprim să mă înțelegeți.. la 20m de sarma băgată în radiouri auzeam seara lejer 10 arabi și vreo 4 rusești și nu vorbim aici de 999 sau ăla de la 14xxkhz.

#14
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Tecsun pl 880 cum este? Am citit pe aici, dar nu am retzinut nimic

#15
sorinduru

sorinduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.05.2009
Salut. Am tot rasfoit internetul in cautarea unui aparat de radio portabil dar si capabil nu numai in FM ci si unde scurte, medii si lungi poate si ceva DX radio insa nu neaparat. Am gasit indeosebi Tecsun-uri, Radiowaw, Xhdata, CCrane, Eton ori ceva mai vechi Sony si Grundig. Pe unele siteuri erau pareri pro pentru anumite modele de branduri iar pe altele dimpotriva, ca celelalte erau bune.
Pe mine m-ar interesa un aparat nou, care sa capteze corect frecventele. Adica: daca as avea un Tecsun PL-310 sa zicem si un Radiowow R-108 probabil unul din ele ar recepta mai bine frecventele. Personal imi face cu ochiul TECSUN PL-880 sau TECSUN PL-680 desi imi par chinezarii plasticoase. Dar asa par si celelalte :)

#16
mishu_popa

mishu_popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.07.2006
Un pont pt. Tecsun PL-880 https://www.anon-co....pl880-ssb-radio, 161 $ cu transport= 652 lei. Te înțelegi cu chinezoaica,foarte amabilă, să bage prețul mai mic, ai scăpat de TVA. Io l-am luat acum 3 ani. Foarte mulțumit. La alte chestii prețuri mai mari ca pe Aliexpres. 161 $ anon-co.com, 220 $ Aliexpres, 1 359,00 lei artero.ro. Tre să aștepți cam 1 lună +-,dar 6,5 mil. versus 14 mil. ??

https://www.artero.r...un-pl-365-radio 5 mil. versus  https://www.aliexpre...332.html  2.8 mil. Nu luați ca mine silver că se duce arginteala de pe el. Foarte bun dar luați negru. Există o antenă tot T pentru el mai lungă ca originala, făcută de un grec care merge mai bine. Ebay și ... money extra. Succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate